CHANGE  LANGUAGE

Arabası olanlar dikkat! e-Devlet’ten başvuranın parası iade edilecek: Binlerce liranız kalmış olabilir!

Arabası olanlar dikkat! e-Devlet’ten başvuranın parası iade edilecek: Binlerce liranız kalmış olabilir!

AVM otoparklarına ödediğiniz ücretleri geri alabilirsiniz… AVM otoparklarında ilk 3 saatin ücretsiz olması kararına rağmen ücret alan AVM’lerden bu parayı geri almanın yolu açıldı. AVM’lerin hukuksuz şekilde ödettiği bu ücretleri geri almanın yolu ise oldukça basit. İşte ayrıntılar…

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, 0-3 saat arası ücretsiz olması gereken otoparkta kendisinden 60 TL park ücreti talep edilince, Tüketici Hakem Heyeti ve İBB’ye başvurarak şikayetçi oldu. Ağaoğlu’nun parası kısa sürede geri ödendi.

İBB Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın kararına göre; AVM’lerin müşterilerine yasal olarak 0-3 saat arası ücretsiz otopark hizmeti sunması zorunlu olmasına rağmen bazı AVM’lerde bu kurala uyulmuyor.

Bu uygulamayla karşılaşan isimlerden biri olan Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, AVM’yi şikayet ederek tüketici haklarına dikkat çekti.

tuketici-konfederasyonu-baskani-aydin-agaoglu.jpg
Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu

İLK 3 SAAT ÜCRETSİZ OLMALI

9 Şubat 2023’te, Ümraniye’deki bir AVM’nin otoparkına aracını park ederek 1 saat 5 dakika kaldıktan sonra çıkış yapmak isteyen Aydın Ağaoğlu’ndan 60 TL ücret talep edildi.

Ağaoğlu, ödemeyi yapıp daha sonra konuyu Tüketici Hakem Heyeti ve İBB’ye bildirerek şikayetçi oldu.

Ağaoğlu, AVM yönetiminin kendisine 60 TL otopark ücretini iade ettiğini ve otopark girişinde bulunan ücret tarife tabelasına ‘0-3 Saat Ücretsiz’ açıklamasını eklediklerini aktararak tüketicilere haklarını aramalarını ve bu konuda duyarlı olmalarını tavsiye etti.

HAKSIZ ŞEKİLDE ÜCRET TALEP ETTİLER

Ağaoğlu İBB’nin bu kararı 16 yıl önce aldığının altını çizerek, “Alışveriş merkezlerinin otoparkları, 3 saat boyunca ücretsiz olacaktır diye bir karar var. Altında, 21 imza bulunan bu karara rağmen birçok AVM maalesef ücret almakta ısrar ediyor. Ben de şu an arkamda görünen Ümraniye’de bulunan alışveriş merkezine girdim, 1 saat 5 dakika kaldım. Benden 60 lira ücret alındı. Bunun üzerine bilinçli bir tüketici olarak Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurdum. İBB’nin UKOME kararını da ekledim. Akabinde, İBB’ye de şikayette bulundum.” dedi.

İADE ETTİLER

AVM yönetiminin yanlışından döndüğünü anlatan Ağaoğlu, “Böylelikle daha Hakem Heyeti kararı çıkmadan alışveriş merkezinin avukatı beni arayarak 60 lirayı iade etmek istediklerini söyledi ve bundan böyle de artık ilk 3 saat ücretsiz kuralını uygulayacaklarını bildirdi.” dedi.

otopark-avm2.jpg

UKOME KARARI VAR

“Elbette, bu memnuniyet verici. UKOME kararı çok net, diyor ki, ilk 3 saate kadar ücret alınmamasına, ayrıca 3 saat dışında alınabilecek ücretin ise İBB’nin tarife komisyonunca belirlenen ücret tarifesi oranında olmasında, bu hususta hazırlanacak bilgilendirme levhalarının otopark girişlerine, otoparkın boşluğu olup olmadığını belirten bilgi sistemiyle birlikte konulmasına karar verilmiştir.” diyerek şöyle devam etti:

ALIŞVERİŞ YAPMAK ŞART DEĞİL

“Vatandaş lehine bu kararı veren UKOME şunu gözetiyor; Bir AVM inşa edildiği bölgede aşırı trafik yoğunluğuna yol açıyor. O halde o bölgede otopark hizmeti sunarak bununla ilgili trafiğin rahatlamasına katkı sağlaması isteniyor ama bazı alışveriş merkezleri bu kurala uymadıkları gibi bazıları da işte şu kadarlık alışveriş yapılırsa 3 saat ücretsiz olur gibi hukuka aykırı birtakım kurallar koyuyorlar”

TÜKETİCİLER MUTLAKA E-DEVLET ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPSIN

“Bu noktada tavsiyem tüketiciler ücret ödemek durumunda kalırlarsa, hiç üşenmesinler, internet üzerinden başvuru yapsınlar” diyen Ağaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “E-Devlet şifrelerini kullanmak suretiyle Tüketici hakem heyetine başvurabilirler. Ayrıca, ilgili büyükşehir belediyesine de şikayetleriyle, başvurdukları takdirde bizden aldıkları haksız ücretin belki yüzlerce katı bir cezayla karşı karşıya kalabilir bu AVM’ler.”

avm.jpg

BAZI AVM’LER ÜCRET ALIYOR

“Şunu da hatırlatmak istiyorum: Özellikle Bakırköy’de bazı alışveriş merkezleri, Etiler’de, Levent’te, Beşiktaş ilçesinde ve İstanbul’un herhangi bir yerinde bazı alışveriş merkezlerinin ücret aldığını gördüğümüzde mutlaka mücadele verelim.
Ben yakında, Bakırköy’deki alışveriş merkezlerini de ziyaret edeceğim. Beşiktaş’taki alışveriş merkezlerine de gideceğim. Aynı şekilde onlar da ücret alacaklar, ben de gereğini yapacağım.”

