CHANGE  LANGUAGE

1 Gündem Haber – İşte Amerika’nın dünkü saldırılarının bilançosu

İşte Amerika’nın dünkü saldırılarının bilançosu

Günlerce süren misilleme uyarılarının ardından ABD, İran Devrim Muhafızları’nı (IRGC) ve Irak ve Suriye’deki bağlantılı grupları vurdu.

Yeni hedefleme, geçen hafta sonu Ürdün‘ün kuzeydoğusunda Suriye sınırı yakınında üç ABD askerinin ölümüne ve 40’tan fazla askerin yaralanmasına yol açan drone saldırısının ardından geldi.

ABD’nin konumu

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı açıklamada, “Benim talimatım doğrultusunda ABD askeri güçleri, Devrim Muhafızları ve ona bağlı milislerin ABD güçlerine saldırmak için kullandığı Irak ve Suriye’deki tesislerdeki hedefleri vurdu.” dedi.

“Tepkimiz bugün başladı. Bizim seçeceğimiz yer ve zamanlarda devam edecek” diye ekledi.

“Bu bizim yanıtımızın başlangıcıdır.” ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin dedi.

ABD Ordusu Merkez Komutanlığı (CENTCOM) yaptığı açıklamada, kuvvetlerinin “ABD’den uçan uzun menzilli bombardıman uçakları da dahil olmak üzere çok sayıda uçakla 85’ten fazla hedefi vurduğunu. Hava saldırılarında 125’ten fazla hassas mühimmat kullanıldığını” bildirdi.

Ayrıca Müşterek Kurmay Başkanı Korgeneral Douglas Sims, saldırıların yaklaşık 30 dakika sürdüğünü, vurulan yerlerin üçünün Irak’ta, dördünün de Suriye’de olduğunu açıkladı.

Bu arada Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, hedeflerin “sivil kayıpları önlemek için dikkatle seçildiğini ve bunların bölgedeki ABD personeline yönelik saldırılarla bağlantılı olduğuna dair açık, reddedilemez kanıtlara dayandığını” söyledi. Bu kanıtın ne olduğunu detaylandırmayı reddetti.

Kirby, Irak hükümetinin saldırılarla ilgili önceden bilgilendirildiğini söyledi.

Irakta

Halk Seferberlik Güçleri tarafından yapılan açıklamada, Haşdi Şabi’nin Al-Tofuf Tugayı’nın (Al-Atba Al-Husseiniya olarak da bilinir) 16 üyesinin “Amerika’nın El Anbar Operasyonlarına yönelik korkakça saldırganlığı sonucu” öldürüldüğü ve 25 kişinin de yaralandığı belirtildi. Sektör.”

ABD Yönetiminin saldırılarla ilgili Iraklı yetkililere bilgi verildiğini açıklamasına rağmen Irak bu saldırıları kınadı ve Amerika’nın iddialarını doğrulamadı.

Irak hükümeti sözcüsü Bassem Al-Awadi bu konuda Bağdat ile Washington arasında herhangi bir “önceden koordinasyon” olduğunu yalanladı.

Al-Awadi, “Amerikan yönetimi Irak’ın egemenliğine karşı yeni bir saldırı gerçekleştirdi” diyerek, saldırıların can kayıplarına, yaralanmalara, konut ve mülklerde hasara yol açtığını kaydetti. ABD’yi “önceden koordinasyon iddia ederek gerçekleri tahrif etmekle” suçladı ve bu saldırganlığın Irak ve bölgedeki güvenliği tehlikeye attığını vurguladı.

Silahlı Kuvvetler Başkomutanlığı Sözcüsü Yahya Rasool, ABD’nin hava saldırılarının “Irak’ın egemenliğinin ihlali olduğunu, Irak hükümetinin çabalarını baltaladığını ve Irak ile bölgeyi korkunç sonuçlara sürükleyebilecek bir tehdit oluşturduğunu” söyledi. Sonuçlar Irak ve çevresindeki bölgenin güvenlik ve istikrarını ciddi şekilde etkileyecektir.”

Ayrıca askeri kaynaklar, Şafak Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, saldırıların Irak-Suriye sınırına yakın, batı Irak’taki El Anbar Valiliği’nin El Kaim İlçesi içindeki El Sikak bölgesindeki Kataib Hizbullah’a (Hizbullah Tugayları) ait bölgeleri hedef aldığını söyledi.

