Aralık 10, 2023

CHANGE YOUR LANGUAGE

Prof. Dr. Tarhan: “Zulme uğrayan insanlar potansiyel terörist olabiliyor…”

prof dr tarhan zulme ugrayan insanlar potansiyel terorist olabiliyor

Prof. Dr. Tarhan: “Zulme uğrayan insanlar potansiyel terörist olabiliyor…”

Siyaset biliminde sivillere, kadınlara ve çocuklara uygulanan silahlı eylemlerin terör olarak kabul edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Tarhan, herhangi bir örgüt terörü olması fark etmeksizin benzer durumların o bölgedeki insanların da psikolojisini hatta bütün dünyanın da psikolojisini etkilediğine dikkat çekti. Filistin’de mücadele eden Kassam Tugaylarının yüzde 80’inin yetim çocuklardan oluştuğunu vurgulayan Tarhan, terörle öldürülen, zulme uğrayan insanların potansiyel birer terörist olabildiğini ifade etti. Terörü terörle öldürmenin çözüm olmadığını kaydeden Tarhan, savaş bölgesindeki çocukların önemli bir kısmının maalesef terörist adayı olmaya aday bireyler olduğunu hatırlattı.

Prof. Dr. Tarhan: “Zulme uğrayan insanlar potansiyel terörist olabiliyor…”

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının psikolojik etkisine dair değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Tarhan, orantısız güçle bir savaşın yaşandığına dikkat çekerek, Üsküdar Üniversitesinde 300’e yakın Filistinli öğrenci ve bir de akademisyen olduğunu, onlardan birinin ‘Benim ailemden 21 kişi öldü’, bir diğerinin ‘Anneme telefon ediyorum, annem çok şükür hayattayım diyor’ dediğini anlattı.

Gazze’deki olaylar bütün dünyanın psikolojisini etkiliyor

Siyaset biliminde sivillere, kadınlara ve çocuklara uygulanan silahlı eylemlerin terör olarak kabul edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Tarhan, şöyle devam etti:

“Bu nedenle devlet terörü veya herhangi bir örgüt terörü olması fark etmiyor. Bu o bölgedeki insanların da psikolojisini etkiliyor, bütün dünyanın da psikolojisini etkiliyor ve dünya ciddi bir sınavdan geçiyor. Filistin’deki zulmü protesto için Amerika’nın tarihinin en büyük yürüyüşlerinden birisi yapıldı. Bu aslında küresel vicdanın harekete geçmeye başladığını gösteriyor. Küresel vicdan harekete geçerse ancak kötülükler durur. Çünkü dış önlemlerden çok iç önlemler önemlidir. Bir insanın içindeki kötücül duyguları durduracak şey vicdani bekçileridir. Küresel vicdanda da aynı şekilde…”

Zulme uğrayan insanlar potansiyel terörist oluyorlar

 

İslam dünyasının vicdanının da harekete geçmesinin önemine işaret eden Prof. Dr. Tarhan, ‘Kötülüğe hayır’ diyebilmenin ancak ahlaki normlarla olduğunu, menfaatin norm olduğu kapital sistemde, çıkarın ölçü olduğu şuandaki dünya düzeninde, en çok ihtiyaç olan şeyin küresel vicdanın harekete geçmesi olduğunu söyledi.

Filistin’de mücadele eden Kassam Tugaylarının yüzde 80’inin yetim çocuklardan oluştuğunu kaydeden Prof. Dr. Tarhan, “Terörle öldürülen insanlar, böyle zulme uğrayan insanlar potansiyel terörist oluyorlar. Bu nedenle terörü terörle öldürmek çözüm değildir. Bunu dünyanın öğrenmesi gerekiyor. Maalesef bu çocukların önemli bir kısmı terörist adayı olacaklar, bunu bilmek gerekiyor.” dedi.

Paranoid düşünceli insanların potansiyel düşman ürettiklerini ve o kişilerin kendi ego tatminleri yapabilmek için hep düşmana ihtiyaç duyduklarını belirten Tarhan, “O bölgedeki insanlarda ciddi bir şekilde soğukkanlılık görüyoruz, ciddi bir şekilde direnç görüyoruz. Sanki şahadet arzusunun kabullenişini görüyoruz, onları ayakta tutuyor. Onları korkutup, sindirebileceğini düşünen insanlar hayal kırıklığı yaşıyorlar. Zafer ne zaman kazanılır? Karşı taraf yenilgiyi kabul ettiği zaman kazanılır ama şu anda karşı taraf yani Filistinli insanlar yenilgiyi kabul etmiyor. Demek ki zafer kazanamayacak korkuyla mücadele edenler…” diye konuştu.

