Mart 5, 2024

CHANGE  LANGUAGE

Dünyada Ne Oldu Ne Bitti !! ABD’DEN TÜRKİYE VE LÜBNAN’DAN 3 ŞİRKET VE BİR KİŞİYE HİZBULLAH’A YARDIM SUÇLAMASIYLA YAPTIRIM

181351

ABD’DEN TÜRKİYE VE LÜBNAN’DAN 3 ŞİRKET VE BİR KİŞİYE HİZBULLAH’A YARDIM SUÇLAMASIYLA YAPTIRIM –

Latest News Headlines From All Over the World

OFAC yaptığı açıklamada, Lübnan ve Türkiye’de bulunan üç şirket ve bir kişinin, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü ve Hizbullah’ın mali şebekesine mali destek sağladığı suçlamasında bulundu.

ABD Maliye Bakanlığı, İran Devrim Muhafızları ve Hizbullah’ın mali şebekesini yardım ettiği gerekçesiyle Lübnan ve Türkiye’den üç şirket ve bir kişiye yaptırım kararı aldı.

Yaptırım kararının, İran destekli olduğu iddia edilen güçlerin Ürdün’de 3 ABD askerinin ölümüne, 30’dan fazlasının yaralanmasına yol açan saldırı sonrası gelmesi dikkat çekti.

ABD Maliye Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC) resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Lübnan ve Türkiye’de bulunan üç şirket ve bir kişinin, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü ve Hizbullah’ın mali şebekesine mali destek sağladığı suçlamasında bulundu.

Bu kişi ve şirketlerin, İran mallarını satarak yüz milyonlarca dolar gelir elde ettikleri kaydedilen açıklamada, bu satışların “Kudüs Gücü ve Hizbullah’ın devam eden terör faaliyetlerinin ve bölgedeki diğer terör örgütlerinin maddi olarak desteklenmesinde önemli bir kaynak sağladığı” kaydedildi.

181351
ABD’DEN TÜRKİYE VE LÜBNAN’DAN ÜÇ ŞİRKET VE BİR KİŞİYE HİZBULLAH’A YARDIM SUÇLAMASIYLA YAPTIRIM –

Türkiye’den hangi şirket yaptırım listesinde?

Açıklamaya göre, Türkiye’deki “Mira İhracat İthalat Petrol” yaptırım listesine alınan şirketler arasında.

Mira İhracat İthalat Petrol şirketi, küresel piyasada İran mallarını satın alıp, bu malların taşımacılığını yapmak ve satmakla suçlanıyor.

Şirketin faaliyetlerinin merkezi İran’da bulunan ve ABD’nin yaptırım listesinde olan Hizbullah’ın maddi destekçisi Ali Kasir adlı kişi tarafından kontrol edildiği kaydedilen açıklamaya göre, Mira’nın satışlarından elde edilen karların Hizbullah’la paylaşıldığı suçlaması yapıldı.

Yaptırım listesine alınan şirketin CEO’su ve sahibi olduğu belirtilen İbrahim Telal el Uveyir’in ‘İbrahim Ağaoğlu’ takma ismini kullandığı bildirildi.

Yine aynı açıklamaya göre Lübnan’da bulunan ve Hizbullah’la bağlantılı olduğu belirtilen “Yara Offshore SAL” adlı şirketin de yaptırım listesinde bulunan gemileri kullanarak, İran mallarının satışını kolaylaştırdığı ve Suriye rejiminin bu şirkete milyonlarca dolar ödeme yaptığı kaydedildi.

Merkezi yine Lübnan’da bulunan Hydro Company for Drilling Equipment Rental’ın ise milyonlarca dolar değerindeki İran mallarının Suriye’ye sevk edilmesini sağlayarak, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü’nün finanse edilmesinde rol oynadığı gerekçesiyle yaptırım listesine alındığı aktarıldı.

181351

Açıklamada, “Şirket üst düzey İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü subaylarının idaresi altında faaliyet gösteriyor ve ABD’nin yaptırım listesinde bulunan Lübnan’daki paravan şirket Concepto ile ticari ilişkileri bulunuyor” denildi.

ABD son saldırıyla ilgili İran’ı sorumlu tutuyor

Washington yönetimi, İsrail ve Hamas arasındaki savaşın başlamasından bu yana Amerikan askerlerinin ölümüne neden olan ilk saldırıdan Irak merkezli İran yanlısı bir milis gücü olan Ketaib Hizbullah’ı sorumlu tutmuştu.

Bu arada İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Hüseyin Selami, İran destekli güçlerin Ürdün’de 3 Amerikan askerinin ölümüne neden olan saldırısı sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) gelebilecek her türlü tehdide karşılık vermeye hazır olduklarını açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden, saldırıya verilecek yanıt konusunda karara vardıklarını açıklamış fakat yanıtın nasıl olacağı konusunda ayrıntı vermemişti.

Selami, “Amerikalı yetkililerden gelen tehditleri duyuyoruz, onlara bizi zaten test ettiklerini ve artık birbirimizi tanıdığımızı söylüyoruz, hiçbir tehdit cevapsız kalmayacak.” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ise ABD’nin “tehditlerine” son verip “siyasi çözüme odaklanması” gerektiğini vurgularken Washington’un “direnişi bir gerçek olarak kabul etmesi gerektiğini” söyledi.

Kaynak:: m.detaykibris.com

Diyar21Haber

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

BÖLGE HABER KAZA MANŞET

Mardin`de Seyir halindeki bir araç, motor bölümünden alev aldı.. Diyar21 News

Deprem MANŞET

Çanakkale deprem bölgesi mi? Çanakkale’de fay hattı var mı? Çanakkale kaçıncı derece deprem bölgesi? D21 Haber

Deprem MANŞET

Çanakkale’de 4.9 büyüklüğündeki deprem

MANŞET Yaşam YEMEK / GIDA

Peki Gıda Zehirlenmesi Neden Olur ?? Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Arnavutköy’de gıda zehirlenmesi şüphesiyle, 50 kişi hastanelere başvurdu.

KAZA MANŞET

Antalya / Trafik kazası: 2 ölü, 3 yaralı

KAZA MANŞET

Nevşehir’de 3 aracın karıştığı trafik kazasında 3 kişi hayatını kaybetti ve 6 kişi yaralandı.

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -74 zanlı tutuklandı

Amedspor MANŞET SPOR

Amedspor, Karaman FK karşısında 4-1’lik skorla dört dörtlük bir galibiyet elde etti

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

CHP’den istifa eden Serdar Türker

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -146 şüpheli yakalandı,,

DÜNYA MANŞET

Ebu Ubeyde duyurdu…Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Sokak köpeği bir günde 8 kişiyi ısırdı.. DiYARBAKIR / D21 HABER

MANŞET Yaşam

Hulki Cevizoğlu vatandaşlar tarafından protesto edildi.Diyar21 News

MANŞET YEMEK / GIDA

Türk mutfağı – ÇİKOLATALI KURABİYE- D21 yemek tarifleri

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Elazığ’da “Cımbız 2” Operasyonunda 9 Şüpheli Yakalandı

MAGAZİN MANŞET

Ajda Pekkan’ı taklit eden biri daha !! Diyar21 Magazin Life

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Şanlıurfa’da suç örgütüne operasyon: 13 tutuklama..

MANŞET SPOR

TFF’den flaş açıklama!

KAZA MANŞET

İzmir’in Bayraklı İlçesinde Korkunç Kaza 1 Kişi Hayatını Kaybetti