CHANGE  LANGUAGE

Yoğun trafik İstanbulların ömründen kaç yıl yiyor?

Yoğun trafik İstanbulların ömründen kaç yıl yiyor?

İstanbul’da yaşayanlar her yıl 36 dakikalık mesafeyi 80 dakikada katedebiliyor. Dataritim Veri Araştırmaları Grubu’nun raporuna göre, İstanbullular her hafta neredeyse 1 tam günü trafikte geçiriyor. Bu nedenle, hayatlarının yaklaşık 3,5 yılını trafikte tüketiyorlar.

İstanbul trafiğini inceleyen Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ve Yeditepe Üniversitesinden akademisyenlerin oluşturduğu Dataritim Veri Araştırmaları Grubu, megakentte yaşayanların trafikte yaklaşık 3,5 yılını bekleyerek geçirdiklerini belirtti. Bu rapor, 9 yıl boyunca İstanbul trafiğini analiz eden akademisyenler tarafından hazırlandı.

TRAFİK İSTANBULLULARIN ÖMRÜNÜN 3,5 YILINI ÇALIYOR

İstanbul Trafik Otoritmi” başlıklı raporda, kent trafiği hakkında çarpıcı sonuçlar ortaya çıkarken, şehirde 5 bin 84 kilometrelik yol ağındaki trafik akışları, GPS bazlı uydu verileriyle sabah, öğle ve akşam takip edildi.

Rapora göre, hafta içinde ana arterlerde sürüş hızı saatte ortalama 32,5 kilometre, trafiğin zirve yaptığı akşam saatlerinde ise sürüş hızı ortalama 21 kilometre/saat olarak ölçüldü.

İstanbulluların günlük hayatlarının ortalama yüzde 5,5’i, yani yaklaşık 80 dakikası ulaşımda harcanırken, kentte 15 kilometre gidiş 15 kilometre geliş için harcanan bu zaman, sabah saatleri için 30, akşam saatleri için ise 50 dakika olarak kaydedildi. Yoğunluğun en az olduğu saatlerde ise aynı seyahatin toplam 36 dakika sürdüğü, sıkışıklığa bağlı olarak fazladan harcanan zaman, toplam seyahat süresinin yaklaşık yüzde 56’sını oluşturdu.

 Trafik yoğunluğunun zirve yaptığı saatlerde ise bu oran yüzde 64’e çıktı ve trafikte geçen her 100 dakikanın 64 dakikası trafik sıkışıklığında kaybedildi.

1 GÜNLÜK MESAİ SAATİ TRAFİKTE GEÇİYOR

İstanbul Trafik Otoritmi” raporuna göre, hafta sonları, tatiller, kısıtlamalar gibi özel günler çıkarıldığında yılın yaklaşık 250 gününün neredeyse benzer şekilde geçtiği ortaya çıktı.

Son 5 yılın verilerine göre ise akşam trafiği yılda yaklaşık 85 gün neredeyse durma noktasına geldi. Hafif trafiğin, hafif yoğun ve akıcı geçtiği gün sayısı ise 17 oldu.

Sadece hafta içi günlerde, gidiş-geliş olmak üzere, günde en az 2 kez trafiğe katılan 15-64 yaş arası bir İstanbullunun, haftanın neredeyse bir mesai gününe denk gelen 7 saatini trafikte geçirdiği, bunun yaklaşık 4,5 saatinin de sıkışıklıktan ötürü boşa geçen zaman olduğu belirlendi.

 Raporda, İstanbul’da ortalama yaşam süresinin 81 yıl olarak hesaplandığı belirtilerek, “Ömrün yaklaşık 3,5 yılı trafikte geçerken, sıkışıklığa bağlı boşa geçen zaman 2,5 yıl seviyesine doğru yaklaşıyor.” değerlendirmesi yapıldı.

TRAFİK, DEPREM VE EKONOMİK SORUNLARIN ARDINDAN 3. SIRADA

Grubun Kurucusu BAU Büyük Veri Analitiği Programı Öğretim Üyesi Dr. Serkan Gürsoy, “İstanbul Trafik Otoritmi” raporundan elde edilen analitik veriler ışığında, kentteki trafik sorunun yol açtığı kayıplara yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Trafikte sıkışıp kalmakla, asansörde sıkışıp kalmak arasında çok fazla benzerlik bulunduğunu belirten Gürsoy, her iki durumun da “mahsur kalmak” anlamına geldiğini, trafikte her gün milyonlarca kişinin mahsur kaldığını söyledi.

