Kasım 28, 2023

CHANGE YOUR LANGUAGE

Yapıcıoğlu: Planlı bir tarım için çiftçiyle anlaşma yapılmalı

yapicioglu planli bir tarim icin ciftciyle anlasma yapilmali

Yapıcıoğlu: Planlı bir tarım için çiftçiyle anlaşma yapılmalı

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Diyarbakır’ın kırsal mahallelerine yaptığı ziyarette, çiftçilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek hiçbir şartta çiftçinin zarar etmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Yapıcıoğlu: Planlı bir tarım için çiftçiyle anlaşma yapılmalı

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Höyükdibi (Melkiş), Belitaş (Xırbêsitil), Bulutçeker (Qubik) kırsal mahalleleri ile Çınarköy Mahallesi Karaçbelik (Qerejberg) mezrasını ziyaret etti.

Yapıcıoğlu, geldiği kırsal mahallelerde vatandaşlarla bir araya geldi, onların sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Çınarköy Mahallesi Karaçbelik (Qerejberg) Mezrası’nda çevre mahallelerin muhtarları ve ailelerin ileri gelenleriyle bir araya gelen Yapıcıoğlu, çiftçilerin yaşadığı sıkıntılar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Son yıllarda çiftçinin kâr etmediğini belirten Yapıcıoğlu, “Genel manada bölge çiftçisinin elektrik dağıtım şirketiyle ilgili türlü türlü şikayetleri var. Ve bu şikayetler umumidir. Evet, genel manada çiftçinin bu sene masrafları çok yükseldiği için -hatta birkaç senedir gübre fiyatları, ilaç fiyatları uçtu- çiftçi birkaç yıl öncesine göre şu anda eksidedir, kâr etmiyor. Daha önce iyi kâr ediyordu, köylüler rahatlardı. Köylerde, şehirlerde olmayan evler yapıldı. Çiftçi de arabaya binmeye başladı. Herkes kendi traktörünü kapısına çekmeye başladı. Çiftçide bir rahatlama vardı. Ama birkaç yıldır özellikle pandemiden sonra mazot, gübre, ilaç, tohum, enerji fiyatları uçunca çiftçi artık ürününü satınca cebinde bir şey kalmıyor eskisi gibi. Ya bazen zarar ediyor, bazen başa baş çıkıyor. Bir dahaki seneye ne yapacak bilmiyor.” ifadelerini kullandı.

“Mutlaka çiftçi kâr etmeli, çiftçi toprağını ekmeye devam etmeli”

Çiftçinin hiçbir şartta zarar etmemesi gerektiğini vurgulayan Yapıcıoğlu, çözümsüz hiçbir sorunun olmadığını belirterek şunları söyledi:

“Çiftçi hiçbir şartta zarar etmemeli; fakat şunu da bilelim: Su gittikçe daha da derine iniyor. Daha önceden 30-40 metreden su çekiyordu, şimdi 250-300-400-500 metreden su çekiyor. 500 metreden, deniz seviyesinden su çekersen ona elektrik dayanmaz. Bunlar hepsi sıkıntıdır. Her birisinin çaresi de ayrı ayrıdır. Çiftçiye mazot, gübre, tohum desteği ya da planlı bir tarım ile zarar etmeyeceği fiyattan alım garantisi verilmelidir. Hiçbir şartta çiftçi zarar etmemeli. Çiftçi, ‘sen şunu ekme, sen suyu şu kadar derinden çekme’ demek çare değil. Ona alternatif göstereceksin. Peki ne yapsın? Onu yapma bunu yapma. Tarım Bakanlığı planlı bir çiftçilik istiyorsa çiftçiye yol gösterecek.” ifadelerini kullandı.

