Nisan 19, 2024

Tuba Ünsal – ‘ŞÖHRETİN ÇİLESİ ÇOK!’ D21 Magazin Life

Nuri Alço… EŞİ GÜZEL HABERİ VERDİ! – D21 Magazin Life

Sur Esnafı Uyarıyor: Çocukların Çakmak Gazı Kullanımı Artıyor–D21 Haber

17 Nisan reytingleri belli oldu! <<

Diyarbakır’da Köprüden Atlayarak İntihar Edildi İddiası — 1 Güncel Haber

İzmir’de 4.5 korkutan deprem| AFAD son depremler

Iran 3 insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı.

Çocuklarım 2. el kıyafetle büyüdüler

Alanya Oba’ya yeni 1 park DAHA

Iran İsfahan’da ardı ardına patlamalar–D21 News

HAMAS saldırısından kurtulan 50 kişi intihar etti

2 resim arasındaki fark Ne Olabilir ? 1000`lerce kişiden sadece 1’i görüyor! Sen de dene IQ’nu ölç

“Dengeler: Biri Olmak” ekibi galada buluştu… D21 Magazin Life

Uğur Dündar’ın türbanlı kızı mı var? D21 News

Olimpiyakos Fenerbahçe’yi penaltılarla eledi -normal süre (1-0)

“12 Punto 2024”ün finalistleri açıklandı

Son Dakika – Tokat’ta 5.6 büyüklüğünde deprem oldu

Kastamonuspor Başkanı Aygün: Benim için Bursaspor ile Amedspor aynı– D21 Spor

27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali afişi belli oldu

Baden-Württemberg’deki Singen’den 6 km (3,7 mil) uzakta 2,9 büyüklüğünde hafif bir deprem meydana geldi 

CHANGE  LANGUAGE

Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, çocukların güvenliği için sürekli denetim altında olmaları gerektiğini vurguladı.D21 News

Hoş geldin Bebek projesi

Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, çocukların güvenliği için sürekli denetim altında olmaları gerektiğini vurguladı.

Çünkü çocuklar korkularını paylaşamayabilir veya tehdit altında olabilirler. Bu nedenle, takip cihazları, takip sistemleri, akıllı saatler ve telefon uygulamaları gibi yöntemlerle çocukların sürekli takip edilmesi önemlidir.

Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, çocukların güvenliği için sürekli denetim altında olmaları gerektiğini vurguladı.D21 News
Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, çocukların güvenliği için sürekli denetim altında olmaları gerektiğini vurguladı.D21 News

Ayrıca, çocuk istismarının genellikle tanıdık kişiler tarafından gerçekleştirildiğini belirten Yıldırım, “Bu nedenle, ‘Bu benim çocuğumun başına gelmez’ gibi düşüncelerle hareket etmemeliyiz” dedi.

Uzmanlar çocuk istismarına karşı uyardı: Çocuklar her zaman denetim altında olmalı!

Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, süngerli odada mahallenin çocuklarının yıllarca istismar edilmesi olayı ve çocukların güvenliği konusunu değerlendirdi
Takip cihazları, takip sistemleri, akıllı saatler, telefonlardaki uygulamalar, konum uygulamaları gibi uygulamalarla çocukların her zaman takip ediliyor olmasının gerektiğini söyleyen Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, “Çünkü çocuklar korkularından bunları paylaşamayabiliyorlar. Ya da tehdit altında olabiliyorlar.” dedi.

Bu tarzda eylemleri gerçekleştiren kişilerin çoğunlukla tanıdık kişiler olduğuna işaret eden Yıldırım, “Bu yüzden de ‘Bu benim çocuğumun başına gelmez. Ben zaten tanıdığım, bildiğim kişilere yolluyorum’ ya da ‘Tanıdığım, bildiğim ortamlarda bulunmasına izin veriyorum’ gibi düşüncelerde bulunmamalıyız.” diye konuştu.

Bağcılar’daki bir mahallede suculuk yapan bir kişinin işyerine yaptırdığı süngerli odada mahallenin çocuklara yıllarca cinsel istismar uyguladığı ve bu anları kayıt altına almasıyla ilgili haberler toplumda infiale neden oldu.

Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, istismar olayları olmadan çocukların güvenliğinin nasıl sağlanması gerektiği konusunu değerlendirdi.

“Bu olaylar olmadan daha önleyici bir noktada olmamız bizler için çok çok kıymetli.”

Yıldırım, istismar olayına dikkat çekerek, “Yine üzücü ve aslında hepimizi derinden etkileyen, kanımızı donduran, tepkiselliğimizin çok üst boyutlara çıktığı bir haberle karşı karşıya kaldık. Ne yazık ki bu olaylar sonrasında üzerine düşünme ve paylaşma noktasında olabiliyoruz. Bu olaylar olmadan daha önleyici bir noktada olmamız bizler için çok çok kıymetli. İstanbul Bağcılar’da 60 yaşındaki bir kişinin çocuklara karşı bir cinsel istismarda bulunduğu, bunun için özel bir oda yaptırdığı ve mahallenin çocuklarına yıllarca tecavüz ettiği ve bu anları da kayıt altına aldığını bir haberle karşı karşıya kaldık. Burada aslında en önemli detay şu; çocuğun ailesi okuldan çıkıp geç kaldığını fark ettiklerinde sorgulamaya başlıyorlar.” dedi.

 

“Çocukların her zaman denetim altında olması çok önemli.”

Uzun zamandır çocukların güvenliğinin nasıl sağlanacağı ve istismarın ne şekilde tespit edileceği konularının çok fazla konuşulduğunu ifade eden Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, şöyle devam etti:

“Hep şunu vurguluyoruz uzmanlar olarak. Çocukların her zaman denetim altında olması, takip cihazlarının, takip sistemlerinin, akıllı saatlerin, telefonlardaki uygulamaların, konum uygulamalarının kullanılması ve çocukların her zaman takip ediliyor olması bizler için çok önemli, çok kıymetli.

Çünkü çocuklar bunları tam olarak ifade edemeyecek noktada olabiliyorlar, korkularından bunları paylaşamayabiliyorlar. Ya da tehdit altında olabiliyorlar. Bu tehditlerden çok fazla korkabiliyorlar. Bu yüzden aslında bizlere düşen en önemli nokta, çocukların o denetimlerini sağlayabilmek, bunu da çağımızda programlar üzerinden yapabiliyoruz. En temel noktamız bu olabiliyor.

Çocuklara özel bölgeleri öğretilmeli

Çocuklara küçük yaşlardan itibaren bazı bilgilerin verilebiliyor olmasının önemine vurgu yapan Yıldırım, “Çocuklara; özel bölgelerimiz nereler, kimsenin bu bölgelere dokunmaması gerektiği, bu şekilde oyunların olamayacağı, bu şekilde arkadaşlıkların kurulamayacağı, ‘Ben senin amcan sayılırım, ben senin deden sayılırım’ ya da farklı bir şekilde kendilerine yaklaşan kişilerin tanıyor olsalar bile bu noktalara dikkat edilmesi gerektiğinin vurgulanması çok önemli. Bu bilgiler bir kere verilip hayatımıza devam edeceğimiz bilgiler değil. Sık sık belli aralıklarla çocuklara bu bilgiler verilmeli, bilgilendirici hikayeler okunmalı ya da ‘Böyle bir durum olsa ne yaparsın, şöyle bir durum olsa ne yapacağını biliyor musun?’ gibi aslında böyle paylaşımlar içinde olmamız gerçekten çok önemli.”

Çocuklar oyunlarla çizimlerle çok iyi ifade edebiliyorlar

Çocukların davranışlarına çok dikkat edilmesi gerektiğini de kaydeden Uzman Klinik Psikolog S. Aybeniz Yıldırım, “Çocukların davranış şekilleri, değişen davranış paternleri varsa bunlara çok dikkat edilmeli. Çocuklar aslında çok iyi ifade edebiliyorlar. Yani çocuk işte daha öfkeli şekilde davranışlarda bulunuyorsa, oyun temalarında farklı oyunlar kurmaya başladıysa, resimlerinde bunu vurgulamaya çalışıyorsa burada bizlerin de çok iyi birer gözlemci olması gerekiyor. Çocukların davranışları, duyguları, düşünceleri, fark ettirmeye çalıştıkları o çizimleri, oyun kurmaları bu noktalarda çok bilinçli olmamız gerekiyor. Bunların farkına varmamız gerekiyor, ebeveynler, anne babalar, bakım verenler olarak.” dedi.

Çocuklarla bu süreçleri, hazır olduklarında çalışmalı

Bu tür olayların bedensel olarak zararlarının yanı sıra çocukların zihninde psikolojik olarak da çok fazla sonuçları olabildiğini kaydeden Yıldırım, “Çocuklar o travmatik olaylardan etkilenebiliyorlar. Burada bahsettiğim şey gerçekten çocukların bir travmatik olayla karşı karşıya kalması diyebiliriz. Bu şekilde tanımlamak çok yanlış olmaz. Çocuklarla bu süreçleri, hazır olduklarında çalışmak çok değerlidir. Çünkü çocukların bu süreçleri, yaşadıkları görmezden gelindiğinde de ilerleyen yaşlarda, ilerleyen süreçlerde olumsuz etkileri olabiliyor.” diye konuştu.

‘Ben zaten tanıdığım, bildiğim kişilere yolluyorum’ denmemeli

Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ve son olarak unutulmaması gereken önemli bir nokta da şudur. Bu tarzda eylemleri gerçekleştiren kişilerin yabancı kişiler olmadığı, tanıdık kişilerin olduğudur. Büyük bir oranda bunu saptayabiliyoruz. Bu yüzden de aslında ‘Bu benim çocuğumun başına gelmez. Ben zaten tanıdığım, bildiğim kişilere yolluyorum’ ya da ‘Tanıdığım, bildiğim ortamlarda bulunmasına izin veriyorum’ gibi düşüncelerde bulunmamalıyız. Her zaman çocuğumuzu bu bilgilerle, bu farkındalıkla yetiştirmeye özen göstermeliyiz.” GuneydoguGuncel

Peki S.Aybeniz YILDIRIMUzman Klinik Psikolog Kimdir?

1992 yılında İstanbul’da doğmuştur. 2015 yılında FmvIşık Üniversitesi’nden ingilizcepsikoloji lisans derecesini almıştır.2019 yılında Üsküdar Üniversitesi klinik psikoloji programından mezun olmuştur. Lisans mezuniyeti sonrasında Erasmus staj programı ile İngiltere’de bulunan bir anaokulunda stajını tamamlamıştır.

Lisans eğitimi devam ederken bir çok eğitim ve seminerlere aktif olarak katılıp ,gönüllü çalışmalarda bulunmuştur.2012 yılında Tarlabaşı Toplum Merkezi’nde çocuklarla düzenli olarak seanslar yapmıştır. 2013 yılında Yağmur Çocuklar Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde özel eğitim alanında özel çocuklar ve aileleriyle çalışarak alan hakkında çalışmalar yapmıştır. 2014 yılında Nişantaşı Işık Okulları psikolojik danışmanlık biriminde stajını tamamlamıştır. Meslek hayatına 2016 yılında Özel Değişim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde psikolog olarak başlamıştır.

Klinik psikoloji alanında yüksek lisans eğitimi devam ederken NPİSTANBUL Hastanesi’nde ve Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık biriminde stajlarına devam etmiştir. Yüksek lisans eğitimi sonrasında Özel Çekmeköy Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kurum müdürü çalışmaya devam etmiştir.

2020 yılından itibaren Üsküdar Üniversitesi Etiler Tıp Merkezi’nde Çocuk ve Ergen Psikiyatri Birimi’nde çocuk ergen psikoloğu olarak görev yapmaktadır.

Terapi Eğitimleri

DEHB’si Olan ve Öfkeli Çocuklarda Oyun Terapisi, Reyhana Seedat – 2020

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Reyhana Seedat – 2019

Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi, Mehmet Zihni Sungur – 2017 – devam

Test Eğitimleri

Özel Öğrenme Güçlüğü Bataryası Uygulayıcı Eğitimi, Türk Psikologlar Derneği – 2020

WİSC-IV Zeka Testi Uygulayıcı Eğitimi, Türk Psikologlar Derneği – 2020

Tematik Algı Testi Uygulama ve Yorumlama Eğitimi, Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği- 2018

Moxo Dikkat Testi Uygulayıcı Eğitimi, Moxo Türkiye – 2018

Denver II Gelişimsel Tarama Testi Uygulayıcı Eğitimi, Türk Psikologlar Derneği – 2017

WISC-R Zeka Testi Uygulayıcı Eğitimi, Türk Psikologlar Derneği

MMPI Uygulama ve Yorumlama Eğitimi ,Türk Psikologlar Derneği

Psikolojik Danışmanlık Sürecinde Ön Görüşme ve Kısa Süreli Danışmanlık Eğitimi, Türk Psikologlar Derneği

Çocukların Objektif ve Projektif Testlerle Değerlendirilmesi Eğitimi, BePositive Psikolojik Danışmanlık Merkezi – 2016

Kaynak: https://npistanbul.com/tibbi-kadro/aybeniz-yildirim

Diyar21Haber

Bir yanıt yazın

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

MAGAZİN

Tuba Ünsal – ‘ŞÖHRETİN ÇİLESİ ÇOK!’ D21 Magazin Life

MAGAZİN

Nuri Alço… EŞİ GÜZEL HABERİ VERDİ! – D21 Magazin Life

DiYARBAKIR YEREL HABER Yaşam

Sur Esnafı Uyarıyor: Çocukların Çakmak Gazı Kullanımı Artıyor–D21 Haber

MAGAZİN

17 Nisan reytingleri belli oldu! <<

DiYARBAKIR YEREL HABER Yaşam

Diyarbakır’da Köprüden Atlayarak İntihar Edildi İddiası — 1 Güncel Haber

Deprem

İzmir’de 4.5 korkutan deprem| AFAD son depremler

DÜNYA

Iran 3 insansız hava aracını düşürdüğünü açıkladı.

MAGAZİN

Çocuklarım 2. el kıyafetle büyüdüler

Yaşam

Alanya Oba’ya yeni 1 park DAHA

DÜNYA

Iran İsfahan’da ardı ardına patlamalar–D21 News

DÜNYA

HAMAS saldırısından kurtulan 50 kişi intihar etti

Eglence

2 resim arasındaki fark Ne Olabilir ? 1000`lerce kişiden sadece 1’i görüyor! Sen de dene IQ’nu ölç

MAGAZİN

“Dengeler: Biri Olmak” ekibi galada buluştu… D21 Magazin Life

Yaşam

Uğur Dündar’ın türbanlı kızı mı var? D21 News

Fenerbahce SPOR

Olimpiyakos Fenerbahçe’yi penaltılarla eledi -normal süre (1-0)

MAGAZİN

“12 Punto 2024”ün finalistleri açıklandı

Deprem

Son Dakika – Tokat’ta 5.6 büyüklüğünde deprem oldu

Amedspor SPOR

Kastamonuspor Başkanı Aygün: Benim için Bursaspor ile Amedspor aynı– D21 Spor

MAGAZİN Sinema

27. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali afişi belli oldu

Deprem

Baden-Württemberg’deki Singen’den 6 km (3,7 mil) uzakta 2,9 büyüklüğünde hafif bir deprem meydana geldi