Aralık 10, 2023

CHANGE YOUR LANGUAGE

‘Olası kanserojen’ olarak kabul edilen Aspartam nedir, hangi ürünler bu tatlandırıcıyı içeriyor?

320x180 cmsv2 a1895bf4 e470 5c72 a2e6 bf7c28a3d9df 7719648

‘Olası kanserojen’ olarak kabul edilen Aspartam nedir, hangi ürünler bu tatlandırıcıyı içeriyor?

Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) aspartamın “olası” bir kanser nedeni olduğunu açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) kanser ajansı, gazlı diyet içecekler ve sayısız diğer gıdada tatlandırıcı olarak kullanılan aspartamı “olası” bir kanser nedeni olarak kabul ederken, aynı kanıtları inceleyen ayrı bir uzman grubu, şeker ikamesinin sınırlı miktarlarda ‘hala güvenli olduğunu’ düşündüğünü söyledi.

Uzun süredir beklenen incelemelerin farklı sonuçları cuma günü açıklandı. Sonuçlardan biri, maddelerin kanserojen potansiyelini değerlendirmekten sorumlu bir DSÖ organı olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı’ndan (IARC) geldi.

Diğeri ise DSÖ ve Birleşmiş Milletler’e bağlı Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından seçilen bir uzman panelinden geldi.

Aspartam, 300’den fazla “olası” kanser yapıcı maddenin bulunduğu bir kategoriye katılıyor.

IARC’nin “muhtemelen insanlar için kanserojen” ve “insanlar için kanserojen” olmak üzere iki daha ciddi sınıflandırması var.

Hem tütün içmek hem de işlenmiş et yemek “insanlar için kanserojen” olarak listelenirken Asetaldehit (alkollü içecek tüketiminden kaynaklanan) ise “insanlar için muhtemelen kanserojen” olarak listeleniyor.

Aspartamı etiketleme hamlesi, DSÖ’nün bu yılın mayıs ayında yapay tatlandırıcıların kilo vermeye yardımcı olmadığını ve aslında diyabet, kalp hastalığı ve ölüm riskini artırabileceğini belirten uyarısının ardından geldi.

Geçtiğimiz yıl Fransa’da yapılan büyük bir araştırma, yapay tatlandırıcılar ile kanser riskinin artması arasında olası bir bağlantıya işaret etti.

Kanada’da olduğu gibi ulusal sağlık örgütleri de uzun zamandır sıfır kalorili ya da düşük kalorili şeker ikamelerinin ne gerekli ne de yararlı olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

Ancak mayıs ayında WHO, sonuçlarına temel oluşturan çalışmalardaki katılımcıların çeşitliliği ve şekersiz tatlandırıcıların çok karmaşık tüketim alışkanlıkları nedeniyle uyarının “şartlı” olduğunu vurguladı.

Aspartamın potansiyel risklerine ilişkin tepkiler

IARC’nin güvenlik incelemesi, tarihsel olarak tartışmalı olan kanıtları güçlendiriyor.

Uluslararası Tatlandırıcılar Birliği Genel Sekreteri Frances Hunt-Wood, haziran ayında yapılacak gözden geçirme ile ilgili olarak yaptığı açıklamada “IARC bir gıda güvenliği kuruluşu değildir” dedi.

Üyeleri arasında dünyanın önde gelen çikolata, sakız, nane şekeri ve meyveli şekerleme üreticisi Mars-Wrigley ve Coca-Cola’nın da bulunduğu kurum, “tüketicileri yanlış yönlendirebilecek IARC incelemesiyle ilgili ciddi endişeleri” olduğunu söyledi.

Aspartam, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Kanada dahil olmak üzere birçok ülkede düzenleyici otoriteler tarafından, “kabul edilebilir sınırlar dahilinde tüketim için güvenli olduğu” sonucuna varılarak kullanım için onaylanmış durumda.

DSÖ’nün kılavuzu değişmiyor

WHO’nun beslenme direktörü Dr. Francesco Branca, tatlandırıcının kullanımına ilişkin kılavuzun değişmediğini söyledi.

Branca “Tüketicilere (aspartam) tüketmeyi tamamen bırakmalarını tavsiye etmiyoruz. Sadece biraz ölçülü olmalarını tavsiye ediyoruz,” ifadelerini kullandı.

BM uzmanları 1981 yılında aspartamın güvenliğini değerlendirmiş ve güvenli günlük sınırı kilogram başına 40 miligram aspartam olarak biraz daha düşük belirlemişti.

Cambridge Üniversitesi’nde emeritus istatistik profesörü olan David Spiegelhalter Associated Press’e yaptığı açıklamada bu kılavuzun “ortalama bir insanın günde 14 kutu diyet içecek içmesinin güvenli olduğu anlamına geldiğini … ve bu ‘kabul edilebilir günlük limitin’ bile büyük güvenlik faktörüne sahip olduğunu” söyledi.

Bunun yerine şeker tüketmek daha mı iyi?

Uzmanlar, aspartamın kanserle ilişkilendirilmesinin şekeri tercih edilebilir bir alternatif haline getirmediğini vurguluyor.

