CHANGE  LANGUAGE

D21 Haber – İşte Amerika’yı dehşete düşüren Rusya’nın uzay silahı

İşte Amerika’yı dehşete düşüren Rusya’nın uzay silahı

Rusya’dan Amerikan güvenliğine yönelik “ciddi tehdit” hakkında yeni bilgiler: Uzayda iletişimi felç edebilecek bir nükleer silah ..
Başta Amerika olmak üzere gelişmiş ülkeler saldırılar için uzaydaki uydularından yardım alıyor..
Savaş uçakları, Füzeler, İHA’lar ve savaş gemileri hedefleri için uydudan yararlanıyor. Uyduların ortadan kalkması demek özellikle hareketli hedeflere vuramamak demek.


Tehlike sadece savaş konusunda değil iletişim uydularının vurulması internet ve telefonun devre dışı kalması manası taşıyor.
İşte Rusların bu uyduları devre dışı bırakacak bir silah geliştirdiği ortaya çıktı. Bu bilgi bile Amerika’nın paniklemesine neden oldu.

 

17 Şubat 2024 Cumartesi günü, Amerikan ağı CNN, Washington’un bu hafta başında duyurduğu, Rusya’nın uzayda nükleer silah kullanma yetenekleriyle ilgili tehlikeli tehdit hakkında yeni bilgiler ortaya çıkardı.

ABD istihbaratına aşina üç kaynağa göre Rusya, patlatıldığında devasa bir enerji dalgası yaratarak uyduları yok edecek, dünyanın üzerinde konuştuğu ticari ve hükümet uydularının büyük bir kısmını felce uğratabilecek bir nükleer uzay silahı geliştirmeye çalışıyor.

 

 

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Ohio’lu Cumhuriyetçi Temsilci Mike Turner, Çarşamba günü komitesinin “ulusal güvenliğe yönelik ciddi bir tehditle ilgili bilgilere sahip olduğunu” belirten bir açıklama yayınlamasıyla Washington’da çılgınlığa yol açtı.

Cuma günü Başkan Joe Biden, Turner’ın Rusya’nın yeni bir nükleer uydusavar yeteneğinden bahsettiğini kamuoyu önünde doğruladı, ancak yetkililer, istihbaratın son derece gizli doğasını öne sürerek konuyu daha fazla tartışmayı inatla reddetti.

Ağa göre, Biden yönetimi yetkililerinin kamuoyu önünde doğruladığı gibi silah hâlâ geliştirilme aşamasında ve henüz yörüngeye ulaşmadı. Ancak yetkililer, kullanılması durumunda nükleer silahlar tarihinde tehlikeli bir noktaya gelineceğini ve günlük yaşamı tahmin edilmesi zor şekillerde ciddi şekilde bozabileceğini söylüyor.

Askeri uzay uzmanları tarafından genellikle nükleer elektromanyetik darbe olarak bilinen bu tür yeni silah, bir elektromanyetik enerji darbesi ve yüksek yüklü parçacıklardan oluşan bir sel oluşturacak ve bu da uzayı parçalayarak Dünya’nın etrafında uçan diğer uyduları devre dışı bırakacaktır.

Cuma günü Biden, “Rusya’nın şu anda yaptığının Amerika halkına veya dünyanın herhangi bir yerine yönelik nükleer bir tehdit oluşturmadığını” vurguladı.

“Yaptıkları ve/veya yapacakları her şey uydularla ve uzayla ilgilidir ve potansiyel olarak o uydulara zarar vereceklerdir” dedi.

Konuya aşina birçok kaynak, istihbarat bilgilerinin ifşa edilmesinin son derece zararlı olduğunu, çünkü kaynağın inanılmaz derecede hassas olduğunu söyledi. Bu kaynaklara göre istihbarat topluluğu şu anda erişimi nasıl koruyacağını bulmaya çalışıyor.

Biden yönetimi yetkilileri, Rusya’nın elektromanyetik nükleer bomba fırlatması durumunda bunun, kitle imha silahlarının uzayda konuşlandırılmasını yasaklayan 1967 Uzay Anlaşması’nın ilk ihlali olacağını öne sürüyor.

Kirby, bunun “Rusya dahil 130’dan fazla ülke tarafından imzalanan Dış Uzay Anlaşması’nın ihlali anlamına geleceğini” söyledi ancak ayrıntı vermedi.

Rusya son yıllarda birçok silah kontrolü anlaşmasından çekilerek Soğuk Savaş sonrası silah kontrol mimarisini yok etti.

Kaynak: Habervitrini

 

Diyar21Haber
MAGAZİN

Sinem Kobal – Kenan İmirzalıoğlu – 2. KIZLARINA 2. YAŞ PARTİSİ!

ASAYİŞ BÖLGE HABER

Batman’da çeşitli suçlardan aranan 113 kişi yakalandı

Yaşam

Kendi elleriyle ördüğü giysileri Gazze’nin yetim çocuklarına bağışladı

MAGAZİN

Can Bonomo – OĞLU ADIYLA SESLENİNCE!..

MAGAZİN

Edis… MARTILAR ‘KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ’ DİZİSİ İLE YENİDEN LİSTELERDE!

DÜNYA Yaşam

İsrail gece yarısı sivillerin çadırlarını bombaladı.. Refah’ta kanlı katliam

DÜNYA

Siyonist işgalciler Gazze’de Filistinlilerin çadırlarını vurdu: 40 şehid

BÖLGE HABER KAZA

Yakıt tankeri ile tır çarpıştı: 3 yaralı

SPOR

Galatasaray, Konyaspor’u 3-1 mağlup ederek şampiyon oldu

Deprem

AFAD ve Kandilli Rasathanesi duyurdu! Muğla Bodrum’da deprem!

POLiTiKA & SiYASET

Erdoğan, CHP’yi ne zaman ziyaret edecek? AKP’li isim görüşme tarihini duyurdu

MAGAZİN

25 Mayıs reytingleri belli oldu!

KAZA

Mersin’de Star Diyarbakır otobüsü zincirleme kaza yaptı: 10 ölü, 39 yaralı

MAGAZİN

Yargı – BÜYÜK FİNAL GECESİ İLE GENÇLERİN EĞİTİMİNE DESTEK!

Teknoloji

Xbox Next geliyor, PlayStation ayağa kalk büyüğün geldi!

DÜNYA

D21 News – 4 Avrupa ülkesi İHA ordusu kuruyor

MAGAZİN

Nicki Minaj – HAVAALANINDA GÖZALTINA ALINDI!

BÖLGE HABER

Muş’ta gökten yanmayan cisimler yağdı, halk korkuya kapıldı

DÜNYA

D21 News – Polonya’nın Gniezno kentinde sağanak yağış ve dolu hayatı felç etti.

POLiTiKA & SiYASET

Devlet Bahçeli’den asgari ücret açıklaması! İşte, Bahçeli’nin o soruya verdiği cevap

Bir yanıt yazın