Nisan 12, 2024

İsrail’de sirenler çalıyor.. Lübnan’dan füze yağmuru..50`den fazla

Hayfa Körfezi’ni vuracak 1 bir füze İsrailliyi İran ve müttefiklerinin menziline sokabilir.

Diyarbakır- Batman – Otomobil ile minibüs çarpıştı: Çok sayıda yaralı..D21 NEWS

İran’ın İsrail vurması çok yakın ve çok ciddi– GERi SAYIM BASLADI !!

Her Yıl Fransa’nın Cannes şehrinde MIPTV Fuarı’nda bu yıl Türk rüzgarı esti.

Deprem Uzmanı Profesör Övgün Ahmet Ercan, büyük şehirlerin uzun 1 süre deprem riski taşımadığını söyledi.

Son Dakika Haber – Hak grupları Almanya’nın İsrail’e silah ihracatına karşı yeni 1 dava açtı

israil Gazze’de TRT ekibine saldırdı..D21 News

TFF’den yabancı VAR uygulaması! İşte hakemlerin atanacağı maçlar…1 ViTRIN HABER

Son 5 günde 3 bin 71 trafik kazası gerçekleşti

Amedspor`a 84 Bin TL Ceza

Almanya’ya iltica edenler azaldı, Türkiye’den gelenler 3. sırada

İngiltere: İran Ortadoğu’yu daha geniş 1 çatışmaya sürüklememeli

Türkiye’nin İsrail’i ihracaat kısıtlaması üzerine Yahudi ağırlıklı TUSİAD sesssizliğe büründü..d21 News

Beyaz Saray: İsrail’e yönelik tehditleri nedeniyle İran’ı ‘uyardık’..D21 News

Fransa’da sokak ortasında bıçaklı saldırı: 2 ölü bir yaralı

Ramazan bayramı için sağlıklı beslenme ipuçları.. D21 News

Zafer Algöz… ANNE VE BABASIZ İLK BAYRAM! 1 Magazin Haber

D21 Magazin Life – Serenay Sarıkaya – Mert Demir… İLK AÇIKLAMA!

10 saniyeniz var! Hangi araç kaldırılırsa trafik açılır? (Zeka testi)

CHANGE  LANGUAGE

Aileyi korumak için sevgi ve saygı şart..Diyar21 News

İçeriden ve dışarıdan aileye yönelik saldırılar sonrası boşanmalar giderek artıyor.

Eşlerin aileyi korumak için karşılıklı bir şekilde sevgi ve saygıya önem vermesi gerektiğine dikkat çeken TESSEP Genel Başkanı Bildane Kurtaran, “Geçimsizliklerin ana etkenleri arasında özellikle eşler arasında baş gösteren ve sonra da tüm aileye sirayet eden, sevgi ve saygı eksikliği, ailelerde çok ciddi tahribatlara neden oluyor. Çoğunlukla da boşanmayla neticeleniyor.” İfadelerini kullandı.

Aileyi korumak için sevgi ve saygı şart
Aileyi korumak için sevgi ve saygı şart

Aile kurumu çatırdıyor. Aileyi hedef alan sapkın grupların çalışmaları ve dışarıdan fonlanan ahlaksız örgütlerin hedef tahtasına oturttuğu aile kurumu son yıllarda ağır darbe alıyor. Geçen yıl boşanma sayısı bir önceki yıla göre yüzde 27,46 artışla 174 bin 85’e yükseldi. Boşanmaların her geçen yıl arttığı günümüzde neredeyse evlenen 4 gençten biri boşanıyor. Aile kurumunda yaşanan sorunlara ilişkin gazetemize değerlendirmelerde bulunan Tesettür Seferberliği Platformu (TESSEP) Genel Başkanı Bildane Kurtaran, aile ilişkilerinde saygı ve sevginin önemine dikkat çekti.

