Mart 3, 2024

CHANGE  LANGUAGE

SonDakika Gündem Haberleri – Bombalı eylem hazırlığı yapan teröristi son şifresi yakalattı: 500 top kumaş lazım

11ef0134 8969 4040 971c 3a245de2923d

Bombalı eylem hazırlığı yapan teröristi son şifresi yakalattı: 500 top kumaş lazım

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Irak’ın kuzeyindeki harekatları sırasında geçiş noktalarına mayınlı tuzaklama faaliyetlerinde bulunan ve keşif yapmak için geldiği İstanbul’da sahte kimlikle yakalanan terörist Mehdi Mıhçı’ya 14 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Sahte kimlikle Ağrı üzerinden Türkiye’ye gelen sanığın, diğer sanık Mahmut Kaplan’a ulaşıp şifreli mesaj olan “Bana 500 top kumaş lazım” dediği, Kaplan’ın “270 top var” yanıtını vermesi üzerine irtibat kurdukları, sanığın Kaplan sayesinde saklandığı ve keşif çalışması için kalabalık yerleri araştırdığı ortaya çıkmıştı.

TSK’nın Irak’ın kuzeyindeki askeri harekatları sırasında geçiş noktalarına mayınlı tuzaklama faaliyetlerinde bulunan ve keşif yapmak için geldiği İstanbul’da Ağustos 2022’de sahte kimlikle yakalanan terörist Mehdi Mıhçı hakkındaki iddianame düzenlendi. Sanık Mehdi Mıhçı’nın 2014 yılında PKK/KCK silahlı terör örgütüne katıldığı, kendisine örgüt içerisinde gizliliği sağlamak amacıyla “Botan Gever Xalit Seydo” kod adının verildiği aktarılan iddianamede, silahlı ve ideolojik eğitim alan sanığın örgütün hiyerarşik yapısına dahil olduğu ve örgüt üyesi olarak faaliyetlerine başladığı belirtildi.

0x0 bombali eylem hazirligi yapan teroristi son sifresi yakalatti bana 500 top kumas lazim 1704884828735

ŞİFRELİ MESAJLAR ORTAYA ÇIKTI

Sanığın Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) sınırlarını, vatandaşlarını ve bekasını korumak için, Irak’ın kuzeyindeki askeri harekatları sırasında geçiş noktalarına mayınlı tuzaklama faaliyetlerinde bulunduğu ifade edildi.

HAPİSLERİ İSTENDİ

İddianamede, sanık Mıhçı’nın “Kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs”, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve “Zincirleme şekilde resmi belgede sahtecilik” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 23 yıl 3 aydan 43 yıl 1 ay 15 güne kadar, sanık Mahmut Kaplan’ın ise “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanuna muhalefet” suçlarından 9 yıldan 19 yıl 6 aya kadar hapsi istenmişti.

0x0 bombali eylem hazirligi yapan teroristi son sifresi yakalatti bana 500 top kumas lazim 1704884834407

Sahte kimlikle Ağrı üzerinden Türkiye’ye gelen sanığın, diğer sanık Mahmut Kaplan’a ulaşıp şifreli mesaj olan “Bana 500 top kumaş lazım” dediği, Kaplan’ın “270 top var” yanıtını vermesi üzerine irtibat kurdukları, sanığın Kaplan sayesinde saklandığı ve keşif çalışması için kalabalık yerleri araştırdığı, 7 Ağustos 2022 tarihinde yakalandığı kaydedildi.

2014’TE ÖRGÜTE KATILDIĞINI SÖYLEDİ

Sanıklar Mehdi Mıhçı ve Murat Kaplan’ın İstanbul Ağız Ceza Mahkemesi’nde yargılandıkları davanın karar duruşması görüldü. Tutuklu sanık Mehdi Mıhçı, hakkında bir delil olmadığını öne sürerek o dönem terör örgütü İŞİD’in Suriye ve Irak’ta yaşayan insanlara eziyet edildiğini bundan rahatsızlık duyduğunu için 2014’te terör örgütü PKK’ya katıldığını söyledi.

