CHANGE  LANGUAGE

Çocuklarda yüksek ateş durumunda doğru müdahale için önemli öneriler..D21 News

Çocuklarda yüksek ateş durumunda doğru müdahale için önemli öneriler

Çocuklarda yüksek ateşin birçok sebebi olduğunu belirten Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Bişar Sezgin, mevcut dönemde viral ve bakteriyel hastalıklara bağlı ateş yükselmelerinin sıkça görülebileceğini ifade etti.

Çocukların hassas yapıları nedeniyle alacakları tedavinin önemine vurgu yapan Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Bişar Sezgin, ailelere, çocuklarının genel durumunu dikkatlice gözlemlemeleri ve kötüleşme belirtileri gördüklerinde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurmaları önerisinde bulundu.

Çocuklarda yüksek ateş durumunda doğru müdahale için önemli öneriler
Çocuklarda yüksek ateş durumunda doğru müdahale için önemli öneriler

Özellikle basit belirtiler, örneğin burun akıntısı gibi durumlar ve 37,5-38 derece arasındaki hafif ateş durumlarında, evde kullanılan ateş düşürücülerin herhangi bir zararının bulunmadığını belirten Sezgin, belirtilerin şiddetlenmesi veya uzun süre devam etmesi durumunda acil servise gitmelerini istedi.

Sezgin, bu tür viral hastalıkların özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda sorun oluşturabileceğini belirterek, 6 ayın altındaki bebeklerde veya 1 aylık küçük çocuklarda ise biraz daha erken bir şekilde Acil Servise başvurmanın faydalı olabileceğini ifade etti.

Dr. Bişar Sezgin, kronik hastalıkları bulunan çocukların direncinin düşük olabileceğine dikkat çekerek, ailelere çocuklarını normal ateş gibi değerlendirmemeleri ve genel durumlarında kötüleşme hissettiklerinde acil servise başvurmalarını önerdi.

“Çocuklar, hassas yapıları nedeniyle alacakları tedavinin önemi büyüktür”

Bişar Sezgin

Çocuklarda yüksek ateşin birçok sebebinin olduğunu ifade eden Sezgin, “Şu an içinde bulunduğumuz dönemde, viral hastalıklara bağlı olarak ve bazı bakteriyel hastalıklarda ateş yükselmeleri görülebilmektedir. Çocuklar, hassas yapıları nedeniyle alacakları tedavinin önemi büyüktür. Bu nedenle özellikle aile, çocuğun genel durumunu kötüleşmiş olarak düşünüyorsa, doktora başvurmaları önemlidir. Ancak basit belirtiler, örneğin burun akıntısı gibi ve 37,5-38 derece arasındaki ateş durumlarında, evde kullanılan ateş düşürücü tedavilerin herhangi bir zararı bulunmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Yememe ve huzursuzluk belirtilerine dikkat!

Çocuklarda özellikle yemek yemeyi durdurma, normalden daha az hareket etme veya huzursuzluk gibi durumlar söz konusu olduğunda, Acil Servise başvurmanın gerektiğini vurgulayan Sezgin, “Bu tür viral hastalıklar özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda sorun oluşturabilir. 6 ayın altındaki bebeklerde veya 1 aylık küçük çocuklarda ise biraz daha erken bir şekilde Acil Servise başvurmanın faydalı olacağını düşünüyorum. Ancak belirttiğim önerilerin hepsi hastaya özgü değerlendirilmesi gereken önerilerdir. Hastalarımızın anne ve babalarının çocuklarının genel durumu hakkında önceden bilgi sahibi olmaları, bu konuda onların görüşlerinin bizim için çok önemli olmasına neden olmaktadır” dedi.

“Kronik hastalığı olan çocuklar için öneri: aileler gözlemde olsun, ateşte değişiklik hissederlerse acile başvursun!”

Kronik hastalıkları bulunan çocukların direncinin biraz daha düşük olabileceğine dikkat çeken Sezgin, “Burada, ailelerin çocuklarını normal ateş gibi değerlendirip genel durumlarında kötüleşme hissetmeleri durumunda acil servise başvurmalarını tavsiye ediyoruz. Çocuk hastalarda biraz daha hassas davranmaya çalışıyoruz. Çünkü çocuklar kendi derdini anlatamayan bir grup oldukları için ve çabuk kötüleştikleri için acile başvurmalarında sorun yok. Ancak basit ateş durumlarında, örneğin şu anda yaygın olan Rino virüs veya İnfluenza gibi basit enfeksiyonlarda, eğer çocuğun genel durumu iyi ise, yemek yiyebiliyor ve hareketlerinde bir sorun yoksa, evde basit ateş düşürücü kullanmalarında bir sakınca yok.” şeklinde konuştu.

Aslında ateş düşürücü ilaçtan önce soğuk uygulama yapmanın, çocukların ateşini düşürmede faydalı olabileceğini ifade eden Sezgin, musluk altında ıslatılmış bir bezin alnına ve koltuk altına konulmasıyla ateşin düşebileceğine dikkat çekti.

Kaynak: GuneydoguGuncel

Resim eklemeleri Diyar21 Edit Tarafndan Yapilmistir..​
Diyar21Haber
KAZA

Antalya / Korkunç kaza: 2 ölü

Deprem

Deprem uzmanı Ahmet Ercan Balıkesir’i işaret etti! 7 büyüklüğünde deprem için Çanakkale’yi de uyardı

Deprem

Elazığ’da 4 şiddetinde deprem

MAGAZİN

Tur Rehberi / SETTEN EĞLENCELİ GÖRÜNTÜLER!

POLiTiKA & SiYASET

İMAMOĞLU’NDAN GENÇLERE: HEPİNİZ UMUTSUNUZ

MAGAZİN

‘HANIMAĞA’NIN ENERJİSİNE YETİŞİLMİYOR!

Yaşam

Emekliler bu habere çok sevinecek!Tüm emeklileri kapsıyor

BÖLGE HABER

Siirt’te minibüsün çarptığı 15 yaşındaki çocuk ağır yaralandı

POLiTiKA & SiYASET

Özgür Özel’den Erdoğan’a sert sözler! 

Hayat

20-26 MAYIS 2024 HAFTASI HAFTALIK BURÇ YORUMLARI…

Yaşam

Yüz binlerce kişi torba yasaya girdi! 5 yıl erken emekli olabilirsiniz

ASAYİŞ

20 ilde ‘Sibergöz-39’ operasyonu!

METEOROLOJİ

Kocaeli, Sakarya, İstanbul hava durumu nasıl? 5 günlük hava tahmin raporu!

Deprem

Naci Görür’den bir deprem uyarısı daha! Tehlikeli bir durum var, önlem alın!

ASAYİŞ

4 ilde ’Ayar-3’ operasyonu!

BÖLGE HABER KAZA

Bitlis’te yolcu otobüsü dereye uçtu: 7 yaralı

SAĞLIK

Pof. Dr. Canan Karatay: Virüs ve mikropları kökten temizliyor

Yaşam

Nedim Şener’den Aytun Çıray’a cevap..

SAĞLIK

Kronik ağrılarla nasıl başa çıkılır?

POLiTiKA & SiYASET

1 Vitrin Haber – Bahçeli yerel seçimleri değerlendirdi