CHANGE  LANGUAGE

Prof. Dr. Naci Görür uyardı: Marmara’da iki fay birden kırılırsa 7.5, 7.6’yı bulabilir

Prof. Dr. Naci Görür uyardı: Marmara’da iki fay birden kırılırsa 7.5, 7.6’yı bulabilir

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depremine dair yeni uyarıda bulundu. Görür, “Marmara’da deprem üretecek olan iki tane aktif fay kolu var. Kırıldığı zaman minimum 7.2 üretir. İkisi birden kırılırsa 7.5, 7.6’yı bulabilir” dedi.
Yayınlanma: 

Artı Gerçek – Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Maraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından meydana gelen artçı depremleri değerlendirdi.

Prof. Dr. Naci Görür, Kayseri ve Sivas’ta peş peşe yaşanan depremler sonrası o bölgedeki faylarda hareketlenme olabileceği konusunda uyarılar yaptı. Olası Marmara depremi için değerlendirme yapan Prof. Dr. Naci Görür, yalnızca deprem için değil iklim değişikliği konusunda da önlemler alınmasını talep etti.

Görür, olası İstanbul depremine dair yeni uyarıda bulundu. Görür, “Marmara’da deprem üretecek olan iki tane aktif fay kolu var. Kırıldığı zaman minimum 7.2 üretir. İkisi birden kırılırsa 7.5, 7.6’yı bulabilir” dedi.

‘DENİZDE ÇOK SIK DEPREMLER OLUYOR’

Görür, Marmara Denizi’nde sık sık meydana gelen 3 ve 4 büyüklüğündeki depremlere ilişkin “Marmara Denizi’nde deprem çok sık oluyor. Özellikle Orta Marmara Çukurluğundan yani Silivri açıklarından itibaren batıya doğru Tekirdağ’da o arada denizde çok sık depremler oluyor. Bu depremler çoğunlukla üçlü ve dörtlü olur. Bu depremlerin önemli bir kısmı da tektonik depremler değildir. Daha ziyade denizin dibinden çıkan doğalgaz çıkışlarına bağlıdır. Dolayısıyla doğalgaz çıkışları ve o yöredeki hareketlilik böyle depremler oluşturabilir. Bu 4.1 büyüklüğündeki depreme herhangi bir önem vermek doğru değildir. Çok sık olabilir” dedi.

‘AVRUPA YAKASI DEPREM YÖNÜNDEN ASYA YAKASINA GÖRE SORUNLUDUR’

Görür, Avrupa yakasının zemininin Anadolu yakasına göre daha zayıf olduğunu belirterek, “İstanbul’da ilçe bazında sağlamlıktan söz ediyorsak, Avrupa yakasında olan yerler göreceli olarak depremde daha zafiyeti olan yerler. Sebebi de Avrupa yakasındaki jeolojik formasyonlar ve özellikleri. Asya yakasındaki ilçeler Avrupa yakasındaki ilçelere göre jeolojik formasyonlar itibarıyla göreceli olarak depremde daha iyi durumda olabilecek yerler. Avrupa yakası deprem yönünden Asya yakasına göre daha sorunludur çünkü oradaki jeolojik formasyonlar daha gençtir. Zemin özellikleri bakımından daha zayıftır. Asya yakasının zemini jeolojik olarak oradaki formasyonlar itibarıyla daha sağlamdır” diye konuştu.

‘İKİ FAY BİRDEN KIRILIRSA 7.5 VE 7.6’YI BULABİLİR’

Olası Marmara depremi için uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, “Marmara Denizi’nde beklenen deprem 7.2 ile 7.6 arasında değişecektir. Bütün senaryolar ve hazırlıklar 7.5 büyüklüğünde deprem için yapılıyor. Marmara’da deprem üretecek olan iki tane aktif fay kolu var. Bunlardan biri Adalar kolu, yaklaşık 45 kilometre uzunluğunda. Bu tamamen kırıldığı zaman 6’lar mertebesinde deprem üretir. Bir diğeri ise Kumburgaz fay koludur. Yeşilköy açıklarında Silivri açıklarına kadar uzanır. Bu da 65 kilometre uzunluğundadır. Kırıldığı zaman minimum 7.2 üretir. İkisi birden kırılırsa 7.5, 7.6’yı bulabilir. Marmara’nın batısında Tekirdağ fayı muhtemelen 1912 Şarköy depreminde kırıldığı için orada büyük bir depremin üretileceğini düşünmüyoruz. Dolayısıyla Marmara’da depremin 7.2 ile 7.6 arasında değişeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

‘KAYSERİ VE SİVAS’TA DEPREMLER OLURSA ŞAŞIRTICI OLMAZ’

Prof. Dr. Naci Görür, “Türkiye’de Doğu Anadolu bölgesinde iki tane büyük deprem oldu. 7.8 ve 7.6 bunlar bayağı büyük depremler. Ülkemizin Anadolu levhası bu iki deprem nedeniyle aşağı yukarı 7 buçuk metre güneye doğru savruldu. Levhanın bu hareketine bağlı olarak o levhanın içerisindeki fay sistemleri en azından Doğu Anadolu bölgesindeki fay sistemleri, bu Anadolu levhasının ani hareketinden etkilenip bunların stres alanında değişiklikler meydana geldiği kimi faylarda stresin arttığı kimisinin azaldığını varsayabiliriz. Bu iki büyük deprem nedeniyle bu bölgelerde fayların bir anlamda harekete geçtiğini ve zaman zaman depremler üreteceğini bunun da normal olduğunu söyledik. Mesela Malatya, Sivas, Kayseri, Bingöl, Adana yöresinde ve hatta Kıbrıs’ta iki büyük depremin sonucunda hareketlenmelerin olabileceğini normal karşılanması gerektiğini söyledik. Kayseri, Sivas’ta depremler olursa bizim için şaşırtıcı olmaz. O bölgelerde faylarda iki deprem nedeniyle bir hareketlenme olabilir” diye konuştu.

