CHANGE  LANGUAGE

İsrail gece yarısı sivillerin çadırlarını bombaladı.. Refah’ta kanlı katliam

İsrail gece yarısı sivillerin çadırlarını bombaladı.. Refah’ta kanlı katliam

Terör devleti İsrail’den Refah’ta katliam: Çok sayıda ölü ve yaralı var
Terör devleti İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nın kararına rağmen Refah kentinde yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampı hedef aldığı saldırıda 40 Filistinli hayatını kaybetti.

DETAYLI BILGi

‘İnsanları diri diri yaktılar’

İsrail’in Refah’taki mülteci kampına düzenlediği saldırıdan sağ kurtulanlar El Cezire’ye konuştu.

Hayatta kalanlardan biri, “Bölge vurulduğunda yürüyordum ve telefonuma bakıyordum” dedi.

“Ne olduğunu anlamadım. Ailemin ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Annem yanımdaydı ve kardeşim kampta yaralandı. Yere düştüm ve bacağımın yarıldığını gördüm.”

Hayatta kalan bir başka kişi ise hava saldırısının “tüm bloğu yaktığını” söyledi.

“İnsanları diri diri yaktılar” dedi.

Çadır kampa gerçekleştirilen saldırı sonrası görüntüler.

İsrail ordusunun, Uluslararası Adalet Divanının (UAD) saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi’ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği saldırıda en az 40 Filistinli hayatını kaybetti.

DETAYLI BILGi

Filistin haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail savaş uçakları, Refah’ın kuzeybatısında Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) depolarının bulunduğu bölgenin yakınında yaşayan yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarını bombaladı.

Saldırıda en az 40 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin Kızılayından yapılan açıklamada da sağlık ekiplerinin aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıdaki Filistinlinin cenazesi ile yaralıyı hastanelere götürdüğü belirtildi.

Görgü tanıkları, “İsrail ordusunun bombardımanı kamptaki çok sayıda çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden oldu. Bu kamp, binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde İsrail ordusunun boşaltılmasını istediği bölgede yer almıyor.” dedi.

Tanıklar, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini belirtti.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, “İsrail savaş uçaklarının Refah kentinin kuzeybatısında yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampı acımasızca bombalaması sonucu çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti ve yaralandı. Kayıpları arama çalışmaları sürüyor.” ifadeleri kullanıldı.

Gazze ofisi: İsrail, yerinden edilmiş barınakları 2000 kiloluk bombalarla hedef alıyor

Gazze’deki Hükümet Medya Ofisi yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun son 24 saat içinde Birleşmiş Milletler Filistin Yardım ve Bayındırlık Ajansı’na (UNRWA) bağlı en az 10 yerinden edilme merkezini hedef aldığını söyledi.

Cebeliye, Nuseyrat, Gazze Şehri ve Refah’ta çoğu kadın ve çocuk olmak üzere on binlerce Filistinlinin barındığı barınakların vurulduğu belirtiliyor. Ofise göre, Refah’taki son saldırılarla birlikte saldırılarda ölenlerin sayısı 190’ın üzerinde bulunuyor.

Raporda, yakın zamanda Refah’a yönelik bir saldırının yedi adet 2000 poundluk (bir tonluk) bomba kullanılarak gerçekleştirildiği, bunun en az 30 kişiyi öldürdüğü ve hava saldırılarının şiddeti nedeniyle ölümlerin artmasının beklendiği belirtildi.

Ofis, saldırıları İsrail ve ABD hükümetinin Uluslararası Adalet Divanı’na (UAD) ve küresel topluluğa “yerinden edilmiş kişilere ve çocuklara yönelik katliamların devam edeceği ve uluslararası hukukun çiğnenmesinin hiçbir sorun teşkil etmeyeceği” yönünde “açık bir mesaj” olarak değerlendirdi. durmak”.

