CHANGE  LANGUAGE

Türkiye’nin İsrail’i ihracaat kısıtlaması üzerine Yahudi ağırlıklı TUSİAD sesssizliğe büründü..d21 News

Türkiye’nin İsrail’i ihracaat kısıtlaması üzerine Yahudi ağırlıklı TUSİAD sesssizliğe büründü

Türkiye’nin ‘İsrail’ kararı o iş adamlarını derin bir sessizliğe gömdü

İş dünyasının önemli bir kesimi Türkiye’nin soykırımcı İsrail’e yönelik attığı adıma destek verirken her olaya bir açıklama yapan TÜSİAD derin bir sessizliğe gömüldü.

Ticaret Bakanlığı, Filistin’e saldırılarına devam eden soykırımcı işgalci İsrail’e yönelik 54 ürün grubunda ihracat kısıtlaması uygulanmasına karar verdi. İş dünyasının temsilcileri de Bakanlığın bu kararını yerinde bulduklarını, bunun diğer ülkelere de sirayet etmesini umduklarını ifade etti.

Türkiye'nin İsrail'i ihracaat kısıtlaması üzerine Yahudi ağırlıklı TUSİAD sesssizliğe büründü
Türkiye’nin İsrail’i ihracaat kısıtlaması üzerine Yahudi ağırlıklı TUSİAD sesssizliğe büründü

TÜSİAD’DAN SES YOK!

İş dünyasının önemli bir kesimi, alınan kararı memnuniyetle karşılayarak destek verdi. Ancak Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Türkiye’nin aldığı bu karara sessiz kaldı. Her olayda bir açıklama yapan TÜSİAD, ne Gazze’deki soykırımı durdurmak için atılan adıma ne de İsrail’in yaptırım tehdidine herhangi bir açıklama yapma gereği duymadı.

İSTANBUL TİCARET BORSASI: İNSANİ DURUŞUMUZUN GEREĞİ

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, yaptığı yazılı açıklamada, sınırlama kararını olumlu bulduklarını belirtti.

Kopuz, “İslam dünyası olarak bayrama girdiğimiz şu günlerde Gazze maalesef toplu mezar olmuş, cenaze evine dönmüştür. Hal böyleyken soykırım ve insanlık suçu işleyen İsrail’e karşı atılan her türlü adım gibi Gazze’de ateşkes ilan edilene kadar yapı sanayi ürününde ihracat kısıtlaması getirilmesi kararını da iş dünyası olarak olumlu buluyoruz. İsrail’in acımasız ve insanlık dışı katliamlarını durdurmak için yapılanları amasız, fakatsız benimsemek insani duruşumuzun gereğidir” ifadelerini kullandı.

Gazze’ye gıdaya erişimi keserek masum insanların açlığa terk edildiğini vurgulayan Kopuz, “İnsani yardımların ulaşmasını engelleyen katiller ordusuna karşı ülkemizin aldığı kararın, İsrail zulmüne karşı dünyada yeni bir dönemi başlatacağı aşikardır. Bu tür yaptırımların kapsamı genişler ve insanlık onuru kalmış her devlet tarafından da benimsenir ise Filistin’de devam eden bu dramın sona ermesine önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Zulme karşı durmak, her zaman önceliğimizdir ve bu bağlamda ticaret erbabı olarak bir an önce ateşkes yapılarak Filistin halkına yapılan soykırımın son bulmasını diliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

ASKON: İSRAİL BUNU ÇOKTAN HAK ETMİŞTİ, YAPTIRIM GENİŞLEMELİ

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, İsrail’in zulümde geldiği nokta itibarıyla bu tarz yaptırımları ziyadesiyle hak ettiğini kaydetti.

Aydın, Türkiye’nin atmış olduğu bu adımın, başta İslam ülkeleri olmak üzere tüm dünyaya örnek teşkil ederek yaptırımlarının genişlemesi gerektiğini vurguladı.

Gazze’ye saldırılardan bu yana Türkiye’nin aldığı pozisyon ve eylemlerin net olduğunu belirten Aydın şunları kaydetti:

“İsrail Devleti’nin Gazze’de Müslümanlara yönelik nefret temelli soykırım yaptığı aşikar. İnsanlık bugüne kadar bu asrın zulmüne yönelik ciddi adımlar atmış değil. Bunun nedeni gelişmiş medeni dediğimiz ülkelerin İsrail’e hamilik yapması. Gazze’ye saldırılardan bu yana Türkiye’nin aldığı pozisyon ve eylemleri net. İsrail Devleti’ne yönelik alınan ihracat kısıtlaması bunun bir parçası. İsrail Devleti bu uygulamayı çoktan hak etmişti.

Bu iradeden dolayı Cumhurbaşkanı’mız Sayın (Recep Tayyip) Erdoğan’a ve Ticaret Bakanı’mız Sayın (Ömer) Bolat’a şükranlarımızı arz ediyorum. Milletimizin hislerine tercüman oldular. Dileriz Türkiye’nin atmış olduğu bu adım başta İslam coğrafyası olmak üzere tüm devletlere sirayet ederek büyür ve genişler.”

