Kasım 29, 2023

CHANGE YOUR LANGUAGE

Parlamenterler Arası Kudüs Platformu’ndan HÜDA PAR’a ziyaret

parlamenterler arasi kudus platformu ndan huda par a ziyaret

Parlamenterler Arası Kudüs Platformu’ndan HÜDA PAR’a ziyaret

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu heyeti ile TBMM’de bir araya geldi.

 

Parlamenterler Arası Kudüs Platformu'ndan HÜDA PAR'a ziyaretHÜDA PAR, öncelikli ve ana gündemi olan Filistin gündemiyle çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Parlamenterler Arası Kudüs Platformu heyeti ile bir araya geldi.

TBMM Komisyonlar 7’nolu Toplantı Odası’nda gerçekleştirilen görüşmeye, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Başkanı ve Yemen Milletvekili Hamid Abdullah Al Ahmar, Türkiye Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Milletvekili Hasan Turan, Kuveyt Milletvekili Osama Alshahen, LP4Q Yürütme Kurulu Üyesi Bachır Djarallah, LP4Q Yürütme Kurulu Üyesi Adil Raşit, Ürdün Milletvekili Mohammad Aqel, Filistin Milletvekili Marwan Aburas, LP4Q Genel Müdürü Dr. Mohammad Makram Balewı ve LP4Q Halkla İlişkiler Departman Genel Koordinatörü Abdullah Elbeltajı’dan oluşan Parlamenterler Arası Kudüs Platformu heyeti katıldı.

Görüşmede HÜDA PAR Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Zekeriya Yapıcıoğlu, Genel Sekreter ve Gaziantep Milletvekili Şehzade Demir, Parti Sözcüsü ve Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Faruk Dinç ile Genel Başkan Yardımcıları İshak Sağlam hazır bulundu.

Yapılan görüşmede Filistin’de son gelişmeler ve yapılabilecekler ele alındı.

 

Parlamenterler Arası Kudüs Platformu hakkında bilgi veren Türkiye Filistin Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı AK Parti Milletvekili Hasan Turan, “Platformumuz merkezinde Kudsi Şerif’in bulunduğu parlamentolar arası bir platformudur. Latin Amerika’dan Asya’ya kadar dünyanın birçok ülkesindeki parlamentoların da Filistin dostluk grubu başkanlığı yapan veya Filistin davasına gönül veren arkadaşların üye olduğu bir platformdur. Yüzün üzerinde ülkede üyesi vardır. Merkezi Türkiye’dedir. Türkiye’nin himayesinde nedir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığımızın himayelerindedir. Bugüne kadar uluslararası nitelikte 5 organizasyon yapmıştır. Bunların 4 tanesini Türkiye’nin himayesinde veya öncülüğünü yapmıştır. 500’e yakın milletvekili başta olmak üzere delegasyon dünyanın farklı ülkelerinden katılmıştır. Bir tanesinde Malezya Cumhurbaşkanının himayesinde Malezya’da gerçekleştirilmiştir. Pandemide ara verdik. Tabii buradaki çabamız Kudüs’e sahip çıkma bilincini duyarlılığı en üst seviyeye çıkarak dünyada siyasi olarak Müslümanlar başta olmak üzere insani duruşu ve tutumu olan vicdan sahibi bütün insanların mesela paydaş ve ortam olmasını sağlayıp Kudüs’ün özgürlüğüne kavuşmasına Filistin halkının Devletine kavuşmasına katkı sunmak.” dedi.

