CHANGE  LANGUAGE

Erdoğan Macaristan’a gidiyor!

Erdoğan Macaristan’a gidiyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 18 Aralık Pazartesi günü gerçekleştireceği Macaristan ziyaretinde, siyasi ve diplomatik gündem maddelerinin yanı sıra ekonomik ilişkilerin de masaya yatırılması ve bu yıl 10 ayda 3,3 milyar doları bulan ikili ticaret hacminin 6 milyar dolara çıkarılması için strateji oluşturulması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 18 Aralık’taki Budapeşte ziyareti, iki ülke arasındaki ilişkilerde tarihi bir güne karşılık geliyor. Türkiye ile Macaristan arasında 1. Dünya Savaşı sonrası kesilen diplomatik ilişkiler, 18 Aralık 1923’te İstanbul’da imzalanan Dostluk Anlaşması ile yeniden kurulmuştu. Söz konusu anlaşmanın üzerinden 100 yıl geçti.

Erdoğan’ın ziyareti sırasında, tarihi anlam taşıyan bu günün yanı sıra ikili siyasi, diplomatik ve ekonomik ilişkilerinin değerlendirilmesi öngörülüyor. Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak ve Başbakan Victor Orban’ın da aralarında olduğu isimlerle görüşecek Erdoğan’a bakanlar da eşlik edecek.

Görüşmelerde, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinden Gazze’deki son duruma kadar gündem maddeleriyle birlikte Türkiye-Macaristan ekonomik ve siyasi ilişkilerinin masaya yatırılması planlanıyor. Bu kapsamda, Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı da gerçekleştirilecek. İki ülke bakanları aynı masada ilişkileri her yönüyle değerlendirerek yeni anlaşmalara imza atacak.

– HEDEF İLK AŞAMADA TİCARET HACMİNİ 6 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAK
Türk Devletleri Teşkilatında da güçlü işbirliği bulunan iki akraba ülkenin öncelikli hedeflerinden biri, resmi verilere göre, bu yılın 10 aylık döneminde 3,3 milyar dolara ulaşan ticaret hacmini ilk aşamada 6 milyar dolara çıkarmak olacak. Bu rakamın 10 milyar dolar seviyesine taşınması için de atılabilecek adımlar değerlendirilecek.

Türkiye, Macaristan’a başta motorlu kara taşıtları, makineler ve cihazlar olmak üzere pamuklu mensucattan demir ve çelik eşyalara kadar çeşitli ürünler ihraç ediyor. Bu ülkeden ithal edilen ürünler arasında makineler ve cihazlar, kazan, plastik ve plastikten mamul eşya, motorlu kara taşıtları ve organik kimyasal müstahzarlar öne çıkıyor.

– TÜRK MÜTEAHHİTLER MACARİSTAN’DA 55 PROJE ÜSTLENDİ
Türkiye’nin Macaristan’a ihracatı son dönemde yıllık ortalama yüzde 8,8 büyüdü. Geçen yıl bu ülkeye toplam ihracat 1,6 milyar doları bulurken ithalat 1,8 milyar dolar oldu. İkili ticaret hacmi 3,4 milyar dolara ulaştı. Bu yılın 10 ayında ise ihracat 1,4 milyar dolar, ithalat ise 1,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken iki ülke arasındaki ticaret hacmi 3,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye’den Macaristan’a 2002’den bu yıl ortasına kadar 112 milyon dolarlık doğrudan yatırım yapıldı. Bu ülkeden Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımlar ise aynı dönemde 29 milyon dolar oldu.

Türk müteahhitlik firmaları Macaristan’da bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyar dolar değerinde 55 proje üstlendi. Teknik müşavirlik hizmetlerinde ise 1,75 milyar dolar değerinde 5 proje gerçekleştirildi. Halihazırda Macaristan’da 500 civarında Türk firması faaliyette bulunuyor.

– ÜÇÜNCÜ ÜLKELERLE İŞBİRLİĞİ
Türkiye ile Macaristan, Avrupa Birliği yolunda ve Türk Devletleri Teşkilatındaki işbirliğinin yanı sıra Afrika kıtasındaki yatırımlar için de değerlendirmelerde bulunuyor. Sahra Altı Afrika’nın gelecek 10 yılda nüfusunun yüzde 35 artacağı beklentisiyle firmalar açısından ciddi kazanç sağlayacağı öngörülüyor. Türk ve Macar firmalarının yapacağı yatırımların, Afrikalıların ülkelerinden ayrılmadan hayatlarını istedikleri refah seviyelerinde geçirebilme de imkan sağlaması hedefleniyor.

