Aralık 8, 2023

CHANGE YOUR LANGUAGE

Katar sağlık hizmetlerini geliştirmek için en ileri teknolojileri kullanıyor

123 2

Katar sağlık hizmetlerini geliştirmek için en ileri teknolojileri kullanıyor

Katar sağlık hizmetlerini geliştirmek için en ileri teknolojileri kullanıyor

By euronews

Katar 365’in bu bölümünde, Katar’ın sağlık sisteminde inovasyonu nasıl teşvik ettiğini keşfediyoruz.

Katar 2017’den bu yana sağlık sektörüne 6 milyar dolardan fazla yatırım yaptı ve sağlık hizmetlerini herkes için daha erişilebilir kılmak amacıyla en son teknolojiden yararlanan girişimleri destekledi.

Avey, her şeyin bir arada olduğu bir sağlık uygulaması. Katar Bilim ve Teknoloji Parkı’nda geliştirilen uygulama, 2017 yılında Katarlı bir start-up tarafından hayata geçirildi. Bugün 175 ülkede 1,2 milyondan fazla kişi tarafından kullanılıyor.

Yapay zekayla güçlendirilen Avey, kendi kendine teşhis fonksiyonuna sahip, kullanıcıları dünyanın dört bir yanındaki doktorlara bağlıyor ve aynı zamanda çevrim içi bir eczacı.

Avey’in kurucusu ve CEO’su Dr. Mohammed Hammud uygulamayı, “Buradaki fikir, ‘Avey, bugün başım ağrıyor. Nedenini söyleyebilir misin?’ diyebilmeniz. Avey bu konuşmayı metne çevirecek. Daha sonra bu metinden belirli semptomları tahmin eden semantik bir analiz yapacak ve ardından bunu yapay zeka teşhis modeline aktaracak.” şeklinde anlatıyor.

Avey
Avey uygulamasıAvey

Bu, bir kişinin iyi hissetmiyorsa, akıllı telefonu olduğu sürece, evden dışarı adım atmadan tıbbi rehberliğe erişebileceği anlamına geliyor.

Kimileri Avey’in fiziki kliniklere olan ihtiyacı ortadan kaldırdığını iddia edebilir. Şirket yetkilileri ise, bunun sadece birkaç dokunuşla sağlık hizmetlerinde devrim yarattığını söylüyor.

Hammud, “Avey, sorununuzu en uygun doktorla eşleştirerek, hasta olarak sizinle doktor arasındaki bağlantıyı kurabilir, size ilaç yazabilir. Bu, A’dan Z’ye yolculuğun tamamı.” diyor.

Avey, Katar Bilim ve Teknoloji Parkı’nın inovasyon ve kuluçka programından çıkan çok sayıda başarı öyküsünden yalnızca biri. Kuruluş, start-up’ları ve genç girişimcileri destekleyerek birçok fikrin ve ürünün pazara sunulmasına yardımcı oldu. Ortaklıkları devam ediyor ve bir sonraki adım işi daha da büyütmek.

İnsanın genomunun boşluksuz dizilimi

İnsan DNA’sının incelenmesi, hastalıkların anlaşılması ve nihayetinde teşhis edilmesi için çok önemli. Bilim insanları ve araştırmacılar genetik yapımızı daha iyi anlamak için Katar’da en ileri teknolojileri kullanıyor.

Omics Core laboratuvarı Doha’daki kadın ve çocuk hastanesinde yer alıyor. Bu araştırma merkezi, tükürük ve kan örnekleri de dahil olmak üzere bir dizi örnek türünden DNA/RNA haritası çıkarılmasına yardımcı olabilecek sistemlere sahip.

Laboratuvar, DNA genotipleme, moleküler karyotipleme, tek hücre dizileme ve veri analizi için gerekli yazılımları bünyesinde barındırıyor.

Euronews
Omics Core Araştırma LaboratuvarıEuronews

2003 yılında İnsan Genomu Projesi‘nin ilk taslağı yayınlandı. Araştırmalarına 1990 yılında başlanan projenin amacı, insan genomundaki tüm DNA dizilerinin haritasını çıkarmaktı. Ancak ilk taslak, insan genomunun yaklaşık yüzde 92’sini oluşturuyordu.

O dönemde insan genomunun yüzde 8’inin verileri elde edilememişti. Teknolojilerdeki gelişmeyle birlikte, bu yüzde 8’lik boşluk dolduruldu.

Laboratuvar sorumlusu Dr. Sara Tomei, “Bu, artık insan genomunun tam dizilimini bildiğimiz anlamına geliyor. İnsan genomunun 23 kromozomundaki 3 milyar baz çiftinin tam dizilimini biliyoruz. Yani insan genomu artık boşluksuz.” şeklinde konuşuyor.

