CHANGE  LANGUAGE

Netanyahu Hitler’e sahip çıktı! Bir müslümanı suçiadı!

Netanyahu Hitler’e sahip çıktı! Bir müslümanı suçiadı!

İsrail Cumhurbaşkanı Benyamin Netanyahu milyonlarca Yahudi’nin ölümünden sorumlu olan Adolf Hitler’i aklayıp o ismi suçladı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu dikkat çeken bir çıkışa imza attı. Bir konuşmasında Hitler’in Yahudilerli yakmak istemediğini iddia eden Netanyahu, “Hitler Yahudileri öldürmek istemiyordu, onları kovmak istiyordu ama bir Müslüman Hitler’i Yahudileri yakmaya ikna etti” dedi.

Netanyahu Bir Müslüman diye bahsettiği Hitler’i ikna eden ismin ise Kudüs Başmüftüsü ve Arap milliyetçisi olan Emin el-Hüseynî olduğunu ileri sürdü.

İsrail Başbakanının, bu konuşması kısa sürede gündeme oturdu.

Emin el-Hüseyni kimdir?
Filistinli bir Arap milliyetçisi ve Filistin Mandası’nda Müslüman liderdi. 1921-1948 yılları arasında Kudüs başmüftüsü olarak görev yapmış ve Arap Yüksek Komitesi’nin kurucusudur.

Emin el-Hüseyni 1933’ten itibaren Nazilerle yakınlaşmaya başladı. 1936’da Filistin’de çıkan büyük Arap isyanının lideri olarak, Yahudilere toprak satışını, Filistin’e Yahudi göçünü önlemeye çalıştı. İngilizlerle yine arası bozuldu ve İngilizler dini liderliğini tanımadıklarını ilan ettiler. 1937’de Lübnan’a kaçtı. El-Hüseyni, Siyonizme karşı anahtar rol oynamıştı. 1941’de Berlin’e giderek bizzat Adolf Hitler ile görüştü. Yahudileri Filistin’den atmak için destek talep etti. Hitler resmî bir taahhüt vermedi ancak söz ile, Filistin ideallerini Almanya’nın paylaştığını beyan etti. Kafkaslar’ı tamamen ele geçirince Yahudileri Filistin’den atacağını da ekledi. Himmler’le yaptığı görüşmede de Balkan Müslümanları ile arasının iyi olduğunu, Almanya için silahlı bir kuvvet oluşturabileceğini söyledi. Bunun üzerine Müslüman Boşnak ve Hırvat askerlerinden 13. SS Waffen Dağ Tümeni “Handschar” adlı bir tümen oluşturuldu.

Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nın 1945’te yenilmesinden sonra el-Hüseyni İsviçre’ye sığınma talebinde bulundu ancak talebi reddedildi. 5 Mayıs 1945’te Fransız işgal birlikleri tarafından Konstanz’da gözaltına alındı ve 19 Mayıs’ta Paris bölgesine nakledilerek ev hapsine alındı.
Bu sıralarda, Filistin Suç Soruşturma Dairesi’nin İngiliz başkanı, bir Amerikan askerî ataşesine, Müftünün Filistinli Arapları birleştirebilecek ve “Siyonistleri sakinleştirebilecek” tek kişi olabileceğini söyledi.

Fransa’nın Suriye’deki eski büyükelçisi Henri Ponsot, onunla yapılan tartışmalara öncülük etti ve olaylar üzerinde belirleyici bir etkiye sahipti.

Fransız makamları, aracıları aracılığıyla Fransa’nın Arap dünyasındaki statüsünde bir iyileşme bekledi ve ona “özel gözaltı koşulları, avantajlar ve her zamankinden daha önemli ayrıcalıklar tanıdı ve sürekli olarak kendisinin ve maiyetinin iyiliği için endişelendi”. Ekim ayında, sekreterlerinden biri adına bir araba satın almasına bile izin verildi ve biraz hareket özgürlüğüne sahipti ve ayrıca istediği kişiyle de tanışabiliyordu. El-Hüseyni, Fransa’daki durumundan çok memnundu ve tam bir yıl orada kaldı.

