Aralık 10, 2023

CHANGE YOUR LANGUAGE

Netanyahu Abbas ve yönetiminin kendileri için çalıştığını açıkladı

938c51e9 5bab 4e42 a747 17f74777a98c

Netanyahu Abbas ve yönetiminin kendileri için çalıştığını açıkladı

İsrail genelkurmay başkanı işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistin Yönetimi işbirlikçilerini övdü

Gazze’de soykırıma yönelik bir imha kampanyası yürüten İsrail genelkurmay başkanı Herzi Halevi,  Filistin Yönetimi’ni Batı Şeria’daki işgal güçleriyle işbirliğinden ötürü övdü.

Tel Aviv gazetesi Haaretz’in özetlediği üzere Halevi, Filistin Yönetimi’nin “son haftalarda Hamas’ı ve katliamını destekleyen gösteri ve yürüyüşleri önlemek için çalıştığını” söyledi.

Genelkurmay başkanı bu yorumlarını Tel Aviv’deki sivil mahallenin kalbinde yer alan İsrail askeri komuta yerleşkesi Hakirya’da İsrailli milletvekillerine yaptı.

Halevi, aşırı sağcı Yahudi Gücü partisinden milletvekili Zvi Sukkot’un, Filistin Yönetimi güvenlik güçlerinin Hamas’la dayanışma amacıyla İsrailli ortaklarına saldırmaya hazırlandığı yönündeki iddiasını reddetti.

Haaretz’in haberine göre , “Halevi, toplanan istihbaratta bunu kanıtlayacak bir bilgi görmediğini söyledi” ve şunları kaydetti: “FY, her şeyden önce Filistin Yönetimi’nin kendi çıkarları nedeniyle, Hamas’ı destekleyen gösterileri önlemek için her gün çalışıyor. ”

Halevi’nin değerlendirmesi, bu ayın başında İsrail tarafından Filistin Yönetimi adına toplanan vergi gelirlerinin Ramallah’a devredilmesi yönünde açıkça çağrıda bulunan İsrail savunma bakanı Yoav Gallant’ın değerlendirmesini doğruluyor.

Gallant , işgal altındaki Batı Şeria için İsrail’in sözde İncil terminolojisini kullanarak, “İsrail Devleti Yahudiye ve Samiriye’de istikrarı her zaman ve özellikle bu zamanlarda korumakla ilgileniyor” dedi .

“Fonlar, Filistin Yönetimi’nin operasyonel mekanizması ve Filistin Yönetimi’nin terörizmin önlenmesiyle ilgilenen sektörleri tarafından kullanılabilmesi için derhal aktarılmalıdır.”

İsrail, Filistinliler üzerindeki askeri diktatörlüğüne karşı her türlü protesto ve direnişi (silahsız protesto, boykot ve insan hakları savunuculuğu dahil ) “terörizm” olarak adlandırıyor.

Filistin Yönetimi’ni İsrail tanklarıyla Gazze’ye mi gelecek

İsrailli milletvekilleri, İsrail’in işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistinlilere karşı neden daha da acımasız davranmadığı konusunda Halevi’ye baskı yaptı.

Haaretz’e göre , “Halevi, İsrail Savunma Kuvvetleri’nin Batı Şeria’yı sessiz bir cephe olarak korumak istediğini ve çatışmaya yeni bir cephe sokmak istemediğini söyledi.”

Gazete, “Genelkurmay başkanı ayrıca ABD’nin Batı Şeria’da sessizliğin korunmasında ve bu aşamada Filistin Yönetimi’ne zarar verilmemesinde çıkarı olduğunu söyledi” diye ekledi.

Filistin Yönetimi, Oslo anlaşmalarının ardından 1990’ların başında İsrail işgali adına yerli bir yardımcı olarak hareket etmek üzere kuruldu. Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’ın “kutsal” dediği bu rolü ilk günden beri kesintisiz olarak yerine getiriyor .

Binyamin Netanyahu Temmuz ayında “Filistin Yönetimine ihtiyacımız var” dedi . “Çökmesine izin veremeyiz”

İsrail başbakanı, “Bizim için çalışıyorlar” diye ekledi.

Ancak Halevi’nin belirttiği gibi ABD, Filistin Yönetimi’nin korunması konusunda şu anda özellikle kaygılı.

Çarşamba günü, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’in Gazze’deki Filistin direnişini yenilgiye uğratması ümidinin ardından, Filistin Yönetimi’nin Gazze’deki harabeleri orada soykırım yapan İsrail rejimi adına yönetmesi için görevlendirilebileceğini öne sürdü .