“Bakanlık planlı bir tarım için çiftçiyle oturup anlaşma yapmalı”

Tarım Bakanlığının, nerede hangi ürünün yetiştirilmesinin daha kârlı olduğunu tespit ederek çiftçinin en iyi verimi nereden alabileceğini belirlemesi gerektiğini ifade eden Yapıcıoğlu, “Gerekirse toprak tahlili yapılacak. Planlı bir tarım için çiftçiyle oturacak anlaşma yapacak. Diyecek ki sen şunu ek, ben sana kâr garantisi veriyorum, alım garantisi benden. Senin yetiştirdiğin mahsulü gelip ben alıyorum. İhtiyaç fazlası mı oldu; onu nasıl dışarıya satılacağı konusunda, ihraç etmenin yolları veya o malı ihracatçıya ederinde ulaştırması konusunda çiftçiye yol gösterecek. Ya da hem o malın çiftçinin zarar etmeyeceği şekilde elinden alınması hem de vatandaşın ucuza yemesi isteniyorsa, o zaman onun da yolu var. Kilo başına maliyeti ne kadardır, 3 lira mı? Senin kâr etmen lazım. Bunun için en az 4 lira 5 liraya satman lazım. Tamam sen piyasaya 3 liraya ver; 1 lirasını, 2 lirasını ben vereceğim. Bu da başka bir yoldur. Ama hangi yol uygulanırsa uygulansın mutlaka çiftçi kâr etmeli. Çiftçi toprağını ekmeye devam etmeli; yoksa şehirdeki aç kalacak. Bunu söylüyoruz. Çözümsüz bir şey yoktur.”

“Sene 2023: Köylerde halen kanalizasyon yok”

Köylerde hizmet noktasında bulunan eksikliklerin giderilmesi gerektiğini ifade eden Yapıcıoğlu, “Sağlık ocağı lazımdır. Bir iğne yaptırmak için bir insanın 30-40 kilometre yol gitmesi normal bir şey değil. Herkesin imkânı yok. Belki muhtarın arabası var, hastasını 30 kilometre yol giderek iğne yaptırıyor. Herkesin arabası yok ki. Arabası olmayan ne yapsın? İğneyi acemi birisi yapacak Allah muhafaza etsin, sinire denk getirecek, sakat bırakacak. Ya da ne bileyim başka bir sıkıntısı çıkacak ya da vazgeçecek o ilacı kullanmaktan. Bunlar olmaması gereken şeyler. 1100 nüfuslu bir yerde, sen bunu büyükşehirde mahalle yaptın. Kardeşim sen ne yapıyorsun? Kanalizasyonu yapacaksın. Çınar’ın suyu Bellitaş köyünden gidiyor. Köyde kanalizasyon yok. Fosseptik çukurunun içerisinde atık sular, pis sular birikiyor. Allah bilir belki o su gidip içme suyuna karışıyor. Yahu böyle bir yerde, 1000 nüfusu olan köyde bile kanalizasyon yapmayacaksan, nerede yapacaksın? Sene olmuş 2023, Cumhuriyetin 100. yılı olmuş, 100 yıl sonra sen hala kanalizasyon yapmamışsan ne zaman yapacaksın? Kanalizasyonun da çözülmesi lazım. Sağlık ocağı, okul, yol, bunlar birisi olsun, diğeri olmasın diyebileceğin şeyler değil ki. Hepsi olması gereken şeylerdir, mutlaka bunların üzerinde duracağız.” diye konuştu.

“Seçimden seçime gelip ondan sonra arkasını dönüp gidecek olanlar değiliz”

Vatandaşın sorunlarını dinleyip bu sorunların çözümü için çaba sarf etmenin kendilerinin vazifesi olduğunu dile getiren Yapıcıoğlu, “Ben şunu söyleyeyim: Biz hükümet değiliz. Biz hükümetin ortağı da değiliz. Fakat biz, vatandaşın ne talebi varsa o talepleri karşılayacak makamda kim varsa belediye ise belediye, vilayetse vilayet, bakanlıksa bakanlık, sizin o taleplerinizi oraya taşırız, taşımak zorundayız. Bizim vazifemiz budur. Biz onun için buraya geldik. Varsa sıkıntılarınız dinleyeceğiz tabii. Varsa sorunlarınız onların çözümü için çaba sarf edeceğiz, işimiz budur, minnetimiz yoktur. Ne zaman isterseniz, bize ulaşabilirsiniz. Allah’ın izniyle seçimden seçime gelip ondan sonra arkasını dönüp gidecek olanlar değiliz.” dedi.

