CHANGE  LANGUAGE

Çanakkale deprem bölgesi mi? Çanakkale’de fay hattı var mı? Çanakkale kaçıncı derece deprem bölgesi? D21 Haber

Çanakkale deprem bölgesi mi? Çanakkale deprem haritası


Çanakkale deprem bölgesi mi
Çanakkale deprem bölgesi mi

Çanakkale deprem bölgesi mi? Çanakkale deprem haritası

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından sarsıntılar devam ediyor. Yaşanan depremin ardından Çanakkale’nin deprem bölgesi olup olmadığı merak konusu oldu. Arama motorlarında Çanakkale’nin deprem bölgesi olup olmadığını sorgulanıyor.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin ardından sarsıntılar devam ediyor. Yaşanan depremin ardından Çanakkale’nin deprem bölgesi olup olmadığı merak konusu oldu. Arama motorlarında Çanakkale’nin deprem bölgesi olup olmadığını sorgulanıyor. Peki Çanakkale deprem bölgesi mi? Çanakkale’de deprem olur mu? İşte detaylar…

Çanakkale’de Çan-Biga fay hattı riskli bölgeler arasında yer almakta. Çanakkale İli Deprem Haritasında, Çanakkale il ve ilçelerinin içinde bulundukları deprem kuşakları, aktif fay hatları, risk bölgeleri gösterilmektedir. Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki ve Yenice ilçeleri birinci dereceden deprem kuşağında yer almakta.

Prof. Dr. Perinçek Çanakkale depremine ilişkin olarak “Depremin Karabiga-Biga-Erdek tarafına yönelmesi, Çan’daki fayı tetikleyecek anlamına geliyor. Bu depremin ve Marmara’daki fayların üzerinde durmamın nedeni de o. Eninde sonunda gelecek Çan’daki fayı kıracak, Bayramiç’in güneyindeki Evciler fayını kıracak diye düşünüyorum. Veya Biga civarındaki fayları kıracak, o faylara da Biga-Çan Fay Zonu diyoruz. Orada birkaç tane fay var, ama en büyük fay Evciler fayı. Yaklaşık 45 kilometre. Buradaki fayların boyutları, 5-45 kilometre arasında değişiyor. Fayın boyu ne kadar uzunsa, yaratacağı deprem de o kadar büyük oluyor.” dedi.

Çanakkale’de fay hattı var mı? Çanakkale kaçıncı derece deprem bölgesi?

Düzenleyen: Kübra Çelepi / Kaynak: Türkiye Gazetesi

Çanakkale'de fay hattı var mı? Çanakkale kaçıncı derece deprem bölgesi?

Haberler Haberleri

Çanakkale’de meydana gelen 4,6 büyüklüğündeki depremin ardından Çanakkale’den fay hattı geçiyor mu, soruları hız kazandı. Çanakkale deprem risk haritası ile ilgili detaylar merak konusu oldu. Peki, Çanakkale’de fay hattı var mı? Çanakkale deprem bölgesi mi? Çanakkale kaçıncı derece deprem bölgesi? Çanakkale zemini depreme dayanıklı mı? Tüm merak edilenler haberimizde.

Son dakika haberine göre Çanakkale’de 4.6 büyüklüğünde deprem yaşandı. İstanbul ve çevre illerde de hissedildi. Yaşanan depremin ardından, Çanakkale deprem bölgesi mi, fay hattı geçiyor mu, soruları arama motorlarında sorgulanıyor. Peki, Çanakkale’de fay hattı var mı? Çanakkale kaçıncı derece deprem bölgesi? Çanakkale zemini depreme dayanıklı mı?

ÇANAKKALE’DE FAY HATTI VAR MI?

Çanakkale il sınırları içerisinde Saroz-Gaziköy Fayı, Anafarta Fayları, Etili Fayı, Çan-Biga FayZonu, Sarıköy Fayı, Yenice-Gönen Fayı, Evciler Fayı, Pazarköy Fayı ve Edremit Fayı yeralmaktadır. Çanakkale’nin Çan ve Yenice ilçeleri aynı zamanda fay hattı üzerinde bulunan iki ilçe arasında yer alıyor. Ege Bölgesi’ndeki Bakırçay, Gediz, Küçük ve Büyük Menderes çöküntü ovaları boyunca uzanan bazı diri fay hatları bulunmaktadır. Söz konusu fayların aktifliği, depremler ve aletsel verilerle kanıtlanmıştır.

Çanakkale'de fay hattı var mı? Çanakkale kaçıncı derece deprem bölgesi? - 1. Resim

ÇANAKKALE KAÇINCI DERECE DEPREM BÖLGESİ?

Çanakkale 1. Derece deprem bölgesine dahildir. Çanakkale ili ve ilçelerinin tamamı 1996 yılında Mülga T.C. Bayındırlık ve İskan BakanlığıAfet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Deprem Bölgeleri Haritasında 1. derece deprem Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bu kapsamda,  Çanakkale’nin büyük kısmı deprem konusunda en kötü zemin olarak bilinen alüvyon zemin üzerinde yayılmaktadır.

Diyar21Haber
Fenerbahce SPOR

İsmail Kartal’dan flaş paylaşım!

SPOR

Galatasaray’ın şampiyonluğu Dünya basınında

Deprem

Çorum’da korkutan deprem

Yaşam

Adet söktürücü kür tarifi nedir? Adet söktürücü bitki çayları

MAGAZİN

Yargı ekrana veda etti

Yaşam

D21 News – İstanbul’un en çok kredi kartı kullandığı şehir olması dikkat çekici.

MAGAZİN

Sinem Kobal – Kenan İmirzalıoğlu – 2. KIZLARINA 2. YAŞ PARTİSİ!

ASAYİŞ BÖLGE HABER

Batman’da çeşitli suçlardan aranan 113 kişi yakalandı

Yaşam

Kendi elleriyle ördüğü giysileri Gazze’nin yetim çocuklarına bağışladı

MAGAZİN

Can Bonomo – OĞLU ADIYLA SESLENİNCE!..

MAGAZİN

Edis… MARTILAR ‘KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ’ DİZİSİ İLE YENİDEN LİSTELERDE!

DÜNYA Yaşam

İsrail gece yarısı sivillerin çadırlarını bombaladı.. Refah’ta kanlı katliam

DÜNYA

Siyonist işgalciler Gazze’de Filistinlilerin çadırlarını vurdu: 40 şehid

BÖLGE HABER KAZA

Yakıt tankeri ile tır çarpıştı: 3 yaralı

SPOR

Galatasaray, Konyaspor’u 3-1 mağlup ederek şampiyon oldu

Deprem

AFAD ve Kandilli Rasathanesi duyurdu! Muğla Bodrum’da deprem!

POLiTiKA & SiYASET

Erdoğan, CHP’yi ne zaman ziyaret edecek? AKP’li isim görüşme tarihini duyurdu

MAGAZİN

25 Mayıs reytingleri belli oldu!

KAZA

Mersin’de Star Diyarbakır otobüsü zincirleme kaza yaptı: 10 ölü, 39 yaralı

MAGAZİN

Yargı – BÜYÜK FİNAL GECESİ İLE GENÇLERİN EĞİTİMİNE DESTEK!

Bir yanıt yazın