Kasım 29, 2023

CHANGE YOUR LANGUAGE

Netanyahu : Ciddi kayıplar verdik

4ccd78c1 0d1d 4648 b9df bdc09ba61652

Netanyahu : Ciddi kayıplar verdik

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, “Çok ciddi kayıplarımız var” açıklamasında bulundu. İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ise İsrail askerlerinin Gazze kenti içerisinde operasyonlar düzenlediğini ve şehri çevrelediğini bildirdi.

Başbakan Binyamin Netanyahu Perşembe günü yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Hamas’a yönelik saldırısında Gazze Şehri’ne biraz daha da ilerlediğini ancak HAMAS’IN vur-kaç direnişiyle karşılaştıklarını söyledi .

Netanyahu yaptığı açıklamada, “Savaşın zirvesindeyiz. Bazı başarılar elde ettik ve Gazze şehrinin dış mahallelerini geldik. İlerliyoruz.” dedi. Daha fazla ayrıntı vermedi.

İsrail Genelkurmay Başkanı Korgeneral Herzi Halevi televizyondan yayınlanan açıklamasında şunları söyledi: “Güçlerimiz şu anda Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki bir kara operasyonunun merkezindedir.”

İsrail askeri mühendislerinin şefi Tuğgeneral Iddo Mizrahi, askerlerin Gazze’ye erişim yollarının açılmasında ilk aşamada olduklarını ancak mayınlar ve bubi tuzaklarıyla karşılaştıklarını söyledi.

“Hamas öğrendi ve kendini iyi hazırladı” dedi.

Bölge sakinleri , Hamas ve müttefik İslami Cihad savaşçılarının tünellerden çıkıp tanklara ateş açtıklarını, ardından tekrar ağ içinde kaybolduklarını söyledi ve her iki gruptan da videolar gösterildi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Filistinli bir adam, “Gazze Şehri’ni bütün gece bombalamayı hiç bırakmadılar, evdeki sarsıntılar hiç durmadı” dedi.

“Fakat sabah İsrail kuvvetlerinin hâlâ şehrin dışında, kenar mahallelerde olduğunu görüyoruz ve bu da direnişin beklediklerinden daha ağır olduğu anlamına geliyor.”

YANITLANMAYAN ÇAĞRILAR
Çatışmaların insani olarak durdurulması yönündeki uluslararası çağrılar dikkate alınmazken, Filistinliler gıda, yakıt, içme suyu ve ilaç sıkıntısı çekiyor .

BM Filistinli Mülteciler Ajansı UNRWA’nın sözcüsü Juliette Touma, “Su bir savaş silahı olarak kullanılıyor” dedi.

Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus’ta dokuz yaşındaki Rafif Abu Ziyada, kirli su içtiğini ve mide ve baş ağrıları çektiğini söyledi.

“Yemek gazı yok, su yok, iyi beslenmiyoruz. Hastalanıyoruz” dedi. “Yerde çöp var ve her yer kirlenmiş.”

Gazze’deki 35 hastanenin üçte birinden fazlası çalışmıyor ve birçoğu hazırlıksız mülteci kamplarına dönüştürülüyor.

Filistinliler için Tıbbi Yardım adlı yardım kuruluşu, “Durum felaketin de ötesinde” diyerek, dolu koridorları ve pek çok sağlık görevlisinin yaslı ve evsiz olduğunu anlattı.

Birleşik Arap Emirlikleri 1000 çocuğu tedavi etmeyi, Türkiye ise kanser hastalarını almayı teklif etti.

Şeridi’nin merkezindeki Bureij’deki evlere İsrail saldırılarının yapıldığı yerde toplandı. REUTERS/Mohammed Fayq Abu Mostafa Lisans Haklarını Aldı

Onlarca yıldır süren çatışmanın son savaşı, Hamas savaşçılarının 7 Ekim’de sınırı geçmesiyle başladı. İsrail, 75 yıllık tarihinin en ölümcül gününde çoğu sivil olmak üzere 1.400 kişiyi öldürdüğünü ve 200’den fazla kişiyi rehin aldığını söylüyor.

Gazze sağlık yetkililerine göre İsrail’in 2,3 milyon nüfuslu küçük Filistin yerleşim bölgesine yönelik bombardımanı, 3.760’ı çocuk ve 2.326’sı kadın olmak üzere en az 9.061 kişiyi öldürdü.

ABD ve diğer Batılı ülkeler geleneksel olarak İsrail’i desteklese de, enkaz altındaki cesetlerin ve Gazze’deki cehennem koşullarının üzücü görüntüleri dünya çapında itidal çağrılarını ve sokak protestolarını tetikledi.

