CHANGE  LANGUAGE

Yoshinori Moriwaki İstanbul’u uyardı! Bir tenkit de o il için

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki tarihle geldi, İstanbul’u uyardı! Bir tenkit de o il için…

Türkiye’nin depreme karşı bilinçlenmesi için önemli bir görev üstlenen Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, büyük İstanbul depremine ilişkin konuştu. İstanbul‘da 1509 yılında büyük deprem yaşandığını, 257 yıl sonra ise 1766 bir deprem meydana geldiğini anımsatan Yoshinori, son depremin üzerinden geçen 258 yıla atıf yaparak. “Hazır olmalıyız” dedi. Yoshinori, Çanakkale için de uyarıda bulundu.

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki tarihle geldi, İstanbul’u uyardı! Bir tenkit de o il için…

DETAYLI BILGi

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Bursa Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen Yenilikçi Yapı Zirvesi’nde konuştu. İHA’nın haberine göre; Yoshinori, Türkiye’nin depremle yaşamayı öğrenmesi, küçük yaşta eğitimlerin verilmesi ve depreme dayanıklı binaların inşa edilmesi üzerine öğrencilere bilgiler verdi.

İstanbul’da 1766 yılında 7,1 büyüklüğünde deprem olduğunu hatırlatan Yoshinori Moriwaki, “Bu depremler tekrar tekrar geliyor. İstanbul’u etkileyen 1509 yılındaki depremden 257 yıl sonra 1766 yılında meydana gelmiş. 1766 yılındaki depremin üzerinden ise 258 yıl geçti” ifadesini kullandı.

DETAYLI BILGi

Büyük depremlerin 250 senede bir geldiğinin görüldüğünü belirten, Moriwaki şöyle devam etti: “Fay hatlarının enerjisini biriktirdiğini görüyoruz. Artık hazır olmamız gerekiyor. Depremin gelmeyeceğini söyleyen iki hoca var ama bizim kendimizin de binalarımızın da bir an önce depreme hazırlanması gerekiyor” dedi.

‘Çanakkale’de büyük deprem olabilir’

Türkiye’nin birçok yerinde yaşanan depremlerle ilgili neler yapılması gerektiği hakkında da bilgi veren Moriwaki, “Çanakkale’de 2024 yılında 4,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bu bölgede günde 20-30 küçük deprem oluyor ama ileride büyük bir deprem olabilir. Çanakkale tarafının da tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü yaşanan küçük depremler olabilecek büyük depremlerin önüne geçmiyor” şeklinde konuştu.

Bursa’da ortaya çıkan yeni fay hattı

Bursa’da ortaya çıkan yeni fay hattıyla ilgili de konuşan Moriwaki, “Bu fay hattını görmenin önemi yok. Kimse endişelenmesin. Japonya’da yüzde 60’tan fazla yeni fay hattında deprem meydana geliyor. Türkiye’de fay hattı varsa deprem geliyor diye biliniyor. Aslında görülmeyen yerde de fay hatları var. Kaynamış yumurtayı düşünün, ilk vurduğunuzda birkaç çatlak oluşuyor. Daha sonra vurduğunuzda ise sağlam olan yerler de çatlamaya başlıyor. Birçok çatlak meydana geliyor” dedi.

‘Büyük depreme hazır olmamız gerekiyor’

Dünya ortalamasına göre, 5,5 büyüklüğündeki depremler metrekare üzerinden hesaplandığında, Japonya’nın 6’ncı, Türkiye’nin ise 17’nci sırada yer aldığını ifade eden Moriwaki, şöyle konuştu:

* Türkiye’de en büyük deprem 7,9 büyüklüğünde meydana gelmiş ama o fay hattı Endonezya’dan başlayıp İspanya’ya kadar uzanıyor. Ancak yine de büyük depreme hazır olmamız gerekiyor.

