CHANGE  LANGUAGE

Doğru güneş kremi kullanmak önemli: Kansere sebep olabiliyor..1 Gazete Haber

Kansere sebep olabiliyor

Yaz aylarının gelmesi güneş kremi kullanımını arttı. Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Sabir Hasanbeyzade, güneş kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında merak edilen bütün soruları gazetemize cevapladı. İşte, detaylar…

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte güneş kremi kullanımı önem kazandı. Cildimize birçok faydası olan güneşe fazla maruz kalındığında faydası kadar zararları da oluyor. Cilt hücrelerine zarar veren Güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınları, , cilt kanseri gibi ciddi sağlık sorunlara da yol açabiliyor. Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Sabir Hasanbeyzade, güneş kremi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında merak edilen bütün soruları gazetemize cevapladı.

Kansere sebep olabiliyor
Kansere sebep olabiliyor

Güneş kremi kullanımının sadece yaz aylarında değil, kış aylarında da önemli olduğunu vurgulayan Hasanbeyzade, güneşin zararlı etkilerinden cildi korunmanın, ileride oluşabilecek cilt kanseri riskini azaltmanın ve erken yaşlanmayı önlemenin en etkili yollarından biri olduğunu belirtti. Güneş kremi seçerken ve kullanırken ürünün tanınırlığının oldukça önemli olduğunun altını çizen Hasanbeyzade, yanlış güneş kremi kullanımında kişilerde, egzama, kızarıklık, kaşıntı, yanma, pullanma, yara oluşabileceğine değindi.

Hasanbeyzade, “Güneşten korunayım, deri kanseri olmayayım derken bu seferde lösemi ve lenfoma gibi farklı kanserler türlerine yakalanabilirsiniz. Çünkü krem vücutta birikiyor ve akabinde bu tarz hastalıklar ortaya çıkıyor” dedi.

gunes-krem.jpg

“KREMİ GÜN İÇERİSİNDE MUHAKKAK TAZELEYİN”

Güneş kreminin yaz, kış, içeri veya dışarı alan fark etmeden kullanılması gerektiğini dile getiren Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Sabir Hasanbeyzade, “Sıcak yaz günlerinde kullanımının önemi oldukça büyük. Güneş kremini normalde sabahları ve öğlenleri olacak şekilde öneriyoruz. Bireylere gün içerisinde güneş kremini muhakkak tazelemesini söylüyoruz. Çünkü sabah sürmüş olduğunuz güneş kremi öğlene kadar etkisini kaybediyor. Cilt kanserlerinin en etkili mekanizması ultraviyole ışıkları üzerinden oluyor. Bu duru göz önünde bulundurulduğu zamanda güneş koruyucularının önemi oldukça büyük. Kış aylarında sabah ve öğlen güneş kremi kullanımı yeterli olsa da, yaz aylarında her 2 saatte bir güneş kremini yenilemek gerekiyor. Kremin etkisinin azaldığını hissettiğiniz zaman uygulama yapmanız oldukça önemli” ifadelerini kullandı.

gunes-kremi.jpg

“CİLT TİPİNİZE UYGUN KREMİ TERCİH EDİN”

Güneş kremi seçiminde cilt tipinin önemine vurgu yapan Hasanbeyzade, “Güneş kremi kullanırken cilt tipine uygun kremi tercih etmek oldukça önemli. Örneğin kişi sivilceli bir cilde sahip ise su bazlı bir ürün kullanacak. Bu aşama da kişinin cildini iyi tanıması ve ona göre ürün kullanması gerekiyor. Gebelerde ve çocuklarda mineral filtreli ve çinko oksitli ürünler daha çok tercih ediyoruz. Bu ürünlerin kıvamı diğerlerine göre daha koyu olduğundan dolayı cildin emmesi daha uzun sürüyor. Diğer ürünlere göre çok daha güvenilir olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