İşte Amerika’nın dünkü saldırılarının bilançosu

Kataib Hizbullah’ın geçtiğimiz Salı günü “Irak hükümetini utandırmaktan kaçınmak” amacıyla ABD güçlerine yönelik operasyonlarını durdurduğunu duyurması dikkat çekicidir.

Kaynaklar, saldırılarda Tugaylara ait dört askeri mevkinin tahrip edildiğini, iki sivilin öldürüldüğünü, beşinin de yaralandığını açıkladı.

İki sivilin isimlerinin Muhammad Shehadha Daki Al-Rawi ve Settar Al-Jughaifi olduğu belirtildi.

“Bölgedeki durum savaş gibiydi.” Bir kaynak söyledi.

Suriye’de

Sonuç olarak, Suriye Savunma Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’nin birçok kasaba ve bölgeyi hedef alan bombalaması nedeniyle sivil ve askeri kayıpların meydana geldiğini duyurdu.

Bakanlık yaptığı açıklamada, ABD saldırılarının hedef aldığı bölgenin “Suriye ordusunun IŞİD kalıntılarıyla mücadele ettiği” bölgeyle aynı olduğunu iddia etti.

Açıklamada, “ABD ve askeri güçlerinin IŞİD’e dahil olduğu ve onunla ittifak kurduğu, onu hem Suriye’de hem de Irak’ta bir saha kolu olarak yeniden canlandırmayı amaçladığı” iddia ediliyor.

Bakanlık, “saldırıyı Suriye ordusunun terörle mücadele yeteneğini zayıflatma girişimi olarak değerlendirdi.”

Aynı bağlamda Suriye Devlet Haber Ajansı (SANA), “Bu Kamal, Mayadin ve Suriye sınırındaki çevredeki pek çok yeri hedef alan saldırının ardından elektrik kesintisi yaşanırken Deyrizor ve kırsalında patlama sesleri duyulduğunu” bildirdi. -Irak sınırları.”

SANA, saldırıların can kaybıyla sonuçlanıp sonuçlanmadığını bildirmedi. Ancak Suriye İnsan Hakları Gözlemevi 18 militanın öldürüldüğünü bildirdi.

Orta Doğu’da İran ile ABD karşı karşıya

Ancak ABD’nin artan söylemleri ve misillemeleriyle Pentagon, İran’la savaş istemediğine işaret etti.

ABD Bakanı Austin, “Orta Doğu’da veya başka bir yerde çatışma aramıyoruz, ancak başkan ve ben Amerikan güçlerine yönelik saldırılara tolerans göstermeyeceğiz” dedi.

Cuma günü İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi, İran’ın savaş başlatmayacağını ancak kendisine “zorbalık” yapmaya çalışan herkese “sert bir şekilde karşılık vereceğini” söyledi.

Geçtiğimiz Çarşamba günü bilgili bir kaynak, İran’ın Devrim Muhafızları’ndaki Kudüs Gücü komutanı İsmail Kaani’nin Bağdat’ı ziyaret ederek “Irak’taki İslami Direniş (IRI)” kapsamında faaliyet gösteren grup liderleriyle kapsamlı toplantılar yaptığını ortaya çıkardı.

IRI terimi genellikle Tahran’ın Irak’taki askeri müttefiklerine atıfta bulunur; bunlar arasında Kataeb Hizbullah ve Harakat Al-Nujabaa gibi güçlü gruplar da vardır.

Kaynak, Bağdat’a yaptığı habersiz bir ziyaret sırasında “Qaani’nin güvenlik durumunu hafifletmek ve Amerikalılara karşı daha fazla askeri gerilimi engellemek için bazı grup liderleriyle görüştüğünü” söyledi.

İran, Suriye ve Irak’ta ABD liderliğindeki koalisyona yönelik saldırılara katıldığını defalarca reddetti; Direniş Ekseni’nin “kendi kararını verdiğini” vurguladı, ancak Amerika’nın bölgede tırmanmasının “büyük bir savaşa” yol açabileceğini doğruladı.

“Direniş Ekseni”, Orta Doğu’da Lübnan’daki Hizbullah, Yemen’deki Husiler ve Filistinli gruplar da dahil olmak üzere İran’a bağlı grupları kapsayan bir terimdir. Bu gruplar İran’la ortak siyasi ve askeri ittifakı paylaşıyor ve sıklıkla ABD ve İsrail’e karşı düşmanlıklarını vurguluyorlar.

Sırada ne var?