‘SADECE DEPREM DEĞİL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ DE VURACAK’

İklim Değişikliği konusunda da uyarılarda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, “Sadece deprem değil iklim değişikliği de bizi vuracak. Görüyorsunuz yağış düşüyor, fırtınalar çıkıyor, sel baskınları, kaya düşmeleri, heyelanlar oluyor. Dünya ısınıyor, deniz seviyesi yükseliyor. Dünya deniz seviyesinin ısınması bizim kıyılarımızı da deniz basacak demektir. Bunlar bugün yarın olmaz ama bir devlet uzun süreli de olsa bunları düşünüp önlem alması gerekir. Dolayısıyla bir afet bakanlığını Türkiye hak ediyor, doğru olan bu” dedi. (DHA)

İstanbul için kıyamet senaryosu çizmeye gerek yok diyen uzman isim açıkladı: İstanbul’da 6.5’ten daha büyük deprem olmaz, Marmara’da çoklu yırtılma beklenmiyor

Kahramanmaraş’ta 11 ilde büyük yıkım yaratan depremlerden 1 hafta önce uyarıda bulunan Maden Teknolojisi ve Yer Bilimleri Uzmanı Serkan İçelli, beklenen büyük İstanbul depremi ile ilgili flaş açıklama yaptı. İçelli kıyamet senaryosu çizmeye gerek yok derken, “Marmara’da çoklu yırtılma beklemiyoruz. Çınarcık ve Adalar fayında 6.4, Marmara Çukuru’nda ise 6.5 büyüklüğünün üzerinde deprem olmaz” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş merkezli iki deprem hem 11 ili yıktı hem de 50 bine yakın vatandaşın hayatına mal oldu. Deprem felaketi sonrası uzmanlar birbiri ardına özellikle beklenen büyük İstanbul depremi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kimi uzmanlar İstanbul’da 2045’e kadar depremin olmayacağını savundu kimi ise en az 7.4 büyüklüğünde bir depremin meydana geleceğini iddia etti.

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerden 1 hafta önce uyarılarda bulunan Maden Teknolojisi ve Yer Bilimleri Uzmanı Serkan İçelli, olası İstanbul depremi ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu.

Haber Global’de yer alan habere göre bazı uzmanlarların Marmara depreminin 7’nin üzerinde bir büyüklüğe sahip olacağı iddialarına katılmadığını söyleyen Serkan İçelli olası İstanbul depreminin 6.5 büyüklüğünün üzerine çıkmayacağını söyledi.

İçelli, yaşanılması düşünülen Marmara depreminde Çınarcık ve Adalar fayında 6.4, Marmara çukurunda ise 6.5 büyüklüğünde deprem beklediğini söyleyerek, “Marmara’da çoklu yırtılma beklemiyoruz. Çoklu yırtılma dediğimiz segmentler arasında çoklu yırtılmadan dolayı 7.4, 7.8’e kadar deprem üreteceğini söyleyen uzmanlarımız var.

Fakat ben bu görüşlere katılmıyorum. Burada ki üst kabuğunun çok sert olması ve 10 kilometre derinlikteki zeminin zayıf olmasından dolayı sürünme devam ediyor. Alttan süründüğü için de bu enerji azalıyor. Yaklaşık 200 yıllık sismiste çok sık devam ettiği için burada herhangi bir 7 büyüklüğünde deprem enerjisi yok.

Bu yüzden kıyamet senaryosu çizmeye gerek yok. Biz Çınarcık ve Adalar fayı üzerinde 6.4 büyüklüğüne kadar bir deprem bekliyoruz. Yine orta Marmara çukurunda da ise 6.5’e kadar bir deprem olur. Fakat bu büyüklüklerin üzerinde olmaz” şeklinde konuştu.

TSUNAMİ UYARISI YAPTI

İçelli kıyı şeritli ilçelerin tsunamiden etkileneceğini belirterek, “Bu depremler çok yakın zamanda mı uzak zamanda mı olur kimse bilemez. Bildim diyenler de yalan söyler. Yer altında düşey atımlı bir fayın oynaması durumunda özellikle Büyükçekmece ve Küçükçekmece gibi kıyı şeritli ilçelerimizi çok etkileyecektir. Yalova ve karşısında ki kıyıları depremin ardından tsunami etkileyecektir” ifadelerini kullandı.

İçelli, vatandaşların deprem yaşanacağı tarihleri ortaya atan şahıslara itibar etmemesi gerektiğini söyleyerek, “Önemli bir konu ise malum depremden önce bildiğini söyleyenler var. Bunlara itimat etmeyin” dedi.

İstanbul’da mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Afet ve Acil Durum yönetimi başkanlığı (AFAD), ‘kırmızı eylem’ planıyla Megakent’te deprem riski taşıyan ilçe ve mahalleleri açıkladı. İşte listedeki ilçeler…

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

6 Şubat’ta yaşanan asrın felaketinin ardından, büyük İstanbul depremi için senaryolar yeniden gündeme geldi.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Yaşanan zorlu süreçte, vatandaşlar oturdukları bölgelerin tehlike olup olmadığı öğrenmek için harekete geçti.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Deprem uzmanları net tarih veremese de Marmara depreminin yakın bir gelecekte bölgeyi etkilemesi bekleniyor.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Bu kapsamda kentsel dönüşüm çalışmalarıyla depreme karşı önlemler alınmaya başlasa da, Megakent’in tarihi ilçelerindeki iç içe olan yapılar çalışmalar için engel teşkil ediyor.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Öte yandan oturdukları ilçede zeminin sağlamlığını merak eden vatandaşlar “İstanbul’un depreme dayanıklı ilçeleri neresi?” sorusunun cevabını araştırıyor.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Konuya ilişkin Afet ve Acil Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından kırmızı eylem planı yayınlandı.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

AFAD, Anadolu Yakası ve Avrupa Yakası’ndaki deprem riski olan ve olası deprem öncesinde risk taşıyan ilçe ve mahalleleri açıkladı.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

İşte İstanbul depreminde mahalle mahalle deprem riski olan ilçeler….

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

ANADOLU YAKASI

Maltepe: Cevizli, Bağlarbaşı, Fındıklı, Girne, Esenkent, Gülsuyu, Aydınevler, Altayçeşme, Gülensu, Yalı, Zümrütevler, Çınar, Altıntepe, Feyzullah, İdealtepe.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Pendik: Kavakpınar, Velibaba, Kaynarca Ahmet Yesevi.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Sultanbeyli: Hamidiye, Turgut Reis, Akşemseddin, Mimar Sinan, Mecidiye, Ahmet Yesevi, Abdurrahmangazi, Orhangazi, Yavuz Selim, Hasanpaşa, Adil, Mehmet Akif.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Tuzla: Postane, Aydınlı, Şifa, Mimar Sinan, Yayla, İstasyon, Aydıntepe

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Ataşehir: İçerenköy

Kartal: Hürriyet, Karlıktepe, Orhantepe, Atalar, Esentepe Petrol İş, Cevizli.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