“Elimize yetki geçerse gücümüz yettiğince hizmet edeceğiz”

Yapıcıoğlu konuşmasına, “Şimdi ihtiyaçlarınız, şikayetleriniz, derdiniz nedir? biz yine geleceğiz, yine sizi dinleyeceğiz. Bir derdiniz varsa, bu derdinizi çözmek için elimizden ne geliyorsa yapacağız. Biz mecburuz, bize oy vermezseniz de mecburuz. Eğer ki bize destek verip bizi güçlendirirseniz sorunlarınızı daha hızlı çözebiliriz. Bizim omuzumuzdaki yükümüz nedir? Elimden geleni yapmakla mükellefim. Benim vazifem budur. Gücüm yetmezse sizin sorununuzu çözme mecburiyetim yoktur. Fakat sizin sorunlarınızı çözmek için çareler aramaya mecburum. İmkân olursa, elimize yetki geçerse size hizmet edeceğim. Hangi hizmet için gücümüz yeterse onu yapacağız.” cümleleriyle devam etti.

“Allah nasip eder halkımızın da desteğiyle birkaç belediye elde edersek inşallah memleket farkımızı görecektir”

Ellerine yetki verildiği takdirde adil olacaklarının altını çizen Yapıcıoğlu; “Bu sözü veriyorum, sizi kandıramam, size yalan söylemeyiz, malınıza el uzatmayız inşallah. Biz bunu söylüyoruz. Eğer bu güzelliklerin memleketin her tarafında yayılmasını istiyorsak birbirimize destek olmalıyız. Birbirimize yardım etmeliyiz. Hep beraber memleketimizi düzlüğe çıkaracağız. Falan köy oyunu falan partiye vermiş, senin vatandaşın olduktan sonra ona hizmet etmeye mecbursun. Madem başa geçtin o zaman adaletsizlik yapamazsın. Biz adaletsizlik yapmayacağız. Bazı bölgelere hizmet yapılmış, bazılarına hiç yapılmamış. Hizmet almamış bölgeleri de hizmet almış bölgelerin seviyesine çıkaracağız. O seviyeye geldikten sonra hepsini beraber kalkındıracağız. Biz düşmanımıza bile haksızlık ve zulüm etmeyiz, yapmayacağız inşallah. Biz adil olacağız. Biz bunu yapacağız. Eğer Allah o imkânı verse, bize nasip ettiyse halkımız bize destek verip birkaç belediye elde edersek inşallah, bu millet, bu memleket farkımızı görecektir. O farkın görülmesi için hep beraber çalışmamız gerekiyor.” dedi.

Kaynak Haber: GuneydoguGuncel.Com

About Author

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için 

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İyi Parti karışacak! Anketlerde daha yüksek çıkmak için para teklif edildi…

İyi Parti karışacak! Anketlerde daha yüksek çıkmak için para teklif edildi... Avrasya Araştırma'nın eski Başkanı Kemal Özkiraz, seçim döneminde İyi...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Son Dakika: AK Parti’de İstanbul adaylığı için konuşulan isimler ikiye indi

AK Parti'de İstanbul adaylığı için konuşulan isimler ikiye indi AK Parti, yerel seçimlerde İstanbul adayını belirlemek için çalışmalarını hızlandırdı. Kulislerde...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

İstanbul’daki ilçelerin isimleri nereden geliyor?

İstanbul’daki ilçelerin isimleri nereden geliyor? İstanbul, doğal güzellikleri ve tarihi gibi özellikleriyle dünyanın en gözde şehirleri arasında yerini alır. İki...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İYİ Parti’de adaylık süreci hiç iyi değil

İYİ Parti'de adaylık süreci hiç iyi değil Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ın iddialarıyla karışan İYİ Parti'de, belediye başkanlığı aday adaylığı başvuru...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Akın Akınözü rüzgarı dinmiyor!

Akın Akınözü rüzgarı dinmiyor! O3 Medya imzalı "Aile Albümü" dizisiyle ekrana dönmeye hazırlanan Akın Akınözü'nün başrolünde oynadığı projeler yurt dışında...
Devamını Oku
MANŞET METEOROLOJİ

Türkiye, kasım yağışlarında 50 yıl önceyi yaşıyor

Türkiye, kasım yağışlarında 50 yıl önceyi yaşıyor Türkiye, yağışlı havanın etkisi altına girdi. Uzmanlar, bu ay ortasında başlayan ve kuvvetli...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

İşgalci ABD Eski Güvenlik Danışmanı Bolton: HAMAS, israil’e karşı önemli bir zafer kazandı

İşgalci ABD'nin Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) ile siyonist rejim arasındaki geçici ateşkes anlaşmasını,...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Kızıl Goncalar” için geri sayım başladı!