SEVGİ VE SAYGI EKSİKLİĞİ, AİLELERDE ÇOK CİDDİ TAHRİBATA NEDEN OLUYOR

Aile kurumunda yaşanan sıkıntıları kaygı ile takip ettiklerini ifade eden Kurtaran, “TESSEP olarak, son dönemlerde azalan evlilik ve artan boşanma oranlarını kaygıyla takip ediyoruz. Özellikle artan boşanma oranlarının en büyük nedeni olarak şiddetli geçimsizlikler öne çıkıyor. Bu bağlamda, geçimsizliklerin ana etkenleri arasında özellikle eşler arasında baş gösteren ve sonra da tüm aileye sirayet eden, sevgi ve saygı eksikliği, ailelerde çok ciddi tahribata neden oluyor. Çoğunlukla da boşanmayla neticeleniyor. Ancak şunu da belirtelim; sevgi ve saygı dediğimiz kavramların içi de boşaltılmış durumda. Sevgi sanılan çoğu duygunun yerini, geçici ve nefsani hisler, saygı sanılan çoğu duygunun yerini de salt çekinme, korku vb. hisler aldı. Bu nedenle var olduğu sanılan sevgi ve saygı duygusu, aslında çoğu ailede yok. Oysa sevgi dediğimiz duygunun özünde, meveddet yani merhamet ve muhabbet vardır.” dedi.

SAileyi korumak için sevgi ve saygı şart, MERHAMET VE VEFA VARDIR

Kurtaran, “Yüce Rabbimiz de ayeti kerimede eşler arasındaki bağı da bu şekilde tanımlamaktadır. ‘O’nun (Allah’ın) ayetlerinden (vahdet ve rahmet alâmetlerinden) birisi de kendileriyle huzura kavuşmanız (ve kaynaşmanız) için, size kendi cinsinizden eşler yaratması ve aranıza muhabbet ve merhamet koymasıdır. Şüphesiz bunlar düşünen bir topluluk için (ne büyük hikmet ve) ibretler barındırmaktadır.’ (Rum 21) Bugün günümüzde sevgi bağlarının kopmasındaki en büyük neden, zaten eşlerin hakiki anlamda sevgi bağlarıyla bağlanmadıklarından kaynaklanmaktadır. Örneğin çoğu eş, psikolojik, biyolojik, sosyolojik ve ekonomik açıdan ihtiyaçlarını karşılayan eşine bir bağlılık ve bağımlılık ilişkisi kuruyor. Eşler verdikçe bu bağ bir şekilde devam ediyor. Ancak bu bağ menfaat ve hep almak üzerine kurulu hedonistçe bir ilişki bağı olduğundan, herhangi bir konuda ihtiyaçlar, istekler karşılanmadığında bir çırpıda kopabiliyor. Halbuki yukarıda zikrettiğimiz hakiki anlamdaki sevgi bağında, her koşulda muhabbet, merhamet ve vefa vardır. Bu sevginin felsefesinde almak yerine, vererek ve fedakârlık yaparak da mutlu olmak vardır. Her iki eş de bu şekilde merhamet ve muhabbet etme noktasında iki taraflı bir itidal ekseninde birbirlerini sevince, bu huzur ve sükûnet önce yuvalarına ve sonra da tüm topluma sirayet ediyor haliyle. Modern tabirle, evlilikleri çevreye pozitif enerji yayıyor. Aksi takdirde negatif enerji.” şeklinde konuştu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ŞİDDETİN ASIL NEDENİ, İÇİ BOŞALTILMIŞ SEVGİ ANLAYIŞIDIR

Sevginin içinin boşaltıldığına dikkat çeken Kurtaran, “Hali hazırda çoğu evliliğin çevreye yaydığı negatif enerjiye bakınca, hakiki anlamda ve Rabbimizin tarif ettiği sevgi kavramının çoğu ailede hiç yer bulamadığını söylemek durumundayız. Eşler arasındaki her cihetten şiddetin asıl nedeni, içi boşaltılmış bu sevgi anlayışıdır. Bir insan hem eşini çok seviyor(!) ve hem ona acı çektiriyorsa, eziyet ediyorsa, canının acımasına neden oluyorsa veya göz yumuyorsa, bu merhametten, muhabbetten yana içi boşaltılmış narsistçe bir duygudan başka bir şey değildir ve asla sevgi değildir.

