CHANGE  LANGUAGE

Kızılay 2024 Yılı Vekâletle Kurban Kesim Kampanyasını Başlattı

Kızılay 2024 Yılı Vekâletle Kurban Kesim Kampanyasını Başlattı

Yasin GÜLER – Dicle Üniversitesi kampüsünde bulunan Kızılay merkezinde basın toplantısı düzenleyen Diyarbakır Kızılay İl Başkan Yardımcısı Ahmet Demirel, Diyarbakır Kızılay’ın faaliyetlerinden bahsederek günlük 50 bin kişiye yemek sağlandığını ifade etti. Demirel, açıklamalarında şunları söyledi:

“Kurban Bayramı’nı Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye kampanyamız çerçevesinde Türk Kızılay’ına bağışlanan kurban etlerimiz, Et ve Süt Kurumu’nda konservelendikten sonra yıl boyunca 41 ildeki aşevlerinden biri olan Diyarbakır’da da her gün ihtiyaç sahibi bin 100 aileye sefer taslarında götürülmek üzere yemeklerde pişiriliyor. Bu çerçevede yüzde 10’a yakın eti aşevlerinde yemeklere koyularak pişiriyoruz.”

Kesilen kurbanları önce ihtiyaç sahibi ailelere et olarak dağıttıklarını belirten Demirel, kalan kısımları 800 gramlık konserve kutularında hijyenik ortamda muhafaza ettiklerini söyledi. “Yıl içinde bu etleri periyotlarla şubelerimiz aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz. 4 kiloluk kurban konservelerimizi 41 aşevimizde günlük olarak 50 bin kişilik yemeklerde kullanıyoruz. Her gün düzenli bir şekilde ihtiyaç sahibi ailelere 3 çeşit yemeği ulaştırıyoruz” dedi.

Kızılay 2024 Yılı Vekâletle Kurban Kesim Kampanyasını Başlattı

Ahmet Demirel’in açıklamalarının devamında:

Kızılay, 2024 yılı vekâletle kurban kesim kampanyası için hazırlıklarına başladı. Kampanya, bu yıl da “Kurban Bereketini Yıl Boyu Yaşatıyorsan Hilal Olsun Türkiye” sloganıyla yürütülecek. Kızılay, vekaletle keseceği kurbanlarla yaklaşık 3.8 milyon ihtiyaç sahibine ulaşmayı hedefliyor.

“Kızılay Kurban Modeli” sayesinde hayırseverler kurban ibadetlerini amacına ve kuralına uygun olarak yerine getirebiliyor. Kızılay’ın yürüttüğü modelle kurbanlıklar, veteriner hekimler tarafından seçilerek modern kombinalarda hijyenik şartlarda, vekâlet sahiplerinin isimleri okunarak Kurban Bayramı’nın ilk üç günü kesilecek. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilecek kesimlere din görevlileri, veteriner hekimler ve noterler de eşlik edecek.

Haber Devan Ediyor

Kızılay, 2024 vekâlet bedellerini yurt içinde 11.750 TL, Gazze’deki mağdurlar için 11.750 TL ve yurt dışı için 4.300 TL olarak belirledi. Yurt dışında yaşayan ve vekâlet bedelini döviz cinsinden ödemek isteyenler ise Türkiye ve Gazze için 1 hisse karşılığı 370 Amerikan Doları veya 345 Euro, diğer ülkeler için de 135 Dolar veya 125 Euro bedel ödeyerek vekâlet verebilecek.

2024’deki kesimlerden elde edilecek et ve et ürünleri dağıtımlarında, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen afetzedeler Kızılay’ın öncelikleri arasında olacak. Gazze’deki çatışma mağdurları için ise özel bir planlama yapıldı. Kızılay, vekalet sahiplerinin Türkiye’de keseceği kurbanlarını kavurma konservesi olarak bölgeye ulaştıracak.

Et ve Süt Kurumu iş birliğiyle kurban kesimlerini gerçekleştirecek olan Kızılay, 2024 yılında yurt içi ve Gazze için 28 bin hisselik kurbanlığın kesimini hijyen kuralları çerçevesinde gerçekleştirecek.

Haber Devan Ediyor

Kızılay, yurt içinde kesimini yapacağı kurbanlarla Türkiye ve Gazze’de 1.3 milyon kişiye yardım eli uzatmayı planlıyor. Yurt içindeki kurban etlerinin yaklaşık yüzde 10’u aşevlerinde yemek yapılmak üzere şoklanmış paketler haline getirilecek, diğer kurban paylarından ise 800 gramlık kıyma ve kavurma konservesinin yanı sıra aşevlerinde veya afet zamanlarında sıcak yemeklerde kullanılmak üzere 4200 gramlık kavurma konservesi üretilecek. Kavurma konserveleri Kızılay şubeleri aracılığıyla yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Üretilen konservelerden yaklaşık 400 bin adeti ise Gazze’ye gönderilecek.

