Kasım 30, 2023

CHANGE YOUR LANGUAGE

PKK’lıya terörist diyemeyen Ayşenur Arslan gözaltında

8fd071ca 342e 40e9 8fb2 e316641b7919

PKK’lıya terörist diyemeyen Ayşenur Arslan gözaltında

Gazeteci Ayşenur Arslan gözaltına alındı
Hakkında “terör örgütü propagandası yapma” ve “suçu ve suçluyu övme” iddiasıyla soruşturma başlatılan Gazeteci Ayşenur Arslan, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Sarıyer’deki evinde gözaltına alındı. Konuyla ilgili açıklama yapan Arslan “Beni tanıyan herkes, benim teröre ve teröristlere destek olmayacağımı bilir” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Ayşenur Arslan’ın 2 Ekim 2023 tarihinde Halk TV‘de yayınlanan programında İçişleri Bakanlığı önünde bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen saldırıya yönelik söylediği sözlere ilişkin soruşturma başalattı.

Başsavcılığın başlattığı soruşturmada Asaln “terör örgütü propagandası yapmak” ve “suçu ve suçluyu övmek”le suçlanıyor.

GÖZALTINA ALINDI

Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen Arslan, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Sarıyer’deki evinde gözaltına alındı. İstanbul Çağlayan Adliyesi’ne getirilen Arslan, soruşturma savcısına ifade veriyor.

ekran goruntusu 2023 10 03 133525

“BENİ TANIYANLAR TERÖRE DESTEK OLMAYACAĞIMI BİLİR” 

Yaşanılanların ardından Ayşenur Arslan en çok yanlış anlaşılmaktan dolayı üzgün olduğunu belirtirken teröre sonuna kadar karşı olduğunu, meslek hayatı boyunca terörün hep karşısında olduğunu söyledi.

Adının terörle ve teröristle anılmasının büyük haksızlık olduğunu ifade eden Arslan, anlatmak istediği şeyin terör eylemi ile ilgili gündemde olan soru işaretlerini tekrarlamaktan ibaret olduğunu belirtti.

Ayşenur Arslan “Beni tanıyan herkes, bugüne dek birlikte çalıştığım yüzlerce gazeteci meslek hayatım boyunca terörün karşısında bir adım geri adım atmadığımın tanığıdır. Beni tanıyanlar benim teröre ve teröristlere destek olmayacağımı bilir” dedi.

“GAZETECİ, ÖNCE HALKA VE GERÇEĞE KARŞI SORUMLUDUR”

TGC Yönetim Kurulu, Ayşenur Arslan’ın Halk TV’deki programının yayından kaldırılması ve hakkında soruşturma açılması hakkında bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu görüşler yer aldı:

“Gazeteci mesleği gereği her olayı sorgulamakla yükümlüdür. Gazeteci, önce halka ve gerçeğe karşı sorumludur. Bu sorumluluk kamu otoriteleri ve işverenine olan sorumluluklarından önce gelir Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne göre gazeteci kamuoyunun doğru bilgilendirilme hakkından sorumludur. Gazeteci ifade özgürlüğünün sınırsız olmadığını bilmeli ancak ifade özgürlüğünün sadece olumlu karşılanan, zararsız haber ya da düşünceleri değil, aynı zamanda ‘devleti şoke eden, inciten, rahatsızlık veren’ düşünceleri de kapsadığının bilincinde olmalıdır.

“AYŞENUR ARSLAN’IN ÖZGÜR BIRAKILMASINI TALEP EDİYORUZ”

Bildirgenin ışığında Ayşenur Arslan’ın terör olayıyla ilgili sorgulaması ve ifade ettiği düşünceleri nedeniyle gözaltına alınması kabul edilemez. Halk TV yönetimi tarafından programının kaldırılması basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne doğrudan müdahaledir. Düşünce ve ifade özgürlüğünün kullanılmasının başlıca yolu olan basın ve yayın özgürlüğü temel insan haklarındandır. Bu hakların demokratik hukuk devletinde anayasal güvence altında olması esastır. Üyemiz Ayşenur Arslan’ın özgür bırakılmasını talep ediyoruz.”

AYŞENUR ARSLAN SERBEST BIRAKILDI.. İŞTE İFADESİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan gazeteci Ayşenur Arslan’ın savcılık ifadesinde, “Sıklıkla tereddüt etmeden terör örgütü olarak nitelendirdiğim PKK dahil hiçbir terör örgütünün propagandasını yapmam mümkün değildir. Sözlerim yanlış anlaşılmıştır. Suçlamaları kabul etmiyorum” dediği öğrenildi. Arslan ifadesinin ardından Arslan serbest bırakıldı. Öte yandan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin, Halk TV ve Ayşenur Arslan hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamada, “2 Ekim tarihinde Halk TV isimli kanalda yayınlanan bir programda Ayşenur Arslan’ın 1 Ekim tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü önünde bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen saldırıya yönelik sarfettiği sözlere ilişkin ‘Terör örgütü propagandası yapma’ ve ‘Suçu ve suçluyu övme’ suçlarından soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Gözaltına alınan gazeteci Ayşenur Arslan serbest bırakıldı İfadesi ortaya çıktı

 

Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen Arslan, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Sarıyer’deki evinde gözaltına alındı.