Turan, “Parlamenter bir mücadele platformu diplomasi platformu diyebiliriz. Bu vesileyle yüzün üzerindeki ülkeyle de arkadaş ve kardeş olmuş oluyoruz parlamenter düzeyde. Gün geçtikçe de platformumuzun etkinlik alanı genişliyor. Bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanımız başta olmak üzere siyasi partilerimizin ziyaret etmek için buraya geldik. Gazze’deki yaşanan acil ve insanlık dışı tutum başta olmak üzere Filistin halkının karşı karşıya olduğu meselelerin çözümüne katkıda bulunmak istiyoruz. Başkanımız Hamit el-Ahmar eşliğinde İslam dünyasının farklı ülkelerden gelen milletvekili arkadaşlarımızla Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ziyaretlerimizi sürdürüyoruz. HÜDA PAR olarak da heyetimizi ağırladığımız için tekrar teşekkür ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“Yola çıktığımız ilk günden beri israilin bir devlet olarak tanınmaması gerektiğini söyleyen bir duruşumuz var”

Bu toplantının hayırlı kapıların açılmasına vesile olması temennisinde bulunan Yapıcıoğlu, ise şunları aktardı:

“Bu sadece Müslümanların yükü değil aslında Filistin davası bir insanlık davasıdır. Bütün insanlık değerlerini çiğneyen hiçbir kural tanımayan bütün ahlaki hukuki kırmızıçizgileri, pervasızca ayakaltında çiğneyen vahşi bir siyonist işgalci grupla karşı karşıyayız. Biz duruşumuz bellidir. Yola çıktığımız ilk günden beri israilin bir devlet olarak tanınmaması gerektiğini söyleyen bir duruşumuz var. İşgalciler devlet sıfatını hak etmiyor. Evet, bu bir insanlık davasıdır ama aynı zamanda Müslümanların sorumluluğu daha fazladır çünkü Kudüs Kur’an-ı Kerim’de etrafının mübarek kılındığı Mescid-i Aksa dolayısıyla ve onun etrafta olması hasebiyle İslam Peygamberi Hazreti Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem Efendimizin Miraç’a yükseldiği yer olması hasebiyle yeryüzünde Mescid-i Haram’dan sonra önce Müslümanların ilk kıblesi olması hasebiyle Müslümanlar için ayrı bir ifadesi ayrı bir değeri vardır elbette. Dolayısıyla bütün Müslümanların hepimizin ilk kıblesidir. Sadece Filistinlilerin sadece Arapların bir davası değildir.”

“Bu mücadele Filistin toprakları hürriyetine kavuşuncaya kadar devam etmelidir”

 

Yapıcıoğlu, “Bu mesele son birkaç yılın son bir ayın, son bir yılın son 10 yılın son 20 yılın meselesi değildir. Oradaki hikâye 1917’de İngiliz işgaliyle birlikte başlayan bir zulüm, bir işgal, bir katliam hikâyesidir. Daha önce haçlılar tarafından işgal edildiğinde 88 yıl esaret altında kaldı. Bu sefer 30 yıllık İngiliz işgaliyle birlikte 106 yıl oldu. 1948’den hesap edeceksek, 75 yıldır işgal altında ve bu mücadele sadece bu son Gazze yapılan saldırılar değil. Filistin toprakları bütünüyle hürriyetine kavuşuncaya kadar mutlaka devam etmelidir. Bu konuda biz HÜDA PAR olarak şunu söylemek zorundayız. Hiç kimse bu davayı omuz vermez. Herkes çekilse bile biz elimizden ne gelirse sonuna kadar nefes aldığımız müddetçe yapmaya devam edeceğiz. Şimdiye kadar ortaya koyduğumuz çabalar yeterli mi? Hayır, yetmiyor. Sonuç alıncaya kadar çabalarımızı arttırmak zorundayız. Ve inşallah er ya da geç netice alınacaktır.” ifadelerine yer verdi.

Parlamenterler Arası Kudüs Platformu ile ilgili üzerlerine ne düşerse yapmaya hazır olduklarını aktaran Yapıcıoğlu, devamında şunları söyledi:

“Parlamenterler arası platforma katılım konusunda da evet inşallah biz de elimizden ne gelirse yapmaya hazırız. Biz zaten Filistin dostluk grubuna katılma konusunda müracaatımızı yaptık. Dostluk grubunun başkanı İstanbul Vekilimiz Hasan Bey’e forumlarımızı doldurup gönderdi. İnşallah o grupta yerimizi aldıktan sonra bu parlamenterler arası platformda da bize ne sorumluluk projesinde görev düşerse onu memnuniyetle biz yerine getirmeye devam edeceğiz.”

