Aralık 3, 2023

CHANGE YOUR LANGUAGE

Yemen İsrail’e sallayacağı füzeleri gün yüzüne çıkardı

d657d020 8eb0 4332 83d5 77bcff462daa

Yemen İsrail’e sallayacağı füzeleri gün yüzüne çıkardı

İsrail’in tatil kasabasına 1700 kilometre uzaklıktan ateşlenen füzeler, El Mesira televizyonu tarafından ekrana getirildi. Televizyonun görüntülerinde dev kamikaze drone’lar da var.

Sekizinci yılını dolduran iç savaşta Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyonla çatıştılar ve toprak kaybetseler de yenilmediler, İran tarafından Tahran’ın uydusu haline gelen dördüncü ülke olarak selamlandılar, Arap Yarımadası’nın en fakir ülkesi Yemen‘de bugün batı kıyıları ve başkent Sanaa’yı kontrol ediyorlar. Neredeyse 100 yıllık Husi hareketi, Yemen iç savaşından sonra bu kez İsrail saldırılarıyla Orta Doğu’da bir kez daha adını duyurdu.

İran destekli Husi milisleri, önce geçen hafta İsrail’e doğru füzeler ateşledi ancak söz konusu füzeler Kızıldeniz’de konuşlu ABD savaş gemisine takıldı. Amerikan ordusu, Yemen’den fırlatılan füzeler ve insansız hava araçlarının USS Carney gemisi tarafından durdurulduğunu gösteren video yayınladı.

Halihazırda Kızıldeniz kıyısındaki stratejik liman Hudeyde’yi de elinde bulunduran Husi grubu, İsrail’in Gazze‘deki savaşında asıl sürprizini 31 Ekim Salı günü yaptı. İsrail’in en güneyinde yer alan Eilat kentinde Salı günü hava saldırı sirenleri çaldı.

Kısa süre sonra İsrail ordusu bir insansız hava aracının düşürüldüğünü duyurdu. Yemen’in batısındaki Husiler ise, yaklaşık 1700 kilometre uzaklıktaki İsrail tatil beldesine füzeler ateşlediklerini açıkladı. İsrail’e karşı açıkça savaş ilan eden örgütün sözcüsü Yahya Seri, saldırıların devam edeceğini de ekledi.

Akşam saatlerinde Husilerin hem balistik füze ateşledikleri hem de İsrail’e silahlı insansız hava araçları gönderdiği ortaya çıktı. Örgüt bugün kendi televizyonu El Mesira’dan İsrail’e füzelerin fırlatıldığı görüntüleri yayınladı.

https://image.milimaj.com/i/milliyet/75/0x0/6542402b86b2440d2c4593bc.jpg

 

https://image.milimaj.com/i/milliyet/75/0x0/6542402786b2440d2c45939f.jpg

El Mesira televizyonu, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan Siyonist varlığın derinliklerine balistik füzeler ateşlendiğini vurguladı. Fırlatma rampalarının yanındaki Filistin bayrakları dikkat çekerken, yayında ayrıca drone’lar ve kanatlı füzelerin de yine İsrail’e yollandığı kaydedildi.

İRAN’LA İLK YAKINLAŞMA

Peki Husiler kim? 1990’lı yılların başında İran Devrim Muhafızları’yla doğrudan irtibata geçseler de, aslında 1500’lü senelerden bu yana aktifler. Yemen nüfusunun üçte birini oluşturduğu tahmin edilen, Şiiliğin bir koluna mensup Zeydiler, Osmanlı’nın İmparatorluğu’nun bölgeyi yönettiği 1500’lü senelerden I. Dünya Savaşı’na kadar birçok kez ayaklandılar. Zeydilerin kalesi, kuzeydeki Saada bölgesiydi.

1926’da Saada’da doğan, bölgedeki Zeydilerin güçlü ailelerinden Husilerin bir üyesi olan Bedrettin el Husi, ileride kurulacak olan topluluğun ruhani lideri olacaktı. Husi grubu, İsrail ve ABD karşıtı bir söyleme sahipti. ABD ile yakın ilişkilerinden dolayı Körfez ülkelerini de sıklıkla eleştiriyorlardı. 1979’daki İran İslam Devrimi’nden etkilenen hareket, devrimin liderlerinden Humeyni’nin söylemlerini benimsedi. Grubun İran’la ilk yakınlaşması böyle başladı.

BABA-OĞUL İRAN’A KAÇTILAR

Bu sırada Yemen’in güneyi ve kuzeyinde 1960’lardan beri var olan iki farklı devlet, 1990’da tek bir yönetim altında birleşti. Ancak ordular ortaklaştırılmamıştı. 1994’te ülkede iç savaş çıktı. Bu iç savaş sırasında Husilerle diğer Zeydi gruplar arasında da sorunlar çıkınca Bedrettin el Husi ve oğlu Hüseyin el Husi, İran’a kaçtı.

İRAN’IN ETKİSİ İLK KEZ 2004’TE BELİRDİ

Grup 1994’ten itibaren İran Devrim Muhafızları’dan doğrudan destek almaya başladı, İranlı komutanlar Husilerin oluşturduğu Ensarullah adlı silahlı örgüte eğitim verdi. Grubun silahları, askeri gereçlerı ve parası da İran’dan geliyordu.

