CHANGE  LANGUAGE

Iran İsfahan’da ardı ardına patlamalar–D21 News

İsrail İran’ı vurdu.. İsfahan’da ardı ardına patlamalar

ABD’li yetkili, İsrail’in İran’ı vurduğunu söyledi..

ABD’li bir yetkili CNN’e, İsrail’in İran’a bir saldırı düzenlediğini ve bölgeyi daha da derin bir çatışmaya sürükleme tehdidinde bulunduğunu söyledi.

Yetkili, hedefin nükleer olmadığını söyledi.

İsfahan'da ardı ardına patlamalar

Başka bir üst düzey ABD’li yetkili CNN’e verdiği demeçte, İsrail’in Cuma günü (yerel saat) saldırısından önce ABD’nin beklentisinin sivil veya nükleer tesisleri hedef almayacağı yönünde olduğunu söyledi.

CNN daha önce   İsrail’in ABD’ye tepkisinin kapsamının sınırlı olacağını söylediğini bildirmişti . ABD istihbaratı, İsrail’in İran’a yönelik dar ve sınırlı bir saldırıyı değerlendirdiğini, çünkü İran saldırısının benzeri görülmemiş ölçeği göz önüne alındığında bir tür kinetik eylemle karşılık vermek zorunda olduklarını hissettiklerini ileri sürmüştü.

İkinci yetkili, hedeflerin aralığının “hiçbir zaman kesin olarak belirtilmediğini ancak nükleer ve sivil konumların açıkça bu kategoride olmadığını” ekledi.

ABD, İsrail’i, Başkan Joe Biden’ın Perşembe günü “benzeri görülmemiş” olarak nitelendirdiği, geçen hafta sonu İran saldırısına yanıt vermemeye çağırıyordu. İkinci yetkili, ABD’nin İsrail’in tepkisine “yeşil ışık yakmadığını” söyledi.

İran devlet yanlısı medya, İsfahan vilayetindeki nükleer tesislerin güvende olduğunu söylüyor
CNN’den Adam Pourahmadi’den

İran’ın devlet yanlısı Tasnim haberleri, “güvenilir bir kaynağa” atıfta bulunarak İsfahan eyaletindeki nükleer tesislerin “tamamen güvenli” olduğunu söylüyor.

Diğer İran medya kuruluşları da aynısını aktarıyor.

ABD’li bir yetkili CNN’e Cuma günü İsrail’in İran’a saldırı düzenlediğini söyledi. Yetkili, saldırının hedefinin nükleer olmadığını da sözlerine ekledi.

İranlı yetkili, İsfahan yakınlarında duyulan patlamanın “şüpheli nesneye” hava savunma ateşinden kaynaklandığını söyledi

CNN’den Adam Pourahmadi ve Irene Nasser’dan

İran’ın devlet bağlantılı Tasnim haber ajansına göre İranlı üst düzey bir askeri komutan, İran’ın İsfahan kenti yakınlarında duyulan yüksek sesli patlamanın “şüpheli bir nesneye hava savunması tarafından ateş edilmesinden” kaynaklandığını söyledi.

Tasnim’e göre İsfahan vilayetindeki kıdemli askeri komutan İkinci Tuğgeneral Mihandoust, “herhangi bir hasar veya olay” olmadığını söyledi.

ABD’li bir yetkili CNN’e İsrail’in İran’a saldırı düzenlediğini söyledi. İsrail ordusu yorum yapmadı.

İran devlet medyası , önemli nükleer tesisler de dahil olmak üzere bölgedeki tüm tesislerin güvenli olduğunu bildiriyor .

İran’ın yarı resmi FARS haber ajansının bildirdiğine göre, Cuma günü erken saatlerde İsfahan vilayetinde savaş uçaklarının bulunduğu askeri üssün yakınında üç patlama duyuldu.

Kaynaklar FARS haberine göre “Savunma, drone olması muhtemel bir nesneye yanıt olarak devreye giriyor” dedi. 

İran Ulusal Siber Uzay Merkezi sözcüsü Hossein Dalirian, hava savunmasının üç insansız hava aracını düşürdüğünü ve “şimdilik bir füze saldırısına ilişkin rapor bulunmadığını” söyledi.

HaberVitrini

NE OLMUSTU ??

İran : İsrail karşılık verirse daha önce görülmedik silahlarla vururuz

İran, Rusya’nın desteğini aldığı için İsrail’i ‘daha önce hiç kullanılmamış’ silahlarla saldırmakla tehdit ediyor

İran ise herhangi bir karşı saldırıya karşılık vereceği tehdidinde bulundu.

İslam Cumhuriyeti Rusya’dan destek alırken İran, olası bir İsrail karşı saldırısına yanıt olarak daha önce hiç kullanılmamış silahları konuşlandırmakla tehdit ediyor.

İran Parlamentosu Ulusal Güvenlik Komitesi sözcüsü Abolfazl Amouei, “Daha önce kullanmadığımız bir silahı kullanmaya hazırız” dedi . İsrail’i “akıllıca davranmaya” çağırdı.

Hafta sonu İsrail’e 300’den fazla insansız hava aracı ve füze fırlatan İran, İsrail’in saldırısına karşılık vermesi halinde başka bir saldırı düzenleyebileceği konusunda uyardı . Ancak Hamas’ın 7 Ekim 2023’teki saldırısından birkaç gün sonra kurulan İsrail savaş kabinesi, yanıt vermeye kararlı olduğunu ifade etti.

İran’ın bu ayın başında Suriye’de Brig de dahil olmak üzere İslam Devrim Muhafızları yetkililerinin ölümüyle sonuçlanan hava saldırılarından İsrail’i sorumlu tutmasının ardından Rusya, İran’ın saldırısını “meşru müdafaa” olarak haklı çıkardı  . Orgeneral Muhammed Rıza Zahedi. İsrail sorumluluğu üstlenmedi.

Moskova’nın son birkaç yıldır Tahran’la bağlarını derinleştirdiği , Salı günü Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İran Devlet Başkanı İbrahim Raisi ile yaptığı görüşmede bunun altı çizildi. Putin, Orta Doğu’daki tüm tarafların itidal gösterme arzusunu dile getirirken, Kremlin tarafından yayınlanan çağrı özetine göre , iki taraf “karşılıklı yarar sağlayan altyapı projelerinin uygulanması da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda ikili iş birliğini artırma” konusunda mutabakata vardı. “tercüme edildiği gibi. Altyapı türleri ayrıntılı olarak açıklanmadı.

İran’ın, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşında kullanılmak üzere binlerce insansız hava aracı ve füze sağlayarak Moskova’ya yardım ettiği bildirildi. The Washington Post’un haberine göre Kremlin, İran’a gelişmiş savaş uçakları ve hava savunma teknolojisi sağlamayı da kabul etti  .

James Martin Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Araştırmaları Merkezi uzmanı Hanna Notte, “Artık Rusya’nın tüm nüfuzu elinde tuttuğu patron-müşteri dinamiği değil” dedi ve şöyle devam etti: “İranlılar bu değişimden fayda sağlıyor. İlişkilerinin doğası sadece bir şeyler almanın ötesine geçti. Bilgi aktarımı var, soyut kazançlar var.”

Kaynak: Habervitrini

İsrail itiraf etti!.. İran füzesi Askeri üsse düştü, C-130 nakliye uçağı zarar gördü

İsrail’in ünlü gazetesi Times of Israel, anlatıldığı kadar başarısız olmadığını yazdı. Özellikle Amerikan ve İngiliz savaş uçaklarının kendilerine büyük yardım sağladığını yazan site, o yardımlar olmasaydı İsrail sıkıntı yaşardı dedi.

Sitenin haberinde 170 İHA ve 30 seyir ve 120 seyir füzesinin fırlatıldığına dikkat çekerek İHA’ların yüzde 99’u etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
30 seyir füzesinin 22’sinin Demir Kubbe tarafından durduruldu. 9 seyir füzesi ise Demir Kubbe’den kurtulup düştü. Bunların beşinin Nevatim hava üssünü vurdu. Burada bulunan bir İsrail C-130 nakliye uçağı zarar verdi.

İran füzesi Askeri üsse düştü, C-130 nakliye uçağı zarar gördü
İran füzesi Askeri üsse düştü, C-130 nakliye uçağı zarar gördü

Ortadoğu’da ciddi haberleriyle tanınan Al Mayadeen, Pazartesi  tarihli raporuna göre bu, üst düzey bir ABD yetkilisi tarafından doğrulandı. Ona göre, dokuz İran füzesi İsrail’in demir kubbesini deldi ve iki İsrail hava üssünü vurdu. Bunlardan beşinin İsrail’in en büyük havalimanlarından biri olan Nevatim hava üssünü vurduğu söyleniyor.

Geri kalanların bir kısmı şehir dışına düşerken bir kaç füze sivil merkezleri indi.
Times of İsrail İran saldırısında en az 31 kişinin hafif yaralandığını bildirdi.
Bu arada güneydeki Bedevi topluluğuna mensup 7 yaşındaki bir kız çocuğu da ağır yaralandı. Kız, ele geçirilen bir balistik füzenin parçalarının doğrudan evine düşmesi sonucu başından yaralandı.


İran’ın benzeri görülmemiş saldırısında İsrail’de ciddi yaralanan tek kişi oydu. Hastane, kızın ameliyat edildiğini ve şu anda pediatrik yoğun bakım ünitesinde olduğunu söyledi. Kızın babası Muhammed, Acil Durum Müdahale Servisi Magen David Adom’un durumu iyi olan 31 kurbanı tedavi ettiğini söyledi.