CHANGE  LANGUAGE

D21 Haber – İşte Amerika’yı dehşete düşüren Rusya’nın uzay silahı

İşte Amerika’yı dehşete düşüren Rusya’nın uzay silahı

Rusya’dan Amerikan güvenliğine yönelik “ciddi tehdit” hakkında yeni bilgiler: Uzayda iletişimi felç edebilecek bir nükleer silah ..
Başta Amerika olmak üzere gelişmiş ülkeler saldırılar için uzaydaki uydularından yardım alıyor..
Savaş uçakları, Füzeler, İHA’lar ve savaş gemileri hedefleri için uydudan yararlanıyor. Uyduların ortadan kalkması demek özellikle hareketli hedeflere vuramamak demek.


Tehlike sadece savaş konusunda değil iletişim uydularının vurulması internet ve telefonun devre dışı kalması manası taşıyor.
İşte Rusların bu uyduları devre dışı bırakacak bir silah geliştirdiği ortaya çıktı. Bu bilgi bile Amerika’nın paniklemesine neden oldu.

 

17 Şubat 2024 Cumartesi günü, Amerikan ağı CNN, Washington’un bu hafta başında duyurduğu, Rusya’nın uzayda nükleer silah kullanma yetenekleriyle ilgili tehlikeli tehdit hakkında yeni bilgiler ortaya çıkardı.

ABD istihbaratına aşina üç kaynağa göre Rusya, patlatıldığında devasa bir enerji dalgası yaratarak uyduları yok edecek, dünyanın üzerinde konuştuğu ticari ve hükümet uydularının büyük bir kısmını felce uğratabilecek bir nükleer uzay silahı geliştirmeye çalışıyor.

 

 

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Ohio’lu Cumhuriyetçi Temsilci Mike Turner, Çarşamba günü komitesinin “ulusal güvenliğe yönelik ciddi bir tehditle ilgili bilgilere sahip olduğunu” belirten bir açıklama yayınlamasıyla Washington’da çılgınlığa yol açtı.

Cuma günü Başkan Joe Biden, Turner’ın Rusya’nın yeni bir nükleer uydusavar yeteneğinden bahsettiğini kamuoyu önünde doğruladı, ancak yetkililer, istihbaratın son derece gizli doğasını öne sürerek konuyu daha fazla tartışmayı inatla reddetti.

Ağa göre, Biden yönetimi yetkililerinin kamuoyu önünde doğruladığı gibi silah hâlâ geliştirilme aşamasında ve henüz yörüngeye ulaşmadı. Ancak yetkililer, kullanılması durumunda nükleer silahlar tarihinde tehlikeli bir noktaya gelineceğini ve günlük yaşamı tahmin edilmesi zor şekillerde ciddi şekilde bozabileceğini söylüyor.

Askeri uzay uzmanları tarafından genellikle nükleer elektromanyetik darbe olarak bilinen bu tür yeni silah, bir elektromanyetik enerji darbesi ve yüksek yüklü parçacıklardan oluşan bir sel oluşturacak ve bu da uzayı parçalayarak Dünya’nın etrafında uçan diğer uyduları devre dışı bırakacaktır.

Cuma günü Biden, “Rusya’nın şu anda yaptığının Amerika halkına veya dünyanın herhangi bir yerine yönelik nükleer bir tehdit oluşturmadığını” vurguladı.

“Yaptıkları ve/veya yapacakları her şey uydularla ve uzayla ilgilidir ve potansiyel olarak o uydulara zarar vereceklerdir” dedi.

Konuya aşina birçok kaynak, istihbarat bilgilerinin ifşa edilmesinin son derece zararlı olduğunu, çünkü kaynağın inanılmaz derecede hassas olduğunu söyledi. Bu kaynaklara göre istihbarat topluluğu şu anda erişimi nasıl koruyacağını bulmaya çalışıyor.

Biden yönetimi yetkilileri, Rusya’nın elektromanyetik nükleer bomba fırlatması durumunda bunun, kitle imha silahlarının uzayda konuşlandırılmasını yasaklayan 1967 Uzay Anlaşması’nın ilk ihlali olacağını öne sürüyor.

Kirby, bunun “Rusya dahil 130’dan fazla ülke tarafından imzalanan Dış Uzay Anlaşması’nın ihlali anlamına geleceğini” söyledi ancak ayrıntı vermedi.

Rusya son yıllarda birçok silah kontrolü anlaşmasından çekilerek Soğuk Savaş sonrası silah kontrol mimarisini yok etti.

Kaynak: Habervitrini

 

Diyar21Haber
HAYVAN

1 Vitrin Haber – İşte İstanbul’da İşte küçükbaş ve büyükbaş fiyatları

MAGAZİN

Mehmed: Fetihler Sultanı – DENGELER DEĞİŞİYOR!

Yaşam

Elleri ayakları bağlı ve gömülü kadın cesedi bulundu

POLiTiKA & SiYASET

1 Vitrin Haber – Erdoğan İran Cumhurbaşkanı Vekili Muhbir ile görüştü

MAGAZİN

Zamanın Kapıları’nın yeni fragman

SPOR

1 Vitrin Haber – Okan Buruk’un soyunma odasında ne dediği ortaya çıktı! “Kaldırın başınızı…”

SPOR

Beşiktaş – Jose Mourinho’nun maaşı belli oldu…

MAGAZİN

Alara Bozbey: Heyecan duyduğum hikâyeler var!

ASAYİŞ

Başörtülü hakim hakkında reddihakim talebinde bulunan avukat hakkında suç duyurusu

Yaşam

Haydar Dümen’in eşi de dolandırıldı!

KAZA Köpek Saldırıları

Köpek kaza yaptırdı..Balıkesir- İzmir yolunda trafik kazası: 3 ölü, 1 yaralı

Yaşam

Rümeysa Meriç Özcan – İlişkiye girmeyince arabaya bağlayıp uçurumdan attı!

MANŞET

19 Mayıs reytingleri belli oldu!

SPOR

Sörloth, İspanya’yı sallıyor

Yaşam

19 MAYIS COŞKUSU / ÜNLÜ SANATÇILARLA YAŞANDI!

SPOR

Süheyl Batum Ali Koç hakkında suç duyurusunda bulundu

KAZA

Antalya / Korkunç kaza: 2 ölü

Deprem

Deprem uzmanı Ahmet Ercan Balıkesir’i işaret etti! 7 büyüklüğünde deprem için Çanakkale’yi de uyardı

Deprem

Elazığ’da 4 şiddetinde deprem

MAGAZİN

Tur Rehberi / SETTEN EĞLENCELİ GÖRÜNTÜLER!

Bir yanıt yazın