Gürsoy, ortaya çıkan kayıpların yalnızca zaman kaybından ibaret olmadığını, enerji, sağlık, ekonomi, yaşam kalitesi açısından da ciddi kayıplar verildiğini, bu kayıpların da kentin gelişimini olumsuz etkilediğini belirtti.

Sundukları fırsatların yanı sıra şehirlerin, bazı zorluklara ve karmaşıklıklara da neden olduğunu ifade eden Gürsoy, şöyle konuştu:

İstanbul sakinlerinin ve ziyaretçilerinin yaşamlarıyla doğrudan ilgili olan ve geniş bir yelpazeye yayılan bu zorluklar ve karmaşıklıklar arasında trafik sorunu, depremle ilgili sıkıntılar ve ekonomik sorunların ardından 3. sırada yer alan en büyük şehir sorunudur. Trafikteki yoğunluk yüzünden hareketlilik kabiliyetinde düşüşler yaşanıyor. Bu yoğunluk iş, okul, hastane, yeşil alan gibi şehir olanaklarına erişimde zorluklar ve maliyet artışları üretiyor, eşitsizlikler doğuruyor.”

“TRAFİK, ŞEHRİN YAŞAM KALİTESİNİ TOPYEKÜN DÜŞÜREBİLİR”

Serkan Gürsoy, trafiğin bu olanaklara erişimi kimin için nasıl değiştirdiğini, Türkiye’deki tüm şehirler için 428 ayrı olanak kategorisinde araştırmaya ve ölçmeye devam ettiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehirlerin sunduğu olanaklara herkesin kolayca erişebilmesi konfor, zaman ve ekonomik maliyetler açısından herkes için eşitlik sunabilmesi çok önemlidir. Trafik, şehirde yaşayanların yaşamları boyunca yapabileceklerini sınırlandırabilir veya çeşitlendirebilir. Daha kötüsü trafik, hayatı kimisi için sınırlandırırken, kimisi için genişletebilir. Bireysel gelişimde haksızlıklara, toplumsal gelişimde bozukluklara yol açabilir. Şehrin yaşam kalitesini topyekün düşürebilir.”

Trafik sorunuyla baş etmenin zahmetli bir iş olduğunu vurgulayan Gürsoy, “Sorunların doğru anlaşılması ve netleştirilmesi, çözüm önerilerinin başarısı için şarttır. Dataritim Veri Araştırmaları Grubu olarak akıllı teknolojiler kullanarak bu meselelerin ortaya çıkarılmasına, ölçümlerin sıklaştırılmasına, maliyetlerin düşürülmesine katkı sunmaya çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz ki ölçemezseniz, yönetemezsiniz.” diye konuştu.

İSTANBULLULARA TRAFİKTE GEÇİRDİKLERİ ZAMAN VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SORULDU

Otobüsle gideceği yere en az 2,5-3 saatte gittiğini belirten Rahmi Ertekin, “Ancak metro kullanırsam 40-45 dakikada evden işe işten eve gidip gelebiliyorum. Genellikle de metroyu kullanıyorum.” dedi. Ertekin, trafiğin en yoğun olduğu akşam ve sabah saatlerinde ise bazen metroya binmekte de zorluk yaşadığını dile getirdi.

Toplu taşımada günde 2-3 saatinin trafikte geçtiğini belirten Mehmet Güldan ise “Ancak araç trafiğinde son 6 yıldır, İstanbul trafiği ciddi anlamda artık kaldırmıyor. Bir noktadan diğer noktaya 20 dakikada gideceğiniz yer 2 saate çıkmaya başladı.” dedi. Güldan, trafiğin çözümüne ilişkin tek-çift plaka sisteminin getirilmesi, metrobüsün yer altına alınarak metro sistemine dahil edilmesi gibi önerilerde bulundu.

Ümraniye’den 2 günde 1 Beylikdüzü’ne giden Eren Tonbaş da “1,5 saatimi yolda harcayan bir insanım ve metrobüslerin çoğu arıza yapıyor. Bazen 2 bazen 3 aktarmaya kadar çıkıyor. Ben her gün bu zamanı harcamak zorunda değilim.” dedi.

