Mart 3, 2024

CHANGE  LANGUAGE

Ne Oldu Ne Bitti – Uzman Psikolog Kocaoğlu: Teknolojik aletlerin kullanılması ders başarılarını çok etkiliyor

uzman psikolog kocaoglu teknolojik aletlerin kullanilmasi ders basarilarini cok etkiliyor

Uzman Psikolog Kocaoğlu: Teknolojik aletlerin kullanılması ders başarılarını çok etkiliyor – Son Dakika

Çocukların karnesinin kötü gelmesinin en büyük sebeplerinin başında teknoloji bağımlılığının geldiğini vurgulayan Uzman Psikolog Muhammed Kocaoğlu, kötü karneleri olan çocuklara teknolojik aletleri kısıtlayarak ve ebeveynlerin desteklemesiyle başarının sağlanabileceğini belirtti.

2023-2024 eğitim öğretim yılındaki yarıyıl tatili öncesi son ders zili 19 Ocak Cuma günü çaldı. Yarıyıl tatili, 22 Ocak Pazartesi başlayıp 2 Şubat Cuma günü sona erecek.

Uzman Psikolog Muhammed Kocaoğlu, karnesi kötü gelen öğrenciler hususunda ebeveynlere önerilerde bulundu.

Okuldaki başarısızlıkların başında teknoloji bağımlılığının geldiğine dikkat çeken Kocaoğlu, ebeveynlerin çocuğuna kızma bağırma yerine onu iyi anlayarak arabulucu bir rol oynaması gerektiğini ifade etti.

“Teknolojik aletlerin kullanılması ders başarılarında düşüşe sebep oluyor”

 

konuşan Kocaoğlu teknoloji bağımlılığına dikkat çekerek, “Eğitim ve öğretim yılının ara tatile girmesi ile birlikte öğrencilerimiz bir karne aldılar çoğu öğrencimiz iyi aldı, bazıları kötü aldı. Bu süreçte değerlendirdiğimizde genelde bize daha çok başvurularda ‘Çocuğun karnesi çok kötü geldi, bu süreçte biz neler yapabiliriz?’ ‘Bizim sözümüzü veya bazı şeyleri dinlemiyor ve kendine bir yapı hazırlamış ve bu şekilde devam ediyor.’, ‘Biz bu süreçte bu otokontrolü sağlayamıyoruz ve gerçekten de çok zorlanıyoruz, bu durumda neler yapılmalı?’ deniliyor. Karnesi kötü gelen çocuğa şu şekilde davranmalı; karnesi kötü gelmesinin en büyük sebeplerine bugün bakmış olduğumuzda teknoloji bağımlılığı geliyor. Teknoloji bağımlıyla birlikte çocukların telefon kullanımı, tablet veya bilgisayar kullanımı gibi bazı teknolojik aletleri kullanmasının ders başarılarında çok derecede gerçekten de düşüşlerin olmuş olduğunu görüyoruz. Bu süreçlerde çocuğu daha iyi anlayarak çocuğa bir kızma bağırma vesaire bu gibi durumlarla değil de arabulucu bir rol oynayarak hem anne babanın hem de çocuğun, okul içerisinde buna idareciler de giriyor çünkü bu üçgen içerisinde değerlendirilmesi lazım.” dedi.

“Ders başarısı yükselirse kısıtlamalar biraz daha seyrek açılabilir”

Çocuğun özgürlüğünü kısıtlamak yerine başarısızlığını tetikleyen araçların kısıtlamasının daha doğru olacağını belirten Kocaoğlu, “Net bir şekilde ortak tavırlarla iyi bir şekilde bazen çocukla birlikte anlaşmalar yapılması gerekiyor. Bu ne olabilir? Çocuğunuz bu süreçte teknolojiyi çok aşırı derecede kullanıyorsa bu süreçte biraz daha orta yolu bularak eğer kötü geldiyse karnesi kısıtlama yollarına gidebiliriz. Bunların erişimini kısıtlayabiliriz. Çocuğun özgürlüğünü kısıtlamak ‘Çocuğa dışarıya çıkamazsın, şunu yapamazsın, bunu yapamazsın.’ demekle değil de elindeki bu durumu tetikleyen araçların kısıtlaması yaparak yaklaşımı çok çok daha doğru bir şekilde sağlanacaktır. Bu gerçekleştiğinde görecek ki ve akabinde ders başarısı yükselirse ona göre yine bu kısıtlamalar biraz daha seyrek açılabilir. Denetim ve kullanım aile tarafından sağlanmalıdır, bu şekilde devam etmelidir diye düşünüyoruz.” diye konuştu.

