CHANGE  LANGUAGE

D21 Son Dakika – Savaş kabinesi İran’a ‘güçlü’ 1 tepki vereceğini ancak bunun daha geniş bir savaşı tetiklemeyeceği söyledi

Savaş kabinesi İran’a ‘güçlü’ 1 tepki vereceğini ancak bunun daha geniş bir savaşı tetiklemeyeceği söyledi

Analistler, İsrail’in Tahran’a tepkisinin “Pazartesi gibi erken” olabileceğini söyledi; Gallant’ın ABD’li mevkidaşı İsrail’in balistik füzelere yanıt vermekten başka seçeneği olmadığını söylediği bildirildi

Savaş kabinesi, Kudüs’e bölgesel bir savaşı tetiklememek için dikkatli davranması yönünde yapılan çağrıların ortasında, İsrail’in İran’ın devasa füze ve insansız hava aracı bombardımanına tepkisi hakkındaki tartışmayı Pazartesi günü öğleden sonra tamamladı ve misilleme hamlesinin “en kısa sürede” gelebileceğini bildirdi. Pazartesi.”

Kanal 12, kaynak gösterilmeyen bir raporda, savaş kabinesinin, İsrail’in “kendisine yönelik bu büyüklükte bir saldırının tepkisiz geçmesine izin vermeyeceği” mesajını vermek üzere tasarlanmış bir yanıtla İran’a “açık ve güçlü” bir karşılık vermeye karar verdiğini iddia etti.

Raporda, yanıtın aynı zamanda İsrail’in İranlıların son günlerde öne sürmeye çalıştıkları “denklemi kurmalarına” izin vermeyeceğini açıkça ortaya koymak için tasarlanacağı belirtildi. Bu, İran’ın, uluslararası diplomatik binaları da dahil olmak üzere İran topraklarına gelecekteki İsrail saldırılarının, bundan sonra yine İran’ın İsrail’e yönelik misilleme saldırılarıyla karşılanacağı yönündeki uyarısına açık bir göndermeydi.

Ancak Channel 12’nin raporu, İsrail’in tepkisinin bölgesel bir savaşa yol açmasını veya İran’ın saldırısına karşı savunmasına yardımcı olan koalisyonun parçalanmasını istemediğini de ekledi. Ayrıca İsrail’in eylemlerini ABD ile koordine etme niyetinde olduğunu da kaydetti.

Savaş kabinesi toplantısı, Axios haber sitesinin, Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın Pazar günü ABD’li mevkidaşına yaptığı telefon görüşmesinde, balistik füze kullanımı göz önüne alındığında İsrail’in İran’ın saldırısına “karşılık vermekten başka seçeneği olmadığını” söylediğini bildirmesiyle sona erdi.

Kaynak: Timeofisrail

İsrail, İran’ın saldırısına karşılık vereceğini açıkladı

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail’in İran’ın İsrail topraklarına yönelik saldırısına füze ve insansız hava araçlarıyla karşılık vereceğini söyledi.

Saldırıda bir miktar hasar gören İsrail’in güneyinde konuşan Halevi, “İsrail topraklarına çok sayıda füze, seyir füzesi ve insansız hava aracının ateşlenmesi karşılık bulacaktır.”

İran’ın saldırısı, 1 Nisan’da Şam’daki İran büyükelçiliği binasına düzenlenen saldırıda yedi İranlı memurun öldürülmesine tepki olarak geldi.

Reuters

İsrail’den İran’a yeni saldırı planı

İsrail medyası, Savaş Kabinesi’nin İran’a karşı ‘acı verici misilleme saldırısı’ önerisini masaya yatırdığı bir toplantı icra ettiğini yazdı. Toplantıda, ABD tarafından engellenmeyecek bir saldırıda karar kılındığı öne sürüldü. İran’a olası saldırının ‘bölgesel bir savaşa yol açmayacağı’ savunuldu.

Savaş Kabinesi, İran’ın 13 Nisan’da düzenlediği hava saldırısına verilecek “yanıtı” görüşeceği toplantıyı tamamladı.

İsrail’den İran’a ‘bölgesel savaşa neden olmayacak’ yeni saldırı planı


Kanal 12’nin haberinde, toplantıda İran’ın saldırısına yanıt olarak çeşitli seçeneklerin tartışıldığı ve bu seçeneklerin her birinin “İran’a karşı acı verici misilleme saldırısı” olduğu öne sürüldü.
Haberde, toplantıda ele alınan bu seçeneklerin “bölgesel bir savaşa yol açmayacağı” savunulurken, Savaş Kabinesi’nin “ABD tarafından engellenmeyecek bir yanıtı seçmeyi amaçladığı” belirtildi.
⁠İran-İsrail arasında neler oluyor?
İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemiş, saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2’si general rütbesinde 7 kişi ölmüştü.

İran, İsrail’in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu.

İsrail de İran’ın saldırılarına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran, 13 Nisan’da İsrail’e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmış, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu açıklamıştı.

İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini belirtmişti.

Habervitrini

Savunma uzmanları şu soruya cevap arıyor.. İsrail ne yapacak?

Savunma uzmanları İsrail’in bundan sonra atabileceği adımlara ağırlık veriyor

CNN’den Heather Chen’den

Savunma uzmanları, İsrail’in bu hafta sonu İran’ın saldırılarına yanıt verip vermeyeceği ve nasıl tepki verebileceği konusunda CNN’e konuşuyor.

İsrail’in ABD eski büyükelçisi Michael Oren , CNN’den Wolf Blitzer’e Cumartesi gecesi gerçekleşen saldırının ardından “kuralların değiştirilmesi gerektiğini” söyledi.

Ören, “Bu, büyük ölçüde İran insansız hava araçlarının ve seyir füzelerinin ilk dalgasının verdiği hasarın boyutuna bağlı olacak” dedi. “Fakat her halükarda, Orta Doğu’dayız ve burada baskı ve caydırıcılık çok büyük önem taşıyor” . İsrail’in bu kadar büyük çapta bir saldırıya uğrayabileceğini ve buna anlamlı bir karşılık vermeyeceğini düşünmüyorum.”

Eski İsrail ulusal güvenlik danışmanı Eyal Hulata , askeri misillemenin mevcut tek yanıt olmadığını, İran’a karşı daha fazla uluslararası yaptırımın mümkün olabileceğini söyledi.

Daha önce böyle bir şey olmamıştı. Bu İran’ın tüm çizgiyi aşması. Ancak sadece İsrail’in ne yapması gerektiğini sormak yeterli değil, aynı zamanda İran bu kadar hayal edilemez bir şey yaptığında uluslararası toplumun ne yapması gerektiğini de sormak yeterli” dedi.

 Savunma uzmanları şu soruya cevap arıyor.. İsrail ne yapacak?
Savunma uzmanları şu soruya cevap arıyor.. İsrail ne yapacak?

Bazı bağlamlar: İran yıllardır ülke ekonomisine zarar veren bir dizi uluslararası yaptırımla karşı karşıya. Ancak bunların hükümetin İsrail’e ve Ortadoğu’ya yönelik yaklaşımını değiştirmede sınırlı etkisi oldu.

ABD, Şubat ayında İran’a, siber savaş ve drone programları da dahil olmak üzere bir dizi kötü niyetli İran girişimini hedef alan yeni yaptırımlar duyurdu.

ABD’li yetkili, Biden’ın Netanyahu’ya ABD’nin İran’a yönelik saldırı operasyonlarına katılmayacağını söylediğini söyledi

Üst düzey bir yönetim yetkilisi CNN’e verdiği demeçte, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya ABD’nin İran’a yönelik herhangi bir saldırı operasyonuna katılmayacağını açıkça ifade ettiğini söyledi.

Bu yorumlar, İran’ın İsrail’e yönelik misilleme saldırılarının ardından iki liderin paylaştığı telefon görüşmesi sırasında aktarıldı.

