Mart 3, 2024

CHANGE  LANGUAGE

Trump kazanırsa Ukrayna mevta olur

24ee8921 af0e 4e7b 86f0 a83e7b33117c

Trump kazanırsa Ukrayna mevta olur

Trump kazanırsa Ukrayna mevta olur

“Trump kazanırsa Amerikan desteği buharlaşabilir!” Avrupa, Amerika olmadan Ukrayna’ya askeri yardım sağlayacak bir plan hazırlıyor

İngiliz hükümetinden üst düzey bir kaynak, Londra ve diğer Avrupa hükümetlerinin, Donald Trump’ın iktidara gelmesi durumunda Ukrayna’nın Rusya ile savaşını ABD olmadan kazanmasını sağlayacak yardımı güvence altına almak amacıyla “hızlı hareket ettiğini” ortaya çıkardı. İngiliz gazetesi The Times’ın bildirdi

Avrupalı ​​bakanlar, Amerika Birleşik Devletleri’nin Ukrayna’ya destek sağlayıp sağlamamasına bakılmaksızın ön saflara silah ve mühimmat gönderebilmek ve Vladimir Putin’i en az bir yıl daha uzak tutabilmek için kıta genelinde üretim yeteneklerini artırmaya çaresizce çalışıyorlar.

İngiliz askeri istihbarat şefleri Ukrayna’nın 2024’te Rusya’ya karşı bir savaşı kazanamayacağına inanıyor; Çünkü savaş alanında büyük bir atılım gerçekleştirmek için gerekli insan gücüne veya silahlara sahip değil; üstelik Rus ordusunun, Ukrayna savunma hatlarını delebilecek büyük bir karşı saldırı başlatmak için gerekli güce de sahip değil.

Ancak Whitehall’daki bazıları Putin’i yenmek için gereken tek şeyin “zaman” olduğuna ve Avrupa’nın ABD desteği olmadan Ukrayna’nın ilerlemesine yardım etmeye hazır olması gerektiğine inanıyor. 

Avrupa Amerika olmadan hızla ilerliyor

Bu bağlamda gazete, Whitehall’dan bir kaynağın şu sözlerini aktardı: “Trump yönetimine güveniyoruz ancak Trump yardımı durdurmaya çalışırsa Avrupa bunu ABD olmadan yapmak için tüm hızıyla ilerliyor.”

Şunları ekledi: “Trump daha fazla ABD doları sağlamayı reddettiği için kıta Avrupası çökecek mi? Sanırım çoğu, Putin’in kazanmasına izin verilemeyeceğinin farkında çünkü Avrupa güvenliği açısından sonuçları vahim olacak.”

Kaynak, zafere ulaşmanın yollarından birinin Putin ve ordusunu yormak olduğuna dikkat çekti. Onu teslim olmaya zorlayacak noktaya gelene kadar, Putin ne kadar dayanırsa dayansın savaşı sonsuza kadar sürdüremeyeceğini de sözlerine ekledi.

Kaynak şöyle devam etti: “2024 yılı, büyük bir operasyonel başarının elde edileceği bir yıl değil, zira bu yıl önemli bir ilerleme kaydedilmesi pek mümkün görünmüyor. Aksine, 2024, Putin üzerindeki baskının 2025 ve sonrasına kadar sürdürülmesi, yani onun blöfünün ortaya çıkarılması ve test edilmesi anlamına geliyor.” kararlılığının gücü.”

“Trump kazanırsa Amerikan desteği buharlaşabilir.”

Savaş devam ederken Avrupa çapında, Trump’ın ABD seçimlerini kazanması durumunda ABD’nin Ukrayna’ya verdiği desteğin buharlaşabileceği yönünde endişeler var; bu da gelecekteki ABD yönetiminin öngörülemezliğinin, Avrupa ülkelerinin herhangi bir sonuç için planlama yapmaya çalıştıklarını gösterdiği anlamına geliyor.

ABD Savunma Bakanı Grant Shapps, gelecekteki ABD başkanlığı hakkında yorum yapmasa da , Avrupa’daki mevkidaşlarıyla Ukrayna’nın “en karanlık saatlerinde” desteklenmesi gerektiği konusunda sürekli konuştuğunu söyledi.

Rusya ve Ukrayna’nın büyük hava saldırılarından iki gün sonra The Times’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Avrupa’yı onlarca yıl boyunca tanımlayacak olan savaşta onlara yardım etmek için bir araya gelmemiz gerekiyor – hem teçhizatla hem de destek ve ahlaki liderlikle.”

Bazı Batılı yetkililer , savaşın başlamasından bu yana Ukrayna’ya milyarlarca dolar yardım sağlayan Amerika’nın desteği olmadan Ukrayna’nın bölgeyi kontrol etmeye devam edebileceğine inanıyor .

Buna karşılık Batılı bir yetkili şunları söyledi: “Ukrayna’yı savunma açısından elde ettiği kazanımları koruyabilecek durumda tutmak, saldırmaya devam etmekten çok daha kolaydır.”

Öte yandan pek çok Ukraynalı savaştan yorulmaya ve bitkin düşmeye başlıyor. Ukraynalı bir askeri kaynak, sıradan Ukraynalıların ateşkesten bahsettiğini ancak bunun bedeli konusunda soru işaretleri bulunduğunu itiraf etti.

Geçen yılın Aralık ayının başlarında Avrupa Birliği, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın öneriyi veto etmesinden sonra Ukrayna’ya 50 milyar avro değerindeki önemli bir mali yardım paketi üzerinde anlaşmaya varamadı. 

Kaynak: HaberVitrini

Diyar21Haber

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

CHP’den istifa eden Serdar Türker

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -146 şüpheli yakalandı,,

DÜNYA MANŞET

Ebu Ubeyde duyurdu…Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Sokak köpeği bir günde 8 kişiyi ısırdı.. DiYARBAKIR / D21 HABER

MANŞET Yaşam

Hulki Cevizoğlu vatandaşlar tarafından protesto edildi.Diyar21 News

MANŞET YEMEK / GIDA

Türk mutfağı – ÇİKOLATALI KURABİYE- D21 yemek tarifleri

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Elazığ’da “Cımbız 2” Operasyonunda 9 Şüpheli Yakalandı

MAGAZİN MANŞET

Ajda Pekkan’ı taklit eden biri daha !! Diyar21 Magazin Life

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Şanlıurfa’da suç örgütüne operasyon: 13 tutuklama..

MANŞET SPOR

TFF’den flaş açıklama!

KAZA MANŞET

İzmir’in Bayraklı İlçesinde Korkunç Kaza 1 Kişi Hayatını Kaybetti

İlçe Haberleri KAZA MANŞET

Araç şarampole devrildi ve sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi ise yaralandı.

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Kurum: Metro hattımızı 5 yılda 2 katına çıkaracağız

DÜNYA MANŞET

İsrail yardım bekleyen sivilleri bombaladı..100’den fazla şehit var

Deprem MANŞET

Prof. Dr. Naci Görür, o ilçe için kritik 1 uyarıda bulundu

MANŞET Yaşam

Kaçakçılık Ne Demek?

MANŞET Yaşam

Siber Suçlarla Mücadele Ne demek ?

MANŞET

Organize suç örgütleri Ne Demek ?

ASAYİŞ MANŞET

Organize suç örgütlerine yönelik operasyon: 37 kişi gözaltına alındı.

EKONOMI MANŞET

Türkiye, 2023 yılında %4,5 oranında büyüme kaydetti.