CHANGE  LANGUAGE

Vücudumuz en fazla ne kadar ısıya dayanabilir? Diyar21 News

Vücudumuz en fazla ne kadar ısıya dayanabilir?

Çalışmanın sonuçları, özellikle Avrupa kıtasının eşi benzeri görülmemiş sıcaklıklara maruz kaldığı bir dönemde sağlığımızı korumak için önemli bilgiler sunuyor.

Vücudumuz en fazla ne kadar ısıya dayanabilir?
Vücudumuz en fazla ne kadar ısıya dayanabilir?

Avrupa’da geçtiğimiz ay kayıtlara geçen en sıcak haziran ayı yaşanırken uzmanlar vücudumuzun kaldıramayacağı sıcaklığın ne kadar olduğunu tespit etti.

Londra’daki Roehampton Üniversitesi araştırmacıları tarafından yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, insan vücudunun 40 ila 50 santigrat derece arasında tolere edebileceği bir “üst kritik sıcaklık” sınırı var.

Bu sıcaklığa ulaştıktan sonra, vücudumuz mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı ve bayılmaya yol açan “ısı stresi” yaşar.

Çalışmanın sonuçları, özellikle Avrupa kıtasının eşi benzeri görülmemiş sıcaklıklara maruz kaldığı bir dönemde sağlığımızı korumak için önemli bilgiler sunuyor.

Oxford Üniversitesi’nde iklim fiziği alanında araştırma görevlisi olan Matthew Patterson, Euronews Next’e yaptığı açıklamada, “Avrupa’da sıcaklıklar son yıllarda sanayi öncesi koşullara göre yaklaşık iki derece arttı ve bu küresel ortalamanın yaklaşık iki katı” dedi.

Gezegenin sera gazı salmaya devam ettikçe rekor sıcaklıkların gelecekte de devam edeceğini belirten Matthew Patterson, “Avrupa, iklim değişikliği ve aşırı sıcaklıklardaki artışlar açısından gerçekten de sıcak bir nokta. Aşırı sıcakların hem sıklığında hem de yoğunluğunda artışlar gördük ve bu ısınma eğiliminin bir sonucu olarak her yıl rekor kıran sıcaklıklar görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlar vücudun sıcaklık sınırını nasıl buldu?

Londra’daki Roehampton Üniversitesi Yaşam ve Sağlık Bilimleri Merkezi’nde araştırmacı olan Profesör Lewis Halsey ve meslektaşları, vücudumuzun sıcaklığa olan sınırlarını belirledi.

Halsey, 2021 yılında dört erkek ve üç kadın üzerinde yapılan deneyle ilgili olarak “Kaydettiğimiz şey metabolizma hızındaki artıştı” dedi.

Metabolizma hızı, insan vücudunun çalışmaya devam etmek için ne kadar enerji tükettiğini ölçüyor.

Dışarısı sıcak olduğunda, vücudumuzun serinlemek ve iç sıcaklığını düşürmek için terleme ve periferde, derinin yakınında kan akıtma gibi farklı yolları bulunuyor.

Halsey ve meslektaşlarının çalışma sonuçlarına göre, dışarısı sıcak olduğunda metabolizma hızımız da artıyor ve bu da vücut sıcaklığını yükseltiyor. Ancak vücut sorun yaşamaya başlamadan önce sadece bu kadar ısınabilir.

AP Photo/Manu Fernandez, File
Scientists say crushing temperatures that blanketed Europe last summer may have led to more than 61,000 heat-related deaths.AP Photo/Manu Fernandez, File

‘Çok sıcak’ aslında ne kadar sıcak?

Halsey’e göre “herkes farklı” bir bünyeye sahip ve insanların ısıya verdikleri tepki yaşlarına, cinsiyetlerine ve mevcut tıbbi durumlarına göre önemli ölçüde değişebilir.

Halsey, “Bazı insanların metabolizma hızı 40 derecede artmazken, 50 derecede artıyor” diyor ve ekliyor:

“Vücut, çekirdek sıcaklığını korumak için çok çalışır, bunun değişmesinden hoşlanmaz. Eğer bir ya da iki derece artarsa, gerçekçi olmak gerekirse bu çoğu insan için hasara neden olmaz” dedi.

Ancak Halsey, maraton koşucularının bile 44 derece sıcaklıkta acı çekmeye başladığını ve diğerlerinin bu kadar dirençli olmadığını söylüyor.

Bebekler ve yaşlılar aşırı sıcağa karşı en savunmasız kategoriler arasında çünkü her ikisinin de kardiyovasküler sistemleri yüksek sıcaklıklara çok iyi yanıt vermiyor.

Vücut çok ısındığında ne olur?

Halsey, vücudun çok ısındığında meydana gelen bir dizi şey olduğunu, aşırı sıcaklığın sağlık sorunlarına ve hatta ölüme yol açabilecek bir tepkimeye yol açtığını söylüyor.

