Aralık 2, 2023

CHANGE YOUR LANGUAGE

MİKROPLARIN VAR OLDUĞUNA İNANMAYAN İNSANLAR

177412

MİKROPLARIN VAR OLDUĞUNA İNANMAYAN İNSANLAR

Facebook ve Telegram’da “mikrop inkarcılığı” gruplarının 10 binlerce üyesi var. Üyelerin bazıları virüslerin var olmadığına, bazıları da mikropların var olduğuna ancak hastalıklara neden olmadığına inanıyor.

Facebook ve Telegram’da “mikrop inkarcılığı” gruplarının 10 binlerce üyesi var. Üyelerin bazıları virüslerin var olmadığına, bazıları da mikropların var olduğuna ancak hastalıklara neden olmadığına inanıyor.

“Uzun yıllar boyunca alternatif tıpla ilgilendim. Daha sonra koronavirüs ile birlikte ilgim yeni bir seviyeye çıktı.”

Sözler Güney Afrika’nın Cape Town kentinde bir natüropati uzmanı, yani doğal teknikleri uygulayan bir terapist olan Veronica Haupt’e ait.

Veronica’nın tanıdık bir hikayesi var. Önce sağlık konusuyla ilgiliydi ve alışılagelmişin dışındaki tedavi yöntemlerini okumaktan keyif alıyordu. Ardından Covid-19 aşısının içeriğinden ve bazı iş yerlerinin aşıyı zorunlu tutmasından şüphe etmeye başladı.

“Bence insandan insana geçtiği söylenen bütün bir bulaşıcı hastalık fikri kesinlikle çok uzun zamandır insanlığa anlatılan bir masal” diyor.

Veronica, kendisi gibi mikropların var olduğuna inanmayan insanların olduğu çevrim içi bir grubun üyesi. Aksi bilimsel kanıtlara rağmen grup gün geçtikçe büyüyor.

Sosyal medyada yapılan bir analiz “mikrop inkarcıları”nın İngilizce karşılığı olan germ deniers anahtar kelimesi arandığında, bu konunun 2020’den önce neredeyse hiç konuşulmadığını, Covid-19 pandemisiyle gündeme geldiğini gösteriyor.

Ancak konu pandeminin sonra ermesiyle rafa kalkmadı. Aksine sürekli artan miktarda bahse konu oldu ve anahtar kelime kullanımı 2023’te son üç yılın toplamını geçti.

Facebook ve Telegram’da on binlerce üyesi olan mikrop inkarcılığı grupları var. Bazıları virüslerin var olmadığına, bazıları da mikropların var olduğuna ancak hastalıklara neden olmadığına inanıyor.

İnkarcıların birçoğu inançlarını 1800’lerde ortaya atılmış ancak geçersizliği kanıtlanmış bir teoriye dayandırıyor.

O dönemde mikropların hastalıklara sebep olduğu kanıtlanmış olsa da, Fransız bilim insanı Antoine Bechamp’ın arazi teorisini ortaya atması, mikroplar ve hastalıklar arasındaki ilişkinin sorgulanmasına neden oldu. Teoriye göre mikroplar sadece sağlıksız bir bedene girdiğinde hastalığa sebep olan mutantlara dönüşen zararsız varlıklardı.

Bechamp’ın teorisi mikropların hastalıklara sebep olduğunu gösteren sayısız kanıtın ortaya atılmasıyla çürütüldü.

Mikrop inkarcılığının 19. yüzyıldan kalma bir teoriye bağlılıktan çok, ana akım herhangi bir şeyin tamamen reddedilmesiyle ilgisi var gibi görünüyor.

Hükümetler ya da sağlık kurumlarından bir açıklama geldiğinde, bunun sorgusuz sualsiz yanlış olduğuna dair yayılan bir inanç var.

Bu, hükümetleri sorgulamanın yanlış olduğu anlamına gelmiyor.

YouTube’da eğitici içerikler yayımlayan Moleküler Biyolog Dr. Dan Wilson, bu bilim dışı iddiaların geniş tanımıyla “sağlık” başlığı altında yer aldığını söylüyor.

‘Biyolojinin düz dünyacıları’

Bu tanım diyet, egzersiz ve diğer pratiklerle fiziksel ve psikolojik olarak iyi olma hali arayışını da kapsıyor.

Bu arayıştakiler “doğal olmadığı için” genellikle ilaç kullanmama eğilimindeler. Bu eğilimi destekleyen milyonlarca sosyal medya paylaşımı var.