Balkanlar, Asya, Ortadoğu ve Afrika’daki 19 ülkede vekâletle kurban kesimlerini yapacak olan Kızılay, yurt dışı için hedeflenen toplam kurban hisse sayısını 100 bin olarak belirledi. Bu yıl yurt dışında kesilecek kurbanlarla 2.5 milyon ihtiyaç sahibine ulaşılması hedefleniyor.

Haber Devan Ediyor

Kızılay, , kurban vekâleti yöntemleri hakkında da bilgi verdi. Hayırseverler, bankalarda bulunan Kızılay bağış hesapları, internet bankacılığı, www.kizilay.org.tr, mobil uygulama, fast/eft/havale ile hesap numaralarına, 168 Kızılay ücretsiz danışma ve bağış hattı ile ülke genelindeki tüm Kızılay şubelerinden kurban vekâletlerini verebilecekler. Bu yılki kampanya ile 3.8 milyon ihtiyaç sahibine ulaşılması hedefleniyor.

Ahmet Demirel’in açıklamalarıyla birlikte Kızılay’ın 2024 yılında yürüteceği kurban kesim kampanyasının detayları ortaya çıktı. Kurban vekâletleri aracılığıyla milyonlarca ihtiyaç sahibine yardım eli uzatılması hedeflenirken, kesimlerin hijyenik ve İslami kurallara uygun şekilde gerçekleştirileceği vurgulandı.

Kaynak: GuneydoguguncelRead More

Diyar21Haber
DÜNYA

Hizbullah’ın tehdidi sonrasında Kıbrıs Rum Kesimi panikledi..

BÖLGE HABER

Pekşahin: Elektrik direklerinden en az 4 metre uzakta ekim yapın

BÖLGE HABER

Diyarbakır ve Mardin’deki anız ve örtü yangının boyutu drone ile görüntülendi

Yaşam

İşte Avrupa’nın harcama raporu: En ucuz Türkiye, en pahalı İsviçre

SPOR

Kerem Aktürkoğlu: Gruptan lider çıkmak istiyoruz

DiYARBAKIR YEREL HABER

Anız faciası / DiYARBAKIR

MAGAZİN

Oğuzhan Koç – YENİ ALBÜMÜN İLK HABERCİSİ: ‘Bİ ŞEY EKSİK’

DiYARBAKIR YEREL HABER POLiTiKA & SiYASET

Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan HÜDA PAR heyeti: “Vatandaşın can güvenliğini sağlayın!”

SPOR

Voleybolcu kızlar Milletler Ligi’ne veda etti

DÜNYA

CNN : İsrail, Lübnan’a saldırı planlarını ABD’ye iletti

BÖLGE HABER DiYARBAKIR YEREL HABER

Diyarbakır’da anız dehşeti.. Ölü sayısı 11’e çıktı 5 kişi komada

Yaşam

Timur Cihantimur intihara kalkıştı üzerini çırılçıplak soydular

Deprem

Uzmandan korkutan deprem uyarısı: Deprem kapıda!

MAGAZİN

‘Öldür Beni Sevgilim’ Star’da

İlçe Haberleri

Diyarbakır ve Mardin arasında büyük yangın: Can kaybı 11’e yükseldi

MAGAZİN

Madonna – ‘KONSERE GEÇ ÇIKMA’ DAVASI SONUÇLANDI!

DÜNYA

İşgalciler, eski Filistin Meclis Başkanı Duveyk’i yeniden esir aldı

MAGAZİN

Berdan Mardini – 15 YAŞ KÜÇÜK SEVGİLİSİNİN AYRILIK SEBEBİ BELLİ OLDU!

Sinema

‘Gülümse 2’ filminin fragmanı yayınlandı..

Trafik Yaşam

 “TURİSTİK TATVAN TRENİ, 1262 KM MESAFEYİ 28 SAATTE TAMAMLAYACAK”

Et jordskjelv skjedde i landlige…

Et jordskjelv skjedde i landlige Alanya i dag. 2024-06-20 /…

  Haziran 20, 2024

Personen som onanerte mens han…

1 - Personen som onanerte mens han så på en…

  Haziran 20, 2024

Den nye adressen til russere…

Den nye adressen til russere som rømte fra Alanya er…

  Haziran 15, 2024

To barn ble slått fordi…

To barn ble slått fordi de spilte fotball på hotellhytta…

  Haziran 15, 2024

Skammelige BILDER i mange bakerier…

Skammelige BILDER i mange bakerier og konditorier i Alanya Alanya…

  Haziran 12, 2024

Et nyttekjøretøy og en elektrisk…

Et nyttekjøretøy og en elektrisk scooter kolliderte i Alanya; 1…

  Haziran 9, 2024

En annen turist funnet død…

En annen turist funnet død på hotellrommet sitt 2024-06-05 Den…

  Haziran 5, 2024

Another Tourist Found Dead in…

Another Tourist Found Dead in His Hotel Room 2024-06-05 Russian…

  Haziran 5, 2024

Bir yanıt yazın