CHANGE  LANGUAGE

Prof. Dr. Naci Görür ‘Türkiye’nin her yeri’ diyerek uyardı

Prof. Dr. Naci Görür ‘Türkiye’nin her yeri’ diyerek uyardı: İsim vermeden Japon uzmanı eleştirdi

Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir YouTube kanalında Türkiye’nin deprem gerçeğiyle ilgili çarpıcı uyarılarda bulunarak deprem dirençli kentler için neler yapılması gerektiğini tek tek sıraladı. Türkiye’nin her yerinin depremle sınanacağını belirten Görür, ‘depremi konuşmayalım’ diyenlere tepki gösterdi. Görür ismini vermeden Japon deprem uzmanı Yoshinori’yi de eleştirdi.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, 12 Punto’da olası İstanbul depremi, deprem dirençli kentlerin nasıl kurulacağına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Görür, deprem dirençli kentler için yapılması gerekenleri 6 başlıkla sıralarken Türkiye’nin deprem gerçeğiyle ilgili uyarılarda bulundu. Deprem bilimci, “Türkiye’de hiçbir yer yoktur ki depremden uzak olsun. Türkiye’nin her yeri az çok ve er geç depremle sınanacaktır” ifadesini kullandı. “Bu depremlerin olacağını, ‘geliyor gelmekte olan’ dediğim, 99’dan beri söylüyorum” diyen Görür, “Halbuki bir deprem bölgesinde yapılabilecek en kötü şey yeni bina yapmaktır” uyarısında bulundu.

DETAYLI BILGi

“Sarıyer’de geziyorum. Hangi yolun uçacağını, nereye uçacağını, hangi evleri toprak altında bırakacağını biliyorum. Bunları düzeltmek mümkün, depremi mi beklemek zorundayız” ifadelerini kullanan Görür, ‘depremi konuşmayalım’ diyenlere de tepki gösterdi. Ayrıca Görür, ismini vermeden Yüksek inşaat mühendisi, mimar Yoshinori Moriwaki’yi eleştirdi. Görür, “Bana göre onu depremle ilgili çıkartmamaları lazım. Depremi bilmiyor adam. Japon olduğu için depremi bilir zannediyorlar. İsmini de söylemeyeyim. Adam inşaatçı, inşaatla ilgili konuşsa konuşsun yani, ama depremle ilgili konuşuyor” dedi.

Prof. Dr. Naci Görür’ün açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye’de hiçbir yer yoktur ki depremden uzak olsun. Türkiye’nin her yeri az çok ve er geç depremle sınanacaktır. Önemli olan ne zaman ve nasıl sınanacağı değildir. Bulduğum yerin özelliklerine göre kentleşme yaparsam, yerleşim alanlarını geliştirirsem orada güvenle nesiller boyunca sağlıklı yaşarım. Depremi konuşmayalım aman söylemeyelim diyeni beni affetsinler cehalet olarak görüyorum.

DETAYLI BILGi

Bu depremlerin hepsi yazılmıştı, çizilmişti. Bu depremlerin olacağını, ‘geliyor gelmekte olan’ dediğim, 99’dan beri söylüyorum. Siz depreme hazırlama gibi bir iradeniz yoksa, yapmazsanız… Şimdi de öyle bütün belediye başkanları çıkıyor, gelirsem 2 bin tana ev yapacağım diyor. Onun kafasında depreme hazırlama ev yapmakla oluyor. Halbuki bir deprem bölgesinde yapılabilecek en kötü şey yeni bina yapmaktır. Çünkü nüfusu artıyorsun.

Şimdi bizim burada bir Japon var, arada sırada çıkıyor. Bana göre onu depremle ilgili çıkartmamaları lazım. Depremi bilmiyor adam. Japon olduğu için depremi bilir zannediyorlar. İsmini de söylemeyeyim. Adam inşaatçı, inşaatla ilgili konuşsa konuşsun yani, ama depremle ilgili konuşuyor. Ona sordular bir gün, hoşuma giden bir şet olduğu için anlatacağım. ‘Bu denetimi nasıl sağlıyorsunuz’ diye sordular. Gözleri fal taşı gibi açıldı. ‘Bizim memlekette halkımız böyle işler yapmaz ki’ dedi. Böyle bir halka depremi dizginlersin.

 

DETAYLI BILGi

Sarıyer’i örnek göstererek uyardı

Sarıyer’de geziyorum. Hangi yolun uçacağını, nereye uçacağını, hangi evleri toprak altında bırakacağını biliyorum. Bunları düzeltmek mümkün, depremi mi beklemek zorundayız. İSKİ’de danışmanlık görevimde var. Belli sayıda İstanbul’daki barajların deprem dirençli olmadıklarını gördük. Genel Müdürümüz kalktı, Devlet Su İşleri’ne yazdı. Önce yok mok dediler baktılar pabuç pahalı geldi İSKİ ile oturdu, anlaşma yaptı. E yani Allah aşkına sen şimdiden bunu görebilirsin. Çünkü depremde yıkılacağı bariz bir baraj yıkılırsa binlerce insanı da alıp götürecek.

“Marmara Bölgesi çökerse bütün Türkiye diz üstü çöker”

Marmara Bölgesi’nde ekonomi ve sanayi depreme hazır mı? Depremde ekonomi çökmemeli. Eğer Marmara Bölgesi çökerse bütün Türkiye diz üstü çöker. Türkiye’nin ne ekonomik ne de siyasi bağımsızlığı kalır.

