Aralık 10, 2023

CHANGE YOUR LANGUAGE

İstanbul susuzluk ve salgının eşiğinde.. İmamoğlu ortada yok

9df9442b 0f64 48e2 bd81 81e34007709b

İstanbul susuzluk ve salgının eşiğinde.. İmamoğlu ortada yok

İBB, İstanbul’u susuzluk ve salgının eşiğine getirdi! Doluluk oranı yüzde 3’e kadar düştü

Melen Sistemi’nden yeterince su aktarmayan İBB, İstanbul’u susuzluk ve salgının eşiğine getirdi. Avrupa Yakası’nda baraj doluluk oranı yüzde 9’a kadar düştü. Bazı barajlar yüzde 3’ü gördü.

İstanbul’da su krizi tehlikeli boyutlara ulaştı. CHP’li İBB yönetiminin Melen ve Yeşilçay Sistemi‘nden ‘elektrik masrafları’ gerekçesiyle su pompalamaması sonucu baraj doluluk oranlarını yüzde 25’in altına düşürdü. Avrupa Yakası’ndaki baraj doluluk oranı yüzde 9’ların altına düşerken bazı barajlarda yüzde 5’in altını gördü.

AVRUPA YAKASI’NDAKİ BARAJLARI MELEN SİSTEMİ BESLİYOR

İstanbul’un barajlarda 900 milyon metreküp civarında su tutma kapasitesi bulunurken bu kapasite boru hatlarıyla beraber 1,6 milyar metreküpü buluyor. Barajlar bir yandan yağmurlarla su biriktirirken diğer taraftan Melen Çayı ve Yeşilçay’dan regülatörlerle dolduruluyor. 1,15 milyon metreküp aktarım kapasitesine sahip Melen ve Yeşilçay’dan pompalanmayan su, doğrudan Karadeniz’e dökülüyor.

BARAJLARIN BOŞALMASININ NEDENİ SİSTEMİN YETERSİZ ÇALIŞTIRILMASI

Melen ve Yeşilçay Sistemi’nden yeterli su çekilmemesi su krizinde yönetim sorununu ortaya koydu. Barajlara yeterince su aktarılmaması, İstanbul halkını susuzlukla karşı karşıya getirdi.

https://i12.haber7.net/haber/haber7/photos/2023/38/YQJWo_1695291182_5501.jpg

• 2021 yılında İstanbul’da 1,07 milyar metreküplük su ihtiyacına karşılık Melen ve Yeşilçay sisteminin yüzde 54,4’ü kullanılarak 625,5 milyon metreküplük su çekildi. 

• 2022 yılında 1,1 milyar metreküplük su ihtiyacına karşılık sistemin yüzde 30,5’lik oranı kullanılarak sadece 351 milyon metreküplük su pompalandı.

• 2023’te ise sistemden barajlara şimdiye kadar 536 milyon metreküp su aktarıldı. Ancak son dönemde aktarılan su, barajların kurumasının önüne geçemedi.

https://i12.haber7.net/haber/haber7/photos/2023/38/GSnYr_1695291123_5388.jpg

YÜZDE 9’A KADAR DÜŞTÜ

İstanbul’da nüfusunun yüzde 65’inin bulunduğu Avrupa Yakası’nda baraj doluluk oranı yüzde 9 seviyesine kadar düştü. Anadolu Yakası’nda ise bu oran şu anda yüzde 49 seviyesinde seyrediyor.

https://i12.haber7.net/haber/haber7/photos/2023/38/sQMAD_1695291139_3736.jpg

AVRUPA YAKASI CAN ÇEKİŞİYOR

Avrupa Yakası, baraj doluluk oranları korkunç boyutlara ulaşırken uzmanlar dip suyunun salgına yol açabileceği endişesini dile getiriyor.

İşte Avrupa Yakası’ndaki barajların son durumu:

Büyükçekmece Barajı: Yüzde 4,5
 

Kazandere Barajı: Yüzde 5,1
 

Pabuçdere Barajı: Yüzde 3
 

Sazlıdere Barajı: Yüzde 9,5
 

Istrancalar Barajı: Yüzde 18,6
 

Alibey Barajı: Yüzde 17,2
 

Terkos Barajı: Yüzde 11,6

https://i12.haber7.net/haber/haber7/photos/2023/38/J4MAF_1695297147_181.jpg

AK PARTİ’DEN TEPKİ: İSTANBUL SUSUZLUĞA İTİLİYOR

AK Parti İstanbul Meclis Üyesi ve Çevre, Yenilenebilir Enerji ve İklim Değişikliği Komisyonu Başkanı Sadullah HasanoğluHaber7’ye yaptığı açıklamada İBB’nin İstanbul’u susuzluğa ittiğini belirtti. 