Son olarak Yapıcıoğlu, “Filistin’e Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılar sadece oradaki bir avuç işgalci siyonistlerin yaptığı bir şey değildir. Arkasındaki küresel siyonist gücü ve Yahudi olmayan siyonistlerin etkisini ve desteğini görmezden gelemeyiz. Dolayısıyla bunlara karşı mücadelenin de sadece dar bir çerçevede olmaması gerekir. Belki bu mücadeleyi küresel bir boyuta taşıyıp ona göre neler yapılabileceğini birlikte istişare edip her gün üzerine yeni şeyler koyarak mücadeleyi yükseltmek gerekir. Eğer böyle yapmazsak sadece saldırıların çok şiddetlendiği dönemlerde Filistin’i Aksa’yı gündemimize alıp sonra ateşkes sağlanıp oraya insani yardımları ulaştıktan sonra kendi rutininize dönüp Filistin’i unutursak daha çok ağlarız.  75 sene önce ağladık, 50 sene önce ağladık. 20 sene önce ağladık. 10 sene önce ağladık, şimdi ağlıyoruz. Dedelerimiz ağladı, babalarımız ağladı. Evlatlarımızla birlikte şimdi biz ağlıyoruz. Eğer biz bu mücadeleyi burada bırakırsak yani sadece ateşkes sağlanıp orada yıkılan binaları yeniden inşa edilip oradaki kardeşlerimize su ve gıda gittikten sonra vazgeçersek 2-3 sene sonra ya da bir nesil sonra tekrar biz yeniden ağlayacağız. Bir daha ağlayacağız. Evet acil olarak şu anda belki oradaki kardeşlerimize gıda, temiz su, ilaç, tıbbi malzeme veya işte enerji yakıt ne gerekiyorsa onların acil olarak bir an önce ulaştırılması için çalışmak gerekir. Fakat onlar ulaştıktan sonra da bu sefer bir daha benzer bir saldırıyla karşılaşmaması için neler yapmamız gerektiğini mutlaka ümmet olarak oturup tartışıp buna yönelik adımları atmak gerekir.” diye konuştu.

Görüşme sonrası Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Başkanı ve Yemen Milletvekili Hamid Abdullah Al Ahmar tarafından Yapıcıoğlu’na Kudüs simgeli bir plaket taktim etti.

Kaynak: Guneydoguguncel.Com

About Author

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

MANŞET

Beren Saat: “Yaşla ilgili hiçbir kaygım yok”

Beren Saat: "Yaşla ilgili hiçbir kaygım yok" Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ yıllar sonra yeniden buluştu. İstanbul İçin Son Çağrı filmi Netflix platformunda...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Seçil bize bunun Fatih Terim fonu olduğunu söyledi

Seçil bize bunun Fatih Terim fonu olduğunu söyledi Türkiye'nin gündemine oturan fon dolandırıcılığında her geçen gün yeni detaylar ortaya çıkıyor....
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Genco Özak “Adım Farah” kadrosunda!

Genco Özak "Adım Farah" kadrosunda! FOX ekranlarının sevilen dizisi Adım Farah’ın kadrosuna sürpriz bir isim dahil oluyor. Demet Özdemir ve...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

Türkiye Gazze’ye sahra hastanesi ve konteyner kent kuracak

Türkiye Gazze'ye sahra hastanesi ve konteyner kent kuracak Gazze'de kurulacak sahra hastanesi için teknik heyet Gazze'de Gazze’de kurulması öngörülen sahra...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

İzmir’de akmayan suya yeni zam

İzmir'de akmayan suya yeni zam İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı 7'nci birleşiminde 1 Aralık 2024’ten itibaren suya yüzde 15...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İyi Parti karışacak! Anketlerde daha yüksek çıkmak için para teklif edildi…

İyi Parti karışacak! Anketlerde daha yüksek çıkmak için para teklif edildi... Avrasya Araştırma'nın eski Başkanı Kemal Özkiraz, seçim döneminde İyi...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Son Dakika: AK Parti’de İstanbul adaylığı için konuşulan isimler ikiye indi

AK Parti'de İstanbul adaylığı için konuşulan isimler ikiye indi AK Parti, yerel seçimlerde İstanbul adayını belirlemek için çalışmalarını hızlandırdı. Kulislerde...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

İstanbul’daki ilçelerin isimleri nereden geliyor?

