CHANGE  LANGUAGE

Ne Oldu Ne Bitti – Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi 2023’te gönüllere dokundu

Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi 2023’te gönüllere dokundu – Son Dakika Gündem Haber

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, sosyal belediyecilik çalışmaları kapsamında 2023 yılında ihtiyaç sahibi vatandaşları ve engellileri yalnız bırakmadı.

Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaçlarını karşılayamayan ve hayatlarını sürdürmekte zorlanan dar gelirli, engelli, yaşlı, doğal afet mağduru, kimsesiz kişi ve ailelere yönelik çalışmalarını 2023’te artırarak sürdürdü.

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen vatandaşlar yalnız bırakılmadı.

Vatandaşların toplanma alanları ve çadır kentlerde geçirdiği süre boyunca yaklaşık bir milyon yiyecek-içecek dağıtımı yapıldı.

Öğrencilere burs

Büyükşehir Belediyesi, üniversiteyi kazanan Diyarbakırlı gençlerin eğitim hayatına katkı sunmaya devam etti.

“Yeni Üniversitelilere Destek Projesi” kapsamında devlet, özel veya vakıf üniversitesi fark etmeksizin ilk defa üniversiteye yerleşen ve kayıt yaptıran Diyarbakırlı gençlere bir defaya mahsus 5 bin lira katkı sağlandı.

Proje kapsamında 12 bin 864 öğrencinin hesaplarına birinci dönem 2 bin 500 lira ikinci dönem 2 bin 500 olmak üzere toplamda 5 bin lira para yatırıldı.

İhtiyaç sahiplerine nakdi, gıda ve giysi yardımı

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı 2023 yılında 17 ilçede ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelere 13 bin gıda kolisi yardımı yaptı, ulaştığı 2 bin 170 ihtiyaç sahibinin kıyafet ihtiyacını karşıladı.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaları için başlattığı “Sosyal Kart” uygulaması kapsamında 17 ilçede ikamet eden ihtiyaç sahibi 11 bin 652 ailenin hesaplarına 32 milyon 997 bin 750 lira para yatırdı.

233 bin kişiye sıcak çorba ve limonata ikramı

Kentin 7 noktasına kurulan “İkram Çeşmesi” ile 2023 yılında 235 bin kişiye sıcak çorba ve limonata ikram etti. Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi, Dicle Üniversitesi 3 (üç) poliklinik, Eğitim Araştırma Hastanesi ve Doğum Hastanesinde toplam 175.000 kişilik çorba dağıtımı yapıldı. Eğil Peygamber Kabirlerinde 60 bin kişiye çorba ve limonata ikramı yapıldı.

Engelli bireyler ve yetimler yalnız bırakılmadı

2023 yılında engelli bireylere yönelik Halk Eğitim Merkezi destekli E-KPSS, işaret dili, ses eğitimi, bağlama, el sanatları, Braille Alfabesi okuma yazma, otizm, müzik ve ritim, bilgisayar ve servis elemanı kursları ile İŞKUR destekli kasiyerlik, sepet örücülüğü, servis elemanlığı, takı tasarım, tığ örücülüğü ve deri işleme kursları verildi.

Engelli bireylerin mesleki eğitim ve hobi amaçlı kurslar almalarının yanında sosyal ve toplumsal hayata katılımlarını artırmak ve toplumsal farkındalık yaratmak amacı ile önemli gün ve haftalara özgü programlar düzenleyen Engelli Ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürlüğü, konser, atölye, piknik, gezi, yemek programları gibi aktivite hizmetleri de sundu.

Sümer Park Engelli Destek Merkezinde ve Aktif Yaşam Merkezinde bir yılda 2 bin 599 kişiye danışmanlık ve yönlendirme,  4 bin 559 kişiye servis ve 2 bin 246 kişiye kurs hizmeti verildi.

Farkındalık çalışmaları kapsamında belirli gün ve haftalarda düzenlenen çeşitli etkinliklerden 6 bin 450 birey faydalandı.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Yetim Birimi, ilgili kurumlar ve hayırseverlerin destekleriyle yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine çeşitli eğitimler, ayni ve nakdi yardımlar ile sosyal destek projeleri sundu.

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, evde sağlık hizmeti alan yatalak hastaların bakımlarının daha iyi yapılması amacıyla tam donanımlı 49 motorlu hasta yatağını ücretsiz dağıttı.