AVRUPA YAKASI

Şişli: Paşa, Merkez.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Zeytinburnu: Maltepe, Seyitnizam, Beştelsiz, Sümer, Veliefendi, Çırpıcı, Telsiz, Nuripaşa, Kazlıçeşme, Yeşiltepe, Merkez Efendi, Gökalp.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Avcılar: Deniz Köşkler, Cihangir, Ambarlı, Merkez, Gümüşpala, Üniversite, Firüzköy, M. Kemal Paşa, Yeşilkent.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Bağcılar: Yıldıztepe, Evren, Kirazlı, Demirkapı, Hürriyet, Merkez, Fevzi Çakmak, Yenigün, Kemalpaşa, Kazım Karabekir, Çınar, Yenimahalle, Bağlar, İnönü, Yavuz Selim, Mahmutbey, Fatih, Barbaros, Göztepe, Sancaktepe.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Bahçelievler: Şirinevler, Zafer, Kocasinan, Soğanlı, Hürriyet, Yenibosna, Çobançeşme, Cumhuriyet, Fevzi Çakmak.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Bakırköy: Osmaniye, Kartaltepe, Yeşilköy, Zeytinlik, Şenlikköy, Ataköy 2-5-6, Ataköy 3-4-11, Ataköy 7-8-9, Cevizlik, Yenimahalle.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Başakşehir: Ziya Gökalp, Şahintepe, Güvercintepe.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Bayrampaşa: Altıntepsi, Muratpaşa, Yenidoğan, İsmetpaşa, Terazidere, Ortamahalle, Yıldırım, Kartaltepe.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Beylikdüzü: Barış, Yakuplu, Kavaklı, Marmara, Adnan Kahveci, Dereağzı, Cumhuriyet, Gürpınar, Büyükşehir, Sahil.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Beyoğlu: Piyalepaşa, Piri Paşa, Kaptanpaşa, Fetih Tepe, Keçeci Piri, Hacıahmet.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Büyükçekmece: Batıköy, Fatih, Pınartepe, Güzelce, Atatürk, Hürriyet.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Esenler: Fatih, Nine Hatun, Menderes, Kazım Karabekir, Tuna, Fevzi Çakmak, Oruç Reis, Çifte Havuzlar.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Esenyurt: Atatürk, Örnek, Saadet dere, İnönü, Namık Kemal, Yenikent, Fatih, İncirtepe, Ardıçlı, Güzelyurt, Mehter Çeşme, Pınar, Talatpaşa, Merkez.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Eyüpsultan: Nişanca, Topcular, Düğmeciler, Defterdar, İslambey, Karadolap, Güzeltepe.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Gaziosmanpaşa: Merkez, Sarıgöl, Yıldız Tabya.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Güngören: erkez, Güneştepe, Mareşal Çakmak, A.Nafiz Gürman, Haznedar, Genç Osman, Akıncılar, Sanayi, Mehmet Nesih İzmen, Güven, Tozkoparan.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Kağıthane: Talatpaşa, Merkez, Gürsel.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Küçükçekmece: Kanarya, Cumhuriyet, Cennet, İnönü, Yeliova, Gültepe, Fevzi çakmak, Halkalı, İstasyon, Yenimahalle, Söğütlüçeşme, Kartaltepe, Sultan Murat, Fatih, Kemalpaşa, Atakent.

İstanbul'un kırmızı listesi! Mahalle mahalle deprem riski taşıyan ilçeler

Fatih: Mevlanakapı, Şehremini, Akşemseddin, Seyyid Ömer, Ayvansaray, Kocamustafapaşa, Derviş Ali, Yavuz Sultan Selim, Yedikule, Hırkai Şerif, Balat, İskenderpaşa, Topkapı, Silivri Kapı, Atıkalı Molla Gürani, Sümbül Efebdi, Ali Kuşcu, Haseki Sultan, Zeyrek, Karagümrük Cerrahpaşa, Aksaray, Cibali, Emin Sinan.

Deprem Meydana Geldi

Küçük depremler büyük depremin habercisi mi? Küçük depremler büyük depremleri önler mi? Küçük depremler neyi işaret ediyor?

Küçük depremler büyük depremin habercisi mi? Küçük depremler büyük depremleri önler mi? Küçük depremler neyi işaret ediyor? Sorularına cevap aranıyor. Meydana gelen depremlerin ardından sorgular hız kazandı.

Küçük depremler büyük depremin habercisi mi? Küçük depremler büyük depremleri önler mi? Küçük depremler neyi işaret ediyor? Sorularına cevap aranıyor. Meydana gelen depremlerin ardından sorgular hız kazandı. Peki Küçük depremler büyük depremin habercisi mi? İşte detaylar…

Öncü ve Artçı Depremler: Bazen büyük bir deprem olmadan önce küçük sarsıntılar olur. Bu küçük sarsıntılara “öncü depremler” denilmektedir. Büyük bir depremin oluşundan sonra da belki birkaç yüz adet küçük deprem olmaya devam etmektedir.

10 ilimizi etkileyen depremin ardından Doğu Anadolu fay hattının nereden geçtiği merak edilmeye başladı. Türkiye’deki aktif fay hatları ve tehlike dereceleri AFAD’ın hazırladığı Türkiye Deprem Tehlike Haritası’nda yer alırken merak edilenlere ilişkin bilgilere haberimizde yer verdik. Buna göre;

EN AZ RİSKLİ BÖLGELER

Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman olarak açıklanıyor.

ÜÇÜNCÜ DERECE RİSKLİ BÖLGELER

Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu’yu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep’in de bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir olarak biliniyor.

İKİNCİ DERECE RİSKLİ BÖLGELER

Tekirdağ, İstanbul (1 ve 2. Bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak başta olmak üzere, Zonguldak, Tekirdağ, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum olarak açıklanıyor.

BİRİNCİ DERECE RİSKLİ BÖLGELER

İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt olarak listeleniyor

Türkiye’de kaç deprem fay hattı var? Deprem riski olan bölgeler.. Türkiye deprem haritası – Fay hatları haritası

Türkiye, Kuzey Andaolu Fay Hattı (KAF), Doğu Anadolu Fay Hattı (DAF) ve içerisinde birçok fayı barındıran Batı Anadolu Fay Hattı (BAF) olmak üzere 3 hattın üzerinde yer alıyor. İstanbul’u da kapsayan KAF, dünyanın en hızlı ve aktif faylarındandır. İşte, Türkiye’de kaç deprem fay hattı var? Deprem riski olan bölgeler.. Türkiye deprem haritası – Fay hatları haritası

Deprem haritasına göre, Türkiye KAF, DAF ve BAF hatları üzerine kurulmuş sık sık depremler yaşayan bir ülke. Özellikle 9 faydan oluşan Batı Anadolu Fay Hattı en çok depremlerin yaşandığı hattıdır. Ancak en aktif fay hattı ise KAF’dır. Peki, Türkiye’de kaç deprem fay hattı vardır? Fay hatları, fay hatları haritası…

Saroz Körfezi’nden başlayan KAF, Marmara Denizi, Sapanca Gölü, Adapazarı, Tosya ve Erzincan üzerinden Van Gölü kuzeyine kadar uzanır. Dünyanın en hızlı hareket eden ve en aktif sağ-yanal atımlı faylarından biridir.