Arap dünyasının şu anda bir Gandi çıkarmasına ihtiyacı var

Gandi’nin yaptığı Sivil İtaatsizlikle 200 sene süren İngiltere İmparatorluğu’nun Hindistan’daki hakimiyetine son verdiğini anlatan Prof. Dr. Tarhan, “Arap dünyasının şu anda bir Gandi çıkarmasına ihtiyacı var. Savaşa karşı savaşla, silaha karşı silahla hakikatler anlatılamıyor ve artık sonuç almak da zorlaştı hatta imkansızlaştı.” diye konuştu.

Dünyanın bu derece barışı arzuladığı bir dönemde barışçıl çözüm taraftarı olabilmenin, diplomatik yolları harekete geçirmenin önemine işaret eden Prof. Dr. Tarhan, sağlam fikirleri olan bir insanın şiddete ihtiyacı olmadığını, sabredenlerin zafere ulaşabildiğini dile getirdi.

Çocuğunuz savaş oyunlarından zevk alıyor ise…

Prof. Dr. Tarhan, çocukların bilgisayarda savaş oyunları oynayıp insanları öldürdüklerini ifade ederek, şöyle devam etti:

“Burada şiddeti öğreniyorlar, orada da gerçek şiddet var. İşte çocuklarımıza şiddetin ne kadar kötü olduğunu anlatmak için bu bir fırsat! Oradaki insanı rahatsız eden görüntüleri, kolu bacağı kanlar içerisindeki insan ve çocuk görüntülerini abartılı olmayacak şekilde çocuklara gösterildiği zaman ‘bak savaş böyle bir şeydir, bu çocuğun da annesi babası var, öksüz kaldılar, zayıf kaldılar, yetim kaldılar, çaresiz kaldılar, korumasız kaldılar. Demek ki savaş iyi bir şey değil, sen oyunlarda bunu oynuyorsun ama gerçek budur.’ denmeli. Bu çocuğun savaş oyunlarından zevk alma duygusunu sorgulama fırsatıdır.”

Bu çağın küresel dini insan hakları

Kötülüğün dünyada yayılmasının en önemli sebeplerinden birinin kötülüğe karşı sessiz kalmak olduğunu kaydeden Prof. Dr. Tarhan, Aliya İzzetbegoviç’in ‘Aklımızda kalan düşmanların bize yaptıkları değil, dostlarımızın sessizliğiydi.’ sözünü hatırlattı.

“Bu çağın küresel dini insan haklarıdır, çocuk haklarıdır, kadın haklarıdır. Bütün bu hakların zarar gördüğünü görüyoruz.” diyen Prof. Dr. Tarhan, insan haklarını yücelten bir çağda, insan hakları konusundaki çifte standardın ciddi bir şekilde batı medeniyetinin çürüdüğünü, ikiyüzlülüğünü ve aslında sömürgeci zihniyetin devam ettiğini gösterdiğini anlattı.

Prof. Dr. Tarhan, “Doğuştan, insanlığın tarihinden, Hz. Adem’in yaradılışından itibaren iyi kötü mücadelesi hep devam etmiştir ve kıyamete kadar edecektir. Biz iyilerden mi yoksa kötülerden mi olacağız? Buna karar vermek durumundayız. Bu kendi şahsımız için de geçerlidir. Şunu da örnek vermek istiyorum; İstiklal Savaş’ında Türkiye de benzer zor durumlar yaşadı. İngilizler ’in desteğindeki Yunanlılar 15 Mayıs 1919’da İzmir’e çıkış yaptı. O zaman Anadolu’daki manevi rehberlerin yaptığı sivil itaatsizlik var, sivil direniş yaptılar.” diye konuştu.