HaberVitrini

CANLI IZLE

İran Amerika’ya haber verip İsrail’e drone ile saldırdı

Kaynak: Habervitrini

Bedevi çocuğu şarapnel parçasıyla yaralandı; başka acil yaralanma raporu yok * Halka sirenlere kulak vermeleri ve gerektiğinde barınaklara girmeleri söylendi * Daha önce İsrail’e fırlatılan 100’den fazla insansız hava aracının çoğunun İsrail, ABD, İngiltere ve Ürdün tarafından durdurulduğu söylendi

İran’ın İsrail’e sözde saldırısı öncesinde Amerika’ya bilgi verdiği ortaya çıktı. Amerika’nın onayından sonra Dronlarla saldırı başlattığını duyurdu. İran’dan kalkan bu droneler bir türlü İsrail’e ulaşmadı, İsrail’in bütün şehirlerinde alarm verildi ama gelen giden de olmadı. Amerika İran dronelerinn büyük kısmını  İsrail’e gelmeden yolda düşürüldü..
Kudüs’te demir kubbeye yakalanmayan bir kaç drone düşerken ciddi bir hasar oluşmadı.

Şu anda bütün İsrail İran ile dalga geçiyor. Bu arada İran’ın attığı söylenen balistik füzelerde yalan çıktı..
Sonuç : Amerika, İsrail ve İran anlaşmalı bir savaş tiyatrosu oynadı. Olan da sevinc gösterileri yapan Filistinlilere oldu.

İran Amerika'ya haber verip İsrail'e drone ile saldırdı
İran Amerika’ya haber verip İsrail’e drone ile saldırdı

İran’dan ‘saldırılar sonuçlandı’ açıklaması
İran’ın Birleşmiş Milletler Diplomatik Misyonu’ndan yapılan açıklamada, İsrail’e yönelik saldırının BM Anlaşması’nın 51. maddesindeki meşru müdafaa hakkına dayandığı vurgulandı. “Saldırılar sonuçlandı” vurgusu yapılan açıklamada, “İsrail rejimi bir hata daha yapacak olursa, İran’ın cevabı daha şiddetli olacak.” denildi. Öte yandan açıklamada ABD’ye iki ülke arasındaki gerilimden uzak durması gerektiği mesajı verildi.

Terör devleti İsrail’in geçtiğimiz hafta İran’ın Şam’da yer alan konsolosluk binasını vurması sonrası, Tahran yönetiminden misilleme açıklamaları yapılmıştı.

İran gece saatlerinde İsrail’e yönelik insansız hava araçları (İHA) ve füze saldırısı başlattı.

Orta Doğu’daki yüksek tansiyon sonrası ABD ve İngiltere’ye ait uçaklar da İsrail’i savunmak için havalandı. İran’ın İHA’larından bazıları Irak ve Suriye’de düşürüldü.

İran: Saldırılar sonuçlandı
İran’ın Birleşmiş Milletler Diplomatik Misyonu’ndan yapılan açıklamada, İsrail’e yönelik saldırının BM Anlaşması’nın 51. maddesindeki meşru müdafaa hakkına dayandığı vurgulandı.

“Mesele sonuçlanmıştır diyebiliriz.” vurgusu yapılan açıklamada, “İsrail rejimi bir hata daha yapacak olursa, İran’ın cevabı daha şiddetli olacak.” denildi.

Tel Aviv sakinleri İran’ın saldırı tehdidinden etkilenmedi

İran’ın İsrail’e misilleme amaçlı düzinelerce insansız hava aracı ve füze fırlatmasına rağmen Tel Aviv sokaklarındaki barlar hâlâ meşguldü.

Bir üniversite öğrencisi geceyi “Tel Aviv’de sıradan bir gece” olarak nitelendirdi.

İran ordusu, İran’ın İsrail’e misilleme amaçlı düzinelerce insansız hava aracı ve füze fırlattığını söyledi
ABD’ye mesaj: Gerilimden uzak dur
Öte yandan açıklamada, “Bu, İran ile haydut İsrail rejimi arasında bir çatışmadır, ABD bundan uzak durmalı.” ifadeleriyle ABD’ye iki ülke arasındaki gerilimden uzak durması gerektiği mesajı verildi.

Hizbullah, işgalci rejimin Demir Kubbe rampalarını vurdu

Hizbullah’tan yapılan açıklamada, mücahitlerin bugün öğleden sonra Hanita’da konuşlanmış işgal düşman askerlerini roket ve top mermileriyle hedef aldığı ve doğrudan vurduğu belirtildi.

Hareketin ayrıca işgalin karargâh olarak kullandığı “Hanita” yerleşimindeki bir binaya İHA’larla saldırı düzenlendiği, içerdeki işgalcilerin öldüğü ve yaralandığı ifade edildi.

İşgal ordusu ise, gerçek kayıplarını gizlemeye devam ederek bu saldırıda sadece bir işgal askerinin yaralandığını öne sürdü.

Hizbullah ayrıca, işgalin direniş için kurduğu “Tel Naama”daki yeni hava savunma sahasındaki Demir Kubbe rampalarına dronlarla saldırı düzenledi. Dronların hedeflerini isabetli bir şekilde vurduğu kaydedildi.

işgalci rejimin Demir Kubbe rampalarını vurdu
işgalci rejimin Demir Kubbe rampalarını vurdu

“Adathar” ve “Branit” bölgelerinde işgal askerlerini roketlerle doğrudan vurduklarını belirten Hizbullah, “Even Menachem” ve “Shtula” yerleşim yerlerinde işgal askerlerinin kullandığı iki binayı ve “Al-Raheb” sahasındaki casus ekipmanlarını uygun silahlarla hedef aldığını ve doğrudan isabet elde ettiklerini bildirdi.

Hizbullah ayrıca işgal altındaki Lübnan’ın Kafr Shuba tepelerindeki “Ruveysat El-Alem” bölgesini füzelerle doğrudan vurduğunu kaydetti.

Kaynak: Guneydoguguncel​Read More

İran Devrim Muhafızları: “Sadık Vaat” operasyonuyla işgal altındaki toprakları hedef aldık

İran Devrim Muhafızları, işgalci siyonist rejime yönelik başlatılan İHA saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, İran’ın Şam’daki büyükelçiliğinin konsolosluk bölümüne yapılan saldırı ve İran’ın askeri komutanlarının ve danışmanlarının şehit edilmesi de dahil olmak üzere Siyonist rejimin sayısız suçuna yanıt olarak bu gece Devrim Muhafızları Kolordusu (IRGC) Havacılık ve Uzay Kuvvetleri tarafından “Sadık Vaat” adı verilen bir operasyonla ve “Ya Resulallah” koduyla işgal altındaki topraklardaki hedeflere yönelik onlarca füze ve insansız hava aracıyla saldırı başlatıldığı belirtildi.

operasyonuyla işgal altındaki toprakları hedef aldık
operasyonuyla işgal altındaki toprakları hedef aldık

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yüksek Milli Güvenlik Konseyi’nin kararıyla ve Silahlı Kuvvetler Genelkurmay Başkanlığı’nın gözetiminde, İran İslam Cumhuriyeti Ordusu’nun desteği ve işbirliği, Savunma Bakanlığı’nın desteği ve silahlı kuvvetlerin desteği ile gerçekleştirilen bu operasyonun detayları yakında İran’ın kahraman halklarının ve dünyanın özgür halklarıyla paylaşılacaktır.

Zafer ancak Aziz ve Hakim olan Allah’tandır.”
Kaynak: Guneydoguguncel​Read More

 • Almanya Başbakanı: İslam Cumhuriyeti bölgeyi ateşe veriyor

  Almanya Şansölyesi: İslam Cumhuriyeti’nin İsrail’e yönelik saldırıları sorumsuzdu ve kesinlikle haksızdı.

  Olaf Schultz X sayfasında şunları yazdı: İslam Cumhuriyeti bölgeyi ateşe veriyor. İsrail’in yanındayız ve müttefiklerimizle her konuyu tartışacağız.

 • İki gazetecinin İslam Cumhuriyeti’nin İsrail’e saldırısına ilişkin değerlendirmesi

  Gazeteci Omid Memarian şunları söyledi: Çeşitli kaynaklar, İran’ın İsrail’e saldırısının siyasi ve askeri boyutları ve olası kayıpların miktarı hakkında doğru bir tabloya sahip değil. ABD, geçtiğimiz aylarda bölgede savaşın yayılmasını engellemeye çalıştı ancak İran’ın saldırısı nedeniyle bölgenin denklemleri değişecek.