KAF sistemi, Anadolu Levhası’nın, güneyde Arap Levhası ve kuzeyde Avrasya Levhası’nın arasında kalması ve bu sebeple batıya doğru açılma şeklinde hızla hareket etmesi sebebiyle yüksek sismik aktivite göstermektedir.

Yaklaşık Van Gölünden Saros Körfezine kadar tüm kuzey Anadolu’yu keser. Tek bir faydan oluşmaz, pek çok parçadan oluşan fay zonudur. Fay hattında; parçalanmış-ezilmiş kayaçlar, soğuk ve sıcak su kaynakları, gölcükler, traverten oluşumları, genç volkan konilerine rastlanır.

DAF, Hatay grabeninden başlayarak, K. Maraş, Adıyaman, Malatya ve Elazığ ovalarından geçerek Bingöl’e kadar sokulur. Ölü Deniz Çatlağı’nın kuzey sonunda Maraş Üçlü Bitişme’sinden başlayarak kuzeydoğu istikametinde işler ve Karlıova Üçlü Bitişme’sinde sona erer ki burada Kuzey Anadolu Fay Hattı ile buluşur.

Anadolu’nun batısında doğu-batı uzanışlı, kuzeyden-güneye doğru sıralanan hattıdır ve içerisinde birçok fayı barındırır.

Türkiye’deki depremlerin iki ana nedeni vardır. Birincisi, Atlas Okyanusu’nun ortalarındaki okyanus ortası sırtının genişlemesidir. Bu genişleme Afrika levhasını kuzeydoğu yönünde hareket ettirir. Afrika, Akdeniz altında Anadolu Levhası ile çarpışarak altına dalmaktadır.

Anadolu depreminin ikinci ana nedeni Kızıldeniz ortasındaki okyanus tabanı yayılmasıdır. Bu hareket Arap Levhasını kuzey yönünde hareket ettirmekte, Doğu Anadolu Fayında yoğun depremselliğe neden olmaktadır. Afrika Levhasının kuzey kenarındaki okyanusal kabuk bu sıkışarak Anadolu ve Ege’nin altına dalarak batıyor. Bu dalma sırasında Batı Anadolu’ya çekme kuvveti uygular. Arap Levhasının baskısıyla Kuzey Anadolu Fayı boyunca batıya doğru itilen Anadolu Levhası batıda sıkışmaya sebep olur. Batı Anadolu’da GGB-KKD yönünde yılda 15 mm/yıl genişleme oluşur. Bu olay depremlere ve grabenlerin oluşumuna neden olur.

Batı Anadolu Fay Hattındaki faylar şöyle:

1.Fethiye-Burdur Fayı

2.Gökova grabeni

3.Knidos (Cumalı, Yakköy) Fayı

4.Büyük Menderes Grabeni

5.Yavansu fayı

6.Küçük Menderes Fayı

7.Gediz Grabeni

8.Simav Grabeni

9.Eskişehir Fayı

Kaynak: https://www.haberler.com/haberler/turkiye-de-kac-deprem-fay-hatti-var-deprem-riski-14541658-haberi/

Depremi Önceden Anlayabilir miyiz?

Uzmanlar büyük depremin yaklaştığını ifade ediyor ancak depremin ne zaman olacağı bilinmiyor. Peki deprem önceden haber verir mi?

Deprem Önceden Haber Verir mi?

Depremi Önceden Anlayabilir miyiz?

Bilim adamlarının sürekli olarak ayrılığa düştükleri bu konuda kimleri “deprem önceden anlaşılmaz!” derken kimileri ise “deprem önceden anlaşılabilir!” kanısında bulunuyor. Peki deprem önceden haber verir mi?

İşte depremi önceden anlayabileceğimiz ip uçları;

 

Geçmiş yıllarda büyük kayıpların yaşandığı birçok deprem öncesinde doğadaki değişimler ve hayvanların havadaki iyon karışımı ya da elektromanyetik alandaki değişmeler veya yeryüzündeki çatlaklardan sızan gazların kokuları bazı hayvanlar tarafından algılanabilmektedir. Hayvanlar deprem öncesinde meydana gelen bu belirtilere karşı insanlara göre daha hassastır.

Ekonomist Dergisi’nin 16-22 Temmuz 2000 tarihli 2000/09 nüshasında, Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın depremin önceden bilinmesine yardımcı olan göstergeler üzerine yaptığı araştırmaya göre, depremi önceden haber veren tam 57 farklı gösterge var.

Hayvanlar ve Böcekler (1 saat – 3 gün öncesi belirti gösterir)

deprem önceden haber verir mi

 • Karıncalar, yakında bir deprem olacağı zaman yuvalarından çıkarlar.
 • İpek böcekleri, bu dönemlerde arka arkaya dizilirler.
 • Tavşan ve fareler sürekli olarak direklere tırmanmaya çalışırlar ve yere inmek istemezler.
 • Domuzlar ise toprağı delicesine eşelerken tepelere hızla tırmanırlar.
 • Kediler, kapalı ortamlara kaçarak bidon veya kutuların içine saklanırlar ve titreme halinde olurlar.
 • Köpekler, korkularını sürekli havlayarak belirtirler.
 • Eşek, inek ve atlar tasmalarını koparmaya ve ahırlarından çıkmaya çalışırlar.
 • Balıklar, göl ya da deniz tabanının ısınmasıyla yüzeye yakın yüzmeye başlar ve yılan balıkları ise ortadan kaybolur.
 • Ördek kaz ve kuğu göle girmek istemezken gölde olanların ise ölebildikleri belirtilmiştir.
 • Yengeçler ise sürekli olarak kumsalda dolaşmaya başlarlar.
 • Martılar ise çember oluşturarak uçarlar.

Atmosferdeki Değişim (1 Saat- 1 Hafta Öncesi Belirti Göstermeye Başlar)

deprem önceden haber verir mi

 • Kasvetli bir hava oluşur ve hava sıcaklığı yükselir.
 • Güneşin doğuşundaki ve batışındaki gibi ışık huzmeleri meydana gelir.
 • Açık havada depremin meydana geleceği noktada bulutlanma oluşur.
 • Açık havada yeşil, mavi ve siyahın egemen olduğu kısa gökkuşakları meydana gelir.
 • Parlak bir gökyüzü ile birlikte yıldızlar çoğalarak sanki yeryüzüne daha yakın bir konumdaymış gibi görünür.
 • Yıldırım olarak adlandırılan olağan dışı kırmızı, mor, yeşili, mavi ve pembe oluşumlar görülür.
 • Gökyüzünde yanan bir alev topuna benzer görüntüler oluşabilir.
 • Yeraltından anlam verilemeyen uğultular duyulur.