SON SAVUNMASINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Savunma tecrübesi olmadığı için örgütte ön planda olmadığını söyleyen sanık, “Bir süre sonra İŞİD bertaraf edildi. Oradaki halklar bu zulümden kurtuldu ben de PKK’dan normal hayatıma dönmeyi istedim. Bu sebeple 2015 yılının sonunda Irak’a geçiş yaptım. 2022 yılına kadar orada yaşadım ve çalıştım. Sonra Türkiye’ye dönmeye karar verdi. Pasaport ve kimliğim yoktu. Bu sebeple kaçakçılardan kimlik temin ettim ve İstanbul’a geldim. Daha önce hiç İstanbul’a gelmedim. Bu sebeple Irak’taki Ali isimli arkadaşım daha önce İstanbul’da yaşadığı için ondan yardım istedim. O da bana Mahmut’un iş adresini verdi” diyerek savunmasını gerçekleştirdi.

 

14 YIL 3 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ

Sanık Mahmut Kaplan’ın kendisine pansiyon önerdiğini bunun dışında iletişimi olmadığını öne süren sanık Mıhçı, tahliyesini talep etti. Kararını açıklayan heyet, tutuklu sanık Mehdi Mıhçı’ya “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçunun yargılama neticesinde “Silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan oluşturduğu gerekçesiyle 10 yıl 6 ay hapis cezasına verdi. “Kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan beraat kararı verilen sanık Mıhçı’ya “Sahtecilik” suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası veren heyet, tutukluluk halinin de devamına hükmetti. Heyet ayrıca, sanık hakkında takdiri indirim uygulanmadı.

ÖRGÜTE YARDIMDAN CEZA ALDI

Heyet sanık Mahmut Kaplan’ın ise “Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanuna muhalefet” suçundan beraatini kararlaştırırken, Kaplan’ın üzerine atılı “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçunun “Silahlı terör örgütüne yardım etmek” suçuna dönüştüğünü kanaatine vararak suçtan 1 yıl 18 ay hapis cezasına hükmetti.

Kaynak: Habervitrini

Diyar21 Sondakika Haber ve Sıcak Gelişmeler

Diyar21Haber

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -74 zanlı tutuklandı

Amedspor MANŞET SPOR

Amedspor, Karaman FK karşısında 4-1’lik skorla dört dörtlük bir galibiyet elde etti

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

CHP’den istifa eden Serdar Türker

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -146 şüpheli yakalandı,,

DÜNYA MANŞET

Ebu Ubeyde duyurdu…Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Sokak köpeği bir günde 8 kişiyi ısırdı.. DiYARBAKIR / D21 HABER

MANŞET Yaşam

Hulki Cevizoğlu vatandaşlar tarafından protesto edildi.Diyar21 News

MANŞET YEMEK / GIDA

Türk mutfağı – ÇİKOLATALI KURABİYE- D21 yemek tarifleri

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Elazığ’da “Cımbız 2” Operasyonunda 9 Şüpheli Yakalandı

MAGAZİN MANŞET

Ajda Pekkan’ı taklit eden biri daha !! Diyar21 Magazin Life

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Şanlıurfa’da suç örgütüne operasyon: 13 tutuklama..

MANŞET SPOR

TFF’den flaş açıklama!

KAZA MANŞET

İzmir’in Bayraklı İlçesinde Korkunç Kaza 1 Kişi Hayatını Kaybetti

İlçe Haberleri KAZA MANŞET

Araç şarampole devrildi ve sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi ise yaralandı.

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Kurum: Metro hattımızı 5 yılda 2 katına çıkaracağız

DÜNYA MANŞET

İsrail yardım bekleyen sivilleri bombaladı..100’den fazla şehit var

Deprem MANŞET

Prof. Dr. Naci Görür, o ilçe için kritik 1 uyarıda bulundu

MANŞET Yaşam

Kaçakçılık Ne Demek?

MANŞET Yaşam

Siber Suçlarla Mücadele Ne demek ?

MANŞET

Organize suç örgütleri Ne Demek ?