İstanbul’un su kaynakları barajlar, Istrancalar’dan gelen su ile Melen ve Yeşilçay regülatörleridir” diyen Hasanoğlu, “İstanbul’un yönetimini derinlemesine incelediğinizde önünüze çıkan rakamlar İstanbul’un susuzluğa itildiğini gözler önüne seriyor.” dedi.

https://i12.haber7.net/haber/haber7/photos/2023/38/cfIj5_1695297134_7826.jpg

CUMHURBAŞKANIMIZ MELEN PROJESİYLE SORUNU ÇÖZMÜŞTÜ

Sadullah Hasanoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden 2019’a kadar su yönetiminde sorun yaşanmadığını dile getirdi. Melen Projesi’nin sigorta görevi gördüğünü kaydeden Hasanoğlu, “Barajlar tek başına yeterli olmadığı için Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde yapılan ve devreye alınan Melen sistemi tek başına İstanbul’un en büyük su kaynağı olarak aynı zamanda su arz güvenliğini sağlayan sigortası görevini görüyor. Melen Projesi devreye alındıktan sonra İstanbul’da barajlarda su seviyesinde azalma veya susuzluk riski gibi konular İstanbul’un gündeminden çıktı. 2019 seçimlerinde İstanbul’da yönetim değiştikten sonra İstanbul’un su yönetimi aksamaya başladı.” ifadesinde bulundu. 

BOZULMA, ‘TEMEL ATMAMA TÖRENİ’YE BAŞLADI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun atık su konusunda da başarısız olduğunu vurgulayan Hasanoğlu, “Bir atık su arıtma tesisinde ‘Temel Atmama Töreni’yle başlayan bozulma, atık suların yeterli arıtılmaması sonucu Haliç, Riva Deresi, Ayamama Deresi, başta olmak üzere İstanbul’un pek çok noktasında ortaya çıkan kirlilik görüntüleriyle devam etti. Son olarak şu anda barajlarda su seviyesi yüzde 25 düzeyinin altını test etmeye başladı.” dedi. 

https://i12.haber7.net/haber/haber7/photos/2023/38/vpNZv_1695297128_0686.jpg

SU YÖNETİMİNDE 2022 CHP’Lİ İBB’NİN KARA YILI

Barajların boş olmasının yegane sebebi 2022 yılında su yönetiminde yapılan yanlışlar olduğunu görüyoruz.” diyen Hasanoğlu, şu ifadelerde bulundu:

Barajlarda su seviyesinin yüzde 25 seviyesine gelmesinin asıl sebebi, 2022 yılında yapılan büyük yönetim hatasında saklı. 2022 yılında Melen Sistemi kapasite kullanım oranı yüzde 30 seviyesinde kalmış durumda. Melen Sistemi’nde akım gözlem noktalarından geçen su miktarı yıllık 2 milyar metreküp iken İstanbul’a alınan su miktarı 351 milyon metreküp seviyesinde bırakılmış. İçinde bulunduğumuz 2023 yılında ise barajlar alarm vermeye başladığı için yine ihtiyaç duyulan su maksimum düzeyde Melen Sisteminden sağlanmaya çalışılıyor. Bugün itibariyle Melen Sisteminden alınan su miktarı 556 Milyon metreküp.

O DÖNEM SU ÇEKİLSEYDİ ŞU ANDA SU KRİZİNİ KONUŞUYOR OLMAZDIK

2022 yılının ikinci yarısından itibaren Melen’den yüzde 70 oranında su çekilmesi gerektiğini kaydeden Hasanoğlu, “Eğer 2022 yılında Melen’in su kapasitesi aynı 2023 yılında olduğu gibi yüzde 70 düzeyinde olsaydı şu anda İstanbul’da barajlarda doluluk oranı yüzde 60 seviyesinde olacaktı.” ifadesinde bulundu.

https://i12.haber7.net/haber/haber7/photos/2023/38/KrPbb_1695297381_169.jpg

CHP’Lİ İBB, İSTANBUL’U SUSUZLUĞUN EŞİĞİNE GETİRDİ

İşte rakamlardan görüyoruz ki; Mevcut İBB yönetimi İstanbul’u adeta susuzluğun eşiğine getirmiş oldu.” eleştirisinde bulunan Hasanoğlu, şöyle konuştu:

“İstanbul’da %25 düzeyinde gördüğümüz baraj doluluk oranı İstanbul’daki tüm barajların ortalaması olarak verilen rakamdır.  Barajları Avrupa ve Asya yakası olarak incelediğimizde ise durumun çok daha ciddi olduğunu görüyoruz. İstanbul’da Nüfusun yüzde 65’inin yaşadığı Avrupa Yakasında baraj doluluk oranı %9 seviyesine düşmüş durumda. Asya yakasında ise bu oran %49,6 seviyesinde. Asya Yakası Melen Projesinden doğrudan besleniyor. Melen Suyunu Avrupa yakasına taşına boğaz geçiş sistemi ile Kağıthane’ye kadar iletilen Melen suyu Avrupa yakasının büyük bölümüne su sağlamaya devam ediyor.” 