Deniz ve Gölde Meydana Gelen Değişiklikler (1 Saat- 2 Hafta Öncesi Belirti Gösterir)

deprem önceden haber verir mi

 • Bir iki hafta öncesinde deniz suları yükselerek kıyıları su basar.
 • 1 ile 5 saat öncesi ise daha önce yükselen sular geri çekilir.
 • Kimi denizler çarşaf gibi dalgasız olurken, kimi denizlerde ise yoğun dalgalanma görülür.
 • Göllerde ve denizlerde hava kabarcıkları meydana gelir.
 • Isınan deniz tabanı nedeniyle suyun sıcaklığı yükselir.

Bitkiler ve Ağaçlar

deprem önceden haber verir mi

 • Ağaçlardaki çiçek açma ve meyve verme durumları normalinden daha erken bir sürede meydana gelir.
 • Otların ve ağaçların dalları yanar veya yüzeyleri kızarır.
 • Küstüm çiçeği olarak bilinen mimoza çiçeği deprem öncesi gündüz, pörsümeye başlar.

Yeraltı Suları

deprem önceden haber verir mi

 • Su veriminde 1-4 litrelik artış meydana gelir.
 • Su basıncında 1 – 1,5 barlık artış meydana gelir.
 • Su sıcaklığı normalinden 1-2 derece artış gösterir.
 • Dere sularında kesilme, kuruma veya çoğalma görülür.
 • Sudan çürük yumurta veya kükürt kokusu gelir.
 • Suyun tadı normaline göre acılaşır veya tatlılaşır.
 • 1-2 hafta öncesi yeni kaynaklar meydana gelirken var olan kaynaklarda kuruma görülür.
 • Sudaki karbondioksit, metan ve radon gazında artış görülür.
 • Suyun kimyası değişir. İletkenlik, radon, civa, helyum, karbondioksit artışı meydana gelir.

Büyük Marmara Depremi 2 Ağustosta Sinyal Vermişti

deprem önceden haber verir mi

Marmara’yı sarsan büyük 17 Ağustos 1999 depreminin, 2 Ağustos tarihinde sinyal verdiği ortaya çıktı.

Yalova/Termal Kaymakamı Kasım Esen, 2 Ağustos 1999 tarihinde Termal Kaplıcaları’ndaki zeminlerin çatlayarak yeni kaynakların ortaya çıktığı, suların 60 dereceden 80 dereceye ulaştığı ve her zaman temiz akan suların çamurlu akmaya başladığı bu durum sonrasında tutanak tutularak Sağlık Bakanlığı ve Turban Genel Müdürlüğü’ne bildirildiğini söyledi.

Esen, İTÜ’den istenilen inceleme talebinin, 17 Ağustos’ta yapılacağının belirtildiği fakat inceleme gerçekleştirilemeden büyük depremin yaşandığını belirtti.

Sular Isınıyor

deprem önceden haber verir mi

İTÜ Avrasya Bilimleri Enstitüsü öğretim görevlisi jeolog ve jeofizikçi Prof. Dr. Aykut Barka, sularda birden bire değişen sıcaklığın üzerine incelenmesi gerektiğini belirtti: “Bunu hemen deprem geliyor diye değerlendirmek zordur” dedi. Barka doğadaki deprem habercilerini şöyle sıraladı;

 • Kuyulardaki su seviyelerinin değişmesi,
 • Dip balıklarının yüzeyde dolaşması,
 • Uzun süredir belli düzeyde çalışan termal kaplıcalardaki suların ısı değişimi,
 • Yeraltında yaşayan canlıların yeryüzüne çıkması,
 • Hayvanların davranışlarındaki farklılıklar,

Barka, sözlerine “1992’deki Erzincan depreminde de böyle bir şey oldu. Birbirine çok yakın kaynaklarda farklı sular çıktığı saptanmış. O sularda da bozulma ve karışma olduğunu içeren bilgiler depremden 1 ay önce Maden Teknik Araştırma’ya (MTA) bildirilmiş. Ancak MTA’ya yazı gidene kadar 13 Mart’ta Erzincan’da deprem oldu” diyerek devam etti.

17 Ağustos Büyük Depreminin 1026 Habercisi

deprem önceden haber verir mi

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Türk ve Japon bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre 17 Ağustos depreminin ilk belirtileri günler hatta haftalar öncesinde hayvanlarda, gökyüzünde, denizde ve bitkilerde görülen sıra dışı olaylarda gözlendiği belirtildi.

Osaka Üniversitesi Uzay Bilimleri öğretim üyesi Prof. Dr. Motoji İkeya ile Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ülkü Ulusoy ile deprem tanıklarıyla yaptıkları araştırmada 1026 sıra dışı olay belirlendi.

Sıra dışı olayların %50’si hayvan davranışlarında, %32’si atmosferde, %10’u deniz ve karada, %7’si elektrikli cihazlarda, yüzde 2’si ise bitkilerde görüldü.

İnsanlarda görülen sıra dışı belirtiler ise; kalp rahatsızlığı, vücutta elektrik akımı hissi, bitkinlik, kusma, aşırı duygusallık, hamile kadınların bebeklerinde hareketlilik, yüksek tansiyon, nedensiz esneme, göz seğirmesi, geceleri nedensiz ve ani uyanma, iştahsızlık, genizde yanma, burun kanaması ve üşüme hissi olarak görüldü.

Köpeklerde ise, aşırı şekilde uluma ve havlama, ağlayarak havlama, huzursuzluk, kümeleşme, sürekli yeri dinleme ve gökyüzüne bakma, havlayarak sahibini bina dışına çıkarma ve ortadan kaybolma gibi durumlar görülmüştür.

Kedilerde ise, kertenkele gibi yerde sürünme, hırçınlaşma, ısırma gözlenirken, farelerde vahşileşme, muhabbet kuşlarında ve yarasalarda çırpınarak çığlık atma, martılarda çocuk gibi çığlık atma, leyleklerde mevsimden önce göç etme, karınca, örümcek ve kırkayakların evlere istilası gibi birçok olağanüstü durum meydana gelmektedir.

Kaynak: Neoldu

Deprem Öncesi Doğada ve Atmosferde Gözlemlenen Tuhaf Değişiklikler

Ülkemiz ne yazık ki deprem kuşağında yer alıyor. Bizler ise neredeyse her gün büyük bir deprem için endişe duyuyoruz . Depremin tam yeri ve zamanını tahmin edebilmek şu an için mümkün değil.