Abbas, işbirlikçi yönetimini Gazze’ye de yayma konusunda istekli görünüyor; şüphesiz ki güvenlik güçlerinin, Batı Şeria’da Gazze soykırımına karşı direnişi bastırmak için İsrail’e yardım etmek için ellerinden geleni yapmasının nedeni de budur.

Abbas kontrolündeki Filistin Kurtuluş Örgütü’nün genel sekreteri Hüseyin el-Şeyh bu hafta New York Times’a , Filistin Yönetimi’nin İsrail’in Gazze’yi yönetmesine yardım etmeye açık olduğunu ancak bu konuda bir ilerleme sağlamak için “ciddi bir Amerikan girişimi” istediğini söyledi . iki devletli çözüm denir.

El-Şeyh, “Mevcut ABD yönetimi bunu yapabilecek kapasitededir” diye ekledi.

Washington her gün yüzlerce Filistinliyi yok etmek için İsrail’i silahlandırırken, Filistin Yönetimi’nin ABD’yi pohpohlamaya devam etmesi, İsrail destekli Ramallah rejiminin kendi anavatanlarının içindeki ve dışındaki Filistinlilerin büyük çoğunluğuna neden tiksindiğinin altını çiziyor.

Haziran ayında yapılan bir anket, işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin yüzde 63’ünün Filistin Yönetimi’nin varlığının devam etmesinin İsrail’in çıkarına olduğunu düşündüğünü ortaya çıkardı. Ankete katılanların yarısından biraz fazlası, Filistin Yönetimi’nin çöküşünün veya dağıtılmasının Filistinlilerin çıkarına olacağını düşünüyordu.

Aynı anket, Filistinlilerin yüzde 80’inin Abbas’ın Filistin Yönetimi liderliğinden istifa etmesini istediğini ortaya çıkardı; Abbas, beş yıllık görev süresinin 2009’da sona ermesinden bu yana herhangi bir yasal yetki olmaksızın İsrail ve Amerika’nın desteği sayesinde bu göreve sadık kaldı.

Abbas ile Hamas lideri İsmail Haniye arasındaki varsayımsal başkanlık seçiminde yüzde 56’sı Haniye’ye oy vereceğini söylerken sadece yüzde 33’ü Abbas’a oy vereceğini söyledi.

Bu rakamların son haftalarda Filistin Yönetimi yönünde değişmesi pek olası değil.

Ve Washington ve Tel Aviv, Filistin Yönetimi işbirlikçilerini İsrail tanklarının sırtında Gazze’ye getirme konusunda ne kadar çok konuşursa, bunun kabul edilme olasılığı da o kadar azalıyor ve bu da İsrail’in kendi iradesini Gazze’ye dayatabileceğini varsayıyor.

İsrail tamamen ABD’ye bağımlı

İsrail genelkurmay başkanı Halevi, milletvekillerine verdiği brifingde, İsrail’in Gazze’deki soykırımı gerçekleştirme konusunda ABD’ye bağımlılığının boyutunu doğruladı.

“Genelkurmay başkanı, IDF’nin (İsrail ordusunun) Amerikalıların sahip olduğu benzersiz silahlara sahip olması gerektiğini ve onlarla istihbarat işbirliğinin ordunun faaliyetleri açısından kritik öneme sahip olduğunu belirterek, savaşta ABD koordinasyonunun ve yardımının önemini açıklamaya çalıştı. Haaretz’in haberine göre.

Kaynak: Habervitrini.Com

About Author

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için 

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

MAGAZİN MANŞET

Miray Daner ve Deniz Can Aktaş objektif karşısında!

Miray Daner ve Deniz Can Aktaş objektif karşısında! Hudutsuz Sevda diziziyle ekranda olan Miray Daner ve Deniz Can Aktaş Hello için...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Akşener : 14’e 35 CHP’ye hayır çıktı, üçüncü yol oluşturacağız

Akşener : 14'e 35 CHP'ye hayır çıktı, üçüncü yol oluşturacağız Akşener: 14 evet, 35 hayırla üçüncü yolu oluşturmaya gayret edeceğiz...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Bir Derdim Var”dan final fragmanı paylaşıldı

"Bir Derdim Var"dan final fragmanı paylaşıldı Birce Akalay ve Mert Fırat’ı başrollerinde yer aldığı dizinin dün akşam yayınlanan beşinci bölümü parçalanmış...
Devamını Oku
Deprem MANŞET Yaşam

Depremzedeyiz diyerek daire kiralayıp fuhuş yaptılar

Depremzedeyiz diyerek daire kiralayıp fuhuş yaptılar... Bursa'da kendilerini depremzede olarak tanıtıp kiraladıkları apart dairelerde kadınları fuhşa zorlayan 4 kişi, gözaltına...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Oya Doğan “Sete Gittim” için “Yabani” setini ziyaret etti!