DETAYLI BILGi

UAD, 24 Mayıs’ta yeni tedbir kararlarında, İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını derhal durdurmasına, insani yardımları engellememesine ve suçlarını araştıracak BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin vermesine hükmetmişti.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 239’u çocuk, 10 bin 93’ü kadın olmak üzere 35 bin 984 Filistinli öldürüldü, 80 bin 643 kişi yaralandı.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

Katliam saldırısının ardından Hamas’tan çağrı

Terör devleti İsrail’in alçak saldırısının ardından Hamas tarafından yapılan yapılan açıklamada, ”Tüm taraflardan, özellikle Mısır’daki kardeşlerimizden, İsrail işgal güçlerini Refah sınır kapısından çekilmeye zorlamak için baskı yapmasını talep ediyoruz.” ifadeleri kullandıldı.

DETAYLI BILGi

AK Parti saldırıyı lanetledi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, terör devleti İsrail’in Refah’a yönelik saldırısını lanetlediği bir mesaj yayımladı. Çelik, ”İsrail savaş uçaklarının Gazze’de yerlerinden edilmiş Filistinlilerin yaşadıkları çadırları bombalayarak ve masum sivilleri diri diri ateşe vererek katletmesini lanetliyoruz.

Bu soykırım eylemleri mahkemelerde gereken cezayı alacaktır.

Uluslararası toplumun bu soykırım eylemlerine son vermesini engelleyenler bu suça ortaktırlar.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HaberVitrini

İsrail 35 kişiyi diri diri yaktı

Tıbbi kaynaklar, İsrail’in Gazze’ye gece boyunca düzenlediği saldırılarda 20’den fazla Filistinlinin öldürüldüğünü söylüyor..

Tıbbi kaynaklara göre, İsrail’in gece boyunca Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 20’den fazla Filistinli öldürüldü, güneydeki Refah kentinde de dokuzu öldürüldü.

Şehrin batı kesimindeki Kuveyt İhtisas Hastanesi, İsrail’in Refah’ın merkezindeki Barbarah mülteci kampına düzenlediği hava saldırısında bir kişinin öldüğünü söyledi.

Bu videoda, İsrail'in 26 Mayıs'ta Gazze'nin Refah kentinde yerinden edilmiş Filistinliler için belirlenen bir bölgeye düzenlediği saldırının ardından çıkan yangın sürüyor.

Hastane, Refah’ın Tel Al-Sultan semtinde, İsrail’in ülke içinde yerinden edilmiş kişileri barındıran Abu Shabika ailesine ait bir eve düzenlediği saldırının ardından aralarında hamile bir kadının da bulunduğu üç kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Hastane, İsrail’in Refah’ın batısında düzenlediği hava saldırısında beş kişinin daha öldüğünü bildirdi.

Kuveyt İhtisas Hastanesi’ne göre, Refah’taki Yabna mülteci kampına yapılan saldırıların ardından beş evin hasar görmesi de dahil olmak üzere yaralanmalar bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sivil Savunması’na göre, İsrail’in Batran ailesinin evine düzenlediği hava saldırısında kuzey Gazze’de beş kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

El Avda ve El Aksa Şehitleri hastanesine göre, İsrail’in topçu bombardımanı sırasında Gazze’nin merkezindeki Nuseyrat mülteci kampında dördü çocuk ve biri kadın olmak üzere dokuz kişi öldürüldü.

Hastane, İsrail’in yine Nuseyrat mülteci kampında bulunan Halaw ailesinin evine düzenlediği hava saldırısının ardından çok sayıda kişinin yaralandığını da sözlerine ekledi.

El Aksa Şehitleri hastanesi, İsrail’in Bureij mülteci kampına düzenlediği bombardımanın ardından Gazze’nin merkezinde de bir çocuğun öldüğünü bildirdi.

İsrail’in 35 kişinin ölümüne yol açan Refah saldırısı hakkında bildiklerimiz

Gazze Sağlık Bakanlığı ve Filistinli sağlık görevlilerine göre, İsrail’in Pazar günü Refah’ta  yerinden edilmiş insanlara yönelik bir kampa düzenlediği  saldırıda en az 35 kişi öldü  .

Sosyal medyada paylaşılan videolar, sağlık görevlileri ve itfaiyecilerin grevin ardından müdahale etmeye çalıştığı bölgede büyük bir yangın olduğunu gösteriyor. Hedef alınan alan, yüzlerce çadırın çevrelediği, onlarca ailenin barınağı olarak kullanılan büyük bir konteyneri içeriyordu.