Dr. Wilson, bu arayışın insanlara hakimiyet duygusu verdiğine dikkat çekiyor. Ne tükettiğinizi değiştirerek, sadece hastalıklardan korunduğunuza değil, aynı zamanda hayatınızı en iyi şekilde yaşayabildiğinize inandırıyor; “Mikrop inkarcılığına kadar gitmesi gerekmiyor. Sadece bazı vitaminlerin ya da belirli bir yaşam biçiminin hastalıkları engellediği fikri” diyor.

Bütün hastalıklar mikrop kaynaklı değil. Ancak Veronica, herhangi bir bilimsel dayanağı olmadan, bütün hastalıkların vücudumuza giren toksinlerden, kirlilikten ya da elektromanyetik dalgalardan kaynaklandığını düşünüyor.

Danışanlarına, “Sağlıklı olmak doktorunuzun değil, sizin elinizde” diyor.

Facebook’ta mikrop inkarcılığı gruplarının en büyüğünde üyelerin doktorlardan, ilaçlardan ve aşılardan nasıl korunacağına dair tavsiyeler de paylaşılıyor.

Grubun 2019’da 150 olan üye sayısı bugün 30 bini geçti.

Dr. Wilson, “Mikrop inkarcılığı ve aşı karşıtlığı grupları kesinlikle birçok kesişime sahip. Hatta mikrop inkarcılarının aşı karşıtı çemberin içinde yer aldığını söyleyebilirim” diyor ve ekliyor:

“Onlara biyolojinin düz dünyacıları diyorum çünkü onlara benzer şekilde Dünya’nın yuvarlak olduğunu gösteren fotoğrafları gördükleri halde bunu inkar etmeye devam ediyorlar.

“Virüsü bir hayvana bulaştırıp onu hasta edebiliriz. Aynı genetik dizilimi insanlarda da bulup kişiden kişiye nasıl bulaştığını takip edebilir ve hastalığın nasıl yayıldığını izleyebiliriz.”

Virüsler ve diğer mikropların mikroskopta göründüğünü söyleyen Dr. Wilson şöyle devam ediyor:

“Ancak bu kanıt zenginliğine rağmen mikrop inkarcılığının farklı türleri kitleler arasında yayılıyor. Örneğin HIV’nin AIDS’e neden olmadığı fikri gittikçe yaygınlaşıyor ve ana akım bir komplo teorisi haline gelmesinden çekiniyorum”.

2000’li yılların başında, Veronica’nın memleketi Güney Afrika’da, dönemin Devlet Başkanı Thabo Mbeki, AIDS’in HIV virüsünden kaynaklandığını reddetmişti.

Mbeki, virüsün vücutta çoğalmasını durduran hayat kurtarıcı antiretroviral ilaçların tedariğine de yanaşmamıştı.

Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, bu tutumu 300 binden fazla ölümün önlenememesiyle sonuçlandı.

Güney Afrika’da HIV’in önlenmesi ve tedavisi konusunda sahada çalışan insanlar, bugünkü durumun 20 yıl öncesinden farksız olduğunu söylüyor.

AIDS inkarcılığı karşı karşıya oldukları en büyük sorun değil.

Ancak yavaş yavaş yükselen şüphe dalgası, Roberto Pereira gibi HIV araştırmacılarının ürpermesine neden oluyor:

“Bunun doğru olduğunu düşünmüyorum, özellikle de bu ülkede bu kadar çok acıya neden olmuşken. Gerçekten kanımı donduruyor” diyor ve ekliyor:

“Tarihin tekerrür ettiğini görmek istemezsiniz ama görünen o ki tarih sık sık tekerrür ediyor.”

Kaynak Haber: http://m.detaykibris.com/

About Author

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

MANŞET Yaşam

BUDO seferlerine fırtına engeli

BUDO seferlerine fırtına engeli Bursa Büyükşehir Belediyesince işletilen Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) bazı seferi, olumsuz hava koşulları nedeniyle gerçekleştirilemeyecek. BUDO'nun...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Kader Bağları” Asia TV Forum yolcusu

"Kader Bağları" Asia TV Forum yolcusu Birçok Türk dizisinin uluslararası dağıtımını üstlenen Eccho Rights, önceki yıllarda olduğu gibi Asia TV Forum &...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

AK Parti’nin adaylık başvuru ücretleri Gazze’ye gönderilecek!

AK Parti'nin adaylık başvuru ücretleri Gazze'ye gönderilecek! AK Parti'ye ödenen adaylık başvuru ücretleri Gazze'ye gönderilecek! Katil İsrail ateşkesin sona ermesiyle...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Ozan Akbaba “Ben Bu Cihana Sığmazam” kadrosunda

Ozan Akbaba "Ben Bu Cihana Sığmazam" kadrosunda atv’nin reyting rekortmeni dizisi Ben Bu Cihana Sığmazam’ın kadrosuna Ozan Akbaba 5 Aralık...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

Rus ordusundaki asker sayısı 170 bin artırıldı

Rus ordusundaki asker sayısı 170 bin artırıldı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus ordusundaki asker sayısını yaklaşık 170 bin kişi...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Aile”de sular duruluyor mu?