Dr. Tomei, Omics Core laboratuvarlarında yapılan çalışmaların bu bilgi boşluğunu doldurmaya katkıda bulunduğunu belirtiyor: “Bu çok değerli çünkü bu bilgi insan genomlarının nasıl çeşitlilik gösterdiğini ve yeni keşfedilen varyantların sağlık ve hastalıkları nasıl etkilediğini anlamaya da yardımcı olabilir.”

Tamamlayıcı ve alternatif tedaviler

Artık modern tıbbın çehresini yalnızca start-up’lar değiştirmiyor. Katar’da tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin kullanımı ve bunlara talep giderek atıyor. Her gün daha fazla kişi, geleneksel ilaçların yanı sıra bütünsel tedavilere de başvuruyor.

Baber Raheel bir antrenör ve düzenli olarak spor yapıyor. Daha önce hiç kiropraktöre gitmemiş ve başlangıçtaki çekincelerine rağmen tedavinin acı verici olmadığını söylüyor.

Raheel, Dr. Majdi Abudayyeh ile bir seans sonrası, “Dr. Majdi ile ilk randevumdan sonra dengemde büyük bir fark gördüm. Omuzlarım çok daha dengeliydi. Ve o hafta antrenmana gittiğimde omzumda hiç rahatsızlık hissetmedim. Hemen ilk randevumdan sonra büyük bir fark yarattı.” şeklinde konuşuyor.

Euronews
Kiropraktör Majdi Abudayyeh hastasıyla birlikteEuronews

Kiropraktik tedaviler geleneksel tıbbın popüler alternatifleri ve yan etkilerinin çok az olduğu söyleniyor. Kemik hizalamasını elle manipüle etmenin semptomları azalttığı ve kronik ağrıyı hafiflettiği kanıtlandı.

Geleneksel tıbba alternatif bir diğer popüler tedavi de Ayurveda olarak bilinen eski Hint bütünsel yaklaşımı. Duhail’deki Remedy Centre ayurveda terapisi için ülkenin hükümet onaylı ilk tesisi ve Reshmi Vijayakumar da Katar’da lisans alan ilk doktor.

Otantik ve geleneksel bir deneyim için terapistler Kerala’da eğitim görürken, ilaçlar ve ekipmanlar Hindistan’dan ithal ediliyor.

Euronews
Ayurveda terapisiEuronews

Ayervedik doktoru Vijayakumar, “Çeşitli sağlık sorunları için tedavilerimiz var ve tüm bu sağlık sorunları doğal ve bütünsel yaklaşımlarla ele alınabilir. Sorunun temel nedenini ortadan kaldırabiliriz. Yani, sorunu bastırmak yerine vücuttan atıyoruz.” diyor.

Geleneksel ve tamamlayıcı tıp arasındaki boşluğu dolduran Ayurvedik ve Kiropraktik terapiler, ağrıyı hafifletmeye ve vücudu dengelemeye yardımcı olmak üzere tasarlanmış. Aktif yaşam tarzları için mükemmel bir panzehir.

Gelişen bir startup ekosistemi yaratmaktan genetik araştırmalarının ön saflarında yer almaya… Katar hızla değişen sağlık sektörüne yeni fikirler aşılamaya çalışıyor.

Kaynak Haber: Tr.Euronews.Com

About Author

Bir yanıt yazın

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için 

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

MAGAZİN MANŞET

Abdullah, Alev’den vazgeçmiyor!

Abdullah, Alev’den vazgeçmiyor! Show TV’nin, yapımını Gold Film’in, yapımcılığını Faruk Turgut’un üstlendiği dizisi Kızılcık Şerbeti’nin başrollerinde Barış Kılıç, Evrim Alasya,...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Davutoğlu’ndan ittifaka yeşil ışık

Davutoğlu'ndan ittifaka yeşil ışık Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, bugün TBMM'de basın mensupları ile bir araya geldi....
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Begüm Kütük: “Çocuğum olsun istiyorum, dua edin”

Begüm Kütük: "Çocuğum olsun istiyorum, dua edin" Begüm Kütük ile Erdil Yaşaroğlu, geçen akşam Karaköy'de yer alan bir otelde düzenlenen bir...
Devamını Oku
MANŞET SPOR

Erden Timur dünya yıldızını getiriyor

Erden Timur dünya yıldızını getiriyor Trendyol Süper Lig'in 15. haftasında Adana Demirspor'u konuk edecek olan Galatasaray'da hazırlıklar devam ederken, transfer...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Beren Saat’ten Filistin açıklaması: “Utanıyorum”