Aşırı şeker tüketimi kanser için önemli bir risk faktörü olan obeziteye de katkıda bulunabilir.

Mayıs ayında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan ve kilo kontrolü için şeker dışı tatlandırıcıların kullanılmamasını tavsiye eden kılavuz, tıp uzmanları arasında endişelere yol açmıştı.

King’s College London’da beslenme ve diyetetik alanında emeritus profesör olan Tom Sanders, kılavuzu özellikle diyetetik alanında “gerçek dünyadaki durumu” dikkate almadığı için eleştirdi.

euronews’e konuşan Sanders, “Bazen yapmaya çalıştığınız şey insanların kilolarını kontrol etmelerini sağlamak, yani kalori alımlarını azaltmak ve eğer insanlar tam şekerli bir içecek içiyorsa, kalorisi azaltılmış bir içeceğe ya da sıfır kalorili bir içeceğe geçmeleri yardımcı olabilir” dedi.

Sanders, “ikna edici kanıtları olan (örneğin işlenmiş et) ya da muhtemel kanser kanıtları olan (örneğin kırmızı et) maddelerden kaçınılması gerektiğini” vurguladı.

Ancak Sanders, “olası kategoridekiler”, kanıtlar sınırlı olduğu için muhtemelen “endişelenmeye değmez” diyor.

Indiana Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu-Bloomington’da beslenme uzmanı olan David Klurfeld ise “neredeyse her maddenin aşırı miktarlarda tehlikeli olabileceğini” görüşünde.

Daha önce bir IARC panelinde görev yapmış olan Klurfeld, “Zehiri doz oluşturur. A vitamini, demir ve su gibi temel besinler bile çok fazla tüketilirse sizi saatler içinde öldürür.” ifadelerini kullanıyor.

Avrupa’da hangi ürünlerinde aspartam var?

Aspartam, 1980’lerden bu yana yaygın olarak kullanılıyor ve dünya çapında 6 binden fazla üründe bulunuyor.

Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık’ta aspartamı ürün etiketlerinde veya alternatif olarak E-numarası olan E-951’de bulabilirsiniz.

Gıda maddelerinde neden bu kadar yaygın?

Bu yapay tatlandırıcı normal şekerden yaklaşık 200 kat daha tatlı. Yoğun tatlılığı nedeniyle, yiyecek ve içeceklerde istenen tatlılık seviyesini elde etmek için sadece küçük bir miktarına ihtiyaç duyuluyor.

Sonuç olarak şekere kıyasla çok daha az kalori eklenmiş oluyor.

Peki, Avrupa’da en çok hangi ürünlerde kullanıldığını görebilirsiniz?

Masa üstü tatlandırıcılar

Aspartam en yaygın olarak kahve ve çay gibi sıcak içeceklerde şeker alternatifi olarak kullanılan Canderel, Equal ve Hermesetas gibi sofra üstü tatlandırıcılar şeklinde bulunuyor.

Diyet alkolsüz içecekler

Diet Coke, Coca Cola Zero, Pepsi Max, Sprite Zero ve Fanta Zero gibi birçok popüler içecek markası, şekerin ilave kalorileri olmadan tatlılık sağlamak için aspartam kullanarak içeceklerinin diyet versiyonlarını sunuyor.

Şekersiz sakızlar, şekerler ve naneli şekerlemeler

Extra, Orbit, Trident, Hollywood, Mentos, Freedent ve Airwaves gibi sakız markalarının şekersiz alternatifleri aspartamı birincil veya ana tatlandırıcı maddelerden biri olarak kullanıyor.

Düşük kalorili yoğurtlar ve tatlılar

Yoplait ve Müller Light gibi bazı yoğurt markaları da tatlandırma amacıyla aspartam içeren düşük kalorili çeşitler üretiyor.

Benzer şekilde, mus, puding ve jelatin gibi bazı şekersiz veya şekeri azaltılmış tatlılar da aspartam içerebiliyor.

Kaynak Haber: https://tr.euronews.com/

About Author

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

MAGAZİN MANŞET

Salih Bandemci: “İlk defa yoksul birini oynuyorum”

Salih Bandemci: "İlk defa yoksul birini oynuyorum" Ulan İstanbul, İstanbullu Gelin, Öyle Bir Geçer Zaman Ki, son olarak ise Kulüp...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Adaylar ne zaman açıklanacak? Erdoğan tarih verdi

Adaylar ne zaman açıklanacak? Erdoğan tarih verdi Erdoğan, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde AKP adına yarışacak adayların ne zaman açıklanacağını Yunanistan...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

Güner Babacan son yolculuğuna uğurlandı

Güner Babacan son yolculuğuna uğurlandı DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın annesi Güner Babacan’ın naaşı Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi. Ali...
Devamını Oku
Amedspor MANŞET SPOR

AMEDSPOR’DA ÇÖKÜŞ DEVAM EDİYOR 1-1

AMEDSPOR’DA ÇÖKÜŞ DEVAM EDİYOR 1-1 TFF 2. Lig Kırmızı Grupta Alagöz Holdıng Iğdırspor , kardeş kulüplerden Amedspor’u ağırladı. Çekişmeli geçen...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Halil İbrahim Ceyhan rakiplerini geride bıraktı