  Gelecekteki gelişmelerin boyutları aynı zamanda Amerika’nın İsrail’in müdahale süreci üzerindeki etkisinin ve kontrolünün derecesine de bağlı olacak ve geçtiğimiz aylarda olduğu gibi İsrail’in kararlarını etkileyip etkilemeyeceği veya İsrail’in eylemlerini engelleyemeyeceği görülmelidir.

  Gazeteci Mehdi Mahdavi Azad da şunları söyledi: Eğer İran, Hamas’ın 7 Ekim saldırısı sonrasında İsrail’in koşullarını göz önünde bulundurarak yanlış bir hesap yapar ve bir yandan da Hizbullah gibi İslam Cumhuriyeti’nin vekillerini bu çatışmanın içine sokarsa, biz de bu çatışmaya gireriz. İsrail’in tarihinde yaşadığı savaşlardan daha da büyük bir bölgesel savaşa tanık oluyoruz.

 • .26 Nisan 1403, 00:31

  Derin kaygılarını dile getiren Suudi Arabistan, ilgili tüm taraflardan itidal talep etti

  İslam Cumhuriyeti’nin İsrail’e yönelik saldırısına yanıt olarak Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, “bölgedeki askeri gerilimlerin yoğunlaşması ve sonuçlarının ciddiyeti” konusunda derin endişelerini dile getirerek tüm taraflara itidal çağrısında bulundu.

 • İsrail ordusunun sözcüsü: Askeri tesiste hafif hasar oluştu, bir kız çocuğu da yaralandı. Bu.

  İsrail ordusunun sözcüsü, İslam Cumhuriyeti’nin az sayıdaki düzinelerce karadan karaya füzesinin İsrail’i vurduğunu, bunun yalnızca bir kızın yaralanmasıyla ve ülkenin güneyindeki bir askeri tesiste küçük hasarla sonuçlandığını söyledi.

 • Kanada Başbakanı İslam Cumhuriyeti’nin İsrail’e saldırısını şiddetle kınadı

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İslam Cumhuriyeti’nin İsrail’e yönelik saldırısını şiddetle kınadı ve ülkesinin İsrail ile dayanışmasını vurguladı.

  Trudeau, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırısını destekleyen İslam Cumhuriyeti’nin bu saldırılarının bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracağını ve kalıcı barışa ulaşmayı zorlaştıracağını söyledi.

  İslam Cumhuriyeti’nin İsrail’e yönelik saldırılarının Tahran’ın bölgede barış ve istikrarı hiçe saydığını bir kez daha gösterdiğine işaret eden Trudeau, bu saldırılara karşı bu ülkeyi ve halkını savunmak için Kanada’nın İsrail’e verdiği desteği vurguladı.

 • ABD Temsilciler Meclisi Başkanı: Dünya İsrail’in yalnız olmadığını bilmeli

  ABD Temsilciler Meclisi Sözcüsü Mike Johnson şunları söyledi: İsrail, İslam Cumhuriyeti’nin şiddetli saldırılarıyla karşı karşıyayken, Amerika, en önemli müttefiki olan İsrail ile dayanışma içinde durma kararlılığını göstermelidir. Dünya İsrail’in yalnız olmadığını

  Detaylar icin

 • İran, İsrail’e Karşı Askeri Operasyonun İkinci Aşamasını Başlatıyor

  İsrailli yetkililer, İran’ın balistik füze saldırılarının durdurulduğunu doğrularken, İsrail’i hedef alan seyir füzeleri ve insansız hava araçlarının yakında varacağına dair raporlar yayınladı.

  Kaynaklar, saldırıların bu aşamasında İran’ın öncelikli odağının Negev bölgesindeki İsrail hava üssü olduğunu ortaya koyuyor.

  İran saldırılarının ilk dalgasının ardından İsrail Radyosu, İsrail’in çeşitli bölgelerinde 720 sirenin etkinleştirildiğini bildirdi.

  İran füzelerinin ana hedefi olan Negev hava üssünün Şam’daki İran büyükelçiliğine düzenlenen saldırıda yer aldığına inanılıyor.

  Raporlar, son saldırılarda İsrail’e yaklaşık 150 roket atıldığını gösteriyor.

  Arap kaynakları, Tel Aviv’deki Demir Kubbe ve David’s Sling füze savunma sistemlerine ait mühimmatın tükendiğini bildirdi.

  İran İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC), İsrail’in 1 Nisan 2024’te Suriye’nin Şam kentindeki İran büyükelçiliğine yönelik terörist saldırısına yanıt olarak İsrail’in birçok noktasına misilleme amaçlı saldırı başlattı.

  1 Nisan 2024’te, bir İsrail hava saldırısı Suriye’nin Şam kentindeki İran büyükelçiliğini yok etti ve aralarında İslam Devrim Muhafızları Birliği’nin (IRGC) üst düzey Kudüs Gücü komutanı, Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahedi ve kıdemli komutan Muhammed Hadi Hacı Rahimi’nin de bulunduğu 16 kişi öldü. komutan ve diğer altı IRGC subayı. Saldırıda 6 Suriyeli sivil de hayatını kaybetti.

  Diplomatik binalar, 1961 Diplomatik İlişkiler Viyana Konvansiyonu ve 1963 Konsolosluk İlişkileri Konvansiyonu’nda kanunlaştırılan uluslararası gelenek hukuku uyarınca, ev sahibi ülkenin saldırılarına veya diğer müdahalelerine karşı daha fazla korumaya sahip olduğundan , İran güçleri İsrail hedeflerine karşı hesaplı bir saldırı başlattı. İran topraklarını savunma ve algılanan saldırganlığa misilleme yapma kararlılığının sinyalini veriyor.

  Konsolosluğumuza saldırdıklarında sanki topraklarımıza saldırmış gibi oluyorlar” dedi İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamaney Çarşamba günü mübarek Ramazan ayının sonu dolayısıyla yaptığı konuşmada.

  Kaynak: Iranpress

  Üst düzey bir Amerikalı yetkili: İslam Cumhuriyeti 150 füze fırlattı

  Üst düzey bir Amerikalı yetkili ABC News’e, İslam Cumhuriyeti’nin İsrail’e 70 füze daha ateşlediğini, bunun da önceki 80 füzeyle birlikte toplam sayıyı 150’ye çıkardığını söyledi.

  KAYNAK: IRANINTL

  İran gazetesi: İsrail’in en önemli hava üssü başarıyla hedef alındı

  İran gazetesi: İsrail’in Negev’deki en önemli hava üssü Hayber füzesiyle başarıyla hedef alındı. İsrailliler bu üs üzerinden İslam Cumhuriyeti’nin Şam Konsolosluğunu hedef aldı

  • Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü: İsrail’in yanındayız

   ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Weston, ABD’nin İsrail’in güvenliğine verdiği desteğin “sert” olduğunu söyledi. Amerika, İsrail halkının yanındadır ve İslam Cumhuriyeti’nin tehditlerine karşı onların meşru müdafaasını desteklemektedir.

  • .26 Nisan 1403, 00:12

   Ali Hossein Ghazizadeh: Savaşa girdik ve yarından itibaren başka bir İran’a tanık olacağız

   İran Uluslararası’ndan Alihossein Ghazizadeh şunları söyledi: İslam Cumhuriyeti, İsrail’i yok edebileceği ve bu ülkeden daha güçlü olduğu yanılsamasına ulaştı. Bu nedenle bu gece kutlama yapmak için sokaklara çıkan iktidar yanlıları, kendilerini nasıl bir kaderin beklediğini, savaşın İran halkı için ne gibi sonuçlar doğuracağını bilmiyor.

   Şöyle ekledi: Öte yandan gaz hatlarında ve diğer yerlerde İran halkı için durumun ne kadar zor olacağını bildikleri için tepki gösteren kaygılılar da var.

