Mart 1, 2024

CHANGE  LANGUAGE

Bütün dünya sallanıyor.. Depremle ilgili müthiş istatistikler

913aba3b e5ef 4c21 933d 994c1debad36

Bütün dünya sallanıyor.. Depremle ilgili müthiş istatistikler

Japonya’daki 7.6’lık depremle birlikte dünyada sismik hareketler büyük artış gösterdi. Dünyanın dört bir köşesinden deprem haberleri geliyor. Son haber Fas’tan..

Neden bu kadar çok deprem yaşıyoruz? Doğal olarak meydana gelen deprem aktivitesi artıyor mu? Bu büyük bir şeyin çarpacağı anlamına mı geliyor? VEYA Uzun zamandır deprem yaşamadık; bu, büyük bir baskının arttığı anlamına mı geliyor?

Depremsellikteki geçici bir artış veya azalma, deprem oranlarındaki normal dalgalanmanın bir parçasıdır. Dünya çapındaki artış ya da azalma, büyük bir depremin yakın olduğuna dair olumlu bir gösterge değildir.

ComCat deprem kataloğu son yıllarda giderek artan sayıda deprem içeriyor; bunun nedeni daha fazla deprem olması değil, daha fazla sismik enstrümanın olması ve bunların daha fazla deprem kaydedebilmesidir.

2Q==

Ulusal Deprem Bilgi Merkezi artık dünya çapında her yıl yaklaşık 20.000, yani günde yaklaşık 55 depremin yerini tespit ediyor. İletişimin gelişmesi ve doğal afetlere olan ilginin artmasıyla birlikte toplum artık depremleri her zamankinden daha hızlı öğreniyor.

Uzun vadeli kayıtlara göre (yaklaşık 1900’den bu yana), herhangi bir yılda yaklaşık 16 büyük deprem bekliyoruz. Bu, 7 büyüklüğünde 15 depremi ve 8.0 veya daha büyük büyüklüğünde bir depremi içeriyor. Geçtiğimiz 40-50 yıldaki kayıtlarımız, uzun vadeli ortalama büyük deprem sayısını yaklaşık bir düzine kat aştığımızı gösteriyor.

2Q==

En büyük toplamın görüldüğü yıl, 23 büyük depremin (7,0 büyüklüğünde veya eşit) meydana geldiği 2010 yılıydı. Diğer yıllarda toplam, 16 büyük depremin yıllık uzun vadeli ortalamasının oldukça altındaydı. 1989’da yalnızca 6, 1988’de ise yalnızca 7 büyük deprem yaşandı.

Z

Dünya beşik gibi: 5.1 büyüklüğünde deprem
Azilal’de 5.1 büyüklüğünde bir deprem kaydedildi. Deprem nedeniyle can ya da mal kaybı yaşanmadı.
Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre, sabah saatlerinde gerçekleşen depremde bir can veyahut mal kaybı meydana gelmedi.

9k=

Fas’ın kuzeyindeki Azilal bölgesinde 5.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü’nün açıklamasına göre, sabah saatlerinde meydana gelen depremde can ve mal kaybı yaşanmadı.