CHANGE  LANGUAGE

Yağmurdan sonra: Dubai’nin iklim sorunlarına tepkisi Lübnan’ın gelecek kışına ilişkin endişeleri artırıyor..D21 News

Yağmurdan sonra: Dubai’nin iklim sorunlarına tepkisi Lübnan’ın gelecek kışına ilişkin endişeleri artırıyor

Rapor Mario Doueiry, İngilizce uyarlaması Yasmine Jaroudi

Fırtına geçmiş olmasına rağmen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) sokaklarında etkisi hissedilmeye devam ediyor. Yetkililerin suyu temizleme ve çamur, ağaçlar ve su altındaki araçlarla tıkanmış sokakları temizleme çabalarına rağmen bazı yollarda trafik aksamaya devam ediyor.

Dubai yetkilileri hızla harekete geçti ve bazı özel veya devlete ait şirketler bu krizin aşılmasına yardımcı olmaya karar verdi. Dubai hükümetinin yüzde 51’ine sahip olduğu Emaar Properties, yağmur ve selden etkilenen konut komplekslerindeki tüm eski ve yeni evleri, bölge sakinlerine hiçbir ücret ödemeden onarmayı taahhüt etti.

Benzer şekilde Damac Properties, kendi topluluklarının sakinlerinin korunmasını sağlamak için yerel hükümet yetkilileriyle koordinasyon sağladı, sel suyunu toplamak için tankerler görevlendirdi ve şikayetleri izlemek için yardım hatları kurdu.

Yağmurdan sonra: Dubai'nin iklim sorunlarına tepkisi Lübnan'ın gelecek kışına ilişkin endişeleri artırıyor
Yağmurdan sonra: Dubai’nin iklim sorunlarına tepkisi Lübnan’ın gelecek kışına ilişkin endişeleri artırıyor

Bu arada Emirates Havayolları ve Fly Dubai, Cumartesi gününden itibaren Dubai Uluslararası Havalimanı’ndan normal uçuş programlarına yeniden başlayacağını duyurdu.

Özellikle Dubai’yi vuran bu olgunun nedeni olduğuna inanılan iklim değişikliği, Lübnan’da benzer olaylara yol açabilecek son 75 yılın en güçlüsü.

Geçen kış Lübnan’da iki gün boyunca bir ay boyunca görülen tipik yağış miktarına eşdeğer yağış yaşandı ve bu durum başta Dbayeh, Jal el Dib ve Beyrut Forumu yakınında olmak üzere birçok yolda su baskınlarına neden oldu. Beyrut Nehri’nin yatağının temizlenememesi ve ihmal edilmesi yolların sular altında kalmasına neden oldu.

İklim değişikliğiyle birlikte yollarımız ve altyapımız yoğun yağışlara dayanmaya hazır mı?

Devlet, artık küresel iklim değişikliğiyle bağlantılı olduğu için bu sorunla yüzleşmeyi planlamaya başlayacak mı? Geçen sefer hasar minimum düzeydeydi. Bir sonraki yağmur mevsimi öncesinde devlet hazırlıklı olacak mı?

Kaynak: IbcGroup

Dubai’deki kasırganın nedeni bulut tohumlama çıktı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinde son 75 yılın en şiddetli yağışları sele neden oldu.

Ülkede 24 saat içinde yaklaşık 1,5 yıllık yağmur yağdı. Bunun ardından da sosyal medyada bulut tohumlama yöntemiyle ilgili yanıltıcı spekülasyonlar dolaşmaya başladı.

Peki yağışlar ne kadar olağan dışıydı? Aşırı sağanak yağışların nedenleri nelerdi?

Yağışlar ne kadar aşırıydı?

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) kıyı bölgesinde yer alıyor. Genelde de çok kurak bir bölge olma özelliğini taşıyor.

Yılda ortalama 100 mm’den daha az yağış alsa da, zaman zaman aşırı sağanak yağışlar da yaşanıyor.

Son yağışlarda ise Dubai’ye 100 km uzaklıktaki Al-Ain kentinde 24 saat içinde yaklaşık 256 mm yağmur yağdı.

Sıcak ve nemli havayı içine çeken ve diğer hava sistemlerinin gelmesini engelleyen “kapalı alçak basınç hava sistemi” bunun ana nedeniydi.

İngiltere’de Reading Üniversitesi’nde meteoroloji uzmanı ve Körfez bölgesindeki yağış modellerini inceleyen Prof. Maarten Ambaum, “Dünyanın bu bölgesi uzun süre yağmursuz ve ardından da düzensiz, şiddetli yağışlarla bilinir. Ancak yine de bu çok nadir görülen bir yağıştı” diyor.

