CHANGE  LANGUAGE

Amerika’nın hazırladığı Orta Doğu planındaki 10 gizli madde medyaya sızdı

Amerika’nın hazırladığı Orta Doğu planındaki 10 gizli madde medyaya sızdı

ToI tarafından elde edilen belgeler, ABD’nin, ‘Arap Barış Girişimi’nde öngörüldüğü gibi’ 1967 hattındaki Filistin devleti de dahil olmak üzere, Gazze’de ateşkes sağlanması konusunda ilerleme kaydetme planlarının ayrıntılarını veriyor.

Biden yönetimi, Arap ortaklarının Gazze’deki savaş sona erdiğinde İsrail-Filistin barış anlaşmasına yönelik geniş kapsamlı bir vizyon geliştirmelerini engellemeye çalışıyor ve bunun yerine Başbakan tarafından hâlâ reddedileceği kesin olan daha küçültülmüş bir çerçeveyi ileri sürüyor.

ABD, yılın başından bu yana, Gazze‘nin savaş sonrası yönetimine ilişkin bir planın geliştirilmesi amacıyla Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Mısır, Ürdün ve Filistin Yönetimi’nden üst düzey bakanlardan oluşan bir temas grubuna liderlik ediyor.

Arap bakanlar da ABD’den bağımsız bir grup olarak koordinasyon sağlamak için toplanıyor. Nisan ayında, Filistin devletinin uluslararası alanda derhal tanınmasını, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te bir barışı koruma gücünün kurulmasını ve İsrail ile Filistin Yönetimi arasında 2013 yılında tamamlanacak barış görüşmelerinin başlatılmasını içeren savaş sonrası vizyonlarının taslağını tamamladılar. ABD tarafından elde edilen teklifin sızdırılan bölümlerine göre bu, iki yıl içinde İsrail’in Batı Şeria geçişlerindeki kontrolünü Filistin Yönetimi’ne devretmesine yol açacak.

Haber Devan Ediyor

ABD, altı Arap ortağın ilerletmeye çalıştığı daha geniş iki devletli çözümü desteklerken, konuya aşina üst düzey bir Arap diplomata göre onların önerilerini “tamamen gerçekçi olmayan” olarak nitelendirdi.

Ancak Arap yetkili, Arap teklifini bir alternatif sunmadan reddetmenin mümkün olmadığının bilincinde olarak, Dışişleri Bakanlığı’nın Orta Doğu’daki ortaklarla devam eden görüşmeler için temel olarak kullanılabilecek bir dizi ilke taslağı hazırladığını söyledi.

İsrail medyası duyurdu: Orta Doğu planının belgeleri sızdı! İşte 10 madde…

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken (ön solda), Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Farhan Al Saud, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdulrahman Al Thani ve Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah bin ile toplantıya katıldı Zayed Al Nahyan, Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry ve Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin el-Şeyh, Amman'da İsrail ile Filistinli terör grubu Hamas arasında devam eden çatışmayla ilgili toplantıların yapıldığı bir gün sırasında, Ürdün, 4 Kasım 2023, Cumartesi. (Jonathan Ernst/Havuz fotoğrafı AP aracılığıyla)

Dünya, İsrail’in Gazze saldırılarını sona erdirmesini bekliyor. ABD’nin duyurduğu ateşkes planının gerçekleşmesi beklenirken İsrail basınında dikkat çeken bir analiz yayındandı. ABD ve Arap ülkelerinin aylardır devam eden Filistin devleti çözümüne ilişkin belgelere ulaştığını söyleyen Times of Israel, dikkat çene bir analiz yayınladı.

İsrail’in Gazze işgalinde 246 gün geride kaldı. 7 Ekim’den bu yana acımasız bir sivil katliamı sürdüren İsrail ordusu, Hamas bahanesiyle ateşkes planlarını da askıya aldı. Dünya, katliam için bir çözüm beklerken İsrail basınında dikkat çeken bir analiz yayınlandı. Times of Israel gazetesi, ABD ve bazı Arap ülkelerinin birkaç aydır üzerinde çalıştığı, İsrail ve Filistin arasında uzun vadeli bir barış konusunda detaylı ve kapsamlı planın detaylarına ulaştığını açıkladı.

Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen görüşmelerde ABD ve bazı Arap ülkelerinin Filistin devletinin kurulmasına yönelik kesin bir zaman çizelgesi için de çalışıldığı ve bunun gelecek birkaç hafta içinde duyurulabileceği kaydedilmişti. Siyonist İsrail hükümeti, tanınmış Filistin devletine karşı çıkarken, işgal sonrasın planlarında Gazze’nin uluslararası toplum tarafından yönetilmesini istediğini açıkladı.

Times of Israel, Arap ve ABD’li yetkililerin hazırladığı yeni devlet çözümü detaylarının sızdığını duyurdu. Nisan ayında hazırlanan taslağın detaylarına ulaştığını duyuran Times of Israel, taslağa göre Gazze ve Batı Şeria’nın yönetiminin tamamen Filistinlilere devredileceğini belirtti.

İsrailli gazete, üzerinde çalışılan taslağın 10 maddeden oluştuğunu söyledi. Gazeteye göre 10 madde, şu şekilde sıralandı:

Haber Devan Ediyor

İŞTE O 10 MADDE

Uluslararası topluma Gazze’ye yönelik yardım akışının engellenmemesi ve bölgenin yeniden inşası için destek çağrısı yapılacak.

