Durum güncellendi.

Pakistan’ın Peşaver kentindeki hastane sözcüsüne göre en az 59 kişi öldü, 147 kişi yaralandı. Reuters raporları.

Yerel The Express Tribune gazetesine göre, yaralıların çoğunun durumunun stabil olması gerekiyor.

– Ölü aldık. AFP’ye konuşan yerel hastane sözcüsü Muhammed Asım Han, durumun acil bir durum olduğunu söyledi.

Pakistan Talibanı ya da TTP olarak da bilinen örgüt, bunun arkasında kendilerinin olduğunu iddia ediyor.

Bir intihar bombacısı, ikindi namazına katılırken üzerindeki patlayıcıyı patlatarak çok sayıda insanı öldürdü.

Pakistan Cami Bombalaması
Saldırı bir intihar saldırısıydı.FOTOĞRAF: MUHAMMED SAJJAD / AP

Polis memurlarının hedef olduğunu düşünüyorum

Cami, şehirdeki çok sayıda polis karakolunun yakınında bulunuyor ve çok sayıda polis memuru bu öğleden sonra namaz kılmak için oradaydı.

BBC’nin bildirdiğine göre, öldürülenlerin çoğu polisten ve saldırının hedefi olduklarına inanılıyor . Reuters’e göre 27 polis memuru öldürüldü.

Polis memuru Meena Gül, AP haber ajansına patlamadan sonra bağırışlar ve çığlıklar duyduğunu söyledi. Nasıl hayatta kaldığı hakkında hiçbir fikri yok.

Gül, patlama meydana geldiğinde caminin içinde yaklaşık 150 kişinin olduğunu tahmin ediyor.

Pakistan Cami Bombalaması
Camiye yapılan saldırı sonrasında çok sayıda yaralı ve ölü var.FOTOĞRAF: MUHAMMED SAJJAD / AP

Sosyal medyada paylaşılan bir başka video da caminin içini gösteriyordu. Binanın etrafında birkaç adam dolaşıyor ve patlamaya bir duvar karışmış gibi görünüyor. Yerdeki seccadeler toz ve kırık dökük bina kalıntılarıyla kaplı.

Saldırıdan kısa bir süre sonra polise konuşan Sikandar Khan, “Binanın bir kısmı çöktü ve altında birkaç kişinin olduğuna inanıyoruz” dedi.

Saldırıyı kınadı

Pakistan’ın eski Başbakanı İmran Han, Twitter hesabından terör saldırısı olarak nitelendirdiği saldırıyı şiddetle kınadığını yazdı.

– Dualarım ve başsağlığı kurbanların ailelerine gidiyor. Khan, istihbaratı güçlendirmemizin ve polisin terör tehdidine karşı donanımlı olmasını sağlamamızın çok önemli olduğunu yazdı.

Başbakan Şahbaz Şerif, bunun bir intihar saldırısı olduğunu doğruladı. Sorumlulara karşı sert tedbirler alınması konusunda uyarıyor.

Norveç de saldırıyı kınadı.

– Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt Twitter’da bugün Peşaver’deki camiye yönelik hain saldırıyı mümkün olan en güçlü ifadelerle kınıyoruz, yazdı.

Peşaver’de en son büyük bir patlama geçen yıl Mart ayında, şehirdeki bir Şii camisine düzenlenen intihar saldırısında 56 kişi hayatını kaybetmişti.

Aşırılık yanlısı grup IŞİD daha sonra, 2018’den bu yana Pakistan’daki en ölümcül bombalama olayının sorumluluğunu üstlendi.