İstanbul’daki ilçelerin isimleri nereden geliyor? İstanbul, doğal güzellikleri ve tarihi gibi özellikleriyle dünyanın en gözde şehirleri arasında yerini alır. İki...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İYİ Parti’de adaylık süreci hiç iyi değil

İYİ Parti'de adaylık süreci hiç iyi değil Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ın iddialarıyla karışan İYİ Parti'de, belediye başkanlığı aday adaylığı başvuru...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Akın Akınözü rüzgarı dinmiyor!

Akın Akınözü rüzgarı dinmiyor! O3 Medya imzalı "Aile Albümü" dizisiyle ekrana dönmeye hazırlanan Akın Akınözü'nün başrolünde oynadığı projeler yurt dışında...
Devamını Oku
MANŞET METEOROLOJİ

Türkiye, kasım yağışlarında 50 yıl önceyi yaşıyor

Türkiye, kasım yağışlarında 50 yıl önceyi yaşıyor Türkiye, yağışlı havanın etkisi altına girdi. Uzmanlar, bu ay ortasında başlayan ve kuvvetli...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

İşgalci ABD Eski Güvenlik Danışmanı Bolton: HAMAS, israil’e karşı önemli bir zafer kazandı

İşgalci ABD'nin Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) ile siyonist rejim arasındaki geçici ateşkes anlaşmasını,...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Kızıl Goncalar” için geri sayım başladı!

"Kızıl Goncalar" için geri sayım başladı! Özgü Namal ve Özcan Deniz ekranlara geri dönüyor. İki usta oyuncunun başrollerini paylaşacağı Kızıl...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

Zebihullah Mücahid: Kadına yönelik her türlü şiddet yasaktır

Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü Zebihullah Mücahid, ülkede kadına yönelik her türlü şiddetin yasak olduğunu ve kadına şiddet uygulayanların soruşturma makamları...
Devamını Oku
DiYARBAKIR YEREL HABER MANŞET

Ebu Ubeyde’nin posteri Çınar Zerzevan Kalesine Astılar

Geçtiğimiz günlerde, İşgalci Israil'in 7 Ekimden bu yana gerçekleştirmiş olduğu katliamlara dikkat çekmek amacıyla İsrail Başbakanı Netanyahu maketini Diyarbakır surlarından...
Devamını Oku
ASAYİŞ DiYARBAKIR YEREL HABER MANŞET

Diyarbakır’da çalıntı araç soruşturması: 7 gözaltı

Diyarbakır'da "change" araç soruşturmasında 7 şüpheli yakalandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Oto Hırsızlık...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Ethem Baykal: Akşener seçimi kaybettik diye gülüyordu

Ethem Baykal: Akşener seçimi kaybettik diye gülüyordu İYİ Parti'den ihracı istenen Kurucular Kurulu üyesi Ethem Baykal, seçim hezimetinin yaşandığı gece...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

İzmir’de deniz taştı, sokaklar su altında kaldı

İzmir'de gece saatlerine etkili olan yoğun yağışın ardından denizin taşması sonucu yollar, iş yerleri ve araçlar su altında kaldı. İzmir'de...
Devamını Oku
MANŞET Trafik

Karlı yollarda araç kullananların dikkat etmesi gereken 12 madde…

Karlı yollarda araç kullananların dikkat etmesi gereken 12 madde... Havaların soğumasıyla beraber karlı ve buzlu zeminde dikkatli araç kullanmak, hayat...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Netflix sordu, Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir gündem oldu

Netflix sordu, Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir gündem oldu Yalı Çapkını dizisindeki arkadaşlıkları aşka dönüşen Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir X platformunda gündem oldu....
Devamını Oku