İran’ın Husilere verdiği askeri eğitim ve silah desteğinin etkisi, ilk kez 2004’te daha net görülür hale geldi. Husiler, Suudi Arabistan sınırında yoğun olarak yaşadıkları dağlık bölgede Yemen hükümetine bağlı birliklere karşı silahlı ayaklanma başlattı.

2004’te Hüseyin el Husi öldüğünde Ensarullah örgütünün başına geçen kardeşi Abdülmelik el Husi geçti, zaman zaman yoğunluğu artan ve Suudi Arabistan’ın Yemen hükümetine verdiği destekle bastırılan bu çatışmalar 2010 yılına kadar sürdü.

Füzeler ortaya çıktı Dünya bu görüntüyü konuşuyor

Eylül ayındaki bir törende, bir Husi üyesi örgütün lideri Abdulmelik Husi’nin fotoğrafını taşıyor.

ARAP BAHARI’NDAN YARARLANDILAR

Aynı yılın son günlerinde Tunus’ta başlayan ‘Arap Baharı’ gösterileri kısa sürede Yemen’e de sıçradı ve Husilerin çatıştığı, 1978’den beri Kuzey Yemen’i, 1990’daki birleşmeden beri de ülkeyi yöneten Ali Abdullah Salih’in yönetimi devrildi. Yerine yine Suudi Arabistan tarafından desteklenen Mansur Hadi geçti.

İç savaş sırasında oluşan güç boşluğu ve karmaşadan yararlanan Husiler, yıllardan sonra ilk kez Saada’dan başlayarak bazı topraklarda doğrudan hakimiyetlerini ilan ettiler. Bu süreçte her ne kadar İran, Husilere destek verdiğine yönelik haberleri yalanlasa da, Husiler gittikçe güçlenerek nihayetinde 21 Eylül 2014’te başkent Sanaa’yı ele geçirdi.

Bu ilerleyişte, ülkede yeniden söz sahibi olmak istediği için taraf değiştiren eski düşmanları Ali Abdullah Salih’le yapılan işbirliğinin de etkisi oldu. Ali Abdullah Salih, 2017’de öldürüldü.

Füzeler ortaya çıktı Dünya bu görüntüyü konuşuyor

Kendisine ait savaş uçağı ve helikopterleri de bulunan Husiler, Eylül ayındaki askeri geçit töreninde füzelerini de sergiledi.

ÜÇE BÖLÜNMÜŞ BİR ÜLKE

Mart 2015’te ise bölgedeki en büyük rakibi İran’ın desteklediği bir grubun güçlenerek sınırlarında hakimiyet kazanmasına karşı Suudi Arabistan, Yemen’de operasyonlara başladı. Bu esnada kısa süreliğine de olsa Aden’in de kontrolünü ele geçirmiş olan Husileri buradan çıkardı. Ancak örgüt, Saada’dan başlayarak ülkenin kuzey batısını ve ülkedeki en kritik liman olan Hudeyda Limanı’nı da kapsayan batıdaki sahil kesimini bugün hâlâ kontrol ediyor.

2015’ten bu yana devam eden iç savaşta Birleşmiş Milletler aracılığıyla defalarca ateşkes için masaya oturulsa da hiçbir zaman kalıcı bir uzlaşma sağlanamadı.

Husiler, savaş devam ederken Suudi Arabistan’ın önemli petrol tesislerine füze saldırıları düzenledi.

Suriye, Lübnan ve Irak’ın ardından İran’ın etkisini gösterdiği dördüncü Arap ülkesi olan Yemen, bugün Husilerin yanı sıra Suudi Arabistan’ın desteklediği koalisyon ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin desteklediği güçler arasında üçe bölünmüş durumda. Bir de, çöl bölgelerinde El Kaide terör örgütünün varlığı biliniyor.

Füzeler ortaya çıktı Dünya bu görüntüyü konuşuyor

YÜZ BİNLERCE MİLİS GÜCÜ VAR

Sekiz yıllık iç savaşta yüzbinlerce insan öldü, dünyada son dönemin en kötü insani krizlerinden birinin yaşandığı ülkedeki nüfusun yüzde 80’i yardıma muhtaç. Milyonlarca çocuk da kıtlık ve çeşitli hastalıklar sebebiyle ölüm riskiyle karşı karşıya.