ABD’nin Irak ve Suriye’ye saldırması sonrasında farklı senaryolar ortaya çıkabilir. Bu olay, misilleme eylemlerine yol açarak kırılgan Orta Doğu’nun daha sonra istikrarsızlaşmasını teşvik edebilir.

Saldırılar aynı zamanda gerginlikleri yoğunlaştırabilir ve özellikle Bağdat’ın ülkedeki ABD öncülüğündeki Koalisyon varlığını sona erdirme yönündeki tutumundan sonra ABD ile Irak arasındaki diplomatik ilişkilere muhtemelen zarar verebilir.

Sonuç olarak, sonuçları ne olursa olsun, tüm çatışma hâlâ İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki 30.000’den fazla Filistinliyi öldüren ve yüz binlercesini yerinden eden saldırganlığıyla bağlantılıdır.

Washington herhangi bir gerilimin tırmanmasını istemezken İsrail, Tel Aviv’in Orta Doğu’nun en güçlü askeri hareketlerinden biri olan Lübnan Hizbullah’ına karşı saldırgan adımlar atması halinde daha da genişleyebilecek savaşı sonlandıracak her türlü müzakereyi reddediyor.

Irak’tan ABD’ye sert tepki

Irak, ABD’nin Cuma gecesi kendi topraklarında gerçekleştirdiği saldırıları öfkeyle kınadı. Irak Başbakanlık sözcüsü Yehia Rasool, durumu egemenlik ihlali olarak nitelendirdi ve saldırıların Irak ve bölgenin güvenlik ve istikrarı için feci sonuçlar doğuracağını söyledi.

Kaynak: HaberVitrini.Com

Diyar21Haber
Hayat

İSKİ, İstanbul barajlarındaki doluluk oranını açıkladı

MAGAZİN

16 Haziran reytingleri belli oldu!

DÜNYA

Çin’de toprak kayması: 9 ölü, 17 kayıp!

BÖLGE HABER

Van’da 5 ton inci kefali ele geçirildi

SPOR

Video / Sümer Ezgü – “AY YILDIZLI KAPLANLARLA ANADOLU’DAN KUPAYI ALMAYA GELDİK!”…

MAGAZİN

Yıldız Tilbe – SAHNEDE “YILDIZ” GİBİ PARLADI

SPOR

Süper Lig devinden Asensio bombası: PSG’ye kiralama teklifi yapıldı!

DÜNYA

NATO’da nükleer silah tartışması başladı

MAGAZİN

maNga – 20. YIL KONSERLERİ DEVAM EDİYOR!

Yaşam

Yasa tasarısına karşı başlatılan nöbet 23’üncü gününde

Yaşam YEMEK / GIDA

Derin dondurucuda etler 6-12 ay arası saklanabiliyor!

MAGAZİN

“Çocuğunuza sevginizi göstermekten çekinmeyin”

DÜNYA

İsrail’de şok gelişme.. Netanyahu savaş kabinesini feshetti

Yurtdışı Türk Yayınları

Holanda / PVV’de Kaos: ‘Tek Adam Partisinin Sonuçları’

KAZA

Bayram tatilinin ilk gününde 852 kaza meydana geldi

MAGAZİN

Şebnem Bozoklu Kızılcık Şerbeti’nde

DiYARBAKIR YEREL HABER

Bayram, konser ve kayyım nöbeti

MAGAZİN

Dünya Varmış – BODRUM ÇEKİMLERİ TAMAMLANDI!

POLiTiKA & SiYASET

Özgür Özel’den Erdoğan ve Bahçeli’ye bayram telefonu kendine yakışan bir davranış sergiledi