İadesini talep ettiler
24 Mayıs gibi erken bir tarihte Büyük Britanya, Nazilerle iş birliği yapmış bir İngiliz vatandaşı olduğunu öne sürerek el-Hüseyni’nin iadesini talep etti. Savaş suçluları listesinde yer almasına rağmen Fransa onu siyasi tutsak olarak görmeye karar vermiş ve İngilizlerin isteğine uymayı reddetmişti. Fransa, hükûmetin onu Sırp katliamlarından kovuşturmak istediği Yugoslavya’ya iade etmeyi reddetti. Poussot, el-Hüseyni’nin Sırp katliamının kendisi tarafından değil, General Mihailoviç tarafından gerçekleştirildiği yönündeki iddialarına inanıyordu. El-Hüseyni ayrıca 200.000 Müslüman ve 40.000 Hristiyan’ın Sırplar tarafından öldürüldüğünü ve ancak Bosnalı Müslümanlar kendisinden yardım istedikten sonra bir asker tümeni kurduğunu, Alman ve İtalyanların onlara herhangi bir destek vermeyi reddettiğini açıkladı. Bu arada, Siyonist temsilciler – el-Hüseyni’nin kaçacağından korktular – Yugoslavya’nın iade talebini desteklediler. El-Hüseyni’nin Yunanistan’daki katliamlardan da sorumlu olduğunu iddia ettiler ve onun 1941’de Irak’taki Müttefiklere karşı eylemine dikkat çektiler; ayrıca bu konuda ABD’den de destek istediler.

29 Mayıs’ta, nüfuzlu bir Faslının kaçışını organize etmesi ve Fransız polisinin gözetimi askıya almasından sonra, el-Hüseyni, Müslüman Kardeşler’e yakın bir Suriyeli politikacı tarafından sağlanan seyahat kağıtlarını kullanarak Kahire’ye giden bir Trans World Airlines uçuşuyla Fransa’dan ayrıldı. Fransız dışişleri bakanının kaçtığını anlaması 12 günden fazla sürdü ve bu ülke ona siyasi sığınma hakkı verdikten sonra İngilizler onu Mısır’da tutuklayamadı.

12 Ağustos 1947’de el-Hüseyni, Fransız dışişleri bakanı Georges Bidault’a, Fransa’ya misafirperverliği için teşekkür ederek ve Fransa’nın tüm Müslümanların gözünde prestijini artırmak için bu politikasını sürdürmesini öneren bir mektup yazdı. Eylül’de Arap Yüksek Komitesi’nden bir heyet Paris’e gitti ve Arapların, Filistin sorununda Fransa’nın desteğine karşılık Kuzey Afrika sorununda tarafsız bir tutum benimsemelerini önerdi.

İslam ülkesince tanınmadı
Nazi avcısı Siyonist gruplar İngiliz hükûmetine başvurup müftüyü savaş suçlusu olarak yargılanmak üzere geri istediler. İngilizler hâlen hem Mısır hem de Filistin’de kontrolü elinde tutmaları sebebiyle Araplar için böyle karizmatik bir liderin Yahudilere teslim edilmesi ile yaşanacak büyük bir kaostan çekindiler ve bu başvuruyu reddettiler. 1948’de Gazze Şeridi’nde Filistin hükûmetini kurduğunu ve hükûmet başkanı olduğunu ilan etti. Bu hükûmet, Mısır, Suriye, Lübnan, Irak ve Suudi Arabistan dışında hiçbir İslam ülkesince tanınmadı.

Emin el-Hüseyni 1974 yılında Beyrut’ta öldü. Kudüs’teki Harem-i Şerif’e gömülmek istemişti. Ancak İsrail, 1967 Altı Gün Savaşı sırasında Doğu Kudüs’ü ele geçirmişti. Yüksek Müslüman Konseyi, İsrail hükûmetinden onu oraya gömmek için izin istedi ancak izin verilmedi. Üç gün sonra el-Hüseyni Beyrut’ta toprağa verildi. İki yıl içinde, Lübnanlı Hristiyan Ketaib Partisi üyeleri onun villasını yağmaladı ve dosyalarını ve arşivlerini çaldı. Torunu, daha sonra Münih katliamına karıştığı için Mossad tarafından öldürülen FKÖ’nün Kara Eylül’ün kurucusu Ali Hassan Salameh ile evlendi. Zvi Elpeleg’e göre, hafızasının neredeyse tüm izleri bundan sonra Filistinlilerin bilincinden silindi ve Filistinliler onun anısına hiçbir anıt dikmediler ya da yaptıklarını anmak için kitaplar yazmadılar.