“Vücuttaki proteinler denatüre olmaya başlar – işlevlerini durdururlar ve sinir uyarıları da aynı şekilde çalışmaz. Sinir sistemi daha az etkili ve bu da vücudun ayrılmaz bir parçası. Bu durum kalbi etkilemeye başlar çünkü kalp başlı başına bir kas” diyor Halsey.

Halsey ayrıca, “Bu bir aritmi [anormal kalp ritmi] yaratırsa ve kalp ‘senkronize olmadığı’ için vücuda etkili bir şekilde kan pompalayamazsa, bu düşük oksijen seviyelerine neden olabilir. Eğer beyne giden oksijen seviyeleri savunmasızsa, o zaman başınız gerçekten belada demektir.” ifadelerini kullanıyor.

Bu bilgiyle ne yapabiliriz?

Ekibiyle birlikte araştırmalarına devam eden Halsey’e göre bu çalışma, vücudun ısı stresine nasıl tepki verdiği, ne kadar uyum sağlayabildiği, bu uyumların sınırları ve -en önemlisi- bireyler arasında tepkilerin ne kadar değişken olduğu hakkında bir resim oluşturuyor.

“Isınan bir dünyada bu bilgi her zamankinden daha değerli hale geliyor” diyor.

AP Photo/Bob Edme, File
A health worker refreshes a resident of a retirement home in Isturitz, southwestern France, June 15, 2022.AP Photo/Bob Edme, File

Patterson da özellikle de emisyonların azalma yerine artmaya devam etmesi nedeniyle yakın gelecekte artan sıcaklıklarla karşı karşıya kalmamızın muhtemel olduğundan bahsediyor.

“İklim değişikliği hakkında konuştuğumuzda, özellikle düşündüğümüz şey insan hayatıdır” diyen Patterson, “Düşünüyoruz, alıştığımızdan bir derece, iki derece daha sıcak bir gezegende yaşayabilir miyiz? Toplumumuz iklime son derece adapte olmuş durumda. Son 10 bin yıldır nispeten istikrarlı bir iklim yaşıyoruz.” diyor.

Kaynak Haber: https://tr.euronews.com/

Diyar21Haber
DiYARBAKIR YEREL HABER KAZA

Diyarbakır Kayapınar’da Feci Kaza: Yaralılar Var

MAGAZİN

Erol Evgin – İZMİR’DE MARŞLARLA FİNAL!

MAGAZİN

En Güzel 21 Türk Kadın Oyuncu – Top 21

MAGAZİN

Mezarlık sete çıktı

Eglence

Acaba 2 resim arasındaki fark Ne Olabilir ? 1000`lerce kişiden sadece 1’i görüyor! Sen de dene IQ’nu ölç

Deprem

Son Dakika Manisa Soma`da 5,0 deprem..

Bilgilendirme

İsveç Oturma İzni Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Diyar21 News

Trafik

Benzine 2 TL, motorine 1,68 TL zam yapıldı

MAGAZİN

Nurgül Yeşilçay oğluyla ilk kez kamera karşına geçti

ASAYİŞ

TSK Personellerine sosyal medya ve internet yasak ..

DÜNYA Yaşam

Almanya, İsrail askerlerinin yaralı Filistinliyi askeri araca bağlamasını kınadı

MAGAZİN

Holding için geri sayım!

DiYARBAKIR YEREL HABER

Şeriat sloganlarıyla kahve ve hamburger zincirini basanlara gözaltı

Yaşam

Zincir marketlerde nakit para geçmeyecek

Yaşam

Seçil Erzan ile Dilan Polat koğuş arkadaşı oldu

SPOR

Galatasaray büyük oynuyor.. İki yıldızdan biri

DÜNYA

Ruhani’den İran’ı karıştıracak nükleer itirafı!

Teknoloji

Mercedes eski tasarımına dönüyor

Yaşam

e-Devlet akraba ilişiği kesme işlemleri gerçek mi?

SPOR

Hakan Çalhanoğlu, Cenk Tosun ve İsmail Yüksek’ten Çekya maçı açıklaması

Jeep safari kjøretøy sjåfør som…

Jeep safari kjøretøy sjåfør som rømte i Alanya ble arrestert…

  Haziran 23, 2024

Mens 1 turist mistet livet,…

I Alanya omkom en turist og 3 personer ble skadet…

  Haziran 22, 2024

Mens 1 turist mistet livet,…

Mens 1 turist mistet livet, rømte sjåføren av jeepsafaribilen i…

  Haziran 22, 2024

Et jordskjelv skjedde i landlige…

Et jordskjelv skjedde i landlige Alanya i dag. 2024-06-20 /…

  Haziran 20, 2024

Personen som onanerte mens han…

1 - Personen som onanerte mens han så på en…

  Haziran 20, 2024

Den nye adressen til russere…

Den nye adressen til russere som rømte fra Alanya er…

  Haziran 15, 2024

To barn ble slått fordi…

To barn ble slått fordi de spilte fotball på hotellhytta…

  Haziran 15, 2024

Skammelige BILDER i mange bakerier…

Skammelige BILDER i mange bakerier og konditorier i Alanya Alanya…

  Haziran 12, 2024