Şubat 26, 2024

CHANGE  LANGUAGE

Video – Gündem Haber – İşte Pakistan’ın vurduğu İran’dan ilk görüntüler

db856327 e1e7 4d8c b823 eef9cd1adca3

İşte Pakistan’ın vurduğu İran’dan ilk görüntüler – Son Dakika

Pakistan dışişleri bakanlığı, Tahran’ın Pakistan topraklarındaki başka bir grubun üslerine saldırdığını açıklamasından iki gün sonra, Perşembe günü İran içinde ayrılıkçı Beluci militanları hedef alan saldırılar düzenlediğini söyledi.

İran’ı ‘kardeş ülke’ olarak nitelendiren İslamabad, eylemin ‘Pakistan’ın ulusal güvenliğini her türlü tehdide karşı koruma ve savunma yönündeki korkusuz kararlılığının bir tezahürü’ olduğunu söyledi.

‘Bugünkü eylemin tek amacı, Pakistan’ın kendi güvenliğini ve en önemli olan ve taviz verilemez ulusal çıkarlarını gözetmekti’ diyen Pakistan Dışişleri Bakanlığı, İslamabad’ın İran’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tamamen saygı duyduğunun da altını çizdi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;
‘Son birkaç yıldır, İran’la yürüttüğümüz görüşmelerde Pakistan, kendilerine ‘Sarmachars’ adını veren Pakistan kökenli teröristlerin İran içindeki yönetilmeyen alanlarda sahip olduğu  sığınaklar hakkındaki ciddi endişelerini sürekli olarak paylaştı.’

İran devlet televizyonu: Pakistan füzelerle saldırdı

İran devlet televizyonu Pakistan’ın saldırısını füzeler ile gerçekleştirdiğini duyurdu. Haberde ‘Pakistan, İran sınır köyüne füzelerle saldırdı. Hepsi İran vatandaşı olmayan üç kadın ve dört çocuk öldürüldü’ denildi.

 

Yarı resmi Tasnim haber ajansı, komşuların geçmişte sert ilişkiler yaşadığını, ancak saldırıların son yıllarda Tahran’ın açıklama talep ettiği en yüksek profilli sınır ötesi saldırı olduğunu söyledi.

İran-Pakistan görüşmesi, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın 7 Ekim’de başlamasından ve İran’ın müttefiklerinin Lübnan, Suriye, Irak ve Yemen’den de çatışmaya girmesinden bu yana Orta Doğu’daki istikrarsızlık endişelerini derinleştiriyor.

Dışişleri bakanlığı sözcüsü, Pakistan’ın geçici Başbakanı Envaar-ul-hak Kakar’ın Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu ziyaretini yarıda kesip evine döneceğini söyledi.

Daha önce İran medyası, çok sayıda füzenin Pakistan sınırındaki Sistan-Belucistan eyaletindeki bir köye isabet ettiğini ve hepsi İranlı olmayan üç kadın ve dört çocuğun öldüğünü bildirmişti.

Pakistan dışişleri bakanlığı, “İstihbarata dayalı operasyon sırasında bir dizi terörist öldürüldü” dedi ve bunu “teröristlerin saklandığı yerlere karşı son derece koordineli ve özel olarak hedeflenmiş hassas askeri saldırılar dizisi” olarak tanımladı.

Bakanlık açıklamasında, “Pakistan, İran İslam Cumhuriyeti’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne tamamen saygı duymaktadır” dedi.

“Bugünkü eylemin tek amacı Pakistan’ın kendi güvenliğini ve ulusal çıkarlarını gözetmekti; bu en önemli ve taviz verilemez.”

İran’ın Tasnim haber ajansının kimliği belirsiz bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre Tahran, İslamabad’dan saldırılarla ilgili açıklama istedi. İran medyası, Pakistan’ın Tahran’daki en üst düzey diplomatının çağrıldığını söyledi.

Pakistanlı bir istihbarat kaynağı Reuters’e saldırıların askeri uçaklar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Pakistan’ın başkenti İslamabad’daki yetkili, “Güçlerimiz İran içindeki Beluci militanları hedef almak için saldırılar düzenledi” dedi.

Pakistan’ın Belucistan eyaletinin bağımsızlığını isteyen Beluc Kurtuluş Cephesi’ne atıfta bulunarak, “Hedef alınan militanlar BLF’ye ait” diye ekledi.

İran Salı günü yaptığı açıklamada, Pakistan’daki İsrail bağlantılı militan üslerini vurduğunu açıklamıştı. Hedef alınan her iki grup da etnik olarak Beluci’lerden oluşuyor ancak işbirliği yapıp yapmadıkları belli değil.

Nükleer silahlı Pakistan, sivillerin vurulduğunu ve iki çocuğun öldürüldüğünü söyleyerek, Tahran’ın sorumlu olacağı sonuçlar konusunda uyarıda bulundu.

İslamabad, egemenliğinin “açıkça ihlal edildiğini” protesto etmek amacıyla çarşamba günü İran büyükelçisini geri çağırdı.

TARTIŞMA KORKULARI

İran, sınır ötesi Pakistan saldırısı öncesinde bile bölgede gücünü gösteriyordu.

Tahran’ın İslam Devleti bölgeleri olduğunu söylediği Suriye’ye ve bir İsrail casusluk merkezini vurduğunu söylediği Irak’a saldırılar düzenledi. Bağdat, Tahran’daki büyükelçisini geri çağırdı.