3 bin aileye ‘Hoş Geldin Bebek’ hediyesi

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, anne ve babaların mutluluklarına ortak olmak, ailelerin ihtiyaçlarına katkı sağlamak amacıyla yeni doğan bebeklere yönelik 3 bin aileye “Hoş Geldin Bebek Seti” (bebek zıbın takımı, biberon, ateş ölçer, bebek bezi, battaniye, şampuan, ıslak havlu) dağıttı.

YADES ile yaşlılara hizmet verildi

Yaşlı Destek Programı (YADES) kapsamında tek başına yaşayan, ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan yaşlılar yalnız bırakılmadı. Bir yıl boyunca yaşlıların ihtiyaçları karşılanırken, 502 yaşlının ev temizliği yapıldı. 296 yaşlıya ise sağlık hizmeti verildi.

2023’te 73 bin 848 hasta ve yakını ağırlandı

Büyükşehir Belediyesi Hasta ve Hasta Yakınları Misafirhanesi, 136 oda 391 yatak kapasitesi ile çevre il ve ilçelerden tedavi için kente gelen ve kalacak yeri olmayanlara ücretsiz hizmet vermeye devam ediyor.

Misafirhane 2023 yılında 73 bin 848 hasta ve yakınını konuk etti. Otel konforunda hizmet verilen misafirhanede kalan hasta ve yakınları için revir, mescit, sosyal servis, ücretsiz kahvaltı ve çay hizmeti veriliyor.

Minikler eğlenerek öğreniyor

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren kreş ve oyun odalarından 4 – 6 yaş arası 812 öğrenci yıl boyunca etkinliklerden faydalandı.

Eğitmenlerin yakın ilgisi ile eğitim gören minikler, kentin tarihini, kültürünü öğrenecek etkinlikler ve sosyal aktivitelere de katıldı.

Kreş ve oyun odalarından yararlanan çocuklara eğitim seti, çanta,hijyen seti ve oyuncak dağıtıldı.

Çocuk Şube Müdürlüğü, yıl boyunca minikleri, bilim, sanat, gezi gibi etkinliklerle buluşturarak farklı deneyimler kazanmalarını sağladı.

Şehit Yakınları ve Gaziler unutulmadı

Şehit Yakınları Gaziler ve STK Şube Müdürlüğü, yıl boyunca ziyaretler gerçekleştirdi. Ziyaretlerde ailelere çeşitli yardımlar götüren görevliler, ilgili kurumlarla projeler üretti.

Kaynak: GuneydoguGuncel.Com

Diyar21Haber
SPOR

Süheyl Batum Ali Koç hakkında suç duyurusunda bulundu

KAZA

Antalya / Korkunç kaza: 2 ölü

Deprem

Deprem uzmanı Ahmet Ercan Balıkesir’i işaret etti! 7 büyüklüğünde deprem için Çanakkale’yi de uyardı

Deprem

Elazığ’da 4 şiddetinde deprem

MAGAZİN

Tur Rehberi / SETTEN EĞLENCELİ GÖRÜNTÜLER!

POLiTiKA & SiYASET

İMAMOĞLU’NDAN GENÇLERE: HEPİNİZ UMUTSUNUZ

MAGAZİN

‘HANIMAĞA’NIN ENERJİSİNE YETİŞİLMİYOR!

Yaşam

Emekliler bu habere çok sevinecek!Tüm emeklileri kapsıyor

BÖLGE HABER

Siirt’te minibüsün çarptığı 15 yaşındaki çocuk ağır yaralandı

POLiTiKA & SiYASET

Özgür Özel’den Erdoğan’a sert sözler! 

Hayat

20-26 MAYIS 2024 HAFTASI HAFTALIK BURÇ YORUMLARI…

Yaşam

Yüz binlerce kişi torba yasaya girdi! 5 yıl erken emekli olabilirsiniz

ASAYİŞ

20 ilde ‘Sibergöz-39’ operasyonu!

METEOROLOJİ

Kocaeli, Sakarya, İstanbul hava durumu nasıl? 5 günlük hava tahmin raporu!

Deprem

Naci Görür’den bir deprem uyarısı daha! Tehlikeli bir durum var, önlem alın!

ASAYİŞ

4 ilde ’Ayar-3’ operasyonu!

BÖLGE HABER KAZA

Bitlis’te yolcu otobüsü dereye uçtu: 7 yaralı

SAĞLIK

Pof. Dr. Canan Karatay: Virüs ve mikropları kökten temizliyor

Yaşam

Nedim Şener’den Aytun Çıray’a cevap..

SