CHANGE  LANGUAGE

Yapıcıoğlu, soykırım işleyenlere yönelik kanun teklifi için TBMM kürsüsünden destek istedi

Yapıcıoğlu, soykırım işleyenlere yönelik kanun teklifi için TBMM kürsüsünden destek istedi

TBMM Genel Kurulu’nda HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin “Türk Ceza Kanunu, Türk Vatandaşlık Kanunu ve Aile ve Gençlik Fonu Kurulması hakkında kanun değişikliği yapılmasına dair kanun teklifi” hakkında kürsüde söz aldı.

29 yıl önce 1995 Temmuz’unda Serebrenitsa’da bir soykırım yaşandığını hatırlatan Yapıcıoğlu, ayrıca 9 ayı aşkın bir süredir Gazze’de büyük bir soykırımın gerçekleştirildiğini vurguladı.

Yapıcıoğlu, “Siyonist israil, bütün dünyanın gözleri önünde kadın ve çocuk demeden sivilleri katlediyor; mabetleri, hastaneleri, okulları, çadır kampları ve aş evlerini bombalıyor. Küresel sistem iflas etmiş, hiçbir şey yapmıyor/yapamıyor. Enkaz altında kalan cesetlerle birlikte çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 40 binden fazla sivilin katledildiği Gazze’de, yaşananların apaçık bir soykırım olduğu konusunda hiç kimsenin şüphesi yok.” ifadelerini kullandı.

“Soykırımcı katillerin, Türkiye’ye gelip hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam etmeleri kabul edilemez”

Türk vatandaşlığına sahip binlerce kişinin de siyonist israilin Gazze’deki soykırım suçuna fiilen iştirak ettiğine dikkat çeken Yapıcıoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan en az 4 bin kişinin Gazze’ye giderek soykırım suçuna fiilen iştirak ettiği bilgisi basına yansıdı. Türkiye pasaportu taşıyan ve siyonist israil hedefleri için askerlik yapanların toplam sayısı ise bunun çok daha üstünde. Gazze’de veya dünyanın herhangi bir yerinde kadınları, çocukları, bebekleri vahşice katleden, bu suretle bütün insanlığa karşı suç işleyen soykırımcı katillerin, daha sonra Türkiye’ye gelip hiçbir şey olmamış gibi hayatlarına devam etmeleri kabul edilemez.” diye konuştu.

“Meclis’in, soykırım ve insanlığa karşı suçların önlenmesi ve cezalandırılması konusunda da soruşturma talep etme yetkisine sahip olması gerekir”

“Soykırımın önlenmesi konusunda insanlık vicdanının, uluslararası sözleşmelerin ve iç hukukun Türkiye’ye yüklediği sorumluluğu yerine getirmek durumundayız.” diye Yapıcıoğlu, konuşmasının devamında şunları aktardı:

“Bilindiği üzere Türkiye, ‘Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni 23.03.1950 tarih ve 5630 sayılı Kanun ile onaylamıştır ve bu sözleşmeye taraf olmakla soykırımı önlemeyi ve cezalandırmayı taahhüt etmiştir. Bu sözleşmenin 5. maddesine göre sözleşmeci devletler, bu sözleşmenin hükümlerine etkinlik kazandırmak ve özellikle soykırımdan suçlu bulunan kimselere etkili cezalar verilmesini sağlamak için kendi anayasalarında öngörülen usule uygun olarak gerekli mevzuatı çıkarmayı taahhüt eder.

TCK’nın 76. ve 77. maddelerinde soykırım ve insanlığa karşı suçlar tanımlanmıştır. Ancak bu suçlar, yurt dışında bir yabancı tarafından ve yabancıya karşı işlenmiş ise sadece Adalet Bakanının talebi üzerine Türkiye’de cezai tahkikata başlanabilmektedir. Bu suçların faillerinin çoğunlukla kendi devlet kademelerinde önemli mevkilerde bulunmaları nedeniyle siyasi ilişkilerin bozulmaması adına hükümetler tarafından göz ardı edilmekte ve faillere yönelik soruşturma ve cezalandırma mekanizmaları işletilmemektedir.”

Yapıcıoğlu, “Uluslararası siyasi dengeler gözetilerek münhasıran Adalet Bakanına verilen ‘soruşturma talep etme’ yetkisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de verilmesi, yargı makamlarının millet adına karar verdiği düşünüldüğünde isabetli olacaktır. Bu anlamda soruşturma açılmasını talep etme yetkisinin salt yürütme eliyle değil, yasama organı eliyle de kullanılması, suçluların siyasi mülahazalarla yargılanmaktan kurtulması sonucunu engelleyebilecektir. Gerektiğinde savaş kararı alma, yurt dışına asker gönderme ve barış antlaşmalarını onaylama yetkisi olan Meclis’in, soykırım ve insanlığa karşı suçların önlenmesi ve cezalandırılması konusunda da soruşturma talep etme yetkisine sahip olması gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Soykırım suçunu işleyen katillerin suçu kime karşı işlediklerine de bakılmaksızın Türkiye’de yargılanıp cezalandırılmalı”

Partisinin kanun teklifi içeriği hakkında bilgi veren Yapıcıoğlu, “Genel Kurul Gündemine alınması’ oylarınıza sunulacak olan kanun teklifimiz; dünyanın neresinde olursa olsun, hangi dine ve hangi millete mensup olursa olsun, soykırım suçunu işleyen katillerin suçu kime karşı işlediklerine de bakılmaksızın Türkiye’de yargılanıp cezalandırılmasını, çifte vatandaşlığı olanlardan yapılan ‘yurda dön’ çağrısına rağmen üç ay içinde dönmeyenlerin vatandaşlıklarının kaybettirilmesini ve bu nedenle vatandaşlıkları kaybettirilenlerin mal varlıklarına el konularak Aile ve Gençlik Fonu’na aktarılmasını öngörmektedir. Kanun teklifimizin yasalaşması, Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi ile taahhüt edilen önleme yükümlülüğünün yerine getirilmesi yolunda önemli bir adım olacaktır.” dedi.

“Bütün milletvekillerinin lehte oy kullanarak kanun teklifimize destek vermesini umuyor ve bekliyoruz”

Teklife tüm milletvekillerinden destek vermesini talep eden Yapıcıoğlu, “Burada mevzu bahis olan hiçbir şekilde kendi halindeki Museviler ya da Yahudiler değildir. Hatta sadece Filistin’de, Gazze’de soykırım suçuna iştirak edenler de değildir. Kanunların en temel özelliklerinden biri genel hükümler içermeleridir. Bizim teklifimiz de dünyanın neresinde olursa olsun soykırım suçu işleyen katillerin cezalandırılmasıyla ilgilidir. Soykırımcı, soykırımcıdır; hangi dine veya millete mensup olduğunun önemi yoktur. Bu vahşi suçu kimlere karşı işlediğinin bir farkı da yoktur. Biz, Meclis çatısı altındaki bütün milletvekillerinin özellikle Filistin konusunda, Gazze’de gerçekleştirilen soykırım konusunda aynı hissiyata ve aynı hassasiyete sahip olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle bütün milletvekillerinin lehte oy kullanarak kanun teklifimize destek vermesini umuyor ve bekliyoruz. Bugün burada oy birliği ile alacağımız karar, insanlığın ortak vicdanına ve milletimizin hissiyatına tercüman olacaktır.” diye konuştu.


Kaynak: Guneydoguguncel ​Read More

Diyar21Haber
HAYVAN Köpek Saldırıları

SOKAĞIN HAYVANLARI

MAGAZİN

Melisa Doğu’dan yeni imaj!

Bilim ve Teknoloji Yaşam

Deodorantların Bazı Kıyafetlerde Neden Beyaz Leke Bıraktığını Açıklıyoruz! (Niye Her Giyside Olmuyor?)

Fenerbahce SPOR

Jose Mourinho’dan maç sonu olay sözler! ‘Kabul edilemez’

Bilim ve Teknoloji

Xiaomi Buds 5 tanıtım tarihi resmi olarak açıklandı

Tv

Gelinim Mutfakta yeni sezon sunucu kim oldu? Nursel Ergin Gelinim Mutfakta programından neden ayrıldı?

YEMEK / GIDA

Türk mutfağı dünya genelinde tanınan ve sevilen zengin bir mutfaktır

Bilim ve Teknoloji

Nissan Silvia tekrardan piyasaya sürülecek, üstelik yeni versiyonuyla

Bilim ve Teknoloji

Huawei Mate 70 lansmanı ertelendi, işte sebebi

Bilim ve Teknoloji

SpaceX 843 milyon dolarlık planı açıklandı

DÜNYA OrtaDogu

Esad’ın askerleri Suriye’de Mehmetçiğin gözlem noktasına saldırdı

SPOR

Dünya yolları İstanbul’da konuşacak: IRF Dünya Kongresi Türkiye’de gerçekleştirilecek

Fenerbahce SPOR

Şampiyonlar Ligi 2. eleme turunda Fenerbahçe turun kapısını araladı

DÜNYA MAGAZİN

Brezilya’da en çok izlenen ilk beş diziden biri: ‘Maraşlı!

POLiTiKA & SiYASET

CHP’nin ‘Torpil Listesi’ ortaya çıktı!

Bilim ve Teknoloji

VIVO X100 Pro Türkiye’de! | Fiyatını beğendik mi?

Bilim ve Teknoloji

Mercedes EQC ruhuna fatiha

DÜNYA SPOR

Müslüman dövüşçü Khabib’in mal varlıklarına el konuldu!

Bilgilendirme

Uyuşturucu Nedir / Uyuşturucunun zararları nelerdir? Biliyormuydun ?

DÜNYA OrtaDogu

Irak hükümetinden ‘PKK’ için yasak kararı!

He paid 1,200 TL for…

He paid 1,200 TL for 2 glasses of pomegranate juice,…

  Temmuz 17, 2024

Han betalte 1200 TL for…

Han betalte 1200 TL for 2 glass granateplejuice, og politiet…

  Temmuz 17, 2024

82 safaribiler ble kontrollert én…

82 safaribiler ble kontrollert én etter én i Alanya Under…

  Temmuz 17, 2024

The penalty for having a…

The penalty for having a house party in Alanya has…

  Temmuz 16, 2024

Straffen for å ha en…

Straffen for å ha en hjemmefest i Alanya er fastsatt…

  Temmuz 16, 2024

En buss med turister hadde…

En buss med turister hadde en ulykke i Muğla: 2…

  Temmuz 14, 2024

Leieøkninger og nye regler i…

Leieøkninger og nye regler i Antalya Antalya eiendomsmeglere og forretningstilhengere…

  Temmuz 13, 2024

Rent Increases and New Regulations…

Rent Increases and New Regulations in Antalya Antalya Realtors and…

  Temmuz 13, 2024

Bir yanıt yazın