İSTANBUL’U RAHATLATACAK PROJE BİTİRİLMEDİ

İstanbul’u rahatlatacak projelerin 2 yıl geciktirildiğini kaydeden Hasanoğlu, “Avrupa Yakasının batısında su riski yaşanmaması için AK Parti döneminde gerekli projeler hazırlanmış ve çalışmalara başlanmıştı. Melen Suyu’nu arıtacak ve şebekeye hazır hale getirecek Cumhuriyet Arıtma Tesisi’nin 2. Etap proje ihalesi yapılmıştı. Aynı Melen suyunu İstanbul’un batısına ulaştıracak şekilde Kağıthane-Sefaköy İçme Suyu Tüneli inşaatına da başlanmıştı. Tünel İnşaatı Şubat 2023 tarihinde bitmesi gerekiyordu. Mevcut İBB yönetimi neredeyse her projede olduğu gibi Kağıthane-Sefaköy İçme Suyu Tüneli’ni de zamanında bitiremedi. Şu an ki planlamaya bakıldığında 2025 yılında bitirilmesi öngörülüyor. Yani minimum 2 yıl gecikme söz konusu.” dedi.

İSTANBUL HEPİMİZİN

Su meselesinin bütün İstanbulluları ilgilendiren bir konu olduğunu belirten Hasanoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Görüldüğü üzere İstanbul’un su yönetimi her şeyden önemli bir konu olarak uzman ellerde yönetilmesi gereken bir konudur. İstanbul hepimizindir. Su meselesi siyasi bir konu değil bütün İstanbulluları ilgilendiren hayati bir konudur. Biz İstanbul’da başta su olmak üzere her konuyu önce bir İstanbullu olarak ele alıyor ve her konuyu bu bakış açısıyla değerlendiriyoruz. Üzülerek ifade ediyorum ki, son 4,5 yılda İstanbul’daki bütün kazanımlarımız her gün biraz daha gerilemeye devam ediyor. İşte 4,5 yılda mevcut İBB yönetimi yeni su kaynağı üretemediği gibi hazırda var olan tesis ve projeleri verimli şekilde işletmeyi dahi başaramıyor. İstanbul’u 2023 yılında susuzluk riskiyle burun buruna getirmiş durumda. Allah’tan ki, 6 ay sonra seçim var. Aziz İstanbullular İBB’yi uzman kadrolara, AK Kadrolara emanet edecektir. İBB 2024 yılında yapılacak seçimlerde yeniden AK Parti Belediyeciliği ile buluşacak ve hizmet siyaseti kaldığı yerden devam edecektir.”

Kaynak Haber: HaberVitrini.Com

About Author

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

MAGAZİN MANŞET

Salih Bandemci: “İlk defa yoksul birini oynuyorum”

Salih Bandemci: "İlk defa yoksul birini oynuyorum" Ulan İstanbul, İstanbullu Gelin, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, son olarak ise Kulüp...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Adaylar ne zaman açıklanacak? Erdoğan tarih verdi

Adaylar ne zaman açıklanacak? Erdoğan tarih verdi Erdoğan, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde AKP adına yarışacak adayların ne zaman açıklanacağını Yunanistan...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

Güner Babacan son yolculuğuna uğurlandı

Güner Babacan son yolculuğuna uğurlandı DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın annesi Güner Babacan’ın naaşı Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ali...
Devamını Oku
Amedspor MANŞET SPOR

AMEDSPOR’DA ÇÖKÜŞ DEVAM EDİYOR 1-1

AMEDSPOR’DA ÇÖKÜŞ DEVAM EDİYOR 1-1 TFF 2. Lig Kırmızı Grupta Alagöz Holdıng Iğdırspor , kardeş kulüplerden Amedspor’u ağırladı. Çekişmeli geçen...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Halil İbrahim Ceyhan rakiplerini geride bıraktı

Halil İbrahim Ceyhan rakiplerini geride bıraktı Erkek oyuncular sosyal medya kullanıcıları tarafından, kasım ayında da milyonlarca paylaşımda yorumlandı. MTM Medya...
Devamını Oku
Diyarbekirspor MANŞET SPOR

