Aralık 10, 2023

CHANGE YOUR LANGUAGE

Demir Kubbe sistemi nedir nasıl çalışıyor?

13dfc6ec c2a0 4ceb acef a02a52d647fc

Demir Kubbe sistemi nedir nasıl çalışıyor?

7 soruda İsrail semalarını Gazze’den atılan binlerce rokete karşı etkin şekilde koruyan Demir Kubbe Savunma Sistemi

İsrail ile Hamas arasında en son mayıs ayında varılan ateşkes, Hamas’ın ‘son yılların en büyük saldırısını’ başlatmasıyla son buldu.

İki taraf arasında zaman zaman yaşanan çatışmalarda can kayıplarının orantısız sonuçlanmasının birçok sebebi var.

Gazze nüfusunun yoğun olması ve İsrail ordusunun, “Hamas yetkililerinin halkın arasına saklandığı” gerekçesiyle sivillerin yoğun olarak yaşadığı yerleri vurması bu sebeplerden bazıları.

Ancak bir de İsrail savunma sistemi Demir Kubbe var.

wGG0tb7eIFOWwAAAABJRU5ErkJggg==

Demir Kubbe nedir?

Demir Kubbe her türlü hava koşulunda çalışabilen hareketli bir savunma sistemi.

Sistem, yaklaşık 70 kilometre mesafeden atılan kısa menzilli roket, topçu mermisi ve havan atışını havada imha ederek durduruyor.

Demir Kubbe nasıl çalışıyor?

Sistem esas olarak karşı taraftan fırlatılan roketin imhası prensibine dayanıyor. Radar, kontrol-komuta ünitesi ve füze fırlatıcıdan oluşan üç parçalı sistem, öncelikle karşı cepheden atılan roketi tespit ediyor.

67nAQA=

Daha sonra gelişmiş bir yazılım ile roketin güzergahını ve düşeceği noktayı hesaplıyor ve bu bilgi doğrultusunda roketi zararsız hale getirmek üzere en yakın üniteden füze fırlatıyor.

Hamas’ın İsrail hava sahasına çok sayıda roket fırlatarak Demir Kubbe sistemini etkisiz hale getirmek amacıyla taktik geliştirdiği kaydediliyor.

Ariel Schalit/Copyright 2021The Associated Press All rights reserved

Demir KubbeAriel Schalit/Copyright 2021The Associated Press All rights reserved

Demir Kubbe ne kadar etkili?

İsrailli yetkililer sistemin yüzde 70 ila 90 etkin olduğunu belirtiyor.

Sistemi geliştiren Rafael İleri Savunma Sistemleri firması ise Nisan 2021’de sistemin onuncu yılını değerledirdiği açıklamasında, son 10 yılda 2 bin 500’den fazla roketin zararsız hale getirildiğini ve başarı oranının yüzde 90 olduğunu kaydetti.

Hamas’ın son saldırısında, en büyük kenti Tel Aviv’e bazı roketlerin isabet ettiği görüldü.

Sistem ne zaman geliştirildi?

Demir Kubbe, 2006 yılında Lübnan’dan İsrail’in kuzeyindeki topraklara yönelik 4 binden fazla roket saldırısında 44 sivilin yaşamını yitirmesi üzerine hayata geçirildi.

İsrail’in en büyük savunma teknolojileri firması Rafael ile İsrail Havacılık Sanayi tarafından 2007’de geliştirilen sistem, ilk kez 10 yıl önce İsrail’in Berşeva kentinde operasyonel hale geldi.

7 Nisan 2011’de Gazze’den atılan roketleri ilk defa başarılı bir şekilde durdurduğu açıklandı.

2Q==

Demir Kubbe sistemini harekete geçirmenin maliyeti ne kadar?

Her bir imha füzesi 95 bin dolara mal oluyor. Bu nedenle Demir Kubbe yalnızca sivil yerleşim yerlerine ya da stratejik noktalara isabet etme olasılığı bulunan roketleri imha etmek için harekete geçiriliyor.

Buna karşılık Jerusalem Post gazetesine göre Gazze’den atılan kısa menzilli roketlerin ortalama 300 ile 800 dolar gibi ucuz bir maliyeti bulunuyor.

Bu rakam uzun menzilli roketlerde 2 veya 3 katına çıksa da, Demir Kubbe sisteminin hareket geçmesinin getirdiği maliyetle kıyaslanamayacak kadar düşük kalıyor.

İsrail’in tamamını korumak için 13 adet sisteme ihtiyaç olduğu ifade ediliyor.