GAZZE GENELİNDE YIKIM
Bölge sakinleri Gazze Şehri çevresinde havan topu atıldığını bildirdi ve İsrail tanklarının ve buldozerlerinin bazen normal yolları kullanmak yerine molozların üzerinden geçerek yapıları yıktığını söyledi.

İsrail Gazzelilere güneye gitmelerini söylese de bölgenin o kısmı da bağışlanmadı. Gazze sağlık yetkilileri, Han Yunus kasabası yakınlarındaki tank bombardımanında üç Filistinlinin öldüğünü ve Sahil mülteci kampındaki bir BM okulunun önünde düzenlenen hava saldırısında da beş Filistinlinin öldüğünü söyledi.

Bölge sakinleri ve Gazze yetkilileri, Gazze’nin merkezindeki Bureij mülteci kampındaki evlerin hava saldırısında yıkıldığını ve 15 cesedin enkazdan çıkarıldığını söyledi.

Cesetleri battaniyelere sarıp toplayan vatandaşlar, “Katliam, katliam” diye bağırdı.

Üç haftayı aşkın süredir Gazze’de uygulanan tam ablukanın ardından yabancı pasaport sahipleri ve bazı yaralıların dışarı çıkmasına izin verildi.

Filistin sınır yetkilisi Wael Abu Mehsen, Çarşamba günü 320 yabancı vatandaşın ardından Perşembe günü 400 yabancı vatandaşın Refah kapısından Mısır’a gideceğini söyledi.

Düzinelerce ağır yaralı Filistinli de sınırı geçecekti. İsrail, yabancı ülkelerden kendileri için hastane gemileri göndermelerini istedi.

Refah’ta akrabalarını ziyaret ettikten sonra eve dönmeyi bekleyen Mısırlı Ghada el-Saka, “Geçmek istiyorum. Biz hayvan değiliz” dedi. Kendisinin ve kızının sokakta yaşamasına neden olan kardeşlerinin evinin yakınındaki grevi anlatırken, “Ölümü kendi gözlerimizle gördük” diye ekledi.

İsrail’in son saldırıları arasında 1948’de mülteci kampı olarak kurulan yoğun nüfuslu Jabalia bölgesi de yer alıyor.

Gazze’nin Hamas yönetimindeki medya ofisi, Salı ve Çarşamba günkü iki saldırıda en az 195 Filistinlinin öldüğünü, 120 kişinin kaybolduğunu ve en az 777 kişinin yaralandığını söyledi.

Hamas’ı sivillerin arkasına saklanmakla suçlayan İsrail, Cebaliye’de iki Hamas komutanını öldürdüğünü iddia etti

Arap ülkeleri İsrail’in eylemlerine öfkelerini dile getirirken, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri İsrail’in “orantısız saldırılarının” savaş suçu teşkil edebileceğini söyledi.

İsrail, Cuma günü kara operasyonlarının genişletilmesinden bu yana en az 18 askerini kaybettiğini ve bir kaç düzine militanı öldürdüğünü açıkladı.

Şiddet işgal altındaki Batı Şeria’ya da sıçradı; İsrail baskınları, silahlı kişiler ve taş atan insanlarla çatışmalara yol açtı.

Kaynak: Habervitrini.Com

About Author

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

MANŞET

Beren Saat: “Yaşla ilgili hiçbir kaygım yok”

Beren Saat: "Yaşla ilgili hiçbir kaygım yok" Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ yıllar sonra yeniden buluştu. İstanbul İçin Son Çağrı filmi Netflix platformunda...
Devamını Oku
GÜNCEL MANŞET

Seçil bize bunun Fatih Terim fonu olduğunu söyledi

Seçil bize bunun Fatih Terim fonu olduğunu söyledi Türkiye'nin gündemine oturan fon dolandırıcılığında her geçen gün yeni detaylar ortaya çıkıyor....
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Genco Özak “Adım Farah” kadrosunda!

Genco Özak "Adım Farah" kadrosunda! FOX ekranlarının sevilen dizisi Adım Farah’ın kadrosuna sürpriz bir isim dahil oluyor. Demet Özdemir ve...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

Türkiye Gazze’ye sahra hastanesi ve konteyner kent kuracak

Türkiye Gazze'ye sahra hastanesi ve konteyner kent kuracak Gazze'de kurulacak sahra hastanesi için teknik heyet Gazze'de Gazze’de kurulması öngörülen sahra...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

İzmir’de akmayan suya yeni zam

İzmir'de akmayan suya yeni zam İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı 7'nci birleşiminde 1 Aralık 2024’ten itibaren suya yüzde 15...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İyi Parti karışacak! Anketlerde daha yüksek çıkmak için para teklif edildi…

İyi Parti karışacak! Anketlerde daha yüksek çıkmak için para teklif edildi... Avrasya Araştırma'nın eski Başkanı Kemal Özkiraz, seçim döneminde İyi...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Son Dakika: AK Parti’de İstanbul adaylığı için konuşulan isimler ikiye indi

AK Parti'de İstanbul adaylığı için konuşulan isimler ikiye indi AK Parti, yerel seçimlerde İstanbul adayını belirlemek için çalışmalarını hızlandırdı. Kulislerde...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

İstanbul’daki ilçelerin isimleri nereden geliyor?