Deprem Öncesi Doğada ve Atmosferde Gözlemlenen Tuhaf Değişiklikler

Depremi önceden tahmin edebilmenin ne yazık ki kanıtlanmış bir yolu bulunmuyor. Deprem uzmanları yalnızca fay hatlarındaki hareketleri izleyip, depremin büyüklüğü ve zamanı hakkında bir tahminde bulunabiliyorlar. Ancak deprem öncesinde doğada belirli değişimler gözlemleniyor. Öte yandan hayvanların da, doğadaki bu değişimleri hissettiği ve bu nedenle huzursuz olup çevreye sinyal verdiği düşünülüyor. Hayvanlar, deprem öncesi meydana gelen belirtilere karşı daha hassas oluyorlar. Peki deprem öncesi doğada ne gibi değişiklikler yaşanıyor, deprem belirtileri neler, gerçekten doğadaki değişimleri gözlemleyip depremi tahmin etmek mümkün mü?

17 Ağustos 1999 depreminin ardından birçok kişi doğada tuhaf değişiklikler gözlemlediğini belirtmişti

İnsanların gözüne çarpanlar arasında, yıldızların çok yakın ve parlak olduğu, suyun çok sıcak olduğu, havanın ise bunaltıcı olduğu gibi değişiklikler vardı

Tabii ki bu değişimler, her deprem öncesi gözlemlenmese de şüphesiz yer altında hareketlenmeler sonucunda yeryüzünde de belirli olaylar meydana geliyor


Ekonomist Dergisi’nin 16-22 Temmuz 2000 tarihli 2000/09 nüshasında, Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın depremin önceden bilinmesine yardımcı olan göstergeler üzerine yaptığı araştırmaya göre, depremi önceden haber veren tam 57 farklı gösterge var.

Deprem öncesinde doğada ve atmosferde yaşanan tuhaf değişikliklerden bazıları;

Hayvanlarda huzursuzluk


Hayvanların algıları insanlardan çok daha gelişmiştir. Yer altında meydana gelen titreşimleri hissedebilirler. Bu belirtilerin süresi depremden hemen öncede olabilir, günler öncede. Eğer bir evcil hayvanınızın varsa onun davranışlarında bir huzursuzluk hissettiğinizde bunu ciddiye alın. Deprem öncesinde balıklar, suyun ısınması nedeniyle kıyıya yüzmeye çalışır. Kediler ise, sebepsiz yere hırçınlaşmaya başlayabilirler. Genellikle kapalı ortamlara kaçarak saklanırlar. Köpekler ise korkularını uluyarak ya da havlayarak açığa çıkarır ve bir alana toplanarak gruplaşmaya çalışırlar. 17 Ağustos depreminden önce de köpeklerin aşırı derecede havladığı pek çok kişi tarafından belirtildi. Bunun yanı sıra eşek, inek ya da at gibi ahır hayvanları da ahırlarından kaçmaya çalışabilir.

1. Havadaki bunaltıcı sıcaklık


Özellikle yaz aylarında havaların sıcak olması normal. Ancak deprem öncesinde havadaki nem oranının artar ve sıcaklık çok yüksek seviyelerde hissedilebilir. Bunaltıcı sıcaklık deprem belirtileri arasında yer alıyor.

2. Yıldızlardaki anormal görünüm

Deprem belirtileri
Yine 17 Ağustos depremi öncesinde, insanların yıldızların çok fazla parlak ve sanki “elle tutulabilecekmiş kadar yakın” olduğunu söylediği görüldü. Bu durumun sebebi açıklanamasa da, deprem öncesi atmosferde değişiklikler meydana gelebiliyor. Gökyüzünde yanan bir alev topuna benzer görüntüler oluşabiliyor.

3. Açık havada gökyüzünde yaşanan değişiklikler


Deprem öncesinde açık havada kısa gökkuşakları oluşabiliyor. Ayrıca farklı renkli bulutlar ya da ışık hüzmeleri gözlemleniyor. Bunun yanı sıra hava açıkken depremin olacağı noktada parçalı bulutların olması da deprem belirtileri arasında. Ancak eğer kapalı bir hava varsa, sık sık yıldırım görülebiliyor.

4. Denizlerde durgunluk, dalgalanma ve ısınma

Deprem belirtileri
Denizlerdeki hareketlilik depremden 2 hafta öncesine kadar sinyal verebilir. Deniz suları yükselip, sularda büyük bir ısınma yaşanabilir. Bunun sonucunda ise toplu balık ölümleri gerçekleşebilir. Bazı denizler çarşaf gibi olurken, bazı denizlerde ise dalgalanma meydana gelebilir.

17 Ağustos depreminden 15 gün önce 2 Ağustos 1999 tarihinde Yalova/Termal Kaymakamı Kasım Esen, Termal Kaplıcaları’ndaki zeminlerin çatlayarak yeni kaynakların ortaya çıktığı, suların 60 dereceden 80 dereceye ulaştığı ve her zaman temiz akan suların çamurlu akmaya başladığı bu durum sonrasında tutanak tutularak Sağlık Bakanlığı ve Turban Genel Müdürlüğü’ne bildirildiğini söyledi.

Esen, İTÜ’den istenilen inceleme talebinin, 17 Ağustos’ta yapılacağının belirtildiği fakat inceleme gerçekleştirilemeden büyük depremin yaşandığını belirtti. Denizlerdeki hareketlilik de deprem belirtileri arasında yer alıyor.

5. Açıklanamayan uğultu

deprem belirtileri

1999 depremini yaşayan birçok kişi o gece deprem olduğu esnada duvarlardan ya da yerden bir uğultu geldiğini duydu. Depremden birkaç gün önce de oluşabilen bu uğultunun nedeni henüz açıklanamasa da, dünyada deprem faciasını atlatan pek çok kişi deprem esnasında bu sesin şiddetlendiğini belirtiyor.

Kaynak: listelist

 

Depremin Ne Zaman Olacağı Nasıl Bilinir?

 1. 2

  Hayvan davranışındaki olağandışı değişiklikleri gözlemleyin. Kurbağalardan [5] arılara, kuşlara ve ayılara kadar hayvanların bir depremden hemen önce evlerini veya üreme alanlarını terk ettiklerine dair raporlar var . Hayvanların, muhtemelen elektrik alanındaki değişiklikler veya P dalgasına tepki vermeleri nedeniyle yaklaşmakta olan bir olayı neden hissedebildikleri anlaşılamamıştır, ancak evcil hayvanınızın garip davranışlarını fark etmek, size bir şeylerin olmak üzere olduğu konusunda uyarı verebilir.