“BİREYSEL OTOMOBİL KULLANIMININ AZALTILMASI ÇÖZÜME KATKI SAĞLAYABİLİR”

Cumhur Kavdır, trafikte yaklaşık 3 saat harcadığını belirterek, “Evim Acıbadem’de, oğlum Ümraniye’de okuyor. Arabayla sabah trafiğinde gidiş gelişim 2 saat sürüyor. Güzel havalarda skuter kullanıyorum. Bazen çaresiz, oğlumla bindiğimiz de oluyor. Süreyi böylece yarı yarıya indirmiş oluyorum.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’daki trafik yoğunluğunun en büyük nedeninin sürekli artan özel otomobil sayısı olduğunu söyleyen Kavdır, toplu taşımanın daha da artırılıp, bireysel otomobil kullanımının azaltılmasının çözüme katkı sağlayacağını anlattı.

İşe gitmek için toplu taşıma kullanarak Kartal’dan Ümraniye’ye seyahat ettiğini ve her gün 4, 4,5 saatini yollarda geçirdiğini belirten Özgenur Kardoğan ise “Saat 06.30’da evden çıksam bile 10 dakika sonra trafik oluşmaya başlıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Bedrettin Yeli de skuter kullanıcıları için, toplu taşımaya binebilmeyi sağlayacak rampa talebine dikkati çekerek, “Rampa olursa daha iyi olur, elimizle çıkarmak zorunda kalmayız.” dedi.

Kaynak: Habervitrini.Com

Diyar21Haber
MAGAZİN

maNga – 20. YIL KONSERLERİ DEVAM EDİYOR!

Yaşam

Yasa tasarısına karşı başlatılan nöbet 23’üncü gününde

Yaşam YEMEK / GIDA

Derin dondurucuda etler 6-12 ay arası saklanabiliyor!

MAGAZİN

“Çocuğunuza sevginizi göstermekten çekinmeyin”

DÜNYA

İsrail’de şok gelişme.. Netanyahu savaş kabinesini feshetti

Yurtdışı Türk Yayınları

Holanda / PVV’de Kaos: ‘Tek Adam Partisinin Sonuçları’

KAZA

Bayram tatilinin ilk gününde 852 kaza meydana geldi

MAGAZİN

Şebnem Bozoklu Kızılcık Şerbeti’nde

DiYARBAKIR YEREL HABER

Bayram, konser ve kayyım nöbeti

MAGAZİN

Dünya Varmış – BODRUM ÇEKİMLERİ TAMAMLANDI!

POLiTiKA & SiYASET

Özgür Özel’den Erdoğan ve Bahçeli’ye bayram telefonu kendine yakışan bir davranış sergiledi

EKONOMI

İslam Memiş’ten güncel altın yorumu: Bayram sonrasına dikkat çekti

ESNAF / SANAYi

Üretici pazarlarıyla hem çiftçi hem Nilüferli kazanıyor

HAYVAN

Kurban satış ve kesim yerleri ilaçlanıyor

POLiTiKA & SiYASET

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Bahçeli’ye bayram tebriği

MAGAZİN

Kızılcık Şerbeti nin kamera arkası görüntüleri yayınlandı

Yaşam

Acil servislerde “acemi kasap” hareketliliği

Deprem

Malatya’da 4,4 büyüklüğünde korkutan deprem

BÖLGE HABER

Şanlıurfa merkezli 14 ilde dolandırıcılık operasyonu: 39 tutuklama

MAGAZİN

Kate Middleton – AYLAR SONRA HALKIN ARASINA ÇIKTI!

