CHANGE  LANGUAGE

Hayfa Körfezi’ni vuracak 1 bir füze İsrailliyi İran ve müttefiklerinin menziline sokabilir.

Hayfa Körfezi’ni vuracak 1 bir füze, orada ve çevredeki bölgede yaşayan çeyrek milyon İsrailliyi İran ve müttefiklerinin menziline sokabilir.

İsrail İçinde: İran gerilimi nedeniyle İsrailliler arasında yüksek alarm

Amal Shehadeh’in raporu, Yasmine Jaroudi’nin İngilizce uyarlaması

İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluğunun bombalanmasına yönelik olası misillemesinin 48 saat içinde gerçekleşeceği beklentisiyle alarm, endişe ve hazırlığın zirvesine girdi.

Hayfa Körfezi'ni vuracak 1 bir füze, orada ve çevredeki bölgede yaşayan çeyrek milyon İsrailliyi İran ve müttefiklerinin menziline sokabilir.
Hayfa Körfezi’ni vuracak 1 bir füze, orada ve çevredeki bölgede yaşayan çeyrek milyon İsrailliyi İran ve müttefiklerinin menziline sokabilir.

İç Cephe Komutanlığı’nın tüm yerel yetkililere saldırıya hazırlanma ve güvenli barınaklar sağlama talimatı vermesi İsrail’in endişelerini artırdı. Bu, çoğu kasabada barınak eksikliğinin olduğu ve bazılarının kullanıma uygun olmadığı düşünüldüğünde ortaya çıkıyor.

ABD Büyükelçiliği’nin diplomatlarına ve vatandaşlarına Tel Aviv, güneydeki Be’er Sheva ve Kudüs dahil olmak üzere büyük güvenli şehirler olarak kabul ettiği yerlerden ayrılmamaları talimatını vermesinin ardından halk arasındaki panik de arttı.

Bu arada İsrail’in, saldırının İran’dan gelmesi halinde doğrudan İran’a misillemede bulunacağı yönündeki tehditleri arttı.

İran’ın savaşı genişletme niyetinde olmadığını, bunun yerine sert ve caydırıcı bir saldırıyla sınırlandırdığını belirten dolaylı mesajlarıyla ilgili olarak İsrail’e çeşitli senaryolar sunuldu. Tahran’ın güvenilirliği ve askeri üsleri ve stratejik bölgeleri hedef alma niyetinin sızdırıldığı konusunda şüpheler var.

Hayfa Körfezi'ni vuracak 1 bir füze, orada ve çevredeki bölgede yaşayan çeyrek milyon İsrailliyi İran ve müttefiklerinin menziline sokabilir.

Eş zamanlı olarak askeri, güvenlik ve siyasi yetkililer, İran’ın özellikle Gazze savaşı sırasında ve çeşitli senaryolarda İran’ın vekilleri tarafından silah konusunda kullanabileceği şeyleri İsrail’in daha önce yaşadığını göz önünde bulundurarak kamuoyundaki korkuları yatıştırmak için çaba gösteriyor. Tehlike kuzey bölgesine ve Celile’ye kadar uzanıyor.

Eğer saldırı İran’dan gelirse muhtemelen kuzeydeki Suriye hava sahasından geçecektir.

Ancak saldırı İsrail’in İran’ın bölgedeki vekilleri olarak gördüğü yerden geliyorsa, büyük olasılıkla kuzey bölgesinden yönlendirilecek.

Her iki durumda da, petrol rafinerilerinin bulunduğu Hayfa Körfezi’ni vuracak tek bir füze, orada ve çevredeki bölgede yaşayan çeyrek milyon İsrailliyi İran ve müttefiklerinin menziline sokabilir.

Kaynak: Ibcgroup

Inside Israel: High alert among Israelis amid Iran tensions

Hayfa Körfezi'ni vuracak 1 bir füze, orada ve çevredeki bölgede yaşayan çeyrek milyon İsrailliyi İran ve müttefiklerinin menziline sokabilir.

Report by Amal Shehadeh, English adaptation by Yasmine Jaroudi

Israel has entered a peak state of alarm, concern, and readiness in anticipation of a possible Iranian retaliation for the bombing of its consulate in Damascus within 48 hours.

The Home Front Command has instructed all local authorities to prepare for the strike, and to secure safe shelters, which has heightened Israeli concerns. This comes against the backdrop of a lack of shelters in most towns, with some deemed unsuitable for use.

Panic among the population has also risen after the US Embassy instructed its diplomats and citizens not to leave what it considered major safe cities, including Tel Aviv, Be’er Sheva in the south, and Jerusalem.

Meanwhile, Israeli threats to retaliate against Iran directly if the strike comes from it have escalated.

Regarding indirect Iranian messages indicating no intention to expand the war but rather to limit it to a harsh and deterrent strike, Israel has been presented with several scenarios. There is skepticism about Tehran’s credibility and leaked intentions to target military bases and strategic sites.

Simultaneously, military, security, and political officials are making efforts to calm public fears, considering that Israel has previously experienced what Iran could use in terms of weapons, especially during the Gaza war and by Iran’s proxies in various scenarios. The danger extends to the northern region and the Galilee.

If the strike comes from Iran, it will likely pass through Syrian airspace to the north.

However, if the strike comes from what Israel considers Iran’s proxies in the region, the likelihood is that it will be directed from the northern region.

In either case, a single missile hitting Haifa Bay, where oil refineries are located, could put a quarter of a million Israelis living there and in the surrounding area within Iran and its allies’ range.

Diyar21Haber
Yaşam

e-Devlet kaza tutanağı özelliği geldi, işte detaylar

Deprem

Çorum’da 4.4 Korkutan Deprem!

DÜNYA

D21 News – Almanya, Netanyahu’yu şaşırttı. Eğer buraya gelirse tutuklarız.

DÜNYA

Keskin nişantı tek atışta iki işgalci askerini öldürdü

Yaşam

Taşıt kredisinde en cazip bankalar hangileri! Akbank, 400 Bin TL’ye kadar taşıt kredisi veriyor

MAGAZİN

Netflix Türkiye‘de lider değişikliği

SAĞLIK YEMEK / GIDA

Sağlıklı beslenme demans riskini azaltıyor!

MAGAZİN

Sıla’yla 4 ev değiştirdik!

Teknoloji

iPhone klavyesindeki müthiş araç! Zamandan büyük tasarruf sağlıyor

KAZA

Tır şarampole devrildi: Bir ölü, bir yaralı

BÖLGE HABER KAZA

Mardin’de otomobil ile motosiklet çarpıştı: 1 yaralı

ASAYİŞ BÖLGE HABER

5 ilde tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 13 gözaltı

SPOR

UEFA Avrupa Ligi ve Konferans Ligi finali Türkiye’de oynanacak, çifte müjde geldi!

MANŞET

Ayvalık Açık Hava Film Geceleri 15 Haziran’da başlıyor

GÜNCEL

D21 News – Erdoğan, Filistin’i tanıyan ülkelerin liderlerini tebrik ettiğini belirtti.

POLiTiKA & SiYASET

Mecliste tansiyon yükseldi! Ali Mahir Başarır’la Osman Gökçek birbirine girdi..

SAĞLIK

“Z Kuşağında Miyop Alarmı”

ASAYİŞ

D21 News – Suç örgütü lideri Barış Boyun, İtalya’da yakalandı ve beraberinde 19 kişi gözaltına alındı.

MAGAZİN

Ersay Üner… MEMLEKETİNDE FESTİVAL ÇOŞKUSU!

GÜNCEL Köpek Saldırıları

Erdoğan’a sunulan başıboş sokak köpekleri raporu, 3 bin 534 trafik kazası ve 437 bin kuduz aşısıyla ilgili bilgiler içermektedir.

Bir yanıt yazın