  • Tavuklar depremden önce yumurtlamayı bırakabilir. Tavuklarınızın sebepsiz yere yumurtlamayı bıraktığını fark ederseniz, sizin ve ailenizin bir deprem anında ne yapacağını bildiğinden emin olun.
  • Yayın balığı, bir depremden önce meydana gelebilecek elektrik alanlarındaki değişikliklere şiddetli tepki verir. Balık tutuyorsanız ve bir ton yayın balığının aniden ortalıkta çırpındığını görürseniz, yolda bir deprem olabilir. Etrafınıza, üzerinize düşebilecek ağaçlardan veya köprülerden uzakta güvenli bir yer arayın. [6]
  • Köpekler, kediler ve diğer hayvanlar depremi insanlar tarafından algılanmadan saniyeler önce hissedebilirler. Evcil hayvanınız gergin ve düzensiz davranmaya başlarsa, görünüşte hiçbir şeyden korkmaz ve saklanmak için koşarsa veya normalde sakin olan köpeğiniz ısırmaya ve havlamaya başlarsa, saklanacak bir yer bulmak için etrafa bakmak isteyebilirsiniz. ve bir deprem varsa yüksek sesle.
 2. Bir depremi tahmin etmenin kanıtlanmış bir yolu yoktur. Jeologlar bir erken uyarı sistemi geliştirmek için çalışıyorlar, ancak bir depremin hemen öncesinde neler olduğu hakkında öğrenilecek çok şey var. Sorunun bir kısmı, depremlerin her zaman tutarlı bir şekilde davranmamasıdır – bazı işaretler farklı zamanlarda (olaydan günler, haftalar veya saniyeler önce) ortaya çıkarken, bazen bu işaretler hiç ortaya çıkmaz. Bir depremin olası belirtilerini ve bir deprem yaşamanız durumunda nasıl hazırlanacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

  Yöntem1

  Olası İşaretleri İzlemek

  1. 1. Adımda Depremin Ne Zaman Olacağını Bilin başlıklı resim
   1

   “Deprem ışıkları” raporlarını izleyin. Bir depremden günler veya sadece saniyeler önce, insanlar yerden veya havada asılı duran garip ışıklar gözlemlediler. [1] Tam olarak anlaşılamamakla birlikte, aşırı gerilim altındaki kayalardan deprem ışıkları yayılabilir. [2]

   • Deprem ışıkları tüm depremlerden önce bildirilmemiştir ve zamanlama tutarlı değildir, ancak bölgenizde garip ışıklar veya UFO’dan söz edildiğini duyarsanız, depreme hazırlık planınızı gözden geçirmek ve acil hayatta kalma çantanızın hazır olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz. stoklanmış [3]
   • Deprem ışıkları, yerden çıkan kısa, mavi alevler, havada yüzen ışık küreleri veya yerden şimşek çakıyor gibi görünen devasa ışık çatalları olarak gözlemlendi. [4]
  3. Adımda Depremin Ne Zaman Olacağını Bilin başlıklı resim
  3

  Muhtemel ön sarsıntılara (“ana” depreme yol açan daha küçük depremler) dikkat edin. Ön sarsıntılar her zaman bir depremden önce meydana gelmeyebilir ve hangi depremin ana deprem olduğunu gerçeği sonrasına kadar söylemek imkansızdır, ancak depremler genellikle kümeler halinde meydana gelir. [7] Bir veya daha fazla küçük deprem yaşarsanız, yolda daha büyük bir deprem olabilir. [8]

  • Bir depremin ne kadar süreceğini veya büyüklüğünü tahmin etmek imkansız olduğundan, yerin sallanmaya başladığını hissettiğinizde, nerede olduğunuza bağlı olarak (içeride, dışarıda, arabanızda) kendinizi düşen molozlardan korumak için uygun önlemleri alın. .
Yöntem2

Meşru Bilgi Kaynaklarını Bulmak

 1. 4. Adımda Depremin Ne Zaman Olacağını Bilin başlıklı resim
  1

  Bölgenizdeki herhangi bir fayın sismik döngüsünü araştırın. Bir depremin kesin gelişini kesin olarak belirlemenin bir yolu olmasa da, bilim adamları geçmişte büyük depremlerin ne zaman meydana geldiği hakkında bir fikir edinmek için tortu örneklerini inceleyebilirler. Olaylar arasındaki süreyi ölçerek, büyük bir depremin ne zaman gerçekleşebileceğine dair kabaca bir fikir edinebilirler. [9]

  • Döngüler yüzlerce yıl boyunca uzayabilir – bir fay boyunca büyük depremler arasında 600 yıl (veya daha fazla veya daha az) olabilir – ancak bir sonraki büyük depremin olup olmayacağını veya ne zaman olacağını gerçekten bilmenin bir yolu yoktur. [10]
  • En yakın fay hattının başka bir büyük depremden önce döngüsünde hala 250+ yıl varsa, bunun size biraz teselli vermesine izin verin. Ancak depremleri tahmin etmek için kesin ve hızlı kurallar olmadığını unutmayın, bu nedenle her ihtimale karşı bir acil durum kiti hazırlamalısınız. [11]
 2. 5. Adımda Depremin Ne Zaman Olacağını Bilin başlıklı resim
  2

  Deprem erken uyarı programına katılın. Şu anda Japonya, Meksika ve Kaliforniya, resmi deprem erken uyarıları sağlayan tek bölgelerdir, ancak bu sistemleri fay hatlarına yakın yerleri de kapsayacak şekilde genişletmek için araştırmalar yürütülmektedir. Sistemler yerinde olsa bile, bir depremden önce sadece on saniye önceden uyarı verebiliyorlar. Bununla birlikte, depremler de dahil olmak üzere bölgenizdeki doğal afet oluşumları veya uyarıları konusunda sizi uyaran metin mesajları gönderen hizmetler vardır.

  • Bu uyarı mesajları, acil bir durumda size tahliye yolları ve mevcut acil durum sığınakları dahil olmak üzere talimatlar sağlayabilir.
  • Şehrinizde sirenler gibi bir uyarı sistemi ve ardından bir uyarı veya talimat olabilir. Kasabanızın veya şehrinizin böyle bir uyarı sistemi olup olmadığını bildiğinizden emin olun. [12]

  Uyarı sistemleriyle ilgili bir yanılgı, depremleri tahmin ettikleridir. Şu anda, deprem erken uyarı sistemleri yalnızca devam etmekte olan depremler hakkında ve sarsıntılar yakın olduğunda uyarıda bulunuyor. Depremleri tahmin etmezler ve deprem hazırlığının yerine geçmezler.