Prof. Dr. Naci Görür 'Türkiye'nin her yeri' diyerek uyardı: İsim vermeden Japon uzmanı eleştirdi

Prof. Dr. Naci Görür ‘Türkiye’nin her yeri’ diyerek uyardı: İsim vermeden Japon uzmanı eleştirdi

DETAYLI BILGi

Türkiye’de çok deprem olmuyor, ama…

* Depreme can kaybından bakınca, Türkiye 3’üncü sırada yer alıyor. Japonya ise deprem ihtimallerinin yüksek olmasına rağmen 7’nci sırada yer alıyor. Tabii bir de bu hayatını kaybedenlerin depremden değil, tsunami, yangın veya diğer olaylar sebebiyle öldüğü tespit edildi.

* 2011 yılında yaşanan depremde, 20 bine yakın insan hayatını kaybetti. Bunların sadece bin tanesi deprem sebebiyle vefat etti. 19 bin kişi ise tsunami sebebiyle hayatını kaybetti. Türkiye’de ise çok deprem olmamasına rağmen dünya sıralamasında 3’üncü sırada yer alıyor. Bunun çözümü ise bizden geçiyor.

DETAYLI BILGi

Türkiye’deki 21 milyon yapı stokunun yüzde 50’sinin izinsiz olarak kaçak yapıdan oluştuğuna dikkat çeken Moriwaki, imar barışı gibi afların bir daha olmaması gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

* Senede bir kere yapılan tatbikatlar yetersiz. Bunun anaokulundan itibaren insanlara anlatılması ve uygulamasının yapılması gerekiyor. Çocuklardan saklamamak gerekiyor. Bilmediği için panik oluyorlar.

 

: Dunya.Com

Diyar21Haber
Deprem

Çorum’da 4.4 Korkutan Deprem!

DÜNYA

D21 News – Almanya, Netanyahu’yu şaşırttı. Eğer buraya gelirse tutuklarız.

DÜNYA

Keskin nişantı tek atışta iki işgalci askerini öldürdü

Yaşam

Taşıt kredisinde en cazip bankalar hangileri! Akbank, 400 Bin TL’ye kadar taşıt kredisi veriyor

MAGAZİN

Netflix Türkiye‘de lider değişikliği

SAĞLIK YEMEK / GIDA

Sağlıklı beslenme demans riskini azaltıyor!

MAGAZİN

Sıla’yla 4 ev değiştirdik!

Teknoloji

iPhone klavyesindeki müthiş araç! Zamandan büyük tasarruf sağlıyor

KAZA

Tır şarampole devrildi: Bir ölü, bir yaralı

BÖLGE HABER KAZA

Mardin’de otomobil ile motosiklet çarpıştı: 1 yaralı

ASAYİŞ BÖLGE HABER

5 ilde tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 13 gözaltı

SPOR

UEFA Avrupa Ligi ve Konferans Ligi finali Türkiye’de oynanacak, çifte müjde geldi!

MANŞET

Ayvalık Açık Hava Film Geceleri 15 Haziran’da başlıyor

GÜNCEL

D21 News – Erdoğan, Filistin’i tanıyan ülkelerin liderlerini tebrik ettiğini belirtti.

POLiTiKA & SiYASET

Mecliste tansiyon yükseldi! Ali Mahir Başarır’la Osman Gökçek birbirine girdi..

SAĞLIK

“Z Kuşağında Miyop Alarmı”

ASAYİŞ

D21 News – Suç örgütü lideri Barış Boyun, İtalya’da yakalandı ve beraberinde 19 kişi gözaltına alındı.

MAGAZİN

Ersay Üner… MEMLEKETİNDE FESTİVAL ÇOŞKUSU!

GÜNCEL Köpek Saldırıları

Erdoğan’a sunulan başıboş sokak köpekleri raporu, 3 bin 534 trafik kazası ve 437 bin kuduz aşısıyla ilgili bilgiler içermektedir.

MAGAZİN

MACERA DOLU BİR TATİL!