Halil İbrahim Ceyhan rakiplerini geride bıraktı Erkek oyuncular sosyal medya kullanıcıları tarafından, kasım ayında da milyonlarca paylaşımda yorumlandı. MTM Medya...
Devamını Oku
Diyarbekirspor MANŞET SPOR

DİYARBEKİRSPOR UYGUN ADIM PLAY-OFF’A DOĞRU…

DİYARBEKİRSPOR UYGUN ADIM PLAY-OFF'A DOĞRU Ankara Demirspor'u 2-1 yenerek rakibiyle puanlarını eşitleyen Diyarbekirspor, çıkışını devam ettirerek Play-Off potasına bir adım...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

Yeni yargı paketinin ayıntıları ortaya çıktı! 105 madde değişiyor

Yeni yargı paketinin ayıntıları ortaya çıktı! 105 madde değişiyor Yeni yargı paketinin ayıntıları ortaya çıktı! Adli para cezaları, hakaret suçu,...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Miray Daner ve Deniz Can Aktaş objektif karşısında!

Miray Daner ve Deniz Can Aktaş objektif karşısında! Hudutsuz Sevda diziziyle ekranda olan Miray Daner ve Deniz Can Aktaş Hello için...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Akşener : 14’e 35 CHP’ye hayır çıktı, üçüncü yol oluşturacağız

Akşener : 14'e 35 CHP'ye hayır çıktı, üçüncü yol oluşturacağız Akşener: 14 evet, 35 hayırla üçüncü yolu oluşturmaya gayret edeceğiz...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Bir Derdim Var”dan final fragmanı paylaşıldı

"Bir Derdim Var"dan final fragmanı paylaşıldı Birce Akalay ve Mert Fırat’ı başrollerinde yer aldığı dizinin dün akşam yayınlanan beşinci bölümü parçalanmış...
Devamını Oku
Deprem MANŞET Yaşam

Depremzedeyiz diyerek daire kiralayıp fuhuş yaptılar

Depremzedeyiz diyerek daire kiralayıp fuhuş yaptılar... Bursa'da kendilerini depremzede olarak tanıtıp kiraladıkları apart dairelerde kadınları fuhşa zorlayan 4 kişi, gözaltına...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Oya Doğan “Sete Gittim” için “Yabani” setini ziyaret etti!

Oya Doğan “Sete Gittim” için "Yabani" setini ziyaret etti! Gazeteci, yazar ve Dizi Doktoru Oya Doğan, “Sete Gittim” YouTube programıyla setlere konuk...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İYİ Parti’de istifa dalgası sürüyor… Niğde Merkez İlçe Başkanı Selçuk Demir..

İYİ Parti’de istifa dalgası sürüyor... Niğde Merkez İlçe Başkanı Selçuk Demir partilerinden istifa etti. İYİ Parti Niğde İl Başkanı İbrahim...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Yıldızlar Bana Uzak”tan ilk tanıtım yayınlandı!

"Yıldızlar Bana Uzak"tan ilk tanıtım yayınlandı! atv’nin yeni dizisi ‘Yıldızlar Bana Uzak’ sırlarla dolu aşk ve intikam hikâyesiyle izleyicileri derinden...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Erdoğan : Guterres küresel sistemin alarmına bastı

Erdoğan : Guterres küresel sistemin alarmına bastı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan,...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Adaylar ne zaman açıklanacak? Erdoğan tarih verdi

Adaylar ne zaman açıklanacak? Erdoğan tarih verdi Erdoğan, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde AKP adına yarışacak adayların ne zaman açıklanacağını Yunanistan...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Eda Ece’den ilk hamilelik pozu!

Eda Ece'den ilk hamilelik pozu! Yasak Elma dizisindeki Yıldız rolüyle geniş bir hayran kitlesine ulaşan Eda Ece, haziran ayında basketbolcu...
Devamını Oku
Dış Basın MANŞET

Yunan medyasında Cumhurbaşkanı Erdoğan manşetleri

Yunan medyasında Cumhurbaşkanı Erdoğan manşetleri Erdoğan'ın Yunanistan'a ziyareti Yunan medyasında büyük ses getirdi… Yunan medyası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atina ziyaretini manşetlerine...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Yıldız oyuncu kadrosuyla “Mest-i Aşk”in vizyon tarihi belli oldu

Yıldız oyuncu kadrosuyla "Mest-i Aşk"in vizyon tarihi belli oldu ENG Yapım Medya ile Semarya Film ortak yapımı Mevlana Mest-i Aşk...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Ekrem İmamoğlu Akşener’in İstanbul Cakarta’ya döndü sözünü üstüne alınmadı..

Ekrem İmamoğlu Akşener'in İstanbul Cakarta'ya döndü sözünü üstüne alınmadı.. İyi Parti, Genel İdare Kurulu'nda (GİK) değerlendirdiği CHP'nin ittifak teklifini reddetti....
Devamını Oku