 3. 6. Adımda Depremin Ne Zaman Olacağını Bilin başlıklı resim
  3
  Bir deprem izleme sitesine bakın. Hissettiğin gümbürtünün dışarıdaki büyük bir kamyon mu yoksa inşaat mı yoksa sadece tuhaf bir rüya mı olduğundan emin değil misin? USGS gibi izleme web siteleri ve depremlerin nerede ve ne zaman kaydedildiğini ve her depremin büyüklüğünü gösteren myShake gibi uygulamalarla depremleri çevrimiçi olarak doğrulayabilirsiniz.
Yöntem3

Hazırlıklı olmak

 1. 7. Adımda Depremin Ne Zaman Olacağını Bilin başlıklı resim
  1

  Eviniz ve arabanız için bir hayatta kalma kiti oluşturun . Bir deprem olursa elektrik ve hücre hizmetini, temiz su, yiyecek ve ilaca erişiminizi kaybedebilirsiniz. Bir hayatta kalma kiti oluşturmak, herhangi bir şey olması durumunda ailenizin temel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacaktır. [13]

  • Eviniz için 2 haftaya kadar yetecek kadar malzeme bulundurmaya çalışın. Bu, her gün kişi başına 1 galon su, bozulmayan gıdalar (ve konserve ise konserve açacağı), her gün ilaçlar, bebekler için biberon ve çocuk bezleri ve hijyen ürünleri anlamına gelir. [14]
  • Araç hayatta kalma kitlerinde haritalar, aktarma kabloları, en az 3 gün yetecek kadar su (kişi başı günlük 1 galon), bozulmayan yiyecekler, battaniyeler, el fenerleri bulunmalıdır. [15]
  • Evcil hayvanlarınızı unutmayın! Tüylü arkadaşlarınız için su, yiyecek, kaseler, ilaç, tasma ve tasma veya taşıyıcıya sahip olduğunuzdan emin olun. [16]
  • Kızıl Haç web sitesinde veya [ Ready.gov ] adresindeki daha kapsamlı bir öğe listesine göz atın.
 2. 8. Adımda Depremin Ne Zaman Olacağını Bilin başlıklı resim
  2

  Büyük, ağır veya uzun mobilyaları duvara vidalayarak sabitleyin. Depremin en büyük tehlikelerinden biri de sağlam olmayan binalar ve binaların içinde düşüp sizi ezebilecek şeylerdir. Ağır mobilyaları duvara sabitlemek, deprem durumunda evinizi çok daha güvenli hale getirecektir.

  • Kitap rafları, gardıroplar, armoires, kulübeler ve porselen dolaplar, duvara cıvatalanması gereken mobilya örnekleridir. [17]
  • Aynalar ve düz ekran TV’ler de düşüp kırılmamaları için duvara sabitlenmelidir. Onları kanepelerin veya yatakların üzerine asmayın. [18]
 3. 9. Adımda Depremin Ne Zaman Olacağını Bilin başlıklı resim
  3

  “Bırak, ört ve tut” alıştırması yapın. Yaygın inanışın aksine, bir deprem anında kapı çerçevesi en güvenli yer değildir. Deprem seni devirmesin diye dizlerinin üzerine çökmek istiyorsun. Başınızın arkasını ve boynunuzu kollarınızla örtün. Ya da sağlam bir masanın veya sıranın altına güvenli bir şekilde emekleyebiliyorsanız, sürün ve ayaklardan birini tutun ki onunla birlikte hareket edin. [19]

  • Harekete geçmek için yalnızca birkaç saniyeniz olabilir ve pratik yapmak daha hızlı tepki vermenizi sağlar. [20]
  • Örtü yoksa, odanın iç köşesine gitmeye çalışın ve yere inin. [21]
  • Dışarıdaysanız, binalardan, canlı kablolardan ve üzerinize düşebilecek diğer şeylerden uzakta açık bir alana gitmeye çalışın ve düşürün, örtün ve tutunun. [22] Bir şehirdeyseniz, içeri girip saklanmak daha güvenli olabilir. [23]
  • Araç içindeyseniz köprü veya üst geçitlerin altından çıkın. Arabada kalın ve mümkün olan en kısa sürede durun, arabanızın üzerine düşebilecek binalardan, ağaçlardan veya tellerden kaçının. [24]
 4. 10. Adımda Bir Depremin Ne Zaman Olacağını Bilin başlıklı resim
  4

  Ailenizin bir iletişim planı olduğundan emin olun. Acil bir durumda nerede buluşacağınız konusunda anlaşın. Önemli telefon numaralarını öğrenin (ailenin iş ve cep telefonu numaraları gibi).

  • Kişi olarak başka bir kasabada veya eyalette yaşayan bir kişiyi seçin. Afet bölgesinde olmayan birine ulaşmak bazen daha kolaydır. Ailenizden ayrıysanız, bu kişi konumunuzu ve güvende olduğunuzu iletebilir.
  • Translatet to Turkish by Google With Diyar21

  Kaynak: wikihow

 

Diyar21Haber
MAGAZİN

Sinem Kobal – Kenan İmirzalıoğlu – 2. KIZLARINA 2. YAŞ PARTİSİ!

ASAYİŞ BÖLGE HABER

Batman’da çeşitli suçlardan aranan 113 kişi yakalandı

Yaşam

Kendi elleriyle ördüğü giysileri Gazze’nin yetim çocuklarına bağışladı

MAGAZİN

Can Bonomo – OĞLU ADIYLA SESLENİNCE!..

MAGAZİN

Edis… MARTILAR ‘KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ’ DİZİSİ İLE YENİDEN LİSTELERDE!

DÜNYA Yaşam

İsrail gece yarısı sivillerin çadırlarını bombaladı.. Refah’ta kanlı katliam

DÜNYA

Siyonist işgalciler Gazze’de Filistinlilerin çadırlarını vurdu: 40 şehid

BÖLGE HABER KAZA

Yakıt tankeri ile tır çarpıştı: 3 yaralı

SPOR

Galatasaray, Konyaspor’u 3-1 mağlup ederek şampiyon oldu

Deprem

AFAD ve Kandilli Rasathanesi duyurdu! Muğla Bodrum’da deprem!

POLiTiKA & SiYASET

Erdoğan, CHP’yi ne zaman ziyaret edecek? AKP’li isim görüşme tarihini duyurdu

MAGAZİN

25 Mayıs reytingleri belli oldu!

KAZA

Mersin’de Star Diyarbakır otobüsü zincirleme kaza yaptı: 10 ölü, 39 yaralı

MAGAZİN

Yargı – BÜYÜK FİNAL GECESİ İLE GENÇLERİN EĞİTİMİNE DESTEK!

Teknoloji

Xbox Next geliyor, PlayStation ayağa kalk büyüğün geldi!

DÜNYA

D21 News – 4 Avrupa ülkesi İHA ordusu kuruyor

MAGAZİN

Nicki Minaj – HAVAALANINDA GÖZALTINA ALINDI!

BÖLGE HABER

Muş’ta gökten yanmayan cisimler yağdı, halk korkuya kapıldı

DÜNYA

D21 News – Polonya’nın Gniezno kentinde sağanak yağış ve dolu hayatı felç etti.

POLiTiKA & SiYASET

Devlet Bahçeli’den asgari ücret açıklaması! İşte, Bahçeli’nin o soruya verdiği cevap

Bir yanıt yazın