Aman izletmeyin demek çocukların iyiyi ve kötüyü ayırt etmesine engel olur

Çocukların kısmen hayatın gerçeklerini görmelerinde fayda olduğunu, uzun uzun seyrettirmeden, abartmadan ama böyle bir gerçek var diyerek çocuğa dünyada yaşananların gösterilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Tarhan, “Çocuklarınıza aman göstermeyin, aman uzaklaştırın demek böyle bir durumda çocukların iyiyi ve kötüyü ayırt etmesine engel olur. Bencil çocuklar ortaya çıkarır, sadece kendi çıkarını düşünen kişiler üretmiş oluruz.” şeklinde konuştu.

Her savaşta sivillerin öldüğünü ama bunun yüzde 10-20 civarında olduğunu, Gazze’de ise yüzde 50-60’’ın üzerinde sivil ölümü olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Tarhan, sivillerin ve çocukların ölümüyle, hastanelerin, okulların, Birleşmiş Milletlere ait mülteci kamplarının bombalanmasında kasıt unsuru olduğunu, bu nedenle bunun insanlığın küresel vicdanını etkilediğini söyledi.

Zor zamanlar güçlü insanları ortaya çıkarıyor

Prof. Dr. Tarhan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu olayın tehdit boyutunun dışında kader boyutuyla baktığımızda bir de fırsat boyutu var. Orada insanların iyi ile kötüyü ayırt edebilmesine sebep olabilecektir. Bu şuna benziyor; nasıl bir topraktan maden çıktığında o madeni siyanüre sokarsınız, ateşe sokarsınız., kimyasal muameleden geçirirsiniz ve içindeki pırlantalar, altınlar çıkar ama çürükler de çıkar. Bu iyinin, doğrunun, güzellerin ortaya çıkmasına sebep olacak.

İnsanlık tarihine baktığımız zaman zor zamanlar güçlü insanları ortaya çıkarıyor, güçlü insanlar olduğu zaman da zayıf insanlar ortaya çıkmaya başlıyor. Zayıf insanlar çoğaldığı zaman tekrar güçlü insanlar çıkıyor. Bu yüzden böyle zamanlarda güçlü insanların ortaya çıkması şeklinde herkes bir pozisyon alırsa insanlık bence kötüye değil daha da iyiye gider. Kesinlikle ümitsiz olmak doğru değil. Evrendeki sistem, yaradılış sisteminin kurallarında iyi ve kötü mücadelesi hep vardır. Biz kendi pozisyonumuza, tutumuza bakalım. Doğru hedefler belirleyelim diyeceğim.”

Kaynak:GuneydoguGuncel.Com

About Author

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için 

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

MAGAZİN MANŞET

Salih Bandemci: “İlk defa yoksul birini oynuyorum”

Salih Bandemci: "İlk defa yoksul birini oynuyorum" Ulan İstanbul, İstanbullu Gelin, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, son olarak ise Kulüp...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Adaylar ne zaman açıklanacak? Erdoğan tarih verdi

Adaylar ne zaman açıklanacak? Erdoğan tarih verdi Erdoğan, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde AKP adına yarışacak adayların ne zaman açıklanacağını Yunanistan...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

Güner Babacan son yolculuğuna uğurlandı

Güner Babacan son yolculuğuna uğurlandı DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın annesi Güner Babacan’ın naaşı Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ali...
Devamını Oku
Amedspor MANŞET SPOR

AMEDSPOR’DA ÇÖKÜŞ DEVAM EDİYOR 1-1

AMEDSPOR’DA ÇÖKÜŞ DEVAM EDİYOR 1-1 TFF 2. Lig Kırmızı Grupta Alagöz Holdıng Iğdırspor , kardeş kulüplerden Amedspor’u ağırladı. Çekişmeli geçen...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Halil İbrahim Ceyhan rakiplerini geride bıraktı

Halil İbrahim Ceyhan rakiplerini geride bıraktı Erkek oyuncular sosyal medya kullanıcıları tarafından, kasım ayında da milyonlarca paylaşımda yorumlandı. MTM Medya...
Devamını Oku
Diyarbekirspor MANŞET SPOR

DİYARBEKİRSPOR UYGUN ADIM PLAY-OFF’A DOĞRU…

DİYARBEKİRSPOR UYGUN ADIM PLAY-OFF'A DOĞRU Ankara Demirspor'u 2-1 yenerek rakibiyle puanlarını eşitleyen Diyarbekirspor, çıkışını devam ettirerek Play-Off potasına bir adım...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

Yeni yargı paketinin ayıntıları ortaya çıktı! 105 madde değişiyor

Yeni yargı paketinin ayıntıları ortaya çıktı! 105 madde değişiyor Yeni yargı paketinin ayıntıları ortaya çıktı! Adli para cezaları, hakaret suçu,...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Miray Daner ve Deniz Can Aktaş objektif karşısında!