İşte grevle ilgili bilmeniz gerekenler:

Saldırı “güvenli bölgeyi” vurdu:  Gazzeli yetkililer ve Filistin Kızılayı Derneği (PRCS), hedeflenen bölgenin Refah’ın kuzeybatısındaki Tel el-Sultan’da İsrail tarafından “güvenli bölge” olarak belirlendiğini söyledi. Gazze hükümetinin medya ofisi, “İsrail işgal ordusu bu bölgeleri güvenli bölgeler olarak belirleyerek vatandaşlara ve yerinden edilmiş kişilere bu güvenli bölgelere yönelme çağrısında bulundu.” dedi. Ofis, yerinden edilen kişilerin sığınma talebinde bulunduklarında saldırıya uğradıklarını söyledi.

Roket saldırısı:  Refah’taki saldırı, İsrail ordusunun açıklamasına göre Hamas’ın aylardır ilk kez Tel Aviv’e roket fırlatması ve Pazar günü Tel Aviv’de ve İsrail’in orta kesimlerinde sirenlerin çalmasıyla gerçekleşti. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Refah bölgesinden sekiz roket atıldığını ve “bir dizi merminin” ele geçirildiğini söyledi. Saldırının sorumluluğunu Hamas üstlendi.

IDF ne dedi:  İsrail ordusu, Refah’taki bir Hamas yerleşkesini vurduğunu ve “Hamas’ın bölgeyi kullandığını gösteren istihbarata” dayanarak “hassas mühimmat” kullandığını söyledi. IDF, Hamas’ın Yahudiye ve Samiriye’deki liderliğinin komutanı Yasin Rabia’yı ve Hamas’ın aynı bölgelerdeki kanadında üst düzey yetkili olduğunu söylediği Halid Nagar’ı öldürdüğünü söyledi. Sivillere verilen zarar da dahil olmak üzere saldırıların şu anda inceleme altında olduğu belirtildi.

Kayıplar:  Gazze Sağlık Bakanlığı, ölen ve yaralananların çoğunlukla kadın ve çocuklardan oluştuğunu belirterek, Refah’taki hiçbir hastanenin ölü sayısını kaldırabilecek kapasiteye sahip olmadığını da sözlerine ekledi. PRCS, ambulans ekiplerinin saldırının ardından çok sayıda insanı taşıdığını söyledi. Refah’taki Filistin Acil Durum Komitesi ise çadırlara düzenlenen saldırıda yangınlar nedeniyle onlarca kişinin öldüğünü söyledi. CNN’in elde ettiği videoda çadır benzeri yapıların yandığı görülüyor.

Hamas ne dedi:  Hamas saldırıyı “katliam” olarak nitelendirdi ve ABD yönetimini ve Başkan Joe Biden’ı şahsen sorumlu tuttuğunu söyledi. İsrail’in “Amerikan desteği olmasaydı ve yerinden edilmiş vatandaşlarla aşırı kalabalık olmasına rağmen Refah’ı işgal etmesi için yeşil ışık yakılmasaydı” İsrail’in saldırıları gerçekleştiremeyeceğini söyledi. Hamas acil uluslararası müdahale çağrısında bulundu.

“Hiçbir yer güvenli değil”:  Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) olarak da bilinen Sınır Tanımayan Doktorlar, grevden duydukları dehşeti dile getirerek “hiçbir yerin güvenli olmadığını bir kez daha gösterdiğini” söyledi. İnsani yardım grubu Gazze’de acil ve sürekli ateşkes çağrısını yineledi. Filistin Yönetimi başkanlığı, uluslararası toplumu, Filistin halkına karşı işlenen suçlara karşı derhal müdahale etmeye çağırdı.

UAD’nin kararı:  Refah saldırısı, Uluslararası Adalet Divanı’nın  İsrail’e  Refah’taki saldırısını durdurma talimatı vermesinden birkaç gün sonra geldi. Mahkemenin şehirdeki insani durumu “felaket” olarak değerlendirdiğini belirten UAD başkanı, BM yetkililerinin, Refah’taki İsrail operasyonunun devam etmesi halinde durumun “daha da kötüleşeceğini” belirttiklerini belirtti. Mahkeme ayrıca İsrail’in insani yardım için Refah sınır kapısını açmasına da karar verdi.

Unutmayın:  Çoğu İsrail’in saldırıları nedeniyle bölgenin diğer bölgelerinde yerlerinden edilmiş olan bir milyondan fazla Filistinli, İsrail operasyonlarına başlamadan önce Refah’ta barınıyordu. Birçoğu kaçtı ama  gidecek güvenli bir yerleri olmadığını söylüyorlar . İsrail’in Refah’taki eylemleri, İsrail’in   şu anda Gazze’deki savaşla ilgili olarak karşı karşıya olduğu benzeri görülmemiş seviyedeki diplomatik baskı için bir parlama noktası işlevi gördü.

HaberVitrini

Diyar21Haber
MAGAZİN

Burak Sergen – Gizem Şağban – BALAYI ZAMANI!

Yaşam

İMG şehidimizin vasiyetini yerine getiriyor! Afrika’da su kuyusu açacak

MAGAZİN

21 Haziran reytingleri belli oldu!

DÜNYA

Husilerin yeni silahı Amerika ve İsrail’i ürküttü

DÜNYA

Dubai polisinin araçları ağzı açıkta bıraktı

SPOR

A Milli Futbol Takımımız, Portekiz’e farklı yenildi / 3 – 0

Yaşam

TikTok’u kapatılan Serdar Ortaç Instagram’da

Yaşam

Ankara’dan Diyarbakır ve Mardin için ses yükselttiler

MAGAZİN

Simge -BU YAZ HERKES DELİLER GİBİ DANS EDECEK!

TARIM

Çiftçilik bu gidişle bitecek! Yeni vergiler ve fahiş zamlar kapıda

DiYARBAKIR YEREL HABER

Dayanışma platformu: Sürecin takipçisiyiz, kamuoyuna açıklayacağız

Yaşam

Gemlik Belediyesi Kurban Bayramı’nda ihtiyaç sahiplerini unutmadı

Sinema

Sayara – KORKU, SUÇ VE AKSİYONU BULUŞTURAN FİLM VİZYONDA!

Turizm Yaşam

1 turist hayatını kaybederken ,Alanya’da cip safari araç sürücüsü KAÇTI

DÜNYA

Kenan Doğulu, Harbiye’yi coşturdu

BÖLGE HABER

Vali Şıldak’tan “Tarım arazilerine ateşle yaklaşmayın” uyarısı

MAGAZİN

The Lord of the Rings yeni fragmanı paylaşıldı

DÜNYA

Hizbullah’ın tehdidi sonrasında Kıbrıs Rum Kesimi panikledi..

BÖLGE HABER

Pekşahin: Elektrik direklerinden en az 4 metre uzakta ekim yapın

BÖLGE HABER

Diyarbakır ve Mardin’deki anız ve örtü yangının boyutu drone ile görüntülendi

Mens 1 turist mistet livet,…

I Alanya omkom en turist og 3 personer ble skadet…

  Haziran 22, 2024

Mens 1 turist mistet livet,…

Mens 1 turist mistet livet, rømte sjåføren av jeepsafaribilen i…

  Haziran 22, 2024

Et jordskjelv skjedde i landlige…

Et jordskjelv skjedde i landlige Alanya i dag. 2024-06-20 /…

  Haziran 20, 2024

Personen som onanerte mens han…

1 - Personen som onanerte mens han så på en…

  Haziran 20, 2024

Den nye adressen til russere…

Den nye adressen til russere som rømte fra Alanya er…

  Haziran 15, 2024

To barn ble slått fordi…

To barn ble slått fordi de spilte fotball på hotellhytta…

  Haziran 15, 2024

Skammelige BILDER i mange bakerier…

Skammelige BILDER i mange bakerier og konditorier i Alanya Alanya…

  Haziran 12, 2024

Et nyttekjøretøy og en elektrisk…

Et nyttekjøretøy og en elektrisk scooter kolliderte i Alanya; 1…

  Haziran 9, 2024

Bir yanıt yazın