   Gazizade, şunları söyledi: İslam Cumhuriyeti komutanları, İsrail’in İran’a sınırlarının ötesinde tepki veremeyeceği düşüncesiyle saldırıyı başlattılar ve İran topraklarından İsrail topraklarına yapılacak bir saldırının sonuçlarını anlamadıklarını ve İsrail isterse bu eylemi gerçekleştirdiklerini söyledi. Cevap vermek için ülkeler yine onun yanında olacaklar.

   Bazılarının İslam Cumhuriyeti’nin İran’ı savaşın eşiğinde tutacağını ve asla savaşa girmeyeceğini düşündüğünü ancak bu gece Hamaney’in İran’a yönelik yıkıcı hayalinin gerçekleştiğini gördüklerini ve artık savaşa girdiğimizi ve yarın sabahtan itibaren harekete geçeceğimizi söyledi. başka bir İran’a tanık olacağız.

 • Devrim Muhafızları ABD ve İsrail’i Tahran’ın çıkarlarına zarar vermemeleri konusunda uyardı

  LBCI
  Devrim Muhafızları ABD ve İsrail'i Tahran'ın çıkarlarına zarar vermemeleri konusunda uyardı

  İran televizyonu, İslam Devrim Muhafızları Birliği’nin, İran’ın İsrail hedeflerine düzinelerce balistik füze ve insansız hava aracı fırlatmasından saatler sonra Tahran’ın ABD ve İsrail’den gelecek her türlü tehdide yanıt vereceğini söylediğini aktardı.

  İslam Devrim Muhafızları Birliği yaptığı açıklamada, “ABD ve Siyonist rejimden gelen herhangi bir ülkeden gelen herhangi bir tehdit, İran’ın tehdidin kaynağına yönelik orantılı ve karşılıklı bir tepki vermesine yol açacaktır.” dedi.

  Reuters

İran balistik füzeleri İsrail’in Ramon Hava Üssü’nü hedef aldı

Siyonist rejimin kaynakları, rejimin stratejik bölgesi olan Ramon Hava Üssü’ne en az yedi roketin isabet ettiğini doğruladı.

İran İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC), İsrail’in 1 Nisan 2024’te Suriye’nin Şam kentindeki İran büyükelçiliğine yönelik terörist saldırısına yanıt olarak İsrail’in birçok noktasına misilleme amaçlı saldırı başlattı.

Video Direk Link TIKLA

1 Nisan 2024’te, bir İsrail hava saldırısı Suriye’nin Şam kentindeki İran büyükelçiliğini yok etti ve aralarında İslam Devrim Muhafızları Birliği’nin (IRGC) üst düzey Kudüs Gücü komutanı, Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahedi ve kıdemli komutan Muhammed Hadi Hacı Rahimi’nin de bulunduğu 16 kişi öldü. komutan ve diğer altı IRGC subayı. Saldırıda 6 Suriyeli sivil de hayatını kaybetti.

Diplomatik binalar, 1961 Diplomatik İlişkiler Viyana Konvansiyonu ve 1963 Konsolosluk İlişkileri Konvansiyonu’nda kanunlaştırılan uluslararası gelenek hukuku uyarınca, ev sahibi ülkenin saldırılarına veya diğer müdahalelerine karşı daha fazla korumaya sahip olduğundan , İran güçleri İsrail hedeflerine karşı hesaplı bir saldırı başlattı. İran topraklarını savunma ve algılanan saldırganlığa misilleme yapma kararlılığının sinyalini veriyor.

Konsolosluğumuza saldırdıklarında sanki topraklarımıza saldırmış gibi oluyorlar” dedi İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamaney Çarşamba günü mübarek Ramazan ayının sonu dolayısıyla yaptığı konuşmada. IranPress

İran füzeleri başarıyla İsrail’i hedef aldı

VIDEO DIREK LINK, IZLE

Görüntülerde, İran’ın balistik füzelerinin işgal altındaki topraklarda belirlenen noktaları başarıyla vurduğu, Demir Kubbe’nin ise onları engellemede başarısız olduğu görülüyor. 206

İran İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC), İsrail’in 1 Nisan 2024’te Suriye’nin Şam kentindeki İran büyükelçiliğine yönelik terörist saldırısına yanıt olarak İsrail’in birçok noktasına misilleme amaçlı saldırı başlattı.

1 Nisan 2024’te, bir İsrail hava saldırısı Suriye’nin Şam kentindeki İran büyükelçiliğini yok etti ve aralarında İslam Devrim Muhafızları Birliği’nin (IRGC) üst düzey Kudüs Gücü komutanı, Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahedi ve kıdemli komutan Muhammed Hadi Hacı Rahimi’nin de bulunduğu 16 kişi öldü. komutan ve diğer altı IRGC subayı. Saldırıda 6 Suriyeli sivil de hayatını kaybetti.

Diplomatik binalar, 1961 Diplomatik İlişkiler Viyana Konvansiyonu ve 1963 Konsolosluk İlişkileri Konvansiyonu’nda kanunlaştırılan uluslararası gelenek hukuku uyarınca, ev sahibi ülkenin saldırılarına veya diğer müdahalelerine karşı daha fazla korumaya sahip olduğundan , İran güçleri İsrail hedeflerine karşı hesaplı bir saldırı başlattı. İran topraklarını savunma ve algılanan saldırganlığa misilleme yapma kararlılığının sinyalini veriyor.

Konsolosluğumuza saldırdıklarında sanki topraklarımıza saldırmış gibi oluyorlar” dedi İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamaney Çarşamba günü mübarek Ramazan ayının sonu dolayısıyla yaptığı konuşmada.

iranpress

İsrail televizyonu, İsrail’in ‘önemli bir yanıt’ planladığını bildirdi

İsrail televizyonu, İsrail'in 'önemli bir yanıt' planladığını bildirdi
İsrail’in Kanal 12 televizyonu, adı açıklanmayan üst düzey bir İsrailli yetkilinin aktardığına göre, İsrail, İran’ın kendisine yönelik benzeri görülmemiş insansız hava aracı salvosuna “önemli bir yanıt” vermeyi planlıyor.

ABD savaş uçakları Suriye’nin güneyinde Ürdün sınırına yakın insansız hava araçlarını düşürdü: Reuters

ABD savaş uçakları Suriye'nin güneyinde Ürdün sınırına yakın insansız hava araçlarını düşürdü: Reuters
Reuters’in güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, ABD savaş uçakları Suriye’nin güneyindeki Ürdün sınırına yakın As-Suwayda ve Deraa vilayetlerinde çok sayıda insansız hava aracını düşürdü.

İran Füzeleri ve Drone’ları Hayfa Limanı’nı Vurdu

İşgal altındaki bölgelerden elde edilen görüntüler, İran füzelerinin ve insansız hava araçlarının Hayfa limanını hedef aldığını gösteriyor.

İran İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC), İsrail’in 1 Nisan 2024’te Suriye’nin Şam kentindeki İran büyükelçiliğine yönelik terörist saldırısına yanıt olarak İsrail’in birçok noktasına misilleme amaçlı saldırı başlattı.

1 Nisan 2024’te, bir İsrail hava saldırısı Suriye’nin Şam kentindeki İran büyükelçiliğini yok etti ve aralarında İslam Devrim Muhafızları Birliği’nin (IRGC) üst düzey Kudüs Gücü komutanı, Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahedi ve kıdemli komutan Muhammed Hadi Hacı Rahimi’nin de bulunduğu 16 kişi öldü. komutan ve diğer altı IRGC subayı. Saldırıda 6 Suriyeli sivil de hayatını kaybetti.

Diplomatik binalar, 1961 Diplomatik İlişkiler Viyana Konvansiyonu ve 1963 Konsolosluk İlişkileri Konvansiyonu’nda kanunlaştırılan uluslararası gelenek hukuku uyarınca, ev sahibi ülkenin saldırılarına veya diğer müdahalelerine karşı daha fazla korumaya sahip olduğundan , İran güçleri İsrail hedeflerine karşı hesaplı bir saldırı başlattı. İran topraklarını savunma ve algılanan saldırganlığa misilleme yapma kararlılığının sinyalini veriyor.

Konsolosluğumuza saldırdıklarında sanki topraklarımıza saldırmış gibi oluyorlar” dedi İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamaney Çarşamba günü mübarek Ramazan ayının sonu dolayısıyla yaptığı konuşmada.