Gazze’de bulunan Hamas dahil bütün silahlı güçlerin yönetimde yer alması yasaklanacak. Bu sayede saldırıların ardından bölgede yeni sürecin daha uyumlu ilerlemesi hedeflenecek.

İsrail kendi toprakları bakımından bir kayıp yaşamayacak. Ancak İsrail ordusu, işgal ettiği Gazze’den tamamen çekilecek ve bölgeyi Filistinlilere bırakacak.

Gazze ve Batı Şeria yönetimleri birleşecek. Bölgedeki siyasi karar mekanizması yeniden oluşana kadar uluslararası ortaklardan yardım alınacak.

Haber Devan Ediyor

İsrail ile Filistin Kurtuluş Örgütü arasındaki nihai statü müzakerelerinin yeniden başlatılacak.

Filistin’in sınırları 1967’deki haline tekrar dönecek.

Suudi Arabistan başta olmak üzere diğer Arap ülkeleri ile İsrail arasında normalleşme başlayacak. Bu doğrultuda somut adımlar atılacak.

Hem İsrail hem de Gazze kanadının sınırların genişletilmesi konusundaki istekleri reddedilecek. Taraflara ayrıca hukukun üstünlüğünü korumaya ve halk tarafından seçilen liderlerin güvenliğinin sağlanması konusunda destek verilecek.

Kudüs’ün mevcut statüsü korunacak.

Filistin kanadına, “iyi yönetişim, şeffaflık, yolsuzlukla mücadele, eğitim ve refah reformuna odaklanan” geniş kapsamlı bir destek verilecek.

Kaynak: HaberVitrini

Diyar21Haber
BÖLGE HABER

Diyarbakır ve Mardin’deki anız ve örtü yangının boyutu drone ile görüntülendi

Yaşam

İşte Avrupa’nın harcama raporu: En ucuz Türkiye, en pahalı İsviçre

SPOR

Kerem Aktürkoğlu: Gruptan lider çıkmak istiyoruz

DiYARBAKIR YEREL HABER

Anız faciası / DiYARBAKIR

MAGAZİN

Oğuzhan Koç – YENİ ALBÜMÜN İLK HABERCİSİ: ‘Bİ ŞEY EKSİK’

DiYARBAKIR YEREL HABER POLiTiKA & SiYASET

Yangın bölgesinde incelemelerde bulunan HÜDA PAR heyeti: “Vatandaşın can güvenliğini sağlayın!”

SPOR

Voleybolcu kızlar Milletler Ligi’ne veda etti

DÜNYA

CNN : İsrail, Lübnan’a saldırı planlarını ABD’ye iletti

BÖLGE HABER DiYARBAKIR YEREL HABER

Diyarbakır’da anız dehşeti.. Ölü sayısı 11’e çıktı 5 kişi komada

Yaşam

Timur Cihantimur intihara kalkıştı üzerini çırılçıplak soydular

Deprem

Uzmandan korkutan deprem uyarısı: Deprem kapıda!

MAGAZİN

‘Öldür Beni Sevgilim’ Star’da

İlçe Haberleri

Diyarbakır ve Mardin arasında büyük yangın: Can kaybı 11’e yükseldi

MAGAZİN

Madonna – ‘KONSERE GEÇ ÇIKMA’ DAVASI SONUÇLANDI!

DÜNYA

İşgalciler, eski Filistin Meclis Başkanı Duveyk’i yeniden esir aldı

MAGAZİN

Berdan Mardini – 15 YAŞ KÜÇÜK SEVGİLİSİNİN AYRILIK SEBEBİ BELLİ OLDU!

Sinema

‘Gülümse 2’ filminin fragmanı yayınlandı..

Trafik Yaşam

 “TURİSTİK TATVAN TRENİ, 1262 KM MESAFEYİ 28 SAATTE TAMAMLAYACAK”

MAGAZİN

DEMET ÖZDEMİR – Aşk bende çok kısa sürüyor

Hayat

“Tıs’îna Hedbî” Seyda Yayınları’nda çıktı

Et jordskjelv skjedde i landlige…

Et jordskjelv skjedde i landlige Alanya i dag. 2024-06-20 /…

  Haziran 20, 2024

Personen som onanerte mens han…

1 - Personen som onanerte mens han så på en…

  Haziran 20, 2024

Den nye adressen til russere…

Den nye adressen til russere som rømte fra Alanya er…

  Haziran 15, 2024

To barn ble slått fordi…

To barn ble slått fordi de spilte fotball på hotellhytta…

  Haziran 15, 2024

Skammelige BILDER i mange bakerier…

Skammelige BILDER i mange bakerier og konditorier i Alanya Alanya…

  Haziran 12, 2024

Et nyttekjøretøy og en elektrisk…

Et nyttekjøretøy og en elektrisk scooter kolliderte i Alanya; 1…

  Haziran 9, 2024

En annen turist funnet død…

En annen turist funnet død på hotellrommet sitt 2024-06-05 Den…

  Haziran 5, 2024

Another Tourist Found Dead in…

Another Tourist Found Dead in His Hotel Room 2024-06-05 Russian…

  Haziran 5, 2024

Bir yanıt yazın