İran’ın Pakistan’a saldırmasından önce, İran Dışişleri Bakanı Hossein Amirabdollahian ve Pakistan’ın Kakar’ın bu hafta Davos’ta yaptığı toplantıyla komşular bağlarını geliştiriyor gibi görünüyordu.

Pakistan’ın misilleme saldırıları sonrasında yaptığı açıklamalar, anlaşmazlığı kontrol altında tutma arzusunun sinyalini veriyor, ancak analistler durumun kontrolden çıkabileceği konusunda uyardı.

ABD Barış Enstitüsü’nde Güney Asya güvenliği konusunda kıdemli bir uzman olan Asfandyr Mir, Reuters’e şöyle konuştu: “İran’ın Pakistan’a saldırma motivasyonu belirsizliğini koruyor ancak İran’ın bölgedeki daha geniş davranışları ışığında bu motivasyon artabilir.”

“Tahran’da endişeye neden olacak şey, Pakistan’ın İran topraklarına girerek bir çizgiyi aşmasıdır; bu, ABD ve İsrail’in bile ihlal etmemeye özen gösterdiği bir eşiktir.”

Ağustos ayına kadar Pakistan’ın savunma bakanı olan Khwaja Asif, eylemin misilleme olduğunu söyledi.

Geo TV’ye “Ölçülü bir yanıt verildi ve bu önemliydi” dedi. “Bunun tırmanmaması için çabaların sürdürülmesi gerekiyor.”

Hedef alınan her iki militan grup da Pakistan’ın güneybatı Belucistan eyaleti ile İran’ın güneydoğu Sistan-Belucistan eyaletini kapsayan bir bölgede faaliyet gösteriyor. Her ikisi de huzursuz, mineral bakımından zengin ve büyük ölçüde az gelişmiştir.

İslamabad’ın İran içinde hedef aldığı BLF, Pakistan devletine karşı silahlı bir isyan yürütüyor.

Bu, Çin vatandaşlarının vurulmasını ve Pakistan’ın yüzölçümü bakımından en büyük eyaleti olan ancak en az nüfuslu ve gelişmiş olan Belucistan’daki yatırımları da içeriyor. Büyük porsiyonlar kanuna aykırıdır.

İran’ın hedef aldığı Ceyş El Adl (JAA) da etnik militan bir grup ama Sünni İslamcı eğilimlere sahip ve öncelikle Şii İran’ı bir tehdit olarak görüyor.

Grup İran’da güçlü Devrim Muhafızları’na karşı saldırılar düzenledi.

Grup, Cundullah olarak önceki enkarnasyonunda Irak ve Suriye merkezli cihatçı grup İslam Devleti’ne bağlılık sözü vermişti.

 

 

Kaynak: HaberVitrini.Com

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Şanlıurfa’daki operasyonda 20 kilogram uyuşturucu ele geçirildi

Deprem MANŞET

Yapılarda periyodik “zemin kontrolü ve vize uygulaması” önerisi. D21 Haber

MAGAZİN MANŞET

Bahar’a Uygar geldi! Diyar21 Magazin Life

DÜNYA MANŞET

Yok ARTIK !! Hiroşima’dan kalan saat 31 bin 113 dolara satıldı

GÜNCEL MANŞET

Recep Tayyip Erdoğan: Muhalefet parti içi kavgadan başlarını kaldıramıyor .. Diyar21 News

GÜNCEL MANŞET

Yerel seçim takvimi işliyor.. Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Müderrisler: Soykırım karşısında ( Gazze’de yaşanan ) şer’î vazifelerimiz vardır D21 Haber

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Ekrem İmamoğlu, ‘Fatih Kara Surları Belgradkapı 2. Etap Restorasyonu Açılışında konuştu

DiYARBAKIR YEREL HABER MANŞET

Hekimlerin sessiz yürüyüşü 15’inci haftasında

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

CHP’nin meclis üyesi listeleri akrabalarla dolduruldu.D21 Haber

DÜNYA MANŞET

Kassam tugayı İsrail askeri konvoyunu füzelerle vurdu.. D21 Haber

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Erdoğan’dan Erbakan’a gövde gösterisi! D21 Haber

MANŞET Yaşam

Fenomen ölümden son anda kurtuldu! Diyar21 News

GÜNCEL MANŞET

Hâkim ve savcı adayı atamaları Resmi Gazete’de yayımlandı.. diyar21 News

BÖLGE HABER KAZA MANŞET

Sürücü adayının çarptığı yaya ağır yaralandı..Diyar21 news

MAGAZİN MANŞET

Kopuk final yapıyor! Diyar21 Magazin life

DiYARBAKIR YEREL HABER MANŞET Yaşam

Yerel seçim atmosferinden dolayı Gazze unutulmaya terk edilmemelidir.. Diyar21 News

MAGAZİN MANŞET

1 Magazin Haber – Kara Ağaç Destanı’nın merak edilen karakterleri!

MANŞET SAĞLIK

Op. Dr. Koca: Hayat tarzımız ve çevresel faktörler kanseri etkilemektedir..D21 Haber

BÖLGE HABER KAZA MANŞET

Suruç’ta tır devrildi: 1 yaralı

Jasmine Court Hotel & Casino Hotel

DIYAR21.ORG MAGAZIN

DIYAR21 ALLMAGAZINE NEWS

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber