Aralık 11, 2023

CHANGE YOUR LANGUAGE

Türkiye’nin talip olduğu Eurofighter savaş uçağı hakkında bilmeniz gerekenler

4bdd71a1 3941 4048 9f9f cf5843a8f51a

Türkiye’nin talip olduğu Eurofighter savaş uçağı hakkında bilmeniz gerekenler

Eurofighter ile Yunanistan’a cevap! ‘Doğru anlaşmayla kendi silahlarımızı da takarız’

Eurofighter savaş uçağının özellikleri! F- 35 ve F-16 ile arasındaki farklar neler?
Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, ‘Eurofighter’ tedariki için çalışmalarının olduğunu belirtmişti. Sürpriz açıklamanın ardından Eurofighter’ın özellikleri, F- 35 ve F-16 ile arasında farklar en çok merak edilen konular arasında yer aldı.

Typhoon projesi, Avrupa ülkelerinin yeni nesil savaş uçağı ihtiyacını karşılamak amacıyla birçok ülkenin ortaklığı ile başlatıldı. İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’dan oluşan üretici ülkeler topluluğundan Fransa, proje bir müddet ilerledikten sonra ayrıldı ve kendi uçağı Rafale’i geliştirme kararı aldı.

Üretici ortak olarak diğer ülkeler ise projeye devam etmiş ve en nihayetinde ortaya EF-2000 çıktı. Projede mülkiyet hakları: %33 İngiltere, %33 Almanya, %21 İtalya ve %13 İspanya şeklinde. Bugüne kadar 550’den fazla Eurofighter Typhoon savaş uçağı başarılı bir şekilde 7 ayrı ülkeye teslim edildi. Bu ülkeler sırasıyla şöyle: Almanya, İngiltere, İtalya, İspanya, Avusturya, Umman ve Suudi Arabistan.

EUROFİGHTER TYPHOON KAÇINCI NESİL SAVAŞ UÇAĞI?

Eurofigter Typhoon 4.5 nesil, çift motorlu, kanart delta kanatlı, çok rollü savaş uçağıdır.

EUROFIGHTER TYPHOON TEKNİK ÖZELLİKLER

İki adet Eurojet EJ200 motoruna sahip, tek ve çift pilotlu versiyonları olan, en yüksek hızı 2.390 km/s olan av – bombardıman uçağıdır.

Uzunluk: 15.96 m (52.4 ft)

Mürettebat: 1 (2)

Kanat Açıklığı: 10.95 m (35.9 ft)

Kanat Açıklığı: 5.28 m (17.3 ft)

Kanat Alanı: 51.2 m²

Boş Ağırlık: 11,000 kg (24.000 lb)

Yüklü Ağırlığı: 16.000 kg

Max. Kalkış Ağırlığı: 23.500 kg (51.800 lb)

Motor: 2 x Eurojet EJ200 ard yakma turbofan

Motor Gücü: 60 kN (13.500 lbf) her biri

Yakıt Kapasitesi: 5.000 kg (11.020 lb)

Maksimum hız :

Yüksek İrtifada: (2495 km / s veya 1550 mil)

Deniz Seviyesinde: Mach 1.25 (1530 km / s veya 950 mph)

Menzil: 2900 km (1,800 mil)

Servis Yarıçapı: 19812 m (65,000 ft [343] [344] )

Tırmanış: 315 m / s [345] (62.000 ft / dak [346] )

İtiş/Ağırlık Oranı: 1.15

SİLAH SİSTEMLERİ

27 mm Mauser BK-27 topuna sahip.

Harp başlıklı füzeler, hava-hava füzeleri ve hava-yer füzelerini taşıyabilir.

Eurofighter Typhoon, AMRAAM (Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile) ve IRIS-T (InfraRed Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) gibi füzeleri kullanabilir.

EuroDASS Elektronik Destek Sistemi (DASS): Radar uyarı alıcıları, lazer uyarıcıları, radar tespit ve karıştırma (ECM) yetenekleri içerir.

CAPTOR (Captured Radar) radarı: Multi-mode, mevcut hedefler üzerinde hem hava-hava hem de hava-yer modlarında çalışabilen bir radar sistemidir.

Milli Savuma Bakanı Yaşar Güler’in, “40 adet Eurofighter almayı planlıyoruz” açıklaması gözleri İngiltere, Almanya, İspanya ve İtalya ortaklığında üretilen savaş uçağına çevirdi. Olası bir alımda F-102 uçaklarından sonra ilk kez delta kanatlı bir uçağa sahip olacak Türkiye, bu hamleyle Yunanistan’a cevap vermiş olacak. “Doğru anlaşma yapılırsa kendi silahlarımızı da takabiliriz” diyen Savunma ve Denizcilik Araştırmacısı Kozan Selçuk Erkan yorumladı.

Eurofighter ile Yunanistana cevap Doğru anlaşmayla kendi silahlarımızı da takarız

Oğuzcan Atış / Milliyet.com.tr – ABD’nin Türkiye’yi Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alınmasını gerekçe göstererek F-35 programından çıkarmasının ardından Türkiye ile ABD arasında devam eden F-16V tedariğine yönelik görüşmelerin uzaması ve çeşitli nedenlerle çıkmaza girmesi Türkiye’yi bu konuda farklı alternatifler aramaya yönlendirdi. Daha önce de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin bu konuda alternatiflere sahip olduğuna dikkat çekmiş ve F-16’ların verilmemesi durumunda Türkiye’nin farklı seçeneklere yöneleceğini söylemişti. Bu konudaki son açıklama Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’den geldi.

Milli Savuma Bakanı Yaşar Güler’in TBMM’de katıldığı Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekilleri tarafından yönlendirilen soruları cevapladığı sırada, “F-35’i alma taraftarı değilim. Eurofighter almak istiyoruz. Çok etkili bir uçak. İngiltere ve İspanya’dan 40 adet Eurofighter savaş uçağı almayı planlıyoruz” şeklinde konuşmasının ardından gözler İngiltere, Almanya, İspanya ve İtalya ortalığında üretilen Eurofighter Typhoon‘a çevrildi. Peki olası bir Eurofighter Typhoon alımında F-102 uçaklarından sonra ilk kez delta kanatlı bir uçağa sahip olacak olan Türk Hava Kuvvetleri ne gibi yetenekler kazanacak? Savunma ve Denizcilik Araştırmacısı Kozan Selçuk ErkanMilliyet.com.tr için yorumladı.

Eurofighter ile Yunanistana cevap Doğru anlaşmayla kendi silahlarımızı da takarız

Eurofighter Typhoon uçaklarının F-35’ten sonra elektronik anlamda en gelişmiş uçaklar olduğuna dikkat çeken Savunma ve Denizcilik Araştırmacısı Kozan Selçuk Erkan, “F-35’i bu noktada sahip olduğu yetenekler bakımından özel bir yere koyarsak hemen arkasından Eurofighter’ın geldiğini söyleyebiliriz. Fransa’nın ürettiği ve yakın zamanda Yunanistan’ın da satın aldığı Rafale uçaklarından çok daha güçlü elektronikleri daha güçlü motorları ile Avrupa’nın en iyi savaş uçağıdır. Yani son derece gelişmiş bir uçaktan bahsediyoruz” dedi.

Eski Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın görevde olduğu sırada İngiltere ziyareti kapsamında Kraliyet Hava kuvvetleri envanterinde bulunan Eurofighter Typhoon savaş uçaklarını incelediğini hatırlatan Erkan, “Hulusi Akar’ın incelediği uçaklar Trench-1 olarak bilinen ve hava-hava görevleri için üretilen uçaklardı. Ancak şu an üretilen uçaklar artık çok rollü savaş uçaklarına dönüştüler. Yani hava-hava ve hava-yer görevlerini icra edebiliyorlar. Hulusi Akar’ın incelediği uçaklar İngiltere’nin de 1 yıl içinde emekli etmeyi düşündüğü uçaklar. Eğitim ve lojistik altyapının kurulması için İngiltere’nin elden çıkaracağı uçaklar alınıp Türk Hava Kuvvetleri’ne hızlıca entegre edilebilir. İlk etapta pilotlarımız bir süre İngiltere’de eğitim gördükten sonra 1 yıl içinde Türkiye’de en az 12 uçaklık bir eğitim filosu oluşturulabilir. Bu esnada da gelişmiş Trench-3 veya Trench-4 modellerinden sipariş verilebilir veya yine ikinci el alım yoluna gidilebilir. Sıfır uçaklar sipariş edilirse bunların gelmesi de 2 ila 2,5 yılı geçer diye düşünüyorum. Çünkü Eurofighter Trench-4’lere özetle üretimi daha zahmetli uçaklar diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Eurofighter ile Yunanistana cevap Doğru anlaşmayla kendi silahlarımızı da takarız

‘DOĞRU BİR ANLAŞMAYLA KENDİ SİLAHLARIMIZI TAKARIZ’

“Eğer doğru bir anlaşma yaparsak biz Trench-1 uçaklarına müdahale edebilecek ve kendi silahlarımızı takabilecek seviyede bir ülkeyiz” diyen Kozan Selçuk Erkan, Türkiye’nin uçaktan atılabilir mühimmatlar geliştirme konusunda oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Eğer böyle bir alım olursa Türkiye uçağın üreticileri dışında bu uçağa kendi silahlarını entegre etme yeteneğine sahip olan ülkelerden biri olacak. Hatta bazı noktalarda üreticileri bile geride bırakacağını söyleyebiliriz. Çünkü İngiltere, İspanya, Almanya ve İtalya’nın üretmeyi tercih etmediği bazı silahların da üretimini yapıyoruz. Yani eğer olası anlaşmanın şartlarında bu konuda izinler bulunursa Trench-1 versiyon uçaklarda kendi silahlarımızı da kullanabiliriz. Bu konuda satış yapacak olan tarafların olumlu bir yaklaşım içinde olacağını düşünüyorum. Uçağın tamamını bize açmasalar bile Bozdoğan ve Gökdoğan gibi yerli mühimmatlarımızı kullanabileceğimiz şartların bize sağlanacağını düşünüyorum.”

İngiltere, İspanya ve İtalya’nın Eurofighter Typhoon uçaklarının üretici ortaklarından olan ve Türkiye’ye olası uçak satışına karşı çıkan Almanya’yı ikna etmesinin zor olduğunu düşündüğünü söyleyen Erkan, “Bunun yakın zamanda mümkün olduğunu düşünmüyorum. Ancak Almanya ve Türkiye arasında halihazırda devam eden politik gerilimlerin biraz soğumasıyla Almanya’nın ikna edilmesi mümkün olabilir. Bu da biraz zaman alacaktır diye tahmin ediyorum” dedi. Eurofighter Typhoon’lar da ABD menşeli parçalar da kullanıldığını belirten Kozan Selçuk Erkan, “ABD’nin bu noktada İngiltere, Almanya, İspanya ve İtalya’ya çok özel bir baskı uygulamaması halinde bu parçaların ihraç izinleri var. ABD’nin bu noktada çok çok özel bir baskı uygulaması gerekir ve bu baskıyı bize değil İngiltere’ye uygulaması gerekir. O noktada da farklı ilişkiler devreye girer. Bu sebeplerden dolayı Eurofighter uçaklarına olabilir ihtimali ile bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Eurofighter ile Yunanistana cevap Doğru anlaşmayla kendi silahlarımızı da takarız

“Trech-1 model Eurofighter uçaklarının dahi Yunanistan’ın elinde bulunan Rafale uçaklarından daha üstün uçaklar olduğunu söyleyebiliriz. Motorları daha güçlüdür, elektronikleri daha iyidir ve radarları da daha güçlüdür. Yani her yönüyle iyi uçaklardır. Yunanistan’ın gelecekte F-35 alma ihtimalini denklem dışına çıkarırsak Eurofighter uçaklarının alınmasını Türkiye’nin Ege’de elini fazlasıyla güçlendirecek ve olası riskleri en aza indirecek bir hamle olarak görebiliriz.” – Kozan Selçuk Erkan

‘UÇAKLA BİRLİKTE MÜHİMMAT ALIMI DA GÜNDEME GELEBİLİR’

Eurofighter Typhoon savaş uçaklarının 200 kilometre menzile sahip Meteor hava-hava füzesi, 250+ kilometre menzilli Storm Shadow Füzesi ve Exocet gemisavar füzesi atabildiğine dikkat çeken Kozan Selçuk Erkan, olası Eurofighter alımıyla birlikte mühimmat alımının da gündeme gelebileceğini ifade ederek, “Trench-3 ve Trench-4 olan Eurofighter’lar yukarıda saydığımız çok özel mühimmatları atabilme yeteneğine sahipler. Biz bu silah sistemlerinin muadillerini üretmeye ve geliştirmeye devam ediyoruz ancak yerli mühimmatlarımızın biraz daha olgunlaşması gerekiyor” şeklinde konuştu. Olası bir mühimmat alımı yapılırsa Fransa’nın bu konuda herhangi bir engel oluşturma ihtimalinin bulunmadığını belirten Erkan, “Fransızların bu konuda herhangi bir ihraç kısıtlamasıyla ilgili anlaşmaları yok. Fransızlar tıpkı uçak üretiminde olduğu gibi mühimmat üretiminde de kendi yollarını çizdiler ve oradan ilerlediler. Storm Shadow füzelerini farkı bir isimde kendileri için üretiyorlar. Belki tam anlamıyla Fransız üretimi olan bir Exocet füzesini vermezler ki ona da zaten şu an için gerek yok. Yani bu konuda herhangi bir engel çıkarabilecekleri durum içinde değiller” diye de ekledi.
‘KAAN BİZİM HAVACILIKTAKİ KURTULUŞ SAVAŞI’MIZ’

Türkiye’nin yerli ve milli imkanlarla geliştirmeye çalıştığı hava platformlarının oldukça kritik öneme sahip olduğunu ve esas çözümün bu platformlar olduğunu vurgulayan Kozan Selçuk Erkan, “Milli Muharip Uçak, Türk savunma sanayinin ve memleket güvenliğinin Kurtuluş Savaşı’dır. En yüksek teknolojiye ulaşıp tüm dünyayla rekabet edebilecek gelişmiş bir ürünü yüksek yerlilik oranıyla yapabilmek ülkemiz için bir çıkış yoludur” diyerek sözlerini noktaladı.

MİLLİYET GAZETESİ

Kaynak: Habervitrini.Com

About Author

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için 

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

DÜNYA MANŞET

İsrail’den iğrenç tezgah..

İsrail'den iğrenç tezgah.. Eline silah tutuşturdukları Filistinli esnafı HAMAS teslim oluyor diye haber yaptırdılar İsrail'den çıplak gözaltı skandalına kılıf! Kara...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

HEDEP’ten CHP’ye sert çıktı: Sadece seçim zamanı bizi hatırlıyorlar

HEDEP'ten CHP'ye sert çıktı: Sadece seçim zamanı bizi hatırlıyorlar HEDEP Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, seçim öncesi CHP ile ittifak...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Kızıl Goncalar”ın afişi yayınlandı

"Kızıl Goncalar"ın afişi yayınlandı Yapımını Gold Film’in, yapımcılığını Faruk Turgut’un üstlendiği FOX’un yeni dizisi Kızıl Goncalar’ın afişi yayınlandı. Sezonun en...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

On binler Gazze’ye destek için yürüdü!

On binler Gazze'ye destek için yürüdü! İnsan Hakları Günü'nde on binler Gazze'ye destek için yürüdü: Mücadelemiz hem Filistin hem de...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Kültür Turizm Bakanı Mehmet Ersoy AK Parti’ye söven azılı gazetecilere özel yemek verdi

Kültür Turizm Bakanı Mehmet Ersoy AK Parti'ye söven azılı gazetecilere özel yemek verdi Fatih Altaylı’nın o karesi ortalığı karıştırdı! ‘Bakan,...
Devamını Oku
MANŞET SPOR

DİYARBAKIRSPOR ZİRVEYE YAKLAŞIYOR

DİYARBAKIRSPOR ZİRVEYE YAKLAŞIYOR Bölgesel Amatör Futbol (BAL) 9.Grup'ta bir diğer Diyarbakır temsilcisi Çınar Belediyespor'u 6-1 mağlup eden Diyarbakırspor, liderle puan...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

Kızının doğum günü Gazze’de binayı bombalatan İsrailli yarbay gebertildi

Kızının doğum günü Gazze'de binayı bombalatan İsrailli yarbay gebertildi Filistinlilerin evlerini bombalatarak kızının doğum gününü kutlayan o işgalci öldürüldü Gazze...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Ölümlü Dünya 2’nin sırrı “BİR” olmak!

Ölümlü Dünya 2’nin sırrı “BİR” olmak! Son zamanlarda beni çok eğlendiren ama aynı zamanda da umutlandıran bir gelişme oldu. Öncelikle...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

Zara’dan ‘Akıllara zarar Gazze paylaşımı: Tepkiler çığ gibi büyüdü

Zara'dan 'Akıllara zarar Gazze paylaşımı: Tepkiler çığ gibi büyüdü Türkiye'de yüzlerce mağazası bulunan giyim mağazası Zara'nın sosyal medya hesabından paylaştığı...
Devamını Oku
MANŞET SPOR

BAĞLAR BELEDİYESPOR 10 KİŞİYLE GALİBİYETE ULAŞTI

BAĞLAR BELEDİYESPOR 10 KİŞİYLE GALİBİYETE ULAŞTI Bölgesel Amatör Futbol Ligi (BAL) 9.Grup'ta bir diğer Diyarbakır temsilcisi Adaletspor'la karşılaşan Bağlar Belediyespor,...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

Babacan’ın annesi son yolculuğuna uğurlandı

Babacan’ın annesi son yolculuğuna uğurlandı DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın vefat eden annesi Güner Babacan, son yolculuğuna uğurlandı. Babacan,...
Devamını Oku
EKONOMI MANŞET

Bakan Şimşek’in yatırımcı turu… Yeni adres İspanya

Bakan Şimşek'in yatırımcı turu... Yeni adres İspanya Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yurt dışındaki yatırımcı toplantıları kapsamında önümüzdeki günlerde...
Devamını Oku
BÖLGE HABER MANŞET Yaşam

Akgün: Dünya İnsan Hakları Günü var ama dünyada insan hakları yok

Akgün: Dünya İnsan Hakları Günü var ama dünyada insan hakları yok Şırnak Şehri Nuh Platformu, Dünya İnsan Hakları Gününde basın...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İYİ Parti’den teşkilata ittifak uyarısı

İYİ Parti'den teşkilata ittifak uyarısı İYİ Parti yönetiminin herhangi bir partiden ittifak konusunda gelecek görüşme ve istişare talepleri konusunda teşkilatlarını...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Salih Bandemci: “İlk defa yoksul birini oynuyorum”

Salih Bandemci: "İlk defa yoksul birini oynuyorum" Ulan İstanbul, İstanbullu Gelin, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, son olarak ise Kulüp...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Adaylar ne zaman açıklanacak? Erdoğan tarih verdi

Adaylar ne zaman açıklanacak? Erdoğan tarih verdi Erdoğan, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde AKP adına yarışacak adayların ne zaman açıklanacağını Yunanistan...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

Güner Babacan son yolculuğuna uğurlandı

Güner Babacan son yolculuğuna uğurlandı DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın annesi Güner Babacan’ın naaşı Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ali...
Devamını Oku
Amedspor MANŞET SPOR

AMEDSPOR’DA ÇÖKÜŞ DEVAM EDİYOR 1-1

AMEDSPOR’DA ÇÖKÜŞ DEVAM EDİYOR 1-1 TFF 2. Lig Kırmızı Grupta Alagöz Holdıng Iğdırspor , kardeş kulüplerden Amedspor’u ağırladı. Çekişmeli geçen...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Halil İbrahim Ceyhan rakiplerini geride bıraktı

Halil İbrahim Ceyhan rakiplerini geride bıraktı Erkek oyuncular sosyal medya kullanıcıları tarafından, kasım ayında da milyonlarca paylaşımda yorumlandı. MTM Medya...
Devamını Oku
Diyarbekirspor MANŞET SPOR

DİYARBEKİRSPOR UYGUN ADIM PLAY-OFF’A DOĞRU…

DİYARBEKİRSPOR UYGUN ADIM PLAY-OFF'A DOĞRU Ankara Demirspor'u 2-1 yenerek rakibiyle puanlarını eşitleyen Diyarbekirspor, çıkışını devam ettirerek Play-Off potasına bir adım...
Devamını Oku