İstanbul’daki ilçelerin isimleri nereden geliyor? İstanbul, doğal güzellikleri ve tarihi gibi özellikleriyle dünyanın en gözde şehirleri arasında yerini alır. İki...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

İYİ Parti’de adaylık süreci hiç iyi değil

İYİ Parti'de adaylık süreci hiç iyi değil Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’ın iddialarıyla karışan İYİ Parti'de, belediye başkanlığı aday adaylığı başvuru...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Akın Akınözü rüzgarı dinmiyor!

Akın Akınözü rüzgarı dinmiyor! O3 Medya imzalı "Aile Albümü" dizisiyle ekrana dönmeye hazırlanan Akın Akınözü'nün başrolünde oynadığı projeler yurt dışında...
Devamını Oku
MANŞET METEOROLOJİ

Türkiye, kasım yağışlarında 50 yıl önceyi yaşıyor

Türkiye, kasım yağışlarında 50 yıl önceyi yaşıyor Türkiye, yağışlı havanın etkisi altına girdi. Uzmanlar, bu ay ortasında başlayan ve kuvvetli...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

İşgalci ABD Eski Güvenlik Danışmanı Bolton: HAMAS, israil’e karşı önemli bir zafer kazandı

İşgalci ABD'nin Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Filistin İslami Direniş Hareketi (HAMAS) ile siyonist rejim arasındaki geçici ateşkes anlaşmasını,...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

“Kızıl Goncalar” için geri sayım başladı!

"Kızıl Goncalar" için geri sayım başladı! Özgü Namal ve Özcan Deniz ekranlara geri dönüyor. İki usta oyuncunun başrollerini paylaşacağı Kızıl...
Devamını Oku
DÜNYA MANŞET

Zebihullah Mücahid: Kadına yönelik her türlü şiddet yasaktır

Afganistan İslam Emirliği Sözcüsü Zebihullah Mücahid, ülkede kadına yönelik her türlü şiddetin yasak olduğunu ve kadına şiddet uygulayanların soruşturma makamları...
Devamını Oku
DiYARBAKIR YEREL HABER MANŞET

Ebu Ubeyde’nin posteri Çınar Zerzevan Kalesine Astılar

Geçtiğimiz günlerde, İşgalci Israil'in 7 Ekimden bu yana gerçekleştirmiş olduğu katliamlara dikkat çekmek amacıyla İsrail Başbakanı Netanyahu maketini Diyarbakır surlarından...
Devamını Oku
ASAYİŞ DiYARBAKIR YEREL HABER MANŞET

Diyarbakır’da çalıntı araç soruşturması: 7 gözaltı

Diyarbakır'da "change" araç soruşturmasında 7 şüpheli yakalandı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Oto Hırsızlık...
Devamını Oku
MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Ethem Baykal: Akşener seçimi kaybettik diye gülüyordu

Ethem Baykal: Akşener seçimi kaybettik diye gülüyordu İYİ Parti'den ihracı istenen Kurucular Kurulu üyesi Ethem Baykal, seçim hezimetinin yaşandığı gece...
Devamını Oku
MANŞET Yaşam

İzmir’de deniz taştı, sokaklar su altında kaldı

İzmir'de gece saatlerine etkili olan yoğun yağışın ardından denizin taşması sonucu yollar, iş yerleri ve araçlar su altında kaldı. İzmir'de...
Devamını Oku
MANŞET Trafik

Karlı yollarda araç kullananların dikkat etmesi gereken 12 madde…

Karlı yollarda araç kullananların dikkat etmesi gereken 12 madde... Havaların soğumasıyla beraber karlı ve buzlu zeminde dikkatli araç kullanmak, hayat...
Devamını Oku
MAGAZİN MANŞET

Netflix sordu, Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir gündem oldu

Netflix sordu, Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir gündem oldu Yalı Çapkını dizisindeki arkadaşlıkları aşka dönüşen Afra Saraçoğlu ve Mert Ramazan Demir X platformunda gündem oldu....
Devamını Oku