Arslan polis eşliğinde Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi.

 “SÖZLERİM YANLIŞ ANLAŞILMIŞTIR”

Ayşenur Arslan yaklaşık 1 saat süren savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Savcılık ifadesinde Arslan’ın, 11 yıldır moderatörlük yaptığını belirterek, “2 Ekim günü yayınlanan bölümde yapmış olduğum konuşmanın içerisinde ki sözlerimin yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Cümlelerim gelinen noktada her ne kadar maksadını aşmış olsa da kast ettiğim ve işaret etmek istediğim nokta şu idi. Görevine yeni başlayan İçişleri bakanının son zamanlarda koordinesinde üst üste gerçekleştirilen ve suç örgütlerine ağır darbeler vuran operasyonlar sonrasında kendisine yönelik bir mesaj olabilir düşüncesi bende hasıl oldu. Zira son zamanlarda uyuşturucu tacirlerine ve çıkar amaçlı suç örgütlerine gerçekleştirilen çok sayıda operasyon oldu. Eylemin gerçekleştirilme biçimini düşünerek ‘Acaba bir takım suç odakları benzetme yaparak emniyet teşkilatına ve İçişleri Bakanlığı’na sindirme maksatlı mesaj veriyor olabilir’ diye düşündüm. Ne Programda ne de şu an ifadem esnasında terörü güzellerini ya da meşru gösterecek bir ibare kullanmam söz konusu olamaz. Meydana gelen eylemi programda olduğum gibi burada da lanetliyorum. Yukarıda söz ettiğim gibi güvenlik bürokrasisin son zamanlarda başarılı şekilde sürdürdüğü politikasına yönelik bir takım güçlerin terör örgütü kılığına bürünerek mesaj vermiş olabileceği ihtimalini sorgulamak istedim. Sıklıkla tereddüt etmeden terör örgütü olarak nitelendirdiğim PKK dahil hiçbir terör örgütünün propagandasını yapmam mümkün değildir. Sözlerim yanlış anlaşılmıştır. Suçlamaları kabul etmiyorum” dediği öğrenildi.

AYŞENUR ASLAN NE DEMİŞTİ? 

Halk TV’de yayınlanan Ayşenur Arslan ile Medya Mahallesi programında Ayşenur Arslan, Emniyet Genel Müdürlüğü önünde 1 Ekim’de bölücü terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen saldırıya yönelik şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bana şunu söyleyecekler biliyorum, peşin peşin konuşacağız. ‘İşte bak terörü aklamaya kalkışıyor…’ Hayır, asla, tam da tersine terörle mücadele etmek için terörün kaynağını, kuklalarını, piyonlarını, finansmanını, projelerini, her şeyini bilmek zorunda değil miyiz?

*Ben güvenlik uzmanı değilim ama gazetecilik tecrübeme dayanarak şöyle düşünüyorum; Dünyada sadece Türkiye’de değil, dünyada da böyledir. Belki o kendisini patlattı denilen terörist, üzerinde ya da arabada uzaktan kumandalı patlayıcı olduğunu bilmiyordu. Çünkü o kadar manasız ki, gelip hiçbir şey yapamadan… Efendim bir PKK’lı teröristin öcünü alıyorlarmış. Yahu hiçbir şey yapamadan ölünmez. Bana sorarsanız her şey aykırı. Durup dururken kendisini patlatmış…

*Bu benim dediğim gibi hem çok film izlerim hem de netice itibariyle Türkiye’de yaşıyorum. Aklıma takılan şeylerden birisi, iddia da edemem elbette. Bir fantezi olarak görüp, geçin. Ama bir arabanın şoförü öldürülerek… Neden Ankara’da bir arabanın o kadar kolaydır ki kilidiyle açacaksınız, düz kontak çalıştıracaksınız, bombayı şey yapıp gideceksiniz. Ankara’da bunu yapmak varken, gecenin bir vakti neden Kayseri’de birini öldürerek, nedir yani? Bunlar elbette konuşulup, aydınlanmaya muhtaç sorular.”

2023-10-03
Kaynak:HaberVitrini.Com

About Author

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için 

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Erdoğan: İsrail’de işlenen suçların hesabı hukuk önünde verilmeli!

Erdoğan: İsrail'de işlenen suçların hesabı hukuk önünde verilmeli! Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın yapılacak Gazze gündemli Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısı öncesinde...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Erman, Leyla’ya içinden çıkamayacağı bir tuzak hazırlıyor

Erman, Leyla’ya içinden çıkamayacağı bir tuzak hazırlıyor Oktay Kaynarca ve Ebru Özkan Saban'ın başrolde yer aldığı Ben Bu Cihan'a Sığmazam...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

Mansur Yavaş mahkeme kararıyla Melih Gökçek’i evinden çıkarıyor!

Mansur Yavaş mahkeme kararıyla Melih Gökçek'i evinden çıkarıyor! ANKARA'nın eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in 2018 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

TBMM’de Osman Gökçek CHP’lileri fena hoplattı

TBMM'de Osman Gökçek CHP'lileri fena hoplattı AK Parti Ankara Milletvekili Osman Gökçek'in Atatürk'e hakaret içerikli paylaşım yapan danışman ve HDP...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İYİ Parti’den istifa eden Adnan Beker AK Parti’ye yeşil ışık yaktı

İYİ Parti'den istifa eden Adnan Beker AK Parti'ye yeşil ışık yaktı İYİ Parti'den istifa eden Ankara Milletvekili Adnan Beker, CHP'ye...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Kerem Bürsin sürdürülebilir bir dünya için neler yapıyor?

Kerem Bürsin sürdürülebilir bir dünya için neler yapıyor? En son Hafsanur Sancaktutan ile başrolü paylaştığı Kanal D dizisi “Ya Çok Seversen”le...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Bakan Fidan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü

Bakan Fidan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Belçika'da görüştü....
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

Rusya’dan şok açıklama.. 76 yolcu uçağımızı kaybettik

Rusya'dan şok açıklama.. 76 yolcu uçağımızı kaybettik Rusya, Ülkenin 76 Uçağı 'Kaybetmesinin' Ardından 'Hazırlık Yakalandığını' Söyledi Rusya'nın ulaştırma bakanı Vitaly...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

Netanyahu’nun mermili beşik tiyatrosunu Türkiye çürüttü

Netanyahu'nun mermili beşik tiyatrosunu Türkiye çürüttü İsrail'in boş beşik tiyatrosunu Türkiye çürüttü! Yakın çekim Netanyahu'yu yaktı ABD'li milyarder Elon Musk'a...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Özgür Özel : Devlet Bey’in prompterine o cümleyi yazanı…

Özgür Özel : Devlet Bey'in prompterine o cümleyi yazanı... CHP Genel Başkanı Özgür Özel, partisinin grup toplantısında MHP lideri Devlet...
Devamını Oku
Dış Basın MANŞET

BBC’den Erdoğan analizi: Etki alanı kıtalar boyunca yayılıyor

BBC'den Erdoğan analizi: Etki alanı kıtalar boyunca yayılıyor Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın analiz edildiği bir haber BBC'de yayınlandı....
Devamını Oku
BÖLGE HABER MANŞET

‘Kilosu 160 bin liralık bal olur mu’ demeyin

'Kilosu 160 bin liralık bal olur mu' demeyin Batman'da fiyatı dudak uçuklatan balın satış işlemi gerçekleşti. El değmeden üretilen balın...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

İstanbul Boğazı’nda gemi trafiği askıya alındı

İstanbul Boğazı'nda gemi trafiği askıya alındı İstanbul Boğazı'nda olumsuz hava koşulları nedeniyle gemi trafiğinin askıya alındığı açıklandı. Kıyı Emniyeti Genel...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Erdoğan Guterres ile görüştü

Erdoğan Guterres ile görüştü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Gazze konulu BM toplantısı öncesi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Şükrü Özyıldız ve Sibil Çetinkaya Sri Lanka’da!

Şükrü Özyıldız ve Sibil Çetinkaya Sri Lanka'da! Bir sürdir birlikte olduğu Büşra Cebe'den ayrıldıktan kısa süre sonra Sibil Çetinkaya ile aşk...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İmamoğlu Çırağan Sarayı’nda 600 bin liralık yemek yedi

İmamoğlu Çırağan Sarayı'nda 600 bin liralık yemek yedi Çırağan Sarayı'nda İBB'ye kesilen 600 bin liralık yemek faturası yeniden gündemde. Kameralar...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Akbaşoğlu: Büyük İsrail projesini tarihin çöp sepetine atacağız

Akbaşoğlu: Büyük İsrail projesini tarihin çöp sepetine atacağız TBMM'de söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu, "PKK-PYD/YPG, SDG,...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Bambaşka Biri” yeni bir başarıya imza attı

"Bambaşka Biri" yeni bir başarıya imza attı Yapımını dünyanın pek çok ülkesinde yayınlanan Türk dizilerinin yapımcısı TİMS&B Productions’ın, yapımcılığını Timur Savcı ve Burak Sağyaşar’ın...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Denizbank’tan fon dolandırıcılığıyla ilgili açıklama: 20 soruya 20 yanıt

Denizbank'tan fon dolandırıcılığıyla ilgili açıklama: 20 soruya 20 yanıt Denizbank fon dolandırıcılığıyla ilgili açıklama yaptı: 20 soruya 20 yanıt Spor...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Simay Barlas ve Halit Özgür Sarı’nın dizi aşkı gerçek oldu!

Simay Barlas ve Halit Özgür Sarı'nın dizi aşkı gerçek oldu! Salı akşamları Fox ekranında izleyiciyle buluşan Yabani setinde dizi aşkı...
Devamını Oku