gunes-lekeleri.jpg

ÜRÜN TANINIRLIĞI ÖNEMLİ

Güneş kremi alırken ürünün tanınırlığına dikkat etmek gerektiğini söyleyen Hasanbeyzade, şunları aktardı:
“Nedir bu tanınırlık dersek; Ürün ne zamandır piyasa da bulunuyor? Ne kadar süredir kullanılıyor? Üretimin de kullanılan maddeler nelerdir? Bu soruların cevabını alabildiğiniz ürünleri tercih etmeniz gerekiyor. İçeriğin kutunun üzerinde net bir şekilde belirtilmesi gerekiyor. Eğer içerik kutunun üzerinde yazmıyorsa kullanılmasını önermiyoruz. Bunun yanı sıra üretiminde kullanılan etken maddelerle ilgili bilimsel neler veriliyor, bunlara bakılmasını lazım. Bizim yıllar içerisinde deneyimlemiş olduğumuz, yıllardır kullanılan ürünler var. Bu ürünlere eczanelerden kolaylıkla ulaşmak mümkün. Yeni ürünlere tereddütle yaklaşmakta fayda var. Çünkü yıllardır kullanılan ürünlerin en azından oluşturacağı yan etkiler.”

guness-kremi.jpg
ÜRÜN TANINIRLIĞI ÖNEMLİ

“FARKLI HASTALIKLARA SEBEP OLABİLİR”

Hasanbeyzade, yanlış güneş kremi kullanımında olabilecek risklere ise şu cümlelerle değindi:
“Yanlış güneş kremi kullanımında kişilerde, egzama, kızarıklık, kaşıntı, yanma, pullanma, yara oluşabilir. Yara oluştuğu zaman güneşten dolayı lekeye dönüşebilir. Lekenin tedavisi de zordur. Bazen aylarca bu tedavi sürebilir. Bunlar bir şekilde düzelebilir ancak en önemlisi bu ürünlerin içerisinde kanserojen maddeler kullanılabiliyor. Güneşten korunayım, deri kanseri olmayayım derken bu seferde lösemi ve lenfoma gibi farklı kanserler türlerine yakalanabilirsiniz. Çünkü krem vücutta birikiyor ve akabinde bu tarz hastalıklar ortaya çıkıyor. Kremlerin içerisinde tek bir etken madde olmuyor. Diğerleri birike birike farklı vücudun diğer kısımlarıyla ilgili farklı hastalıklara sebep olabiliyor.”

Rüveyda Aslıipek / gazeteilksayfa.com

Kaynak: GazeteilkSayfa Read More

Yaşam

e-Devlet kaza tutanağı özelliği geldi, işte detaylar

Deprem

Çorum’da 4.4 Korkutan Deprem!

DÜNYA

D21 News – Almanya, Netanyahu’yu şaşırttı. Eğer buraya gelirse tutuklarız.

DÜNYA

Keskin nişantı tek atışta iki işgalci askerini öldürdü

Yaşam

Taşıt kredisinde en cazip bankalar hangileri! Akbank, 400 Bin TL’ye kadar taşıt kredisi veriyor

MAGAZİN

Netflix Türkiye‘de lider değişikliği

SAĞLIK YEMEK / GIDA

Sağlıklı beslenme demans riskini azaltıyor!

MAGAZİN

Sıla’yla 4 ev değiştirdik!

Teknoloji

iPhone klavyesindeki müthiş araç! Zamandan büyük tasarruf sağlıyor

KAZA

Tır şarampole devrildi: Bir ölü, bir yaralı

BÖLGE HABER KAZA

Mardin’de otomobil ile motosiklet çarpıştı: 1 yaralı

ASAYİŞ BÖLGE HABER

5 ilde tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 13 gözaltı

SPOR

UEFA Avrupa Ligi ve Konferans Ligi finali Türkiye’de oynanacak, çifte müjde geldi!

MANŞET

Ayvalık Açık Hava Film Geceleri 15 Haziran’da başlıyor

GÜNCEL

D21 News – Erdoğan, Filistin’i tanıyan ülkelerin liderlerini tebrik ettiğini belirtti.

POLiTiKA & SiYASET

Mecliste tansiyon yükseldi! Ali Mahir Başarır’la Osman Gökçek birbirine girdi..

SAĞLIK

“Z Kuşağında Miyop Alarmı”

ASAYİŞ

D21 News – Suç örgütü lideri Barış Boyun, İtalya’da yakalandı ve beraberinde 19 kişi gözaltına alındı.

MAGAZİN

Ersay Üner… MEMLEKETİNDE FESTİVAL ÇOŞKUSU!

GÜNCEL Köpek Saldırıları

Erdoğan’a sunulan başıboş sokak köpekleri raporu, 3 bin 534 trafik kazası ve 437 bin kuduz aşısıyla ilgili bilgiler içermektedir.

Bir yanıt yazın