Beren Saat'ten Filistin açıklaması: "Utanıyorum" "İstanbul İçin Son Çağrı" filmiyle gündemden düşmeyen Beren Saat, Mirgün Cabas’ın programına konuk oldu. Samimi...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Özgür Özel Kılıçdaroğlu’nu ziyaret edecek

Özgür Özel Kılıçdaroğlu'nu ziyaret edecek İYİ Parti ve HEDEP'ten istediği ittifak yanıtını alamayan CHP'de Genel Başkan Özgür Özel'in Kemal Kılıçdaroğlu'nu...
Devamını Oku
MANŞET METEOROLOJİ

Meteoroloji kar uyarısı da yaptı

Meteoroloji kar uyarısı da yaptı Meteoroloji son hava durumu raporunu yayımladı. Buna göre, sıcaklıklar ülke genelinde hissedilir şekilde düşecek. Kuvvetli...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

İbrahim Çelikkol: “Natali’ye aşığım, evliliğe sıcak bakıyorum”

İbrahim Çelikkol: "Natali'ye aşığım, evliliğe sıcak bakıyorum" Mihre Mutlu ile beş yıllık evliliğini Mayıs 2022'de sonlandıran İbrahim Çelikkol, boşanmanın ardından...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

Erdoğan’ın önünde eğilen Yunan Dışişleri Bakanı ülkesinde hedefe kondu

Erdoğan'ın önünde eğilen Yunan Dışişleri Bakanı ülkesinde hedefe kondu Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Yunanistan'a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Seyran ve Suna arasındaki gerginlik dile dökülüyor

Seyran ve Suna arasındaki gerginlik dile dökülüyor Afra Saraçoğlu, Mert Ramazan Demir ve Çetin Tekindor ile Binnur Kaya’nın başrolde olduğu Yalı...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

Son 3 günde 135 İsrail askeri aracını vurduk, Çok sayıda İsrail askerini öldürdük

Ebu Ubeyde : Son 3 günde 135 İsrail askeri aracını vurduk, Çok sayıda İsrail askerini öldürdük Kassam Tugayları sözcüsü Ebu...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

Flaş.. Amerikan Senatosu ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesini oylayacak

Flaş.. Amerikan Senatosu ABD askerlerinin Suriye'den çekilmesini oylayacak Senato, ABD askerlerinin Suriye'den çekilmesini oylayacak McConnell, ABD güçlerinin çekilmesinin İran destekli...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Mert Ramazan Demir, Afra Saraçoğlu sorusuna ne yanıt verdi?

Mert Ramazan Demir, Afra Saraçoğlu sorusuna ne yanıt verdi? Mert Ramazan Demir arkadaşlarıyla katıldığı bir etkinlik sonrası görüntülendi. Oyuncuya Afra...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İYİ Parti İl Başkan istifa etti!

İYİ Parti İl Başkan istifa etti! İYİ Parti'de yaşanan istifa furyasına bir kişi daha eklendi. İYİ Parti Niğde İl Başkanı...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

İBB’de kayıp atlardan sonra kayıp araçlar vakası!

İBB'de kayıp atlardan sonra kayıp araçlar vakası! İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde geçmiş dönemde yaşanan 'kayıp atlar' vakasının ardından şimdi de 'kayıp...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

İstanbul’da küçük çocuk ailesi tarafından İETT otobüsünde unutuldu

İstanbul’da küçük çocuk ailesi tarafından İETT otobüsünde unutuldu İstanbul Küçükçekmece’de bir aile küçük çocuğunu İETT otobüsünde unuttu. Çocuğun tek olduğunun...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Onur Saylak kaybettiği babasını böyle anlatmıştı

Onur Saylak kaybettiği babasını böyle anlatmıştı Oyuncu ve yönetmen Onur Saylak geçen günlerde baba acısıyla sarsıldı. Saylak’ın 77 yaşındaki babası Fahri...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

Ege Denizi’nde hortum paniği

Ege Denizi’nde hortum paniği Balıkesir’in Ayvalık ilçesi açıklarında akşam saatlerinde şiddetli yağış sırasında çıkan hortum balıkçılar tarafından görüntülendi. Balıkesir’in Ayvalık...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

Biden’in İsrail’e 111 milyar dolarlık yardım paketi senatoya takıldı

Biden'in İsrail'e 111 milyar dolarlık yardım paketi senatoya takıldı Beyaz Saray'ın İsrail yardımı Senato'ya takıldı ABD'de Demokratlar, İsrail ve Ukrayna'ya...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

Gözler asgari ücret zammında! İyi Parti, CHP, HEDEP önerilerini açıkladı…

Gözler asgari ücret zammında! İyi Parti, CHP, HEDEP önerilerini açıkladı... Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret için pazarlık süreci işlerken,...
Devamını Oku