"Aile"de sular duruluyor mu? Show TV’de ekrana gelen, Ay Yapım imzalı ‘Aile’nin yeni bölüm tanıtımı yayınlandı. Aslan, Devin ve Hülya’nın...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Erdoğan’dan diplomasi trafiği

Erdoğan'dan diplomasi trafiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dünya İklim Eylemi Zirvesi'ne katılmak üzere gittiği Dubai'de ikili temasları kapsamında, Özbekistan Cumhurbaşkanı...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Kenan İmirzalıoğlu’ndan ihanet iddiasıyla ilgili açıklama

Kenan İmirzalıoğlu'ndan ihanet iddiasıyla ilgili açıklama Yedi yıldır mutlu bir evlilik sürdüren Kenan İmirzalıoğlu ile Sinem Kobal, geçen günlerde 'ihanet'...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’nden ayrıldı

Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'nden ayrıldı Başkan Recep Tayyip Erdoğan, BAE'de düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28'inci Taraflar Konferansı...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

İstanbullular için ‘sarı’ kodlu uyarı! Şiddetli fırtınaya dikkat…

İstanbullular için 'sarı' kodlu uyarı! Şiddetli fırtınaya dikkat... Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul için şiddetli rüzgarın beklendiğini açıkladı. Ardından İstanbul Valiliği...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İyi Parti CHP’nin iş birliği önerisini görüşecek

İyi Parti CHP'nin iş birliği önerisini görüşecek CHP Genel Başkanı Özgür Özel, seçildikten sonra ilk kez ziyaret ettiği İyi Parti...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Sandık Kokusu’ndan yeni bir tanıtım izleyiciyle buluştu

Sandık Kokusu’ndan yeni bir tanıtım izleyiciyle buluştu Show TV’nin sabırsızlıkla beklenen, yapımına O3 Medya’nın imza attığı, kadrosunda Özge Özpirinçci, Demet Akbağ, Metin...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Murat Ünalmış: “Son zamanlarda yapılan filmleri sevmiyorum”

Murat Ünalmış: "Son zamanlarda yapılan filmleri sevmiyorum" En son Gülcemal dizisiyle ekranda olan Murat Ünalmış Kadıköy'de gerçekleşen yeni yıl davetine...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

Arda Turan’ın Seçil Erzan ile WhatsApp konuşmaları..

Arda Turan'ın Seçil Erzan ile WhatsApp konuşmaları.. Seçil Emre'ye Muslera'ya sürekli yalan söylüyorum Kamuoyunda 'yüksek karlı gizli fon' olarak bilinen...
Devamını Oku
ASAYİŞ MANŞET

Ümit Özdağ hakkında sonunda soruşturma başlatıldı

Ümit Özdağ hakkında sonunda soruşturma başlatıldı Son dakika: Ümit Özdağ hakkında soruşturma başlatıldı! Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Zafer Partisi Genel Başkanı...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Altın Kelebek Ödülleri için geri sayım

Altın Kelebek Ödülleri için geri sayım Sinema, televizyon ve müzik dünyasının nabzını tutan, Türkiye’nin en uzun soluklu ödülleri olan “Pantene...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

Ebu Ubeyde’den son mesaj…

Ebu Ubeyde'den son mesaj... Belki bir daha görüşemeyeceğiz bu nedenle sizden son isteğim şudur.. Ebu Ubeyde'den Tüm Müslümanlara Çağrı: "Muhterem...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Bambaşka Biri”nde heyecan artıyor

“Bambaşka Biri”nde heyecan artıyor FOX’un sevilen dizisi “Bambaşka Biri”nin 13. bölüm 1. tanıtım videosu yayınlandı. “Bambaşka Biri”, yeni bölümüyle 8 Aralık Cuma saat 20.00’de FOX'ta. Kaynak: Dizidoktoru.Com
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Yerel seçimlerde adaylık için istifa süreci bitti

Yerel seçimlerde adaylık için istifa süreci bitti Yerel seçimlerde adaylık için istifa süreci bitti Mahalli idareler seçimlerinde aday olmak isteyen...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

İstanbul’da baraj doluluk oranı yüzde 8,5 arttı

İstanbul’da baraj doluluk oranı yüzde 8,5 arttı İstanbul'da devam eden yoğun yağışların etkisiyle kritik seviyelere düşmüş olan baraj doluluk oranları...
Devamını Oku