TİM: DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nden (TİM) yapılan yazılı açıklamada, Ticaret Bakanlığı tarafından bugün açıklanan İsrail’e ihracat kısıtlaması kararına ilişkin şu değerlendirmede bulunuldu:

“Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak her zaman serbest ticaretten yanayız. Ancak ülkemizin milli menfaatleri gerektirdiğinde ve insani dramların sona erdirilmesine yönelik alınacak her türlü yaptırım kararında devletimizin yanındayız. İsrail’i bir an önce ateşkese ve insani yardım sürecinin sağlanması için ilgili kararları almaya davet ediyoruz. Ramazan Bayramı ile Filistin halkına yönelik katliamların son bulmasını temenni ediyoruz.”

MÜSİAD: İSRAİL’DEN İTHALAT İÇİN DE AYNI ADIM ATILMALI

Sosyal medya hesabından açıklama yapan MÜSİAD Balşkanı Mahmut Asmalı şunları söyledi:

“25 Mart tarihinde BMGK’de alınan ve Ramazan ayında acil ateşkeş sağlanması talep edilen bağlayıcı karara rağmen kılını kıpırdatmayan ve vahşi saldırganlığına devam eden İsrail’e karşı, dünyada ilk kez Türkiye ihracat kısıtlamasına dair geç de olsa bir adım atmış oldu.

Bu ve buna benzer kısıtlama kararlarının, Gazze’de kalıcı bir ateşkes sağlanana kadar başta İslam dünyası olmak üzere tüm vicdan sahibi ülke yöneticileri tarafından alınmasını bekliyoruz.

Bu kararın alınması ve yürürlüğe konulmasında emeği geçenleri tebrik ediyor; MÜSİAD olarak, aynı şekilde İsrail’den ithal edilen ürünlere de benzeri bir kısıtlamanın konulması gerektiğini dile getiriyoruz.”

TÜMSİAD: GAZZE İÇİN ATILAN HER ADIMI DESTEKLİYORUZ

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan, sosyal medyadan yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu:

“TÜMSİAD olarak başta Gazze olmak üzere bütün dünyada zulüm altındaki kardeşlerimize destek için atılan her adımı destekliyoruz.

Bu kapsamda bugün alınan ihracat kısıtlama kararını memnuniyetle karşılıyoruz.”

Kaynak: Habervitrini

Resim eklemeleri Diyar21 Edit Tarafndan Yapilmistir..​
Diyar21Haber
Yaşam

e-Devlet kaza tutanağı özelliği geldi, işte detaylar

Deprem

Çorum’da 4.4 Korkutan Deprem!

DÜNYA

D21 News – Almanya, Netanyahu’yu şaşırttı. Eğer buraya gelirse tutuklarız.

DÜNYA

Keskin nişantı tek atışta iki işgalci askerini öldürdü

Yaşam

Taşıt kredisinde en cazip bankalar hangileri! Akbank, 400 Bin TL’ye kadar taşıt kredisi veriyor

MAGAZİN

Netflix Türkiye‘de lider değişikliği

SAĞLIK YEMEK / GIDA

Sağlıklı beslenme demans riskini azaltıyor!

MAGAZİN

Sıla’yla 4 ev değiştirdik!

Teknoloji

iPhone klavyesindeki müthiş araç! Zamandan büyük tasarruf sağlıyor

KAZA

Tır şarampole devrildi: Bir ölü, bir yaralı

BÖLGE HABER KAZA

Mardin’de otomobil ile motosiklet çarpıştı: 1 yaralı

ASAYİŞ BÖLGE HABER

5 ilde tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 13 gözaltı

SPOR

UEFA Avrupa Ligi ve Konferans Ligi finali Türkiye’de oynanacak, çifte müjde geldi!

MANŞET

Ayvalık Açık Hava Film Geceleri 15 Haziran’da başlıyor

GÜNCEL

D21 News – Erdoğan, Filistin’i tanıyan ülkelerin liderlerini tebrik ettiğini belirtti.

POLiTiKA & SiYASET

Mecliste tansiyon yükseldi! Ali Mahir Başarır’la Osman Gökçek birbirine girdi..

SAĞLIK

“Z Kuşağında Miyop Alarmı”

ASAYİŞ

D21 News – Suç örgütü lideri Barış Boyun, İtalya’da yakalandı ve beraberinde 19 kişi gözaltına alındı.

MAGAZİN

Ersay Üner… MEMLEKETİNDE FESTİVAL ÇOŞKUSU!

GÜNCEL Köpek Saldırıları

Erdoğan’a sunulan başıboş sokak köpekleri raporu, 3 bin 534 trafik kazası ve 437 bin kuduz aşısıyla ilgili bilgiler içermektedir.

Bir yanıt yazın