– ENERJİ ALANINDA ANLAŞMALAR
İki ülke arasında enerji alanında da önemli anlaşmalara imza atılıyor. Bu yıl Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ile Macaristan kamu doğal gaz şirketi MVM arasında doğal gaz ihracat anlaşması imzalanmıştı. Anlaşmaya göre, gelecek yıldan itibaren Türkiye’nin Macaristan’a doğal gaz ihraç etmesi planlanıyor. İki ülke ayrıca Türkiye’nin sıvılaştırılmış doğal gaz altyapısının ve doğal gaz depolama tesislerinin kullanılması konusunda da işbirliğinde bulunması öngörülüyor.

Türkiye, TürkAkım Boru Hattı aracılığıyla Macaristan’a gönderilen Rusya gazı için bir transit ülke konumunda bulunuyor. Bu noktada, gelecekte daha büyük hacimlerde Azerbaycan ve potansiyel olarak Türkmenistan’dan spot ve uzun dönemli sözleşmelerle yapılacak gaz ithalatının Macaristan’a ulaştırılmasının da bu anlaşmaya katkı sağlayabileceği düşünülüyor.

İki ülke arasında kara ulaştırmasının daha da geliştirilmesi noktasında da değerlendirmeler yapılıyor.

Kaynak: Habervitrini.Com

Diyar21Haber
DiYARBAKIR YEREL HABER KAZA

Diyarbakır Kayapınar’da Feci Kaza: Yaralılar Var

MAGAZİN

Erol Evgin – İZMİR’DE MARŞLARLA FİNAL!

MAGAZİN

En Güzel 21 Türk Kadın Oyuncu – Top 21

MAGAZİN

Mezarlık sete çıktı

Eglence

Acaba 2 resim arasındaki fark Ne Olabilir ? 1000`lerce kişiden sadece 1’i görüyor! Sen de dene IQ’nu ölç

Deprem

Son Dakika Manisa Soma`da 5,0 deprem..

Bilgilendirme

İsveç Oturma İzni Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir? Diyar21 News

Trafik

Benzine 2 TL, motorine 1,68 TL zam yapıldı

MAGAZİN

Nurgül Yeşilçay oğluyla ilk kez kamera karşına geçti

ASAYİŞ

TSK Personellerine sosyal medya ve internet yasak ..

DÜNYA Yaşam

Almanya, İsrail askerlerinin yaralı Filistinliyi askeri araca bağlamasını kınadı

MAGAZİN

Holding için geri sayım!

DiYARBAKIR YEREL HABER

Şeriat sloganlarıyla kahve ve hamburger zincirini basanlara gözaltı

Yaşam

Zincir marketlerde nakit para geçmeyecek

Yaşam

Seçil Erzan ile Dilan Polat koğuş arkadaşı oldu

SPOR

Galatasaray büyük oynuyor.. İki yıldızdan biri

DÜNYA

Ruhani’den İran’ı karıştıracak nükleer itirafı!

Teknoloji

Mercedes eski tasarımına dönüyor

Yaşam

e-Devlet akraba ilişiği kesme işlemleri gerçek mi?

SPOR

Hakan Çalhanoğlu, Cenk Tosun ve İsmail Yüksek’ten Çekya maçı açıklaması

Jeep safari kjøretøy sjåfør som…

Jeep safari kjøretøy sjåfør som rømte i Alanya ble arrestert…

  Haziran 23, 2024

Mens 1 turist mistet livet,…

I Alanya omkom en turist og 3 personer ble skadet…

  Haziran 22, 2024

Mens 1 turist mistet livet,…

Mens 1 turist mistet livet, rømte sjåføren av jeepsafaribilen i…

  Haziran 22, 2024

Et jordskjelv skjedde i landlige…

Et jordskjelv skjedde i landlige Alanya i dag. 2024-06-20 /…

  Haziran 20, 2024

Personen som onanerte mens han…

1 - Personen som onanerte mens han så på en…

  Haziran 20, 2024

Den nye adressen til russere…

Den nye adressen til russere som rømte fra Alanya er…

  Haziran 15, 2024

To barn ble slått fordi…

To barn ble slått fordi de spilte fotball på hotellhytta…

  Haziran 15, 2024

Skammelige BILDER i mange bakerier…

Skammelige BILDER i mange bakerier og konditorier i Alanya Alanya…

  Haziran 12, 2024