İklim değişikliği nasıl bir rol oynadı?

sel

KAYNAK,GETTY IMAGES

İklim değişikliğinin ne kadar büyük bir rol oynadığını tam olarak ölçmek şu an için pek mümkün değil. Bunun için doğal ve beşeri unsurların bilimsel analizi gerekiyor. Ama bu da birkaç ay sürebilir.

Ancak rekor yağış, iklimin nasıl değiştiğiyle doğru orantılı.

Basitçe söylemek gerekirse; daha sıcak hava daha fazla nem tutabilir (her bir santigrat derece için yaklaşık yüzde 7 ilave nem olabilir); bu da yağmurun yoğunluğunu artırabilir.

Reading Üniversitesi’nde iklim bilimi profesörü Richard Allan, “Yağmurun şiddeti rekor kırdı, evet. Isınan iklimin, daha fazla nemle daha fazla ortaya çıkan fırtınaları ve aşırı yağış olaylarını ve bununla alakalı sel olaylarını giderek daha etkili hale getirmesinden söz edilebilir” diyor.

Kısa süre önce yapılan bir araştırmaya göre, dünya ısınmaya devam ettikçe BAE’nin büyük bölümünde yıllık yağış miktarı da yüzyılın sonuna kadar yaklaşık yüzde 30 oranında artabilir.

Yine İngiltere’de, Imperial College London’da iklim bilimi alanında çalışmalar yapan Dr. Friederike Otto, “İnsanlar petrol, gaz ve kömür yakmaya devam ederse iklim ısınmaya, yağışlar şiddetlenmeye ve sellerde can kayıpları olmaya devam edecek” diyor.

People walk through flood water caused by heavy rains in Dubai

KAYNAK,REUTERS

Fotoğraf altı yazısı,

Bulut tohumlama nedir, Dubai’deki selde rolü var mı?

Bulut tohumlama, mevcut bulutlara gümüş iyodid denen bir madde serpiştirilmesiyle yağmuru tetiklemeye ve sonucunda da daha fazla yağmur üretmeye yardımcı olan bir teknik.

Uçaklarla yapılabilen bu teknik onlarca yıldır kullanılıyor ve BAE de son yıllarda su sıkıntısını gidermek için bu tekniği kullandı.

Sellerin ardından bazı sosyal medya kullanıcıları aşırı hava koşullarını, yanlış bir şekilde ülkedeki son bulut tohumlama operasyonlarına bağladı.

Bloomberg tarafından daha önce yayımlanan haberler, bulut tohumlama uçaklarının Pazar ve Pazartesi günleri kullanıldığını, ancak selin meydana geldiği Salı günü kullanılmadığını öne sürdü.

BBC bulut tohumlamanın ne zaman yapıldığını bağımsız olarak doğrulayamamış olsa da, uzmanlar bunun fırtına üzerinde en iyi ihtimalle küçük bir etkisi olacağını ve bulut tohumlamaya odaklanmanın “yanıltıcı” olduğunu söylüyor.

Dr. Otto, “Bulut tohumlama, Dubai çevresindeki bulutları su bırakmaya teşvik etmiş olsa bile, atmosfer iklim değişikliği nedeniyle bulutları oluşturmak için muhtemelen daha fazla su taşıyordu” diyor.

Bulut tohumlama, genellikle yağmur için önemli olan rüzgar, nem ve toz koşullarının yetersiz olduğu durumlarda kullanılıyor. Hava tahmincileri geçen hafta Körfez genelinde yüksek sel riski uyarısında bulunmuşlardı.

BAE’de, Abu Dabi’deki Khalifa Üniversitesi Çevre ve Jeofizik Bilimleri Bölüm Başkanı Prof Diana Francis, “Bu tür yoğun ve büyük ölçekli sistemler tahmin edildiğinde, bir hayli masraflı bir işlem olan bulut tohumlama yapılmaz çünkü bölgesel ölçekte bu kadar güçlü sistemleri tohumlamaya gerek yoktur” diyor.

BBC Meteoroloji Servisi’nde görev yapan meteoroloji uzmanı Matt Taylor da şiddetli hava olayının önceden tahmin edildiğini söyledi.

Taylor, “Bu hava olayından önce, (potansiyel bulut tohumlama etkilerini hesaba katmayan) bilgisayar modelleri yaklaşık 24 saat içinde bir yıllık yağış miktarının çok üzerinde yağmur yağacağını tahmin ediyordu” dedi.