ŞİKAYET AZ OLUNCA GÖZE ALIYORLAR

“Burada amaç vatandaşın haklara sahip olduğunun bilincinin oluşturulması, vatandaşların haklarının olduğuna dair karşı tarafta algı oluşturmalıyız ve mutlaka mücadele etmeliyiz. Şikayet sayısı az olunca uygulanan cezadan çok daha fazla gelir elde ettiklerinden ötürü; vazgeçmiyor ve bu hukuksuz uygulamayı sürdürüyorlar”

HEMEN İADE ETTİLER

Ağaoğlu, şikayet sürecinin nasıl sonuçlandığına dair “Hakem heyetine başvuru yaptıktan takriben 2 ay geçmeden heyet savunma istedi, AVM savunma vermeden önce beni arayıp paramı iade etti. Ondan sonra o dekontla hakem heyetine savunma vererek “Biz haksızdık, parayı geri ödedik. Bu nedenle bu hakkımızdaki şikayetin kaldırılmasını talep ediyoruz şeklinde, bir savunma verdiler” şeklinde konuştu.

Diyar21Haber
SPOR

Voleybolcu kızlar Milletler Ligi’ne veda etti

DÜNYA

CNN : İsrail, Lübnan’a saldırı planlarını ABD’ye iletti

BÖLGE HABER DiYARBAKIR YEREL HABER

Diyarbakır’da anız dehşeti.. Ölü sayısı 11’e çıktı 5 kişi komada

Yaşam

Timur Cihantimur intihara kalkıştı üzerini çırılçıplak soydular

Deprem

Uzmandan korkutan deprem uyarısı: Deprem kapıda!

MAGAZİN

‘Öldür Beni Sevgilim’ Star’da

İlçe Haberleri

Diyarbakır ve Mardin arasında büyük yangın: Can kaybı 11’e yükseldi

MAGAZİN

Madonna – ‘KONSERE GEÇ ÇIKMA’ DAVASI SONUÇLANDI!

DÜNYA

İşgalciler, eski Filistin Meclis Başkanı Duveyk’i yeniden esir aldı

MAGAZİN

Berdan Mardini – 15 YAŞ KÜÇÜK SEVGİLİSİNİN AYRILIK SEBEBİ BELLİ OLDU!

Sinema

‘Gülümse 2’ filminin fragmanı yayınlandı..

Trafik Yaşam

 “TURİSTİK TATVAN TRENİ, 1262 KM MESAFEYİ 28 SAATTE TAMAMLAYACAK”

MAGAZİN

DEMET ÖZDEMİR – Aşk bende çok kısa sürüyor

Hayat

“Tıs’îna Hedbî” Seyda Yayınları’nda çıktı

Yaşam

Ayşe Ateş sessizliğini bozdu! Kendisini tehdit eden ismi itiraf etti

Yaşam

Yangında 20 bin tavuk telef oldu

DÜNYA

Hizbullah lideri Nasrallah İsrail’e gözdağı verdi, Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tehdit etti

Trafik

Akaryakıt zammı durduruldu: Benzin ve motorin zammı ertelendi

MAGAZİN

Ajda Pekkan – “ENERJİMİ SEYİRCİMDEN ALIYORUM”

YEMEK / GIDA

Halk ekmeğe zam geldi! Ekmek yüzde 60 zamlandı

Et jordskjelv skjedde i landlige…

Et jordskjelv skjedde i landlige Alanya i dag. 2024-06-20 /…

  Haziran 20, 2024

Personen som onanerte mens han…

1 - Personen som onanerte mens han så på en…

  Haziran 20, 2024

Den nye adressen til russere…

Den nye adressen til russere som rømte fra Alanya er…

  Haziran 15, 2024

To barn ble slått fordi…

To barn ble slått fordi de spilte fotball på hotellhytta…

  Haziran 15, 2024

Skammelige BILDER i mange bakerier…

Skammelige BILDER i mange bakerier og konditorier i Alanya Alanya…

  Haziran 12, 2024

Et nyttekjøretøy og en elektrisk…

Et nyttekjøretøy og en elektrisk scooter kolliderte i Alanya; 1…

  Haziran 9, 2024

En annen turist funnet død…

En annen turist funnet død på hotellrommet sitt 2024-06-05 Den…

  Haziran 5, 2024

Another Tourist Found Dead in…

Another Tourist Found Dead in His Hotel Room 2024-06-05 Russian…

  Haziran 5, 2024

Bir yanıt yazın