Kaynak: Iranpress

İran’ın farklı bölgelerinden İsrail’e füze yağmuru

Birkaç dakika önce İran’ın farklı eyaletlerinden işgal altındaki bölgelere füze bombardımanı yapıldı.

Alınan haberler, İran’ın saldırısının birkaç aşamalı olarak planlandığını ve her aşamanın, şartlara göre bir önceki aşamaya göre daha yoğun geçeceğini belirtiyor. Bu saldırıda yüzlerce drone ve çok sayıda farklı tipte füzenin kombinasyonu kullanıldı.

Daha da önemlisi bu saldırı sadece İran’dan yapılmıyor, dört koldan İsrail’e karşı yapılıyor. Batı medyası, Siyonist rejimin savunma sistemlerinin bu karmaşık saldırıyı etkisiz hale getiremediğini itiraf ediyor.

İran İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC), İsrail’in 1 Nisan 2024’te Suriye’nin Şam kentindeki İran büyükelçiliğine yönelik terörist saldırısına yanıt olarak İsrail’in birçok noktasına misilleme amaçlı saldırı başlattı.

1 Nisan 2024’te, bir İsrail hava saldırısı Suriye’nin Şam kentindeki İran büyükelçiliğini yok etti ve aralarında İslam Devrim Muhafızları Birliği’nin (IRGC) üst düzey Kudüs Gücü komutanı, Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahedi ve kıdemli komutan Muhammed Hadi Hacı Rahimi’nin de bulunduğu 16 kişi öldü. komutan ve diğer altı IRGC subayı. Saldırıda 6 Suriyeli sivil de hayatını kaybetti.

Diplomatik binalar, 1961 Diplomatik İlişkiler Viyana Konvansiyonu ve 1963 Konsolosluk İlişkileri Konvansiyonu’nda kanunlaştırılan uluslararası gelenek hukuku uyarınca, ev sahibi ülkenin saldırılarına veya diğer müdahalelerine karşı daha fazla korumaya sahip olduğundan , İran güçleri İsrail hedeflerine karşı hesaplı bir saldırı başlattı. İran topraklarını savunma ve algılanan saldırganlığa misilleme yapma kararlılığının sinyalini veriyor.

Konsolosluğumuza saldırdıklarında sanki topraklarımıza saldırmış gibi oluyorlar” dedi İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamaney Çarşamba günü mübarek Ramazan ayının sonu dolayısıyla yaptığı konuşmada.

Iranpress

 İran’ın hipersonik füzeleri İsrail’e gidiyor

IP- İsrail’e başka tür bir füzeyle birlikte çok sayıda İran hipersonik füzesi ateşlendi.

Aynı zamanda İran İslam Cumhuriyeti Ordusu’nun hava üsleri de yüksek alarma geçti. Suriye de en yüksek alarm seviyesinde olduğunu söyledi.

İran İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC), İsrail’in 1 Nisan 2024’te Suriye’nin Şam kentindeki İran büyükelçiliğine yönelik terörist saldırısına yanıt olarak İsrail’in birçok noktasına misilleme amaçlı saldırı başlattı.

İsrail Kanal 12: İran, bazıları Suriye ve Ürdün'ü vuran 100 insansız hava aracı ve füze fırlattı

1 Nisan 2024’te, bir İsrail hava saldırısı Suriye’nin Şam kentindeki İran büyükelçiliğini yok etti ve aralarında İslam Devrim Muhafızları Birliği’nin (IRGC) üst düzey Kudüs Gücü komutanı, Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahedi ve kıdemli komutan Muhammed Hadi Hacı Rahimi’nin de bulunduğu 16 kişi öldü. komutan ve diğer altı IRGC subayı. Saldırıda 6 Suriyeli sivil de hayatını kaybetti.

Diplomatik binalar, 1961 Diplomatik İlişkiler Viyana Konvansiyonu ve 1963 Konsolosluk İlişkileri Konvansiyonu’nda kanunlaştırılan uluslararası gelenek hukuku uyarınca, ev sahibi ülkenin saldırılarına veya diğer müdahalelerine karşı daha fazla korumaya sahip olduğundan , İran güçleri İsrail hedeflerine karşı hesaplı bir saldırı başlattı. İran topraklarını savunma ve algılanan saldırganlığa misilleme yapma kararlılığının sinyalini veriyor.

Konsolosluğumuza saldırdıklarında sanki topraklarımıza saldırmış gibi oluyorlar” dedi İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamaney Çarşamba günü mübarek Ramazan ayının sonu dolayısıyla yaptığı konuşmada.

Kaynak: Iranpress

İsrail bazı bölgelerde yaşayanları ‘barınakların yakınında kalmaları’ konusunda uyardı

LBCI
İsrail bazı bölgelerde yaşayanları 'barınakların yakınında kalmaları' konusunda uyarıyor.

İsrail Ordusu sözcüsü Yarbay Peter Lerner, X hakkında bir açıklama yaparak çeşitli bölgelerde yaşayanları artan gerilim karşısında ihtiyati tedbir almaya çağırdı.

“İç Cephe Komutanlığı’nın kuzey Golan Tepeleri, Nevatim bölgesi, Dimona ve Eilat sakinlerine bir sonraki duyuruya kadar barınakların yakınında kalmaları ve alarm durumunda zorunlu 10 dakika beklemeleri talimatı verildi” diye vurguladı.

Lerner’in duyurusu, İran’ın Cumartesi gecesi İsrail’e saldırı başlatması nedeniyle artan alarm durumunun altını çiziyor.

 Kaynak: Ibcgroup

Kudüs semalarında patlama sesleri duyuldu: AFP

Kudüs semalarında patlama sesleri duyuldu: AFP
Agence France-Presse, Kudüs semalarında patlama seslerinin duyulduğunu bildirdi. Kaynak

Iran’ın BM misyonu: Saldırımız İsrail’le bir çatışmadır ve ABD uzak durmalı

İran'ın BM misyonu: Saldırımız İsrail'le bir çatışmadır ve ABD uzak durmalı
Iran’ın BM misyonu: Saldırımız İsrail’le bir çatışmadır ve ABD uzak durmalı

İran İslam Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği, X platformunda ABD’nin İran ile İsrail arasındaki çatışmadan uzak durması gerektiğini belirterek, İsrail’in misilleme yapması halinde Tahran’ın tepkisinin daha sert olacağı uyarısında bulundu.

Heyet şunu belirtti: “İran’ın askeri harekâtı, Siyonist rejimin Şam’daki diplomatik binalarımıza yönelik saldırısına yanıttı. Konunun sonuçlandığı düşünülebilir.”

Açıklamada, “Ancak İsrail rejimi başka bir hata yaparsa İran’ın tepkisi çok daha sert olacaktır. Bu, İran ile haydut İsrail rejimi arasındaki bir çatışmadır ve ABD’nin UZAK DURMASI GEREKİR!”

Reuters

Hizbullah işgal altındaki Golan Tepeleri’ne füze fırlatacağını duyurdu

Hizbullah işgal altındaki Golan Tepeleri'ne füze fırlatacağını duyurdu

Hizbullah, İran’ın Cumartesi akşamı İsrail’e düzenlediği insansız hava aracı saldırısıyla eş zamanlı olarak işgal altındaki Golan Tepeleri’ndeki bir İsrail askeri üssünü hedef aldığını duyurdu.

Altı ayı aşkın süredir İsrail ile günlük çatışmalara giren parti, yaptığı basın açıklamasında Golan bölgesinde bulunan İsrail kışlasına “onlarca Katyuşa roketi” fırlattığını belirtti.

AFP 

İsrail kanalı: ABD ve İngiliz jetleri, Irak-Suriye sınırında İran’a ait insansız hava araçlarını düşürdü

İsrail kanalı: ABD ve İngiliz jetleri, Irak-Suriye sınırında İran'a ait insansız hava araçlarını düşürdü

İsrail’in Kanal 12 televizyonu kaynak göstermeden, ABD ve İngiliz savaş uçaklarının Irak-Suriye sınır bölgesinde İsrail’e bağlı bazı İran insansız hava araçlarını düşürdüğünü bildirdi.