Selin, bulut tohumlamasından beklenenden çok daha büyük olduğunu belirten Taylor, “Sel olayları, Bahreyn’den Umman’a kadar çok geniş bir alanda etkili oldu” diye.

BAE’de bulut tohumlama işlemlerini, hükümete bağlı Ulusal Meteoroloji Merkezi (NCM) yürütüyor.

BAE aşırı yağışlara ne kadar hazırlıklı?

sel

KAYNAK,GETTY IMAGES

Şiddetli yağışların ölümcül sellere dönüşmesini önlemek, ani ve yoğun yağışlarla başa çıkmak için önlemler almak şart.

Yoğun bir şekilde şehirleşmiş olan Dubai’de nemi emecek çok az yeşil alan var. Şehirde drenaj sistemi de bu kadar yüksek yağış seviyelerine dayanıklı değil.

Prof. Francis, “yeni gerçeklik” olarak tanımladığı daha sık ve yoğun yağışlara uyum sağlamak için stratejiler geliştirilmesi gerektiğini söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Örneğin, yolların ve tesislerin altyapısının yeniden gözden geçirilmesi, bahar yağmurlarından gelen suyu depolamak ve yılın ilerleyen dönemlerinde kullanmak için rezervuarlar inşa edilmesi gerekiyor.”

BAE hükümeti Ocak ayında Dubai’deki sellere ilişkin yeni bir birim kurmuştu. Habervitrini

BAE: Şiddetli yağışlar ve dolunun ardından yeni istikrarsız hava dalgası yakında başlayacak

Pazartesi akşamı başlayan ilk dalga sırasında BAE’nin farklı bölgelerinde su basması, sel ve toprak kaymaları bildirildi

Yayınlanma: 16 Nis 2024 Sal, 12:47

Son güncelleme: 16 Nisan 2024 Salı 13:18

Şiddetli yağmur, gök gürültüsü, şimşek ve potansiyel dolu dahil olmak üzere ikinci bir istikrarsız hava dalgası, bu öğleden sonra BAE’yi kasıp kavuracak.

Bu durum, Pazartesi akşamından Salı öğlene kadar süren istikrarsız hava koşullarının ilk dalgasının ardından Salı günü Ulusal Meteoroloji Merkezi tarafından yayınlanan son hava durumu bülteninde ortaya çıktı.

 Şiddetli yağışlar ve dolunun ardından yeni istikrarsız hava dalgası yakında başlayacak
Şiddetli yağışlar ve dolunun ardından yeni istikrarsız hava dalgası yakında başlayacak

Bu öğleden sonra başlayacak ikinci dalga, aynı zamanda konvektif bulut örtüsünde de bir artışa tanık olacak ve bu da yağış yoğunluklarının değişmesine yol açacak .

NCM, hava durumu bülteninde şunları söyledi: “Başka bir dalga Batı bölgelerinden başlıyor ve ülkenin dağınık bölgelerini kapsıyor; burada konvektif bulutların miktarı artıyor, farklı yoğunluktaki yağışlarla ilişkili, şimşek ve gök gürültüsünün eşlik ettiği ve dolu ihtimali var. bazı bölgelerde.”

Çarşamba sabahından Çarşamba öğleden sonraya kadar kıyı kesimlerde yağışlarla birlikte konvektif bulutların oluşması bekleniyor. “Bu bulutlar daha sonra odaklarını Doğu ve Kuzey bölgelerine kaydıracak ve Çarşamba öğle saatlerinde yavaş yavaş dağılacak.”

Yollar sular altında kaldı

Bu arada BAE, Pazartesi gecesi ile Salı günü arasında yoğun yağış ve gök gürültülü sağanak yağışlar yaşadı; şimşek ve şiddetli yağmur evleri mahvetti ve yolları su bastı.

KT Fotoğraf: Rahul Gajjar
KT Fotoğraf: Rahul Gajjar

NCM’nin çarşamba gününe kadar devam etmesi beklenen istikrarsız hava koşullarıyla ilgili daha önceki uyarılarına rağmen bölge sakinleri fırtınaların şiddeti karşısında şaşırdılar.

Abu Dabi, Dubai, Sharjah, Fujairah ve Ras Al Khaimah’daki insanlar, alçak basınç sistemi ülke genelinde yayılırken, BAE’nin farklı bölgelerinde su birikintileri ve toprak kaymalarının bildirildiği farklı yoğunluklarda yağışlar bildirdi.