Oya Doğan “Sete Gittim” için "Yabani" setini ziyaret etti! Gazeteci, yazar ve Dizi Doktoru Oya Doğan, “Sete Gittim” YouTube programıyla setlere konuk...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İYİ Parti’de istifa dalgası sürüyor… Niğde Merkez İlçe Başkanı Selçuk Demir..

İYİ Parti’de istifa dalgası sürüyor... Niğde Merkez İlçe Başkanı Selçuk Demir partilerinden istifa etti. İYİ Parti Niğde İl Başkanı İbrahim...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Yıldızlar Bana Uzak”tan ilk tanıtım yayınlandı!

"Yıldızlar Bana Uzak"tan ilk tanıtım yayınlandı! atv’nin yeni dizisi ‘Yıldızlar Bana Uzak’ sırlarla dolu aşk ve intikam hikâyesiyle izleyicileri derinden...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Erdoğan : Guterres küresel sistemin alarmına bastı

Erdoğan : Guterres küresel sistemin alarmına bastı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan,...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Adaylar ne zaman açıklanacak? Erdoğan tarih verdi

Adaylar ne zaman açıklanacak? Erdoğan tarih verdi Erdoğan, 31 Mart Yerel Seçimleri'nde AKP adına yarışacak adayların ne zaman açıklanacağını Yunanistan...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Eda Ece’den ilk hamilelik pozu!

Eda Ece'den ilk hamilelik pozu! Yasak Elma dizisindeki Yıldız rolüyle geniş bir hayran kitlesine ulaşan Eda Ece, haziran ayında basketbolcu...
Devamını Oku
Dış Basın MANŞET

Yunan medyasında Cumhurbaşkanı Erdoğan manşetleri

Yunan medyasında Cumhurbaşkanı Erdoğan manşetleri Erdoğan'ın Yunanistan'a ziyareti Yunan medyasında büyük ses getirdi… Yunan medyası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Atina ziyaretini manşetlerine...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Yıldız oyuncu kadrosuyla “Mest-i Aşk”in vizyon tarihi belli oldu

Yıldız oyuncu kadrosuyla "Mest-i Aşk"in vizyon tarihi belli oldu ENG Yapım Medya ile Semarya Film ortak yapımı Mevlana Mest-i Aşk...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Ekrem İmamoğlu Akşener’in İstanbul Cakarta’ya döndü sözünü üstüne alınmadı..

Ekrem İmamoğlu Akşener'in İstanbul Cakarta'ya döndü sözünü üstüne alınmadı.. İyi Parti, Genel İdare Kurulu'nda (GİK) değerlendirdiği CHP'nin ittifak teklifini reddetti....
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Arka Sokaklar”da heyecan hız kesmiyor

"Arka Sokaklar"da heyecan hız kesmiyor Kanal D’nin, yapımcılığını D Media’nın üstlendiği her cuma akşamı yeni bölümleriyle ekrana gelen fenomen dizisi...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Seçil Erzan’ın avukatı konuştu! Paraların yeri belli oldu

Seçil Erzan'ın avukatı konuştu! Paraların yeri belli oldu Seçil Erzan'ın avukatı konuştu! Toplanan paraların nerede olduğu ortaya çıktı Futbolcuların isminin...
Devamını Oku
ASAYİŞ MANŞET

Polis akademisinden sorumlu FETÖ’nün mahrem imamı yakalandı

Polis akademisinden sorumlu FETÖ'nün mahrem imamı yakalandı 6 yıldır aranan FETÖ'nün 'Emniyet Mahrem İmamı' Ankara'da yakalandı Ankara İl Emniyet Müdürlüğü,...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Abdullah, Alev’den vazgeçmiyor!

Abdullah, Alev’den vazgeçmiyor! Show TV’nin, yapımını Gold Film’in, yapımcılığını Faruk Turgut’un üstlendiği dizisi Kızılcık Şerbeti’nin başrollerinde Barış Kılıç, Evrim Alasya,...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Davutoğlu’ndan ittifaka yeşil ışık

Davutoğlu'ndan ittifaka yeşil ışık Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, bugün TBMM'de basın mensupları ile bir araya geldi....
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Begüm Kütük: “Çocuğum olsun istiyorum, dua edin”

Begüm Kütük: "Çocuğum olsun istiyorum, dua edin" Begüm Kütük ile Erdil Yaşaroğlu, geçen akşam Karaköy'de yer alan bir otelde düzenlenen bir...
Devamını Oku
MANŞET SPOR

Erden Timur dünya yıldızını getiriyor

Erden Timur dünya yıldızını getiriyor Trendyol Süper Lig'in 15. haftasında Adana Demirspor'u konuk edecek olan Galatasaray'da hazırlıklar devam ederken, transfer...
Devamını Oku