Kaynak: Odatv.com

Kaynak Haber: HaberVitrini.Com

Diyar21Haber
Eglence

2 resim arasındaki fark Nedir ? 1000`lerce kişiden sadece 1’i görüyor! Sen de dene IQ’nu ölç

GÜNCEL MANŞET

Ayvalık Sarımsaklı’da korkutan yangın: Trafo patlaması iddiası

GÜNCEL MANŞET

Merkez Bankası’ndan zorunlu karşılıklarda değişiklik

Fenomen MAGAZİN

Enes Batur kimdir? Kaç yaşında?

BÖLGE HABER

Munzur Festivali’nin programı açıklandı

Deprem

Naci Görür’den kritik uyarı: “Kıyamet olur”

Bilim ve Teknoloji

Coşkun Aral ile Huawei Pura 70 Ultra harikalar yarattı

GÜNCEL MANŞET

Moody’s Türkiye’nin kredi notunu iki kademe artırarak B1’e çıkardı

GÜNCEL MANŞET

Pençe Kilit Operasyonu bölgesinde yaralanan yarbay şehit oldu

MAGAZİN

Bülent Ersoy – Seren Serengil / KARŞILIKLI RESTLEŞME!

MAGAZİN MANŞET

35. Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali’nin tanıtımı yapıldı

BÖLGE HABER DiYARBAKIR YEREL HABER MANŞET

Mardin Seraban Cafe’deki söyleşi birçok okur yazarı buluşturdu

Bilim ve Teknoloji MANŞET

Xiaomi SU7 Ultra tanıtıldı, Xiaomi süperspor otomobil işine girdi!

Bilim ve Teknoloji MANŞET

Cuma Raporu #320: Microsoft Çöküşü, HONOR 200 Serisi Türkiye’de ve dahası

Bilim ve Teknoloji MANŞET

Galaxy Buds 3 Pro üretimi durdu! Kalite kontrole takıldı!

Bilim ve Teknoloji MANŞET

Huawei MediaTek’e dava açtı, patent ihlali olabilir!

Bilim ve Teknoloji MANŞET

Tarihin en güçlü Porsche Panamera modeli tanıtıldı

GÜNCEL MANŞET

Balıkesir’de orman yangını başladı! Gökyüzü kırmızıya büründü!

GÜNCEL MANŞET

SONDAKİKA : Marmara Denizi’nde büyük deprem!

MANŞET Turizm

Turistik Doğu Ekspresi İçin Talep Toplama 26 Temmuz’da Son Bulacak

He paid 1,200 TL for…

He paid 1,200 TL for 2 glasses of pomegranate juice,…

  Temmuz 17, 2024

Han betalte 1200 TL for…

Han betalte 1200 TL for 2 glass granateplejuice, og politiet…

  Temmuz 17, 2024

82 safaribiler ble kontrollert én…

82 safaribiler ble kontrollert én etter én i Alanya Under…

  Temmuz 17, 2024

The penalty for having a…

The penalty for having a house party in Alanya has…

  Temmuz 16, 2024

Straffen for å ha en…

Straffen for å ha en hjemmefest i Alanya er fastsatt…

  Temmuz 16, 2024

En buss med turister hadde…

En buss med turister hadde en ulykke i Muğla: 2…

  Temmuz 14, 2024

Leieøkninger og nye regler i…

Leieøkninger og nye regler i Antalya Antalya eiendomsmeglere og forretningstilhengere…

  Temmuz 13, 2024

Rent Increases and New Regulations…

Rent Increases and New Regulations in Antalya Antalya Realtors and…

  Temmuz 13, 2024