Bölge sakinlerinin, özellikle alçak bölgelerdeki araçlar ve tabelalar su altındayken diz boyu sularda ilerlediği görüldü.

NCM’den bir uzman olan Dr. Ahmed Habib daha önce Khaleej Times’a şunları söylemişti: “Umman’ı etkileyen aynı düşük basınç sistemi BAE’yi de etkiliyor. Ancak farklı topoğrafyalardan dolayı yoğunluk farklılık göstermektedir. Umman, kuzeyden güneye uzanan geniş Hacer sıradağlarına sahip ve bu da BAE’ye kıyasla daha fazla bulut örtüsü ve yağışa neden oluyor.”

Kaynak: https://www.khaleejtimes.com/uae/weather/uae-after-heavy-rains-and-hail-new-wave-of-unstable-weather-to-begin-soon

Video: Dubai’de şiddetli yağmur su baskınlarına neden oldu

Dubai’de ve Birleşik Arap Emirlikleri ile Arap Yarımadası’nın diğer bölgelerinde şiddetli yağışlar nedeniyle hükümet çalışanlarına ve özel okul personeline Salı günü uzaktan çalışma talimatı verildi.

Emirlik’in Ulusal Meteoroloji Merkezi, saatte 70 km’ye (43 mil/saat) kadar rüzgarların eşlik edebileceği gök gürültülü sağanak yağış, yıldırım, yağış ve olası dolu konusunda uyarılarda bulundu.

Umman’da şiddetli yağışlar, Arap Yarımadası’nın doğu ucunda ani su baskınlarına neden oldu ve kurtarma operasyonları devam ederken en az 17 kişi hayatını kaybetti. Şiddetli yağışlar sırasında sık sık görülen ani sel baskınları, izleyenleri Arapça’da “wadi” olarak bilinen yakındaki kuru nehir yataklarına çekiyor. Ancak su baskını sırasında bu alanlar hızla suyla dolabiliyor ve bu durum hem kişiler hem de araçlar için tehlike oluşturuyor.

Kaynak: https://www.indiatoday.in/world/video/video-heavy-rain-lashes-in-dubai-causes-flash-floods-2527881-2024-04-16

 

Diyar21Haber
DÜNYA

Keskin nişantı tek atışta iki işgalci askerini öldürdü

Yaşam

Taşıt kredisinde en cazip bankalar hangileri! Akbank, 400 Bin TL’ye kadar taşıt kredisi veriyor

MAGAZİN

Netflix Türkiye‘de lider değişikliği

SAĞLIK YEMEK / GIDA

Sağlıklı beslenme demans riskini azaltıyor!

MAGAZİN

Sıla’yla 4 ev değiştirdik!

Teknoloji

iPhone klavyesindeki müthiş araç! Zamandan büyük tasarruf sağlıyor

KAZA

Tır şarampole devrildi: Bir ölü, bir yaralı

BÖLGE HABER KAZA

Mardin’de otomobil ile motosiklet çarpıştı: 1 yaralı

ASAYİŞ BÖLGE HABER

5 ilde tarihi eser kaçakçılığı operasyonu: 13 gözaltı

SPOR

UEFA Avrupa Ligi ve Konferans Ligi finali Türkiye’de oynanacak, çifte müjde geldi!

MANŞET

Ayvalık Açık Hava Film Geceleri 15 Haziran’da başlıyor

GÜNCEL

D21 News – Erdoğan, Filistin’i tanıyan ülkelerin liderlerini tebrik ettiğini belirtti.

POLiTiKA & SiYASET

Mecliste tansiyon yükseldi! Ali Mahir Başarır’la Osman Gökçek birbirine girdi..

SAĞLIK

“Z Kuşağında Miyop Alarmı”

ASAYİŞ

D21 News – Suç örgütü lideri Barış Boyun, İtalya’da yakalandı ve beraberinde 19 kişi gözaltına alındı.

MAGAZİN

Ersay Üner… MEMLEKETİNDE FESTİVAL ÇOŞKUSU!

GÜNCEL Köpek Saldırıları

Erdoğan’a sunulan başıboş sokak köpekleri raporu, 3 bin 534 trafik kazası ve 437 bin kuduz aşısıyla ilgili bilgiler içermektedir.

MAGAZİN

MACERA DOLU BİR TATİL!

Deprem

İstanbul depremiyle ilgili korkutan açıklama

SAĞLIK

VM Medical Park ve Liv Hospital Samsun Hastaneleri sağlık zirvesinde

Bir yanıt yazın