Yine bu minvalde aile kurma, aile kurumunu sıhhatli bir şekilde devam ettirmek için ihtiyaç duyulan bir diğer erdem de saygıdır hiç kuşkusuz. Sevgi olmadan saygının, saygı olmadan da sevginin bir hükmü yoktur. Saygının da özünde nakıs bir, korkma, çekinme duygusu yerine, aileyi merhamet ve muhabbet ekseninde inşa eden, hürmet, nezaket ve letafetle işlenmiş bir bağlılık gücü vardır. Bu bağlamda Hz. Peygamber (s.a.v)’in hayatında çok güzel numuneler görmek mümkün. Çünkü O, Rabbiyle bir araya gelmeden önce bile eşine duyduğu saygıdan ötürü, bu konuda bile nezaketli ve letafetli bir şekilde davranmıştır. “Allah Resûlü (s.a.s.), bir gece bana hitaben; ‘Ya Aişe’, dedi, ‘müsaade eder misin, bu gece Rabbimle beraber olayım?’ Ben, ‘Yâ Resûlallah! Senin yanında olmayı isterim; fakat senin istediğini daha çok isterim.’ dedim. Sonra, Allah Resûlü (s.a.s.) abdest aldı, namaza durdu, kırâatinde ‘İnne fî halkissemâvâti ve’l ardi’ âyetini okudu, okudu ve sabaha kadar gözyaşı döktü.” Dikkat edilirse bu karşılıklı saygı, karşılıklı anlayışı ve karşılıklı huzuru da beraberinde getiriyor. Günümüzde bu doğrultuda evliliklerini yürüten ve ailelerini bu ilkelerle besleyen ve koruyan birçok örnek aile var elhamdülillah. Ancak azınlıkta.” ifadelerini kullandı.

HAKİKİ ANLAMDA SEVGİ VE SAYGI HUSUSUNDA AİLELERİMİZİ İHMAL ETMEMEMİZ GEREKMEKTEDİR

“TESSEP olarak yıllardır, toplumda huzurun, sükunetin oluşması için, bir nevi maya görevi görebilecek bu gibi ailelerin oluşması, artması için gayret edenlerle beraber biz de tüm gayretimizle seferber olmuş durumdayız.” diye konuşan Kurtaran son olarak şu uyarılarda bulundu; “Ancak ailedeki sevgi ve saygının Hakk üzere tesisi bir tarafa, bazı algı oyunları ve manipülasyonlarla aile kurumuna karşı sevginin ve saygının dahi alaşağı edildiği bir dönemden geçiyoruz. Bu nedenle teyakkuzda olmamız, hakiki anlamda sevgi ve saygı hususunda ailelerimizi ihmal etmememiz gerekmektedir. Zira her ailenin muhakkak ki bu konuda ikmale ihtiyacı vardır. İki cihan saadeti getiren örnek ve öncü aileler inşa etmek ve böylece toplumu Hakk ekseninde inşa etmek için, popüler kültürün empoze ettiği, öğrenilmiş duyguları hak ettikleri yere atıp, Hakk’ın övdüğü, bizlere sunduğu örnek duyguları da aklımızın, ruhumuzun, gönüllerimizin merkezine almamız gerekiyor. Evliliğe hazırlık aşamasında olan kardeşlerimize de buradan seslenmek istiyoruz; pek çok maddi ve dünyalık taleptense, sevgi ve saygıyı önceleme noktasında daha çok talepkâr ve gayretkâr olsunlar. Olsunlar ki, iki cihan saadetine nail olabilsinler.”