DİYARBEKİRSPOR UYGUN ADIM PLAY-OFF’A DOĞRU…

DİYARBEKİRSPOR UYGUN ADIM PLAY-OFF'A DOĞRU Ankara Demirspor'u 2-1 yenerek rakibiyle puanlarını eşitleyen Diyarbekirspor, çıkışını devam ettirerek Play-Off potasına bir adım...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

Yeni yargı paketinin ayıntıları ortaya çıktı! 105 madde değişiyor

Yeni yargı paketinin ayıntıları ortaya çıktı! 105 madde değişiyor Yeni yargı paketinin ayıntıları ortaya çıktı! Adli para cezaları, hakaret suçu,...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Miray Daner ve Deniz Can Aktaş objektif karşısında!

Miray Daner ve Deniz Can Aktaş objektif karşısında! Hudutsuz Sevda diziziyle ekranda olan Miray Daner ve Deniz Can Aktaş Hello için...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Akşener : 14’e 35 CHP’ye hayır çıktı, üçüncü yol oluşturacağız

Akşener : 14'e 35 CHP'ye hayır çıktı, üçüncü yol oluşturacağız Akşener: 14 evet, 35 hayırla üçüncü yolu oluşturmaya gayret edeceğiz...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Bir Derdim Var”dan final fragmanı paylaşıldı

"Bir Derdim Var"dan final fragmanı paylaşıldı Birce Akalay ve Mert Fırat’ı başrollerinde yer aldığı dizinin dün akşam yayınlanan beşinci bölümü parçalanmış...
Devamını Oku
Deprem MANŞET Yaşam

Depremzedeyiz diyerek daire kiralayıp fuhuş yaptılar

Depremzedeyiz diyerek daire kiralayıp fuhuş yaptılar... Bursa'da kendilerini depremzede olarak tanıtıp kiraladıkları apart dairelerde kadınları fuhşa zorlayan 4 kişi, gözaltına...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Oya Doğan “Sete Gittim” için “Yabani” setini ziyaret etti!

Oya Doğan “Sete Gittim” için "Yabani" setini ziyaret etti! Gazeteci, yazar ve Dizi Doktoru Oya Doğan, “Sete Gittim” YouTube programıyla setlere konuk...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İYİ Parti’de istifa dalgası sürüyor… Niğde Merkez İlçe Başkanı Selçuk Demir..

İYİ Parti’de istifa dalgası sürüyor... Niğde Merkez İlçe Başkanı Selçuk Demir partilerinden istifa etti. İYİ Parti Niğde İl Başkanı İbrahim...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Yıldızlar Bana Uzak”tan ilk tanıtım yayınlandı!

"Yıldızlar Bana Uzak"tan ilk tanıtım yayınlandı! atv’nin yeni dizisi ‘Yıldızlar Bana Uzak’ sırlarla dolu aşk ve intikam hikâyesiyle izleyicileri derinden...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Erdoğan : Guterres küresel sistemin alarmına bastı

Erdoğan : Guterres küresel sistemin alarmına bastı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan,...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Adaylar ne zaman açıklanacak? Erdoğan tarih verdi

Adaylar ne zaman açıklanacak? Erdoğan tarih verdi Erdoğan, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde AKP adına yarışacak adayların ne zaman açıklanacağını Yunanistan...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Eda Ece’den ilk hamilelik pozu!

Eda Ece'den ilk hamilelik pozu! Yasak Elma dizisindeki Yıldız rolüyle geniş bir hayran kitlesine ulaşan Eda Ece, haziran ayında basketbolcu...
Devamını Oku
Dış Basın MANŞET

Yunan medyasında Cumhurbaşkanı Erdoğan manşetleri

Yunan medyasında Cumhurbaşkanı Erdoğan manşetleri Erdoğan'ın Yunanistan'a ziyareti Yunan medyasında büyük ses getirdi… Yunan medyası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atina ziyaretini manşetlerine...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Yıldız oyuncu kadrosuyla “Mest-i Aşk”in vizyon tarihi belli oldu

Yıldız oyuncu kadrosuyla "Mest-i Aşk"in vizyon tarihi belli oldu ENG Yapım Medya ile Semarya Film ortak yapımı Mevlana Mest-i Aşk...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Ekrem İmamoğlu Akşener’in İstanbul Cakarta’ya döndü sözünü üstüne alınmadı..

Ekrem İmamoğlu Akşener'in İstanbul Cakarta'ya döndü sözünü üstüne alınmadı.. İyi Parti, Genel İdare Kurulu'nda (GİK) değerlendirdiği CHP'nin ittifak teklifini reddetti....
Devamını Oku