Reuters

Husiler, İran saldırısının ardından Yemen’den İsrail’e insansız hava aracı fırlattı

Husiler, İran saldırısının ardından Yemen'den İsrail'e insansız hava aracı fırlattı
İngiliz deniz güvenlik kurumu “Ambrey” Cumartesi gecesi, Husi isyancılarının İran’ın İsrail devletine saldırısıyla aynı zamana denk gelecek şekilde İsrail’e doğru insansız hava araçları fırlattığını bildirdi.

İran devlet televizyonu cumartesi gecesi yaptığı duyuruda, İslam Devrim Muhafızları’nın İsrail’e yönelik “dronlar ve füzelerle geniş bir saldırı” başlattığını, Tahran’ın bunu Şam’daki konsolosluğunu hedef aldığını öne sürerek, iki üst düzey subay da dahil olmak üzere yedi Devrim Muhafızları üyesinin ölümüyle sonuçlandığını duyurdu. Kudüs Gücü.

AFP

Kuzey İsrail’de Lübnan sınırında alarm sirenleri çalıyor

Kuzey İsrail'de Lübnan sınırında alarm sirenleri çalıyor
Kuzey İsrail’de Lübnan sınırında alarm sirenleri çalıyor

İsrail ordusu, İran’ın İsrail’e drone saldırısı başlatmasının ardından Pazar günü erken saatlerde Lübnan sınırı yakınındaki Kibbutz’ta alarm sirenlerinin çalıştırıldığını duyurdu.

Ordu, yaptığı basın açıklamasında “İsrail’in kuzeyindeki Kibbutz Snir’de alarm sirenleri çaldı” dedi.

AF

Irak hava sahasını geçici olarak kapatacak

İran’ın komşusu Irak, Cumartesi gecesi hava sahasını kapatacağını ve hava trafiğini askıya alacağını açıklarken, İran İsrail’e yönelik drone saldırıları başlattığını doğruladı.

Irak hava sahasını geçici olarak kapatacak
Irak hava sahasını geçici olarak kapatacak

Ulaştırma Bakanı Razak Al-Saadawi, Irak resmi haber ajansına, ”Irak hava sahası kapatıldı ve hava trafiği durduruldu.” dedi.

Bu arada Sivil Havacılık Otoritesi, kesintinin yerel saatle 23.30’dan itibaren devam edeceğini açıkladı ( 20:30 UTC) 05:30’a (02:30 UTC) kadar.

AFP

İran İHA’ları İsrail’e Yaklaşırken Suriye Ordusu Yüksek Alarma Geçti

Suriye ordusu, İran’ın İsrail hedeflerine yönelik yakın insansız hava aracı saldırıları beklentisiyle hava savunma hazırlık seviyesini en üst seviyeye çıkardı.

İran insansız hava araçları halihazırda Suriye hava sahasını geçerek, Suriye’nin İran insansız hava araçlarına tam erişim ilan etmesine ve olası herhangi bir Siyonist saldırganlığa karşı güçlü hazırlıklı olduğunu öne sürmesine yol açtı.

İran İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC), İsrail’in 1 Nisan 2024’te Suriye’nin Şam kentindeki İran büyükelçiliğine yönelik terörist saldırısına yanıt olarak İsrail’in birçok noktasına misilleme amaçlı saldırı başlattı.

İran İHA’ları İsrail’e Yaklaşırken Suriye Ordusu Yüksek Alarma Geçti

1 Nisan 2024’te, bir İsrail hava saldırısı Suriye’nin Şam kentindeki İran büyükelçiliğini yok etti ve aralarında İslam Devrim Muhafızları Birliği’nin (IRGC) üst düzey Kudüs Gücü komutanı, Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahedi ve kıdemli komutan Muhammed Hadi Hacı Rahimi’nin de bulunduğu 16 kişi öldü. komutan ve diğer altı IRGC subayı. Saldırıda 6 Suriyeli sivil de hayatını kaybetti.

Diplomatik binalar, 1961 Diplomatik İlişkiler Viyana Konvansiyonu ve 1963 Konsolosluk İlişkileri Konvansiyonu’nda kanunlaştırılan uluslararası gelenek hukuku uyarınca, ev sahibi ülkenin saldırılarına veya diğer müdahalelerine karşı daha fazla korumaya sahip olduğundan , İran güçleri İsrail hedeflerine karşı hesaplı bir saldırı başlattı. İran topraklarını savunma ve algılanan saldırganlığa misilleme yapma kararlılığının sinyalini veriyor.

Konsolosluğumuza saldırdıklarında sanki topraklarımıza saldırmış gibi oluyorlar” dedi İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamaney Çarşamba günü mübarek Ramazan ayının sonu dolayısıyla yaptığı konuşmada. Iranpress

Ürdün hava sahasını geçici olarak kapatacak

Devlete ait Al Mamlaka haber ajansının Cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre, İran’ın İsrail’e saldırı korkusu nedeniyle Ürdün’de olağanüstü hal ilan edildi.

Al Mamlaka, havacılık otoritelerinin durumun “gelişmelere göre sürekli olarak güncelleneceğini ve gözden geçirileceğini” söylediğini aktararak, Ürdün’ün Cumartesi günü geç saatlerde hava sahasını tüm gelen, giden ve transit uçaklara geçici olarak kapattığını duyurdu.

Ürdün Sivil Havacılık Düzenleme Komisyonu başkanı Haitham Misto, Al-Mamlaka’ya yaptığı açıklamada, Ürdün hava trafiğine müdahalenin Ürdün’ün GPS sistemini etkilediğini ve bölgedeki uçakların alternatif navigasyon sistemleri kullanmasına yol açtığını söyledi.

Reuters

İsrail ordusu, İran’ın İsrail’e yönelik saldırısını ‘ciddi bir gerilim’ olarak nitelendirdi

İsrail Ordusu sözcüsü Daniel Hagari, İran’ın cumartesi akşamı İsrail devletine karşı başlattığı drone ve füze saldırısının “ciddi bir tırmanış” teşkil ettiğini duyurdu.

Hagari yaptığı açıklamada, “İran, İran topraklarından İsrail devletine doğrudan bir saldırı başlattı. İran’ın İsrail’e doğru giderken gönderdiği ‘ölümcül’ insansız hava araçlarını yakından izliyoruz. Bu ciddi bir tırmanmadır.”

AFP 

İran’ın saldırıları beklenenden daha büyük

Haber videoları, İran İHA’larının Ürdün semalarında uçtuğunu gösteriyor.

Bazı kaynaklar İran’ın balistik füzelerini doğrularken, İran İHA’ları Ürdün semalarında uçuyor.

İran İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC), İsrail’in 1 Nisan 2024’te Suriye’nin Şam kentindeki İran büyükelçiliğine yönelik terörist saldırısına yanıt olarak İsrail’in birçok noktasına misilleme amaçlı saldırı başlattı.

1 Nisan 2024’te, bir İsrail hava saldırısı Suriye’nin Şam kentindeki İran büyükelçiliğini yok etti ve aralarında İslam Devrim Muhafızları Birliği’nin (IRGC) üst düzey Kudüs Gücü komutanı, Tuğgeneral Muhammed Rıza Zahedi ve kıdemli komutan Muhammed Hadi Hacı Rahimi’nin de bulunduğu 16 kişi öldü. komutan ve diğer altı IRGC subayı. Saldırıda 6 Suriyeli sivil de hayatını kaybetti.

Diplomatik binalar, 1961 Diplomatik İlişkiler Viyana Konvansiyonu ve 1963 Konsolosluk İlişkileri Konvansiyonu’nda kanunlaştırılan uluslararası gelenek hukuku uyarınca, ev sahibi ülkenin saldırılarına veya diğer müdahalelerine karşı daha fazla korumaya sahip olduğundan , İran güçleri İsrail hedeflerine karşı hesaplı bir saldırı başlattı. İran topraklarını savunma ve algılanan saldırganlığa misilleme yapma kararlılığının sinyalini veriyor.

