CHANGE  LANGUAGE

Reisi’nin arkasındaki helikopterde bulunan görevli herşeyi anlattı.. Esrarengiz olay

Reisi’nin arkasındaki helikopterde bulunan görevli herşeyi anlattı.. Esrarengiz olay

Reisi’nin Doğu Azerbaycan’a yaptığı son ziyarette hazır bulunan Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Gulam Hüseyin İsmaili, bu ziyaretin ayrıntılarını anlattı ve cumhurbaşkanını taşıyan helikopterin kazasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Saat 6.00’da Tahran’dan ayrıldıklarını ve 19 Mayıs Pazar sabahı sabah 7.10’da Tebriz’e vardıklarını belirten İsmail. Göreve devam etmek üzere Tebriz’e iniş yapıldığında havanın gayet iyi olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Reisi, önceki gün İran-Azerbaycan sınırında baraj açılış törenine katılmış, dönüş yolunda helikopter kazasında hayatını kaybetmişti.

İran devlet kanalı IRIB’e açıklamalarda bulunan İsmaili, İranlı yetkilileri taşıyan 3 helikopterden birinde olduğunu, Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindekilerin bir diğer helikopterde yolculuk ettiğini ifade etti.

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Gulam Hüseyin İsmaili

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Gulam Hüseyin İsmaili

Reisi’nin Doğu Azerbaycan’a yaptığı son ziyarette hazır bulunan Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Gulam Hüseyin İsmaili, bu ziyaretin ayrıntılarını anlattı ve cumhurbaşkanını taşıyan helikopterin kazasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Saat 6.00’da Tahran’dan ayrıldıklarını ve 19 Mayıs Pazar sabahı sabah 7.10’da Tebriz’e vardıklarını belirten İsmail. Göreve devam etmek üzere Tebriz’e iniş yapıldığında havanın gayet iyi olduğunu dile getirdi.

Gulam Hüseyin İsmaili olaya ilişkin şu detayları verdi: İlk olarak Akbend’deki sınır projesini ve uluslararası ulaşım güzergahını gezdik. Helikopterler görev alanına indi ve sabah saat 9.00 sıralarında çok güzel bir havada tekrar Akbend’de Hüdaaferin bölgesine ve aşağı bölgedeki Kızkalesi Barajı’nın hareket ettik ve gayet açık bir havada helikopterler iniş yaptı.

DETAYLI BILGi

Barajın açılışına ilişkin Azerbaycan Cumhuriyeti ile aramızda ortak program yürütülerek, Azerbaycan mevkidaşı ile bir saatten fazla diplomatik toplantı yapıldı ve öğle namazı kılındı. Bazı köy halkının da talepleri üzerine mescitte halk ile, Cumhurbaşkanının bölge sakinleriyle son bir görüşmesi gerçekleşti. Hava güzel ve açık iken helikopterlere binip planlarımıza devam etmek üzere Tebriz’e doğru yola çıktık.

Öğle namazının ardından saat 13.00 sıralarında vatandaşlarla görüştükten sonra Kızkalesi Barajı’ndan ayrıldık. Helikopterler Kızkalesi Barajının alt kısımlarından Tebriz’e doğru hareket etti, hava açık ve durgundu ve herhangi bir özel hava olayı ile karşılaşmadık.

Yarım saat yol aldıktan sonra Süngün bakır madeni yanındaki bölgede bu bölgeye varmadan önce, bu rotanın seçildiği alanın bitişiğindeki vadide, alana yayılmış sofra gibi bir bulut parçası vardı. Helikopter rotamızda sisten bir eser yoktu. Sis vadinin aşağı kesimlerinde olabilirdi. Ancak hava açık ve berraktı ve vadinin üzerinde sınırlı bir alanda bulutlar vardı.

DETAYLI BILGi

Uçuş yüksekliği açısından helikopterlerin yüksekliği bu bulutlarla karşılaşacak şekildeydi ve bulutların biraz altındaydık. Sayın Reisi’yi taşıyan helikopterin pilotu ve yanımızda helikopter grubunun komutanı olan Şehit Yüzbaşı Mustafavi  bizim helikopterin pilotunun daha sonra aktardığına göre yükseğe çıkıp bulutların üzerine çıkacağını ve yukarıdan devam edeceğini söyledi.

Helikopterler bulutların üzerinden gitti ve biz üç numaralı helikopterdeydik, cumhurbaşkanını taşıyan helikopter ortadaydı ve önde başka bir helikopter vardı.

30 saniye sonra bulutun üzerine çıktığımızda pilot, ana helikopterin eşlik etmediğini ve onu görmediğini ifade etti. Bulutlardan geçiş normaldi, bazen uçuşta buluta vardığımızda titreşim oluyordu ve bunun normal olduğunu söylediler. Tamamen normal bir şekilde yolumuza devam ettik ve bulut sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı: ‘Meteorolog rüzgar veya fırtına ve bulutlarla ilgili bir rapor verdi mi?’ sorusuna şöyle cevap verdi: Hayır herhangi bir rapor yoktu. Bulutlar bitti ve hiç bulutun olmadığı bir havaya ulaştık ve altımızda bulutların ardındaki zirvelerin sırtını ve yanında Süngün bakır madenini görebiliyorduk.

Helikopterlerden biri gelmeyince pilotumuz geri döndü. Yardımcı pilota ne olduğunu sordum, o da helikopterin gelmediğini, acil iniş yapmış olabileceğini, her ne kadar çağrı yaptılarsa da telsiz iletişiminin kesik olduğunu ve cevap gelmediğini, 1 dakika 30 saniye kadar önce iletişim kurulduğunu  söyledi. Sonra bulutların üstüne çıkmamız gerektiğini söyledi ve biz de öyle yaptık. Bulutlar bir dakikadan kısa sürede dağıldı.

Pilot alanın üzerinde birkaç tur attı ve bulutların üzerine çıktı ancak yeri göremiyorlardı, bulutların altına girmeleri mümkün değildi ve görüş alanı da yoktu, bu yüzden alanın etrafında tur attılar ve ne kadar uğraşsalar da telsiz görüşmesi yapamadılar. Biz de Süngün maden bölgesine indik ve oradan durumu takip ettik.

Başkanın arkadaşlarının cep telefonları vardı. Yüksekte anten verici vardı ve vadide yoktu, o andan itibaren uçuş ekibi bize telsiz iletişimimizin olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanının güvenlik komutanı  General Musevi’yi, Dışişleri Bakanını, Valiyi ve Cuma İmamını aradık ama hiçbiri cevap vermedi. Bu aramalar helikopterin içinde ve madenin yanında oturduğumuz sırada yapıldı. Ben, Mehrabiyan Bey, Bazarbaş Bey ve diğerleri arıyorlardı ama cevap alamadık.

Uçuş ekibi, pilot Mustafavi’nin cep telefonundan arandıklarını, Ayetullah Ali Haşim’in cevap verdiğini ve ‘iyi değilim, vadiye düştük’ dediğini ancak kendisinin spesifik herhangi bir şey söylemediğini aktardı.

DETAYLI BILGi

Gerçekleştirilen görüşme şu şekildeydi: Arayıp nasıl olduklarını sordum, iyi olmadığını, ne olduğunu anlamadığını, nerede olduğunu bilmediğini söyledi. Ağaçların altında olduğunu söyledi ve kimseyi görüyor musun diye sorduğumda: ‘Kimseyi görmüyorum ve yalnızım, çevremde kimse yok dedi’. Bölgenin bir özelliğini görüyor musunuz diye sorduğumda bize ağaçların olduğunu etrafındaki gördükleri ile ilgili bilgi verdi. Helikopterin kaza yaptığı belliydi ve kaza yerine giderek kurtarma çalışmasına başlama kararı verdik.

Bakır madeninin olduğu yerde uygun imkanlar vardı ve bu olayın yaşandığı tahmin edilen bölgeye doğru ilerledik. Sayın Al-i Haşim’yi üç veya dört kez aradım ve olaydan üç veya dört saat sonra cevap verdiler. Ama son aramalarda konuşmadı ve sadece nefes sesleri geliyordu. Daha sonra diğer yolcuların olay yerinde hayatını kaybettiği belirlendi.

Bölgeye ulaştığımızda koşullar, olayda cumhurbaşkanı ve diğer yolcularının hemen şehit olduğunu, ancak Sayın Al-i Haşim’in ise kazadan birkaç saat sonra şehit olduğunu gösteriyordu.

Kaza bölgesinin durumunu yukarıdan takip ettiğimizde patlama sesi, yangın ve duman tespit edilemedi. Aynı zamanda köy idaresini, polisi ve halkı harekete geçirerek köylülere herhangi bir patlama ve duman belirtisi görüp görmediklerini sorduk.  Kimsenin patlama ya da çarpma görmediğini, sadece helikopterlerin gittiğini gördüğünü söylediler ama patlama ve duman sesini gördüğünü söyleyen de olmadı. Tabii bu bölge neredeyse ıssız.

Sayın Al-i Haşim bana bir orman olduğunu söylemişti. Bazı arkadaşlar da onun daha önce oradaki ağaçların yandığını ve böyle bir şeyi neredeyse tanıyabileceğini söylediğini ifade etti. Yetkililere sordum, Arasbaran’da yıllar önce bazı ağaçların yandığını ancak kendisinin fiziki ve ruhsal durumlarının iyi olmadığını, yaralanmalar nedeniyle sözlerine güvenemediğimizi söylediler. Alanda da herhangi bir geçmiş yangın izi yoktu.

DETAYLI BILGi

Süngün bakır madenine indikten yaklaşık bir saat sonra hava güzeldi ancak kaza yerine gittiğimizde bulutlar oluştu, yağmur yağmaya başladı ve sis çöktü ve saat 15:00’ten itibaren bölgede hava bambaşka bir hal aldı. Silahlı kuvvetler, Kızılay ve farklı birimlerden arama ekipleri bize ulaştığında hava değişmişti ve bakır maden kompleksine ilk ulaşanlardık ve kurtarma ekiplerinin bölgeye ulaşması zaman aldı.

İsmaili, bazılarının dile getirdiği ‘hava koşulları bu şekildeyken neden uçulduğu’ sorusuna cevaben şunları söyledi: Meteoroloji ve genel uçuş koşulları ile uçuşa ilişkin hava durumu standartları konusunda uzman değilim ama kendi gözlerimle gördüğüm ve sık sık geziler yapan biri ve olaya tanık olan biri olarak diyorum. Tebriz’den Akbend’e, Akbend’den Kızkalesi Barajına kadar ve dönüşte ilk rotada şartlarımız normaldi, dönüşte yolda vadideki bulut durumunu gözlemledik.

Uzmanların bu miktarın uçuşu engelleyen etken olup olmadığını açıklaması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı kendisi, şartlara ve koşullara uyma konusunda diğerlerinden daha dikkatli davranırdı ve geziler sırasında hava koşullarına binaen gezisini birçok kez değiştiği görüldü. Başkan da uçuş ekibine yönetmeliğin gerektirdiğini yapmasını söylerdi ve bu konuda herhangi bir emri ya da yasağı yoktu. Daha ziyade mevzuatın izin verdiği şeyi yapmalarını belirtir ve şartlar uygun olmazsa ve görevi olduğu takdirde daha farklı bir şekilde kara yolu ile döneceklerini ifade ederdi.

Geçtiğimiz günlerde Uzmanlar Meclisi seçimleri sırasında Horasan’ın Güneyine gerçekleştirdiği gezi şahsi olduğundan normal uçakla gitmiş ve geri döndüğünde hava koşulları değişmiş ve uçuş iptal edilmişti. Gece karadan Meşhed’e, uçakla da Tahran’a geldiler. İş ya da zorunluluk varsa kurallara uyuyorlardı.

Ordu, Devrim Muhafızları, Besic, Kızılay ve halk güçlerinin aktif olduğu bu olayda yoğun çaba sarf edilmiş, olay yerine ulaşılması zaman almıştır. Kazanın ardından bölgede oluşan çok olumsuz hava koşullarında özverili bir çaba sarf edildi ve çalışan emekçilere teşekkür ediyorum.

Kazadan sonra kısa bir süre hayatta kalan tek kişi Şehit Ayetullah Al-i Haşim’di ve olay yeri koşulları diğer helikopter yolcularının kaza sırasında şehit olduğunu gösteriyordu.

Kaynak: Habervitrini

Diyar21Haber
MAGAZİN

The Lord of the Rings yeni fragmanı paylaşıldı

DÜNYA

Hizbullah’ın tehdidi sonrasında Kıbrıs Rum Kesimi panikledi..

BÖLGE HABER

Pekşahin: Elektrik direklerinden en az 4 metre uzakta ekim yapın

BÖLGE HABER

Diyarbakır ve Mardin’deki anız ve örtü yangının boyutu drone ile görüntülendi

Yaşam

İşte Avrupa’nın harcama raporu: En ucuz Türkiye, en pahalı İsviçre

SPOR

Kerem Aktürkoğlu: Gruptan lider çıkmak istiyoruz

DiYARBAKIR YEREL HABER

Anız faciası / DiYARBAKIR

MAGAZİN

Oğuzhan Koç – YENİ ALBÜMÜN İLK HABERCİSİ: ‘Bİ ŞEY EKSİK’

DiYARBAKIR YEREL HABER POLiTiKA & SiYASET

Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan HÜDA PAR heyeti: “Vatandaşın can güvenliğini sağlayın!”

SPOR

Voleybolcu kızlar Milletler Ligi’ne veda etti

DÜNYA

CNN : İsrail, Lübnan’a saldırı planlarını ABD’ye iletti

BÖLGE HABER DiYARBAKIR YEREL HABER

Diyarbakır’da anız dehşeti.. Ölü sayısı 11’e çıktı 5 kişi komada

Yaşam

Timur Cihantimur intihara kalkıştı üzerini çırılçıplak soydular

Deprem

Uzmandan korkutan deprem uyarısı: Deprem kapıda!

MAGAZİN

‘Öldür Beni Sevgilim’ Star’da

İlçe Haberleri

Diyarbakır ve Mardin arasında büyük yangın: Can kaybı 11’e yükseldi

MAGAZİN

Madonna – ‘KONSERE GEÇ ÇIKMA’ DAVASI SONUÇLANDI!

DÜNYA

İşgalciler, eski Filistin Meclis Başkanı Duveyk’i yeniden esir aldı

MAGAZİN

Berdan Mardini – 15 YAŞ KÜÇÜK SEVGİLİSİNİN AYRILIK SEBEBİ BELLİ OLDU!

Sinema

‘Gülümse 2’ filminin fragmanı yayınlandı..

Et jordskjelv skjedde i landlige…

Et jordskjelv skjedde i landlige Alanya i dag. 2024-06-20 /…

  Haziran 20, 2024

Personen som onanerte mens han…

1 - Personen som onanerte mens han så på en…

  Haziran 20, 2024

Den nye adressen til russere…

Den nye adressen til russere som rømte fra Alanya er…

  Haziran 15, 2024

To barn ble slått fordi…

To barn ble slått fordi de spilte fotball på hotellhytta…

  Haziran 15, 2024

Skammelige BILDER i mange bakerier…

Skammelige BILDER i mange bakerier og konditorier i Alanya Alanya…

  Haziran 12, 2024

Et nyttekjøretøy og en elektrisk…

Et nyttekjøretøy og en elektrisk scooter kolliderte i Alanya; 1…

  Haziran 9, 2024

En annen turist funnet død…

En annen turist funnet død på hotellrommet sitt 2024-06-05 Den…

  Haziran 5, 2024

Another Tourist Found Dead in…

Another Tourist Found Dead in His Hotel Room 2024-06-05 Russian…

  Haziran 5, 2024

Bir yanıt yazın