CHANGE  LANGUAGE

D21 Son Dakika -İran : İsrail karşılık verirse daha önce görülmedik silahlarla vururuz

İran : İsrail karşılık verirse daha önce görülmedik silahlarla vururuz

İran, Rusya’nın desteğini aldığı için İsrail’i ‘daha önce hiç kullanılmamış’ silahlarla saldırmakla tehdit ediyor

İran ise herhangi bir karşı saldırıya karşılık vereceği tehdidinde bulundu.

İslam Cumhuriyeti Rusya’dan destek alırken İran, olası bir İsrail karşı saldırısına yanıt olarak daha önce hiç kullanılmamış silahları konuşlandırmakla tehdit ediyor.

İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik Komitesi sözcüsü Abolfazl Amouei, “Daha önce kullanmadığımız bir silahı kullanmaya hazırız” dedi . İsrail’i “akıllıca davranmaya” çağırdı.

Hafta sonu İsrail’e 300’den fazla insansız hava aracı ve füze fırlatan İran, İsrail’in saldırısına karşılık vermesi halinde başka bir saldırı düzenleyebileceği konusunda uyardı . Ancak Hamas’ın 7 Ekim 2023’teki saldırısından birkaç gün sonra kurulan İsrail savaş kabinesi, yanıt vermeye kararlı olduğunu ifade etti.

İran’ın bu ayın başında Suriye’de Brig de dahil olmak üzere İslam Devrim Muhafızları yetkililerinin ölümüyle sonuçlanan hava saldırılarından İsrail’i sorumlu tutmasının ardından Rusya, İran’ın saldırısını “meşru müdafaa” olarak haklı çıkardı  . Orgeneral Muhammed Rıza Zahedi. İsrail sorumluluğu üstlenmedi.

Moskova’nın son birkaç yıldır Tahran’la bağlarını derinleştirdiği , Salı günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İran Devlet Başkanı İbrahim Raisi ile yaptığı görüşmede bunun altı çizildi. Putin, Orta Doğu’daki tüm tarafların itidal gösterme arzusunu dile getirirken, Kremlin tarafından yayınlanan çağrı özetine göre , iki taraf “karşılıklı yarar sağlayan altyapı projelerinin uygulanması da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda ikili iş birliğini artırma” konusunda mutabakata vardı. “tercüme edildiği gibi. Altyapı türleri ayrıntılı olarak açıklanmadı.

İran’ın, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşında kullanılmak üzere binlerce insansız hava aracı ve füze sağlayarak Moskova’ya yardım ettiği bildirildi. The Washington Post’un haberine göre Kremlin, İran’a gelişmiş savaş uçakları ve hava savunma teknolojisi sağlamayı da kabul etti  .

James Martin Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Araştırmaları Merkezi uzmanı Hanna Notte, “Artık Rusya’nın tüm nüfuzu elinde tuttuğu patron-müşteri dinamiği değil” dedi ve şöyle devam etti: “İranlılar bu değişimden fayda sağlıyor. İlişkilerinin doğası sadece bir şeyler almanın ötesine geçti. Bilgi aktarımı var, soyut kazançlar var.”

Kaynak: Habervitrini

İsrail itiraf etti!.. İran füzesi Askeri üsse düştü, C-130 nakliye uçağı zarar gördü

İsrail’in ünlü gazetesi Times of Israel, anlatıldığı kadar başarısız olmadığını yazdı. Özellikle Amerikan ve İngiliz savaş uçaklarının kendilerine büyük yardım sağladığını yazan site, o yardımlar olmasaydı İsrail sıkıntı yaşardı dedi.

Sitenin haberinde 170 İHA ve 30 seyir ve 120 seyir füzesinin fırlatıldığına dikkat çekerek İHA’ların yüzde 99’u etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
30 seyir füzesinin 22’sinin Demir Kubbe tarafından durduruldu. 9 seyir füzesi ise Demir Kubbe’den kurtulup düştü. Bunların beşinin Nevatim hava üssünü vurdu. Burada bulunan bir İsrail C-130 nakliye uçağı zarar verdi.

İran füzesi Askeri üsse düştü, C-130 nakliye uçağı zarar gördü
İran füzesi Askeri üsse düştü, C-130 nakliye uçağı zarar gördü

Ortadoğu’da ciddi haberleriyle tanınan Al Mayadeen, Pazartesi  tarihli raporuna göre bu, üst düzey bir ABD yetkilisi tarafından doğrulandı. Ona göre, dokuz İran füzesi İsrail’in demir kubbesini deldi ve iki İsrail hava üssünü vurdu. Bunlardan beşinin İsrail’in en büyük havalimanlarından biri olan Nevatim hava üssünü vurduğu söyleniyor.

Geri kalanların bir kısmı şehir dışına düşerken bir kaç füze sivil merkezleri indi.
Times of İsrail İran saldırısında en az 31 kişinin hafif yaralandığını bildirdi.
Bu arada güneydeki Bedevi topluluğuna mensup 7 yaşındaki bir kız çocuğu da ağır yaralandı. Kız, ele geçirilen bir balistik füzenin parçalarının doğrudan evine düşmesi sonucu başından yaralandı.


İran’ın benzeri görülmemiş saldırısında İsrail’de ciddi yaralanan tek kişi oydu. Hastane, kızın ameliyat edildiğini ve şu anda pediatrik yoğun bakım ünitesinde olduğunu söyledi. Kızın babası Muhammed, Acil Durum Müdahale Servisi Magen David Adom’un durumu iyi olan 31 kurbanı tedavi ettiğini söyledi.