Den nye adressen til russere…

Den nye adressen til russere som rømte fra Alanya er…

  Haziran 15, 2024

To barn ble slått fordi…

To barn ble slått fordi de spilte fotball på hotellhytta…

  Haziran 15, 2024

Skammelige BILDER i mange bakerier…

Skammelige BILDER i mange bakerier og konditorier i Alanya Alanya…

  Haziran 12, 2024

Et nyttekjøretøy og en elektrisk…

Et nyttekjøretøy og en elektrisk scooter kolliderte i Alanya; 1…

  Haziran 9, 2024

En annen turist funnet død…

En annen turist funnet død på hotellrommet sitt 2024-06-05 Den…

  Haziran 5, 2024

Another Tourist Found Dead in…

Another Tourist Found Dead in His Hotel Room 2024-06-05 Russian…

  Haziran 5, 2024

Turist funnet død i Alanya

Britisk turist funnet død i Alanya 2024-06-05 En 64 år…

  Haziran 5, 2024

British tourist FOUND dead in…

British tourist FOUND dead in Alanya 2024-06-05 A 64-year-old British…

  Haziran 5, 2024

Bijna de helft van de…

Het aantal mensen dat zegt in Nederland voor hun land…

  Haziran 5, 2024

Alanya turistsektor samlet etter FTIs…

Alanya turistsektor samlet etter FTIs konkurs Konkursen til den tyske…

  Haziran 4, 2024

FTI, one of Germany’s favorite…

FTI, one of Germany's favorite tour operators, went bankrupt FTI,…

  Haziran 4, 2024

FTI, en av Tysklands favorittreisearrangører,…

FTI, en av Tysklands favorittreisearrangører, gikk konkurs FTI, en av…

  Haziran 4, 2024

“Husstøvmidd kan utløse astma”

"Husstøvmidd kan utløse astma" Merk: VM Medical Park Samsun Hospital…

  Haziran 2, 2024

Valse valuta ALARM in Alanya

Valse valuta ALARM in Alanya - Kenmerken van valse Turkse…

  Haziran 1, 2024

Falsk valuta ALARM i Alanya…

Falsk valuta ALARM i Alanya / Funksjoner av falske tyrkiske…

  Haziran 1, 2024

Fake currency ALARM in Alanya…

Fake currency ALARM in Alanya Turgay Kırbaş , President of…

  Haziran 1, 2024

Russian tourists DO NOT WANT…

Russian tourists DO NOT WANT luxury hotels in Alanya anymore…

  Mayıs 31, 2024

Russiske turister VIL IKKE ha…

Russiske turister VIL IKKE ha luksushoteller i Alanya lenger Hotellpreferansene…

  Mayıs 31, 2024

16 år gammel student av…

16 år gammel student av utenlandsk opprinnelse SAVNET i Alanya…

  Mayıs 27, 2024

Damage caused by Antalyaspor fans…

Damage caused by Antalyaspor fans to Oba Stadium It emerged…

  Mayıs 25, 2024

Skade forårsaket av Antalyaspor-fans på…

Skade forårsaket av Antalyaspor-fans på Oba Stadium Det dukket opp…

  Mayıs 25, 2024

ANTALYA: Inngang til strender som…

En bot på 387 tusen TL vil bli pålagt de…

  Mayıs 19, 2024

Straszliwy wypadek w Alanyi: zginęło…

Straszliwy wypadek w Alanyi: zginęło 2 polskich turystów Zginęło 2…

  Mayıs 18, 2024

Terrible accident in Alanya: 2…

Terrible accident in Alanya: 2 Polish tourists lost their lives…

  Mayıs 18, 2024

Forferdelig ulykke i Alanya: 2…

Forferdelig ulykke i Alanya: 2 polske turister mistet livet 2…

  Mayıs 18, 2024

Andre telefoner vil ikke være…

Offisiell erklæring mottatt fra departementet: Andre telefoner vil ikke være…

  Mayıs 18, 2024

Official Statement Received from the…

Official Statement Received from the Ministry: 2nd Phones Will Not…

  Mayıs 18, 2024

In Alanya, the municipality fined…

In Alanya, the municipality fined the business that sells to…

  Mayıs 17, 2024

I Alanya bøtelagt kommunen virksomheten…

I Alanya bøtelagt kommunen virksomheten som selger til turister til…

  Mayıs 17, 2024

Utlendinger som synes Alanya er…

1 Ukrainere vender tilbake til hjemlandet 2 Utlendinger som synes…

  Mayıs 16, 2024

Ukrainians are returning to their…

Ukrainians are returning to their homeland İsmail Çağlar , President…

  Mayıs 16, 2024

A simultaneous operation was held…

In Antalya, a simultaneous operation was carried out with 450…

  Mayıs 15, 2024

I Antalya ble det gjennomført…

I Antalya ble det gjennomført en samtidig operasjon med 450…

  Mayıs 15, 2024

Han presenterte seg som lege…

Han presenterte seg som lege på sosiale medier, men praksisen…

  Mayıs 14, 2024

He introduced himself as a…

He introduced himself as a doctor on social media, but…

  Mayıs 14, 2024