Konsolosluğumuza saldırdıklarında sanki topraklarımıza saldırmış gibi oluyorlar” dedi İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamaney Çarşamba günü mübarek Ramazan ayının sonu dolayısıyla yaptığı konuşmada. Iranpress

İsrail Kanal 12: İran, bazıları Suriye ve Ürdün’ü vuran 100 insansız hava aracı ve füze fırlattı

İsrail Kanal 12, İran’ın Cumartesi günü İsrail hedeflerine toplam 100’e yakın insansız hava aracı ve seyir füzesi fırlattığını bildirdi ve bunlardan bazılarının Suriye veya Ürdün üzerinden vurulduğunu açıkladı.

İsrail Kanal 12: İran, bazıları Suriye ve Ürdün'ü vuran 100 insansız hava aracı ve füze fırlattı
İsrail Kanal 12: İran, bazıları Suriye ve Ürdün’ü vuran 100 insansız hava aracı ve füze fırlattı

Reuters

İran, İran’a saldırı düzenlemeye çalışırsa PG ülkelerini uyardı

İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Gharaei Ashtiani, İran’a yönelik saldırılara ev sahipliği yapmaya çalışan Basra Körfezi ülkeleri de dahil olmak üzere herhangi bir ülkenin sonuçlarına katlanacağı konusunda uyardı.

saldırı düzenlemeye çalışırsa PG ülkelerini uyardı
saldırı düzenlemeye çalışırsa PG ülkelerini uyardı

Kaynaklar Hizbullah’ın İsrail Demir Kubbesi’ni hedef aldığını söylüyor.

Kaynak: Iranpress

İsrail, İran’ın kendisine drone salvosu başlattığını, hava savunmasının hazır olduğunu söyledi

İsrail Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İran’ın pilotsuz uçaklarından oluşan bir salvonun kendisine doğru fırlatıldığını ve savunma sistemlerinin onları vurmaya veya tehdit altındaki bölgelerde yaşayanlara sığınmalarını emreden sirenleri çalmaya hazır olduğunu söyledi.

İsrail, İran'ın kendisine drone salvosu başlattığını, hava savunmasının hazır olduğunu söyledi
İsrail, İran’ın kendisine drone salvosu başlattığını, hava savunmasının hazır olduğunu söyledi

Ordu sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari televizyonda yayınlanan bir brifingde, insansız hava araçlarının uçuş süresinin birkaç saat alacağını söyledi. Kendisi, İsrail’in ABD’ye ait “Air Force One” uçağının “Wing of Zion” versiyonu olan “Wing of Zion”un havada uçtuğu yönündeki basında çıkan haberleri doğruladı ve bunun operasyonel nedenlerden kaynaklandığını söyledi.

Reuters

Güvenlik kaynaklarından Reuters’e: İran yönünden Irak’ın Süleymaniye kenti üzerinde drone’ların uçtuğu görülüyor

İran yönünden Irak’ın Süleymaniye ili üzerinde bir dizi insansız hava aracının uçtuğu görüldü; Üç güvenlik kaynağı Cumartesi günü Reuters’e söyledi.

rak'ın Süleymaniye kenti üzerinde drone'ların uçtuğu görülüyor
rak’ın Süleymaniye kenti üzerinde drone’ların uçtuğu görülüyor

Iraklı iki güvenlik kaynağı da Reuters’e “İran’dan Irak hava sahası üzerinden İsrail yönüne doğru uçan düzinelerce insansız hava aracı tespit edildi” dedi.

Irak ulaştırma bakanlığı ülkenin devlet haber ajansına yaptığı açıklamada, Irak’ın Cumartesi günü hava sahasını kapattığını ve tüm hava trafiğini askıya aldığını da duyurdu.

Reuters

Körfez ülkeleri Amerika’yı uyardı.. İranla çatışmanıza topraklarımızdaki üslerini karıştırmayın

“Orta Doğu’nun Gözü”: Körfez ülkeleri, Washington’u kendi topraklarındaki Amerikan üslerini İran’ı hedef almak için kullanmaması konusunda uyardı 

Yahudi sitesi, Körfez ülkelerinin ABD’yi, İran’ın İsrail’e yönelik olası herhangi bir saldırısına yanıt olarak kendi topraklarındaki Amerikan askeri üslerini saldırı düzenlemek için kullanmamaya çağırdığını söyledi.

Bu, İbrani medyasının gelişmiş savunma yeteneklerine sahip bir Amerikan füze gemisinin Cuma günü “İsrail kıyılarına” yanaştığını bildirdiği sırada geldi.

İsrail Kanal 14, adı açıklanmayan bir kaynağa dayandırarak şunları söyledi: “İsrail, önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde ülkenin kuzeyinde veya güneyinde İran’dan doğrudan bir saldırıya hazırlanıyor.”

Cuma günü erken saatlerde ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, İsrailli mevkidaşı Yoav Gallant’a telefon görüşmesinde, Tel Aviv’in misilleme niteliğinde bir yanıt vermesi halinde İran ve ajanlarının tehditlerine karşı Washington’un tam desteğine güvenebileceği konusunda güvence verdi.

İran’ın vekilleri derken, bir dizi Orta Doğu ülkesinde Tahran tarafından desteklenen silahlı örgütleri, özellikle de Kızıldeniz’de İsrail kargo gemilerini veya onlarla bağlantılı olanları hedef alan Yemen’deki Husi grubunu ve Lübnan’daki Hizbullah’ı kastediyoruz. 8 Ekim 2023’ten bu yana işgal altındaki bölgelerin kuzeyini hedef alıyor.

İran saldırısı uyarısı 

ABD daha önce, İsrail’in Suriye’nin başkenti Şam’daki İran konsolosluğuna düzenlediği baskında Devrim Muhafızları’ndan üst düzey bir komutanın öldürülmesine yanıt olarak İran’ın İsrail’e yakın bir füze saldırısı başlatacağı yönündeki korkusunu dile getirmişti.

1 Nisan’da Şam’a düzenlenen baskından bu yana İsrail medyasında, Tel Aviv’in, İran’ın General Muhammed Rıza Zahidi suikastına, Tahran’ın İsrail’in bombalaması olduğunu söylediği bir hava saldırısına karşılık vermeye hazırlandığı yönünde analizler yer alıyor. Şam’daki büyükelçilikteki konsolosluk bölümü binası.

İsrail’in, Zahedi suikastını resmi olarak kabul etmemesine rağmen İran’ın “misilleme tepkisine” maruz kalması senaryosuna karşı İsraillileri hazırlaması da konuşuldu, ancak suikastın sorumluluğunu da inkar etmedi.

Perşembe günü İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahiyan, İngiliz mevkidaşı David Cameron ile yaptığı görüşmede ülkesinin “bölgede gerilimi artırmaya çalışmadığını, İsrail’in İran büyükelçiliğine saldırısı ve Amerika ile İngiltere’nin sessizliğini” doğruladı. (İsrail Başbakanı Benjamin) Netanyahu’yu ateşlemeye devam etmeye teşvik etmek anlamına geliyor… Savaş ve bölgedeki yayılması.

Bu arada aynı çağrıda Cameron, Kızıldeniz’de gerilimin devam etmesinden duyduğu endişeyi dile getirerek, İran’dan itidalli davranmasını istedi ve “tarafların itidalli davranmaması, bölgedeki çatışmaların daha da büyümesine yol açabilir” dedi. İran Dışişleri Bakanlığı’nın yerel medyaya yansıyan açıklamasına göre.

İsrail işgali, Güvenlik Konseyi’nin derhal ateşkes kararı vermesine ve “soykırım” suçlamasıyla ilk kez Uluslararası Adalet Divanı huzuruna çıkmasına rağmen Gazze’deki savaşını sürdürüyor.

Gazze’deki savaşın sona ermesini isteyen İsrailli solcular, Kudüs’teki Washington Büyükelçiliği yakınında gösteri düzenlediler 

Onlarca İsrailli solcu, Ramazan Bayramı’nın üçüncü gününe denk gelen 12 Nisan 2024 Cuma günü Batı Kudüs’teki Amerikan Konsolosluğu önünde Gazze’deki savaşın sona ermesi talebiyle gösteri yaptı.