"Kızıl Goncalar" için geri sayım başladı! Özgü Namal ve Özcan Deniz ekranlara geri dönüyor. İki usta oyuncunun başrollerini paylaşacağı Kızıl...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

Zebihullah Mücahid: Kadına yönelik her türlü şiddet yasaktır

Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü Zebihullah Mücahid, ülkede kadına yönelik her türlü şiddetin yasak olduğunu ve kadına şiddet uygulayanların soruşturma makamları...
Devamını Oku
DiYARBAKIR YEREL HABER MANŞET

Ebu Ubeyde’nin posteri Çınar Zerzevan Kalesine Astılar

Geçtiğimiz günlerde, İşgalci Israil'in 7 Ekimden bu yana gerçekleştirmiş olduğu katliamlara dikkat çekmek amacıyla İsrail Başbakanı Netanyahu maketini Diyarbakır surlarından...
Devamını Oku
ASAYİŞ DiYARBAKIR YEREL HABER MANŞET

Diyarbakır’da çalıntı araç soruşturması: 7 gözaltı

Diyarbakır'da "change" araç soruşturmasında 7 şüpheli yakalandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Oto Hırsızlık...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Ethem Baykal: Akşener seçimi kaybettik diye gülüyordu

Ethem Baykal: Akşener seçimi kaybettik diye gülüyordu İYİ Parti'den ihracı istenen Kurucular Kurulu üyesi Ethem Baykal, seçim hezimetinin yaşandığı gece...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

İzmir’de deniz taştı, sokaklar su altında kaldı

İzmir'de gece saatlerine etkili olan yoğun yağışın ardından denizin taşması sonucu yollar, iş yerleri ve araçlar su altında kaldı. İzmir'de...
Devamını Oku
MANŞET Trafik

Karlı yollarda araç kullananların dikkat etmesi gereken 12 madde…

Karlı yollarda araç kullananların dikkat etmesi gereken 12 madde... Havaların soğumasıyla beraber karlı ve buzlu zeminde dikkatli araç kullanmak, hayat...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Netflix sordu, Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir gündem oldu

Netflix sordu, Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir gündem oldu Yalı Çapkını dizisindeki arkadaşlıkları aşka dönüşen Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir X platformunda gündem oldu....
Devamını Oku
MANŞET METEOROLOJİ

67 il için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülkenin büyük bölümünde beklenen fırtına, kuvvetli yağış ve kar nedeniyle 67 il için "turuncu" ve "sarı" uyarıda...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

İBB’nin 30 şirketinde tam 471 ballı koltuk var

İBB’nin 30 şirketinde tam 471 ballı koltuk var İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki 30 şirketin yönetim kurulu üyeliği sayısı, 596 şirket ile...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Yargı” ekibi sette başarılarını kutladı

"Yargı" ekibi sette başarılarını kutladı Ekrana gelen her bölümü ile pazar akşamları izleyiciyi ekrana kilitleyen, Ay Yapım imzalı dizi Yargı’nın...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Akşener’in Özel Kalem Müdür Esma Bekar’ın FETÖ üyeliğinden ihraç edildiği ortaya çıktı

Akşener'in Özel Kalem Müdür Esma Bekar'ın FETÖ üyeliğinden ihraç edildiği ortaya çıktı İYİ Parti'de İddiaların odağındaki Esma Bekar'la ilgili dikkat...
Devamını Oku
BÖLGE HABER MANŞET

Kürecik’te oturma eylemine destek konvoyu Diyarbakır’dan yola çıktı

Malatya Kudüs Kardeşlik Platformu tarafından Kürecik NATO Radar Üssü'nün kapatılması için düzenlediği oturma eylemine katılmak isteyen Diyarbakırlılar sabahın ilk ışıklarıyla...
Devamını Oku