BOŞANMALAR ARTIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu, 2021 yılına ilişkin evlenme ve boşanma istatistiklerine göre, geçen yıl evlenen çiftlerin sayısı 2020’ye göre yüzde 15,02 artarak 561 bin 710’a çıktı. Kaba evlenme hızı binde 6,68 olarak gerçekleşti. Geçen yıl boşanma sayısı da bir önceki yıla göre yüzde 27,46 artışla 174 bin 85’e yükseldi. Kaba boşanma hızı binde 2,07 oldu. Boşanma sayısı aylara göre incelendiğinde, adli tatil nedeniyle ağustos ayında önemli bir azalma meydana geldi. Boşanma sayısı, söz konusu ayda 3 bin 779 iken, adli tatil sonrası eylülde 5,8 kat artarak 21 bin 955’e çıktı. Kesinleşen boşanma davaları sonucunda 2021’de 165 bin 937 çocuk velayete verildi. Bunların yüzde 76,1’inin anneye, yüzde 23,9’unun babaya verilmesi kararlaştırıldı. Velayete verilen çocuklara 18 yaş altı çocuklar ile 18 yaş üstü engelli çocuklar da dahil ediliyor.

Kahynak: Bismilhaber

Diyar21Haber

Bir yanıt yazın

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

DÜNYA

İsrail’de sirenler çalıyor.. Lübnan’dan füze yağmuru..50`den fazla

DÜNYA

Hayfa Körfezi’ni vuracak 1 bir füze İsrailliyi İran ve müttefiklerinin menziline sokabilir.

DiYARBAKIR YEREL HABER KAZA

Diyarbakır- Batman – Otomobil ile minibüs çarpıştı: Çok sayıda yaralı..D21 NEWS

DÜNYA

İran’ın İsrail vurması çok yakın ve çok ciddi– GERi SAYIM BASLADI !!

MAGAZİN

Her Yıl Fransa’nın Cannes şehrinde MIPTV Fuarı’nda bu yıl Türk rüzgarı esti.

Deprem

Deprem Uzmanı Profesör Övgün Ahmet Ercan, büyük şehirlerin uzun 1 süre deprem riski taşımadığını söyledi.

DÜNYA

Son Dakika Haber – Hak grupları Almanya’nın İsrail’e silah ihracatına karşı yeni 1 dava açtı

Tv Yaşam

israil Gazze’de TRT ekibine saldırdı..D21 News

SPOR

TFF’den yabancı VAR uygulaması! İşte hakemlerin atanacağı maçlar…1 ViTRIN HABER

KAZA

Son 5 günde 3 bin 71 trafik kazası gerçekleşti

Amedspor SPOR

Amedspor`a 84 Bin TL Ceza

Yurtdışı Türk Yayınları

Almanya’ya iltica edenler azaldı, Türkiye’den gelenler 3. sırada

DÜNYA

İngiltere: İran Ortadoğu’yu daha geniş 1 çatışmaya sürüklememeli

GÜNCEL

Türkiye’nin İsrail’i ihracaat kısıtlaması üzerine Yahudi ağırlıklı TUSİAD sesssizliğe büründü..d21 News

DÜNYA

Beyaz Saray: İsrail’e yönelik tehditleri nedeniyle İran’ı ‘uyardık’..D21 News

Yurtdışı Türk Yayınları

Fransa’da sokak ortasında bıçaklı saldırı: 2 ölü bir yaralı

SAĞLIK Yaşam

Ramazan bayramı için sağlıklı beslenme ipuçları.. D21 News

MAGAZİN

Zafer Algöz… ANNE VE BABASIZ İLK BAYRAM! 1 Magazin Haber

MAGAZİN

D21 Magazin Life – Serenay Sarıkaya – Mert Demir… İLK AÇIKLAMA!

Eglence

10 saniyeniz var! Hangi araç kaldırılırsa trafik açılır? (Zeka testi)