Bakın 6 madde var bunların hiçbiri yapılmayacak şeyler değil. Yarın düdük çalsınlar deprem hazırlığına başlıyoruz. Sokağa inmek mümkün. En basiti yönetim… Toplarsın yönetimi. Halk, hemen Milli Eğitim Müdürü, en azından 80 okula yazarsın. Altyapı, İSKİ’yi hemen devreye alırsın. Problemli olan yerler belli. Ne kadar boru alınacak, talimat verirsin. Hemen yarın başlanır, neyi bekliyoruz?

Kaynak: Dunya.Com

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür’ü kızdıran haber: “Kınıyorum” diyerek mesaj yayınladı

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Malatya’da yayın yapan bazı basın kuruluşları için ‘kınama’ yayınladı. Malatya Doğanşehir fayının üzerine ev yapılmasına ilişkin tepkileri haberleştiren bu kuruluşlar, Naci Görür ile başka bir deprem uzmanını tartışmış gibi gösterdi. Bunun üzerine Prof. Dr. Görür sosyal medyadan tepki gösterdi.

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Malatya’da faaliyet gösteren bazı yayın kuruluşlarına tepki gösterdi. X (Twitter) hesabından ‘kınama’ mesajı yayınlayan Görür, söz konusu kurumlarının adını vererek şunları ifade etti:

* Benim iznim olmadan resmimi biri ile yan yana koyarak sanki onunla tartışıyorum havası vermek ayıptır.

* Ben görüşümü kendi X hesabımdan yazdım. Söylemlerimi farklı şekilde kullanmak habercilik değildir. Halkıma ve izleyicilerime duyurulur.

Prof. Dr. Naci Görür’ün tepkisine neden olan haberler, Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen Malatya Doğanşehir’le ilgili…

Prof. Dr. Naci Görür’ün adını andığı yayın kuruluşları Görür’ün fay hattına ev yapılmasına karşı çıkanlara verdiği desteği haberleştirmişti.

Haberlerde ayrıca Paleosismolog Dr. Ramazan Demirtaş‘ın Naci Hoca’ya “Tamamen algı yapıyor” diyerek tepki gösterdiği bilgisi yer alıyordu.

Doğanşehir sakinleri, konutların fay hattına yakın alanda değil, sağlam alanda inşa edilmesini talep etmişti.

Vatandaşların isteklerini sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, “Halkın söylediği ve istekleri son derece makul. Lütfen gereğini yapın” ifadesini kullanmıştı..

Görür’ün açıklamalarına tepki gösteren Dr. Ramazan Demirtaş ise yapılan açıklamanın algı olduğunu savunmuştu.

Demirtaş, Doğanşehir’de yüzey faylanması olmadığını, yıkılan binaların faydan dolayı değil, dayanıksız olduğu için yıkıldığını söylemişti.

Görür, söz konusu yayın kuruluşlarının bu haberi, sanki Görür ile Demirtaş tartışmış gibi bir üslupla sunmasına tepki gösterdi.

Kaynak: Dunya.Com
Diyar21Haber
BÖLGE HABER KAZA

Mardin’de otomobil ile motosiklet çarpıştı: 1 yaralı

ASAYİŞ BÖLGE HABER

5 ilde tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 13 gözaltı

SPOR

UEFA Avrupa Ligi ve Konferans Ligi finali Türkiye’de oynanacak, çifte müjde geldi!

MANŞET

Ayvalık Açık Hava Film Geceleri 15 Haziran’da başlıyor

GÜNCEL

D21 News – Erdoğan, Filistin’i tanıyan ülkelerin liderlerini tebrik ettiğini belirtti.

POLiTiKA & SiYASET

Mecliste tansiyon yükseldi! Ali Mahir Başarır’la Osman Gökçek birbirine girdi..

SAĞLIK

“Z Kuşağında Miyop Alarmı”

ASAYİŞ

D21 News – Suç örgütü lideri Barış Boyun, İtalya’da yakalandı ve beraberinde 19 kişi gözaltına alındı.

MAGAZİN

Ersay Üner… MEMLEKETİNDE FESTİVAL ÇOŞKUSU!

GÜNCEL Köpek Saldırıları

Erdoğan’a sunulan başıboş sokak köpekleri raporu, 3 bin 534 trafik kazası ve 437 bin kuduz aşısıyla ilgili bilgiler içermektedir.

MAGAZİN

MACERA DOLU BİR TATİL!

Deprem

İstanbul depremiyle ilgili korkutan açıklama

SAĞLIK

VM Medical Park ve Liv Hospital Samsun Hastaneleri sağlık zirvesinde

DÜNYA

Reisi’nin arkasındaki helikopterde bulunan görevli herşeyi anlattı.. Esrarengiz olay

Yaşam

Bursa Nilüfer’deki evden 8 ton çöp çıktı

Teknoloji

Skoda Superb göz kamaştırdı! Türkiye’de en çok satılan arabanın yerini alıyor

BÖLGE HABER

İlahiyat Dekanı Abuzer: Kudüs’e yeniden sancağımız dikilecektir

DÜNYA

Norveç : Netanyahu’yu havalimanında tutuklayacağız

Yaşam

A101 kurbanlık fiyatlarını açıkladı! A101 büyükbaş hisse ve küçükbaş kurbanlık fiyatları

MAGAZİN Sinema

Dünya Varmış’ın çekimleri Bodrum’da başladı

Bir yanıt yazın