“Biraz daha destekleyici roller oynanması gerekiyor”

Uzman Psikolog Muhammed Kocaoğlu

Ailelerin karnesi kötü gelen çocuklaa ‘Sizi okuldan çıkartırım.’ gibi tehditvari konuşmaların yanlış olduğunu söyleyen Kocaoğlu, “12 yıllık eğitim hakkı şart. Bu süreçte aileler ‘Sizi okuldan çıkartırım.’ gibi bazı böyle tehditvari konuşmalar yapabiliyor. Başarı gerçekten de tetiklenirse ve arkasında durursa her çocuğun gerçekleştirebileceği bir durumdur. Biraz daha destekleyici roller oynanması gerekiyor. Hayatın ve hayat meşgalesinin içerisinde birçok zorlu alanlar var. Bu arabulucu roller, aileyle çocuk arasında iyi bir şekilde davranılır ve devam ederse hem çocuğun kazanımı sağlanır hem de çocuğun başarısı yükselir. Bu gözetimi sadece bu ara tatillerde değil de çocuğun eğitim hayatının devam ettiği her süreçte yapmalıyız.” şeklinde konuştu.

“Ebeveynler çocuklarını iyi bir şekilde gözlemlemeli”

Ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte başarıyı düşüren sebeplerin üzerine yoğunlaşması gerektiğini dile getiren Kocaoğlu, “Başarıyı düşüren sebeplerin üzerine yoğunlaşıp çocukla oturup ‘Bunu neden yaptın?, Bu neyden kaynaklandı?, Bu ne şekilde oldu da böyle oldu?’ gibi bir ortak şey bulunmalı. Öfkelenme sinirlenme olmamalı çünkü çocuk ergen psikolojisini gerçekten de görebiliyoruz ki bazen bu süreç çok aşırı derecede ters teptiğinde Allah korusun, çok psikolojik problemlere, intiharlara kadar gidebiliyor. Çocuk ve bir birey başarısıyla sabitlenen ve başarısı ile gerçekleşen bir şey olmamalı. Başarısız skalasıyla değerlendiren bir kurum olmamalı. Çocuğun başarılı olabileceği başka mecralar da olabilir. Ebeveynler çocuklarını iyi bir şekilde gözlemlemeli, bu alanlar çok çok iyi bir şekilde tespit edip yönlendirme safası içeresinde bulunmalıdırlar.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: GuneydoguGuncel

Diyar21Haber

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -74 zanlı tutuklandı

Amedspor MANŞET SPOR

Amedspor, Karaman FK karşısında 4-1’lik skorla dört dörtlük bir galibiyet elde etti

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

CHP’den istifa eden Serdar Türker

ASAYİŞ MANŞET

“Sibergöz-23” operasyonu -146 şüpheli yakalandı,,

DÜNYA MANŞET

Ebu Ubeyde duyurdu…Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Sokak köpeği bir günde 8 kişiyi ısırdı.. DiYARBAKIR / D21 HABER

MANŞET Yaşam

Hulki Cevizoğlu vatandaşlar tarafından protesto edildi.Diyar21 News

MANŞET YEMEK / GIDA

Türk mutfağı – ÇİKOLATALI KURABİYE- D21 yemek tarifleri

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Elazığ’da “Cımbız 2” Operasyonunda 9 Şüpheli Yakalandı

MAGAZİN MANŞET

Ajda Pekkan’ı taklit eden biri daha !! Diyar21 Magazin Life

ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Şanlıurfa’da suç örgütüne operasyon: 13 tutuklama..

MANŞET SPOR

TFF’den flaş açıklama!

KAZA MANŞET

İzmir’in Bayraklı İlçesinde Korkunç Kaza 1 Kişi Hayatını Kaybetti

İlçe Haberleri KAZA MANŞET

Araç şarampole devrildi ve sonucunda 1 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi ise yaralandı.

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Kurum: Metro hattımızı 5 yılda 2 katına çıkaracağız

DÜNYA MANŞET

İsrail yardım bekleyen sivilleri bombaladı..100’den fazla şehit var

Deprem MANŞET

Prof. Dr. Naci Görür, o ilçe için kritik 1 uyarıda bulundu

MANŞET Yaşam

Kaçakçılık Ne Demek?

MANŞET Yaşam

Siber Suçlarla Mücadele Ne demek ?

MANŞET

Organize suç örgütleri Ne Demek ?