Birleşmiş Milletler’in yayımladığı bir rapora göre ise, Husilere bağlı yüz binlerce savaşçı olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: Habervitrini.Com

About Author

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için 

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Mansur Yavaş’tan adaylık kararı! Resmen açıkladı

Mansur Yavaş'tan adaylık kararı! Resmen açıkladı Ankara'nın 4 buçuk yılda canına okuyan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yeniden aday olduğunu...
Devamını Oku
MANŞET SPOR

Ancelotti : Arda Güler’in geleceği Real Madrid’dedir

Ancelotti : Arda Güler'in geleceği Real Madrid'dedir Real Madrid Teknik Direktörü Carlo Ancelotti, son günlerde İspanyol basınında başka bir takıma...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Kardeşlerim”de Ömer’in başı belaya giriyor

"Kardeşlerim"de Ömer'in başı belaya giriyor Hiç beklemedikleri bir anda hem anne hem de babasız kalan kardeşlerin kalplere dokunan sıcacık hikâyesini...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Bakan Yerlikaya’dan Süleyman Soylu sorusuna cevap

Bakan Yerlikaya'dan Süleyman Soylu sorusuna cevap İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, DEVA Partili İdris Şahin'in "İçişleri Bakanlığında sanki devir teslimden sonra...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Taro Emir Tekin: “Babam benim canımdır”

Taro Emir Tekin: "Babam benim canımdır" Taro Emir Tekin, Yalı Çapkını dizisindeki rol arkadaşı Afra Saraçoğlu’nun doğum günü partisine katıldı. Eski milli futbolcu...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

İSKİ’den haber geldi! Barajların doluluk oranı bakın kaça çıktı…

İSKİ'den haber geldi! Barajların doluluk oranı bakın kaça çıktı... Ülke genelinde yaşanan kuraklık sonrası İstanbul barajları alarm vermeye başladı. Sık...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Bakan Yardımcısı istifa edip AK Parti’den aday adayı oldu

Bakan Yardımcısı istifa edip AK Parti'den aday adayı oldu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Rıdvan Duran, AK Parti Sakarya...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Yalı Çapkını” dünya pazarında!

"Yalı Çapkını" dünya pazarında! Uluslararası dağıtım şirketi Eccho Rights, bu yıl da Asia TV Forum & Market'e katılacak. 5-8 Aralık tarihleri arasında...
Devamını Oku
MANŞET Teknoloji

Bayraktar TB3 yavaş yavaş yükseliyor: Onuncu test de başarıyla tamamlandı

Bayraktar TB3 yavaş yavaş yükseliyor: Onuncu test de başarıyla tamamlandı Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3'ün 10. Test...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Akşener vekillerin ağzını kapattı! Kimse konuşmayacak

Akşener vekillerin ağzını kapattı! Kimse konuşmayacak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP’nin yerel seçime yönelik iş birliği teklifinin görüşüleceği...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Farah ve Tahir için işler kolay olmayacak

Farah ve Tahir için işler kolay olmayacak Demet Özdemir ve Engin Akyürek'in başrolde yer aldığı Adım Farah bu akşam Fox'ta olacak. Dizide, Farah ve Tahir,...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Ne Gemiler Yaktım” için nefesler tutuldu

"Ne Gemiler Yaktım" için nefesler tutuldu Show TV’de 4 Aralık Pazartesi akşamı ilk bölümü yayınlanacak olan ‘Ne Gemiler Yaktım’ için nefesler tutuldu. Geri sayımın...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

BUDO seferlerine fırtına engeli

BUDO seferlerine fırtına engeli Bursa Büyükşehir Belediyesince işletilen Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) bazı seferi, olumsuz hava koşulları nedeniyle gerçekleştirilemeyecek. BUDO'nun...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Kader Bağları” Asia TV Forum yolcusu

"Kader Bağları" Asia TV Forum yolcusu Birçok Türk dizisinin uluslararası dağıtımını üstlenen Eccho Rights, önceki yıllarda olduğu gibi Asia TV Forum &...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

AK Parti’nin adaylık başvuru ücretleri Gazze’ye gönderilecek!

AK Parti'nin adaylık başvuru ücretleri Gazze'ye gönderilecek! AK Parti'ye ödenen adaylık başvuru ücretleri Gazze'ye gönderilecek! Katil İsrail ateşkesin sona ermesiyle...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Ozan Akbaba “Ben Bu Cihana Sığmazam” kadrosunda

Ozan Akbaba "Ben Bu Cihana Sığmazam" kadrosunda atv’nin reyting rekortmeni dizisi Ben Bu Cihana Sığmazam’ın kadrosuna Ozan Akbaba 5 Aralık...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

Rus ordusundaki asker sayısı 170 bin artırıldı

Rus ordusundaki asker sayısı 170 bin artırıldı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusundaki asker sayısını yaklaşık 170 bin kişi...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Aile”de sular duruluyor mu?

"Aile"de sular duruluyor mu? Show TV’de ekrana gelen, Ay Yapım imzalı ‘Aile’nin yeni bölüm tanıtımı yayınlandı. Aslan, Devin ve Hülya’nın...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Erdoğan’dan diplomasi trafiği

Erdoğan'dan diplomasi trafiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya İklim Eylemi Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Dubai'de ikili temasları kapsamında, Özbekistan Cumhurbaşkanı...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Kenan İmirzalıoğlu’ndan ihanet iddiasıyla ilgili açıklama

Kenan İmirzalıoğlu'ndan ihanet iddiasıyla ilgili açıklama Yedi yıldır mutlu bir evlilik sürdüren Kenan İmirzalıoğlu ile Sinem Kobal, geçen günlerde 'ihanet'...
Devamını Oku