EKONOMI

İslam Memiş’ten güncel altın yorumu: Bayram sonrasına dikkat çekti

Den nye adressen til russere…

Den nye adressen til russere som rømte fra Alanya er…

  Haziran 15, 2024

To barn ble slått fordi…

To barn ble slått fordi de spilte fotball på hotellhytta…

  Haziran 15, 2024

Skammelige BILDER i mange bakerier…

Skammelige BILDER i mange bakerier og konditorier i Alanya Alanya…

  Haziran 12, 2024

Et nyttekjøretøy og en elektrisk…

Et nyttekjøretøy og en elektrisk scooter kolliderte i Alanya; 1…

  Haziran 9, 2024

En annen turist funnet død…

En annen turist funnet død på hotellrommet sitt 2024-06-05 Den…

  Haziran 5, 2024

Another Tourist Found Dead in…

Another Tourist Found Dead in His Hotel Room 2024-06-05 Russian…

  Haziran 5, 2024

Turist funnet død i Alanya

Britisk turist funnet død i Alanya 2024-06-05 En 64 år…

  Haziran 5, 2024

British tourist FOUND dead in…

British tourist FOUND dead in Alanya 2024-06-05 A 64-year-old British…

  Haziran 5, 2024

Bijna de helft van de…

Het aantal mensen dat zegt in Nederland voor hun land…

  Haziran 5, 2024

Alanya turistsektor samlet etter FTIs…

Alanya turistsektor samlet etter FTIs konkurs Konkursen til den tyske…

  Haziran 4, 2024

FTI, one of Germany’s favorite…

FTI, one of Germany's favorite tour operators, went bankrupt FTI,…

  Haziran 4, 2024

FTI, en av Tysklands favorittreisearrangører,…

FTI, en av Tysklands favorittreisearrangører, gikk konkurs FTI, en av…

  Haziran 4, 2024

“Husstøvmidd kan utløse astma”

"Husstøvmidd kan utløse astma" Merk: VM Medical Park Samsun Hospital…

  Haziran 2, 2024

Valse valuta ALARM in Alanya

Valse valuta ALARM in Alanya - Kenmerken van valse Turkse…

  Haziran 1, 2024

Falsk valuta ALARM i Alanya…

Falsk valuta ALARM i Alanya / Funksjoner av falske tyrkiske…

  Haziran 1, 2024

Fake currency ALARM in Alanya…

Fake currency ALARM in Alanya Turgay Kırbaş , President of…

  Haziran 1, 2024

Russian tourists DO NOT WANT…

Russian tourists DO NOT WANT luxury hotels in Alanya anymore…

  Mayıs 31, 2024

Russiske turister VIL IKKE ha…

Russiske turister VIL IKKE ha luksushoteller i Alanya lenger Hotellpreferansene…

  Mayıs 31, 2024

16 år gammel student av…

16 år gammel student av utenlandsk opprinnelse SAVNET i Alanya…

  Mayıs 27, 2024

Damage caused by Antalyaspor fans…

Damage caused by Antalyaspor fans to Oba Stadium It emerged…

  Mayıs 25, 2024

Skade forårsaket av Antalyaspor-fans på…

Skade forårsaket av Antalyaspor-fans på Oba Stadium Det dukket opp…

  Mayıs 25, 2024

ANTALYA: Inngang til strender som…

En bot på 387 tusen TL vil bli pålagt de…

  Mayıs 19, 2024

Straszliwy wypadek w Alanyi: zginęło…

Straszliwy wypadek w Alanyi: zginęło 2 polskich turystów Zginęło 2…

  Mayıs 18, 2024

Terrible accident in Alanya: 2…

Terrible accident in Alanya: 2 Polish tourists lost their lives…

  Mayıs 18, 2024

Forferdelig ulykke i Alanya: 2…

Forferdelig ulykke i Alanya: 2 polske turister mistet livet 2…

  Mayıs 18, 2024

Andre telefoner vil ikke være…

Offisiell erklæring mottatt fra departementet: Andre telefoner vil ikke være…

  Mayıs 18, 2024

Official Statement Received from the…

Official Statement Received from the Ministry: 2nd Phones Will Not…

  Mayıs 18, 2024

In Alanya, the municipality fined…

In Alanya, the municipality fined the business that sells to…

  Mayıs 17, 2024

I Alanya bøtelagt kommunen virksomheten…

I Alanya bøtelagt kommunen virksomheten som selger til turister til…

  Mayıs 17, 2024

Utlendinger som synes Alanya er…

1 Ukrainere vender tilbake til hjemlandet 2 Utlendinger som synes…

  Mayıs 16, 2024

Ukrainians are returning to their…

Ukrainians are returning to their homeland İsmail Çağlar , President…

  Mayıs 16, 2024

A simultaneous operation was held…

In Antalya, a simultaneous operation was carried out with 450…

  Mayıs 15, 2024

I Antalya ble det gjennomført…

I Antalya ble det gjennomført en samtidig operasjon med 450…

  Mayıs 15, 2024

Han presenterte seg som lege…

Han presenterte seg som lege på sosiale medier, men praksisen…

  Mayıs 14, 2024

He introduced himself as a…

He introduced himself as a doctor on social media, but…

  Mayıs 14, 2024