Miray Daner ve Deniz Can Aktaş objektif karşısında! Hudutsuz Sevda diziziyle ekranda olan Miray Daner ve Deniz Can Aktaş Hello için...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Akşener : 14’e 35 CHP’ye hayır çıktı, üçüncü yol oluşturacağız

Akşener : 14'e 35 CHP'ye hayır çıktı, üçüncü yol oluşturacağız Akşener: 14 evet, 35 hayırla üçüncü yolu oluşturmaya gayret edeceğiz...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Bir Derdim Var”dan final fragmanı paylaşıldı

"Bir Derdim Var"dan final fragmanı paylaşıldı Birce Akalay ve Mert Fırat’ı başrollerinde yer aldığı dizinin dün akşam yayınlanan beşinci bölümü parçalanmış...
Devamını Oku
Deprem MANŞET Yaşam

Depremzedeyiz diyerek daire kiralayıp fuhuş yaptılar

Depremzedeyiz diyerek daire kiralayıp fuhuş yaptılar... Bursa'da kendilerini depremzede olarak tanıtıp kiraladıkları apart dairelerde kadınları fuhşa zorlayan 4 kişi, gözaltına...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Oya Doğan “Sete Gittim” için “Yabani” setini ziyaret etti!

Oya Doğan “Sete Gittim” için "Yabani" setini ziyaret etti! Gazeteci, yazar ve Dizi Doktoru Oya Doğan, “Sete Gittim” YouTube programıyla setlere konuk...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İYİ Parti’de istifa dalgası sürüyor… Niğde Merkez İlçe Başkanı Selçuk Demir..

İYİ Parti’de istifa dalgası sürüyor... Niğde Merkez İlçe Başkanı Selçuk Demir partilerinden istifa etti. İYİ Parti Niğde İl Başkanı İbrahim...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Yıldızlar Bana Uzak”tan ilk tanıtım yayınlandı!

"Yıldızlar Bana Uzak"tan ilk tanıtım yayınlandı! atv’nin yeni dizisi ‘Yıldızlar Bana Uzak’ sırlarla dolu aşk ve intikam hikâyesiyle izleyicileri derinden...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Erdoğan : Guterres küresel sistemin alarmına bastı

Erdoğan : Guterres küresel sistemin alarmına bastı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan,...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Adaylar ne zaman açıklanacak? Erdoğan tarih verdi

Adaylar ne zaman açıklanacak? Erdoğan tarih verdi Erdoğan, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde AKP adına yarışacak adayların ne zaman açıklanacağını Yunanistan...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Eda Ece’den ilk hamilelik pozu!

Eda Ece'den ilk hamilelik pozu! Yasak Elma dizisindeki Yıldız rolüyle geniş bir hayran kitlesine ulaşan Eda Ece, haziran ayında basketbolcu...
Devamını Oku
Dış Basın MANŞET

Yunan medyasında Cumhurbaşkanı Erdoğan manşetleri

Yunan medyasında Cumhurbaşkanı Erdoğan manşetleri Erdoğan'ın Yunanistan'a ziyareti Yunan medyasında büyük ses getirdi… Yunan medyası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atina ziyaretini manşetlerine...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Yıldız oyuncu kadrosuyla “Mest-i Aşk”in vizyon tarihi belli oldu

Yıldız oyuncu kadrosuyla "Mest-i Aşk"in vizyon tarihi belli oldu ENG Yapım Medya ile Semarya Film ortak yapımı Mevlana Mest-i Aşk...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Ekrem İmamoğlu Akşener’in İstanbul Cakarta’ya döndü sözünü üstüne alınmadı..

Ekrem İmamoğlu Akşener'in İstanbul Cakarta'ya döndü sözünü üstüne alınmadı.. İyi Parti, Genel İdare Kurulu'nda (GİK) değerlendirdiği CHP'nin ittifak teklifini reddetti....
Devamını Oku