Kasım 28, 2023

CHANGE YOUR LANGUAGE

İsrail resmen açıkladı: Hamas saldırısında 600’den fazla İsrailli öldürüldü

c0840510 c14c 401d 88e4 c69eef8f3eaf

İsrail resmen açıkladı: Hamas saldırısında 600’den fazla İsrailli öldürüldü

İsrail’in ABD Büyükelçiliği, Gazze’ye 100’den fazla asker ve sivilin kaçırıldığını bildirdi

İsrail güvenliği, Hamas teröristlerinin Gazze Şeridi'nden güney İsrail'in Sderot kentine kitlesel sızmasının ardından çatışma alanında bir tüfeğin yanında toplandı 8 Ekim 2023 (fotoğraf kaynak: RONEN ZVULUN/REUTERS)

Cumartesi günü Filistinli mücahitler Gazze Şeridi’nden İsrail’e binlerce roket fırlattı ve çok sayıda saldırgan ekip güvenlik çitini aşarak İsrail topraklarına sızmayı başardı.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar Pazar günü ikinci gününde de devam ederken, en az 400 İsrailli ve 313 Filistinli öldürüldü. Cumartesi günü grubun militanları güney İsrail kasabalarına sızdı, çok sayıda kişiyi rehin aldı ve Yahudi devletine 3.000’den fazla roket fırlattı. Her iki taraftan da binlerce kişi yaralandı.

9k=

600’ün üzerinde İsrailli öldü, 2000 yaralı var. 100 asker esir

Öğleden sonra bir açıklama yapan İsrail’in ABD büyükelçiliği 600’ün üzerinde İsraillinin öldürüldüğünü bildirdi. Hastanede 2000 yaralı bulunduğunu belirten elçilik, 100 İsrail askerinin esir olduğunu belirtti.
Ancak Hamas kaynakları, İsrail’in kayıplarının açıklananın kat be kat üzerinde olduğunu duyurdu.

2Q==
İsrail ve Gazze’den gelen roket ateşi gece boyunca devam etti ve İsrail ile Lübnan Hizbullah’ı güney Lübnan’da karşılıklı ateş açtı. Lübnan saldırılarında herhangi bir kayıp bildirilmedi, ancak her iki taraftaki askeri mevziler vuruldu.

2Q==

Cumartesi günü, 1948 ve 1973 savaşlarından izler taşıyan, İsrail’in yakın tarihindeki en ağır çatışmalardan bazılarına sahne oldu . İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’de “Hamas’ın saklandığı tüm yerleri enkaza çevirecek” geniş çaplı bir saldırı sözü verdi. İsrailli yetkililer, Hamas’ın çok cepheli saldırısının deniz, hava ve kara yoluyla İsrail topraklarına sızdığını söyledi.