Protestoya katılan göstericiler, İbranice “Savaşı durdurun” yazan büyük pankartlar taşıdılar. Ayrıca İsrail’in Gazze’deki savaşı sırasında öldürülen Filistinli kurbanların, çocukların, kadınların ve erkeklerin fotoğraflarını da taşıdılar .

Bu bağlamda sol görüşlü “Kudüs’e Özgürlük” grubu, “X” platformunda yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Savaş durdurulsun! 189 günlük esaret, 189 günlük yıkım, kıtlık ve katliam artık sona ermeli.”

Şöyle ekledi: “İsrail’in Gazze’ye yönelik canice saldırısı sonucunda öldürülen insanların yasını tutmak için Kudüs’teki Amerikan Konsolosluğu’nun önündeyiz.”

İsrail polisinin katılımcıları ittiğini ve katılımcılardan birinin etkinlik sırasında okuduğu Gazze’deki Filistinli kurbanların isim listesine el koymaya çalıştığını belirtti.

Sol grup şunları söyledi: “Polis bizi itti, hoparlörlerimizi ve kurbanların isimlerinin yer aldığı bir kağıdı çaldı ama biz burada kalıyoruz.”

Ateşkes çağrısı

Geçtiğimiz yıllarda Kudüs’ün doğu ve batı bölgelerinde yüzlerce gösteri ve toplantı düzenleyen İsrailli sol grup, kendi adına, “ateşkes ve herkesin evlerine güvenli bir şekilde dönmesi” çağrısında bulundu. İsrail’in Filistin topraklarını işgal etmesi ve yerleşime karşı olması.

İlgili bağlamda, İbrani gazetesi Maariv tarafından yürütülen ve sonuçları Cuma günü yayınlanan bir kamuoyu yoklaması, İsraillilerin %30’unun Gazze’deki savaşın sona erdiğine inandığını, %44’ünün ise savaşın bitmediğini söylediğini bildirdi. aslında bittiğini söyleyenlerin oranı %15’tir.

Gazetenin Cuma günü yayınladığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarından anlaşıldığı üzere bu, “Bildiğiniz ve duyduğunuz her şeye göre, Gazze Şeridi’ndeki savaş gerçekten sona erdi mi?” sorusunun yanıtıydı. Cevaplar şöyleydi: Evet. , %15; Hayır ama sonuçta %30 oldu; %44 olmadı. “Hiç bitmiyor, bilmiyorum %11.”

İsrail işgali 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze Şeridi’nde yıkıcı bir savaş yürütürken, çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 100.000’den fazla ölü ve yaralı, büyük yıkım ve kıtlık kalırken, bu yıl Ramazan Bayramı Gazze’ye geldi. Filistin ve BM verilerine göre çocukların ve yaşlıların hayatına mal olan olay.

İsrail işgali, Güvenlik Konseyi’nin derhal ateşkes kararı vermesine ve “soykırım” suçlamasıyla ilk kez Uluslararası Adalet Divanı’na çıkmasına rağmen savaşı sürdürüyor . Habervitrini

Tel Aviv karanlığa gömüldü İsrail kabinesi sığınağa indi

Siyonist İsrail rejiminin başkenti Tel Aviv’de Cumartesi gecesi İsrail’in elektrik kurumuna düzenlenen büyük siber saldırı nedeniyle birçok bölgede büyük elektrik kesintisi yaşandığı bildirildi.
Lübnan Al Mayadeen TV Network’ün haberine göre, haber kaynakları Siyonist rejimin yerel medyasına, işgal altındaki Filistin’in başkenti Tel Aviv’in büyük bir bölümünün elektrik kesintisi nedeniyle karardığını bildirdi.
“Siber Yenilmezler” adında bir siber korsanlık grubu. yaptığı açıklamada işgal altındaki toprakların çeşitli yerlerinde elektriğin kesilmesi sorumluluğunu üstlendiğini duyurdu.
Grup, bu siber saldırıyı Siyonist rejimin Gazze’de işlediği suçlara tepki olarak güneyden kuzeye doğru gerçekleştirdiğini vurguladı.

Kaynak: Habervitrini

Flaş.. Flaş İran İsrail’e saldırdı

İran İsrail’e düzinelerce insansız hava aracı fırlattı; IDF, birkaç saat içinde onları durdurmayı hedeflediklerini söylüyor
IDF sözcüsü savunmanın güçlü olduğunu ancak hermetik olmadığını söyledi *

İsrail toplantıları kısıtlıyor, eğitim faaliyetlerini iptal ediyor * Gökyüzünde devriye gezen düzinelerce uçak * Biden hafta sonu tatilini iptal ediyor.

IAF, İsrail’e ulaşması birkaç saat sürecek insansız hava araçlarını takip eden IAF’ın, İran’ın İsrail’e saldırı başlattığını doğruladığını söyledi

IDF Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, basın açıklamasında İran’dan fırlatılan düzinelerce insansız hava aracının İsrail’e doğru gittiğini doğruladı.

İsrail Hava Kuvvetlerinin dronları takip ettiğini söylerken, bunların ülkeye ulaşmasının birkaç saat süreceğini belirtti.

Hagari, ordunun dronları engellemeye çalışması nedeniyle GPS kesintileri yaşanacağını söyledi.

Hagari, ayrı bir uyarı gerektiren ilave saldırılar olması halinde İsrail Savunma Kuvvetleri’nin kamuoyunu bilgilendireceğini söyledi.

1 Son Dakika - Tel Aviv karanlığa gömüldü İsrail kabinesi sığınağa indi
1 Son Dakika – Tel Aviv karanlığa gömüldü İsrail kabinesi sığınağa indi

Hagari, sirenlerin yalnızca dronların İsrail hava sahasına ilgili yerlerden girmesi durumunda çalacağını söyledi. IDF’nin hedefleri mümkün olduğu kadar erken durdurmak için çalışacağını söyledi.

Channel 12, fırlatmayı ilk fark edenin ABD olduğunu ve hemen İsrail’e haber verdiğini bildirdi. Habervitrini

Diyar21Haber
DÜNYA

D21 News – Almanya, Netanyahu’yu şaşırttı. Eğer buraya gelirse tutuklarız.

DÜNYA

Keskin nişantı tek atışta iki işgalci askerini öldürdü

Yaşam

Taşıt kredisinde en cazip bankalar hangileri! Akbank, 400 Bin TL’ye kadar taşıt kredisi veriyor

MAGAZİN

Netflix Türkiye‘de lider değişikliği

SAĞLIK YEMEK / GIDA

Sağlıklı beslenme demans riskini azaltıyor!

MAGAZİN

Sıla’yla 4 ev değiştirdik!

Teknoloji

iPhone klavyesindeki müthiş araç! Zamandan büyük tasarruf sağlıyor

KAZA

Tır şarampole devrildi: Bir ölü, bir yaralı

BÖLGE HABER KAZA

Mardin’de otomobil ile motosiklet çarpıştı: 1 yaralı

ASAYİŞ BÖLGE HABER

5 ilde tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 13 gözaltı

SPOR

UEFA Avrupa Ligi ve Konferans Ligi finali Türkiye’de oynanacak, çifte müjde geldi!

MANŞET

Ayvalık Açık Hava Film Geceleri 15 Haziran’da başlıyor

GÜNCEL

D21 News – Erdoğan, Filistin’i tanıyan ülkelerin liderlerini tebrik ettiğini belirtti.

POLiTiKA & SiYASET

Mecliste tansiyon yükseldi! Ali Mahir Başarır’la Osman Gökçek birbirine girdi..

SAĞLIK

“Z Kuşağında Miyop Alarmı”

ASAYİŞ

D21 News – Suç örgütü lideri Barış Boyun, İtalya’da yakalandı ve beraberinde 19 kişi gözaltına alındı.

MAGAZİN

Ersay Üner… MEMLEKETİNDE FESTİVAL ÇOŞKUSU!

GÜNCEL Köpek Saldırıları

Erdoğan’a sunulan başıboş sokak köpekleri raporu, 3 bin 534 trafik kazası ve 437 bin kuduz aşısıyla ilgili bilgiler içermektedir.

MAGAZİN

MACERA DOLU BİR TATİL!

Deprem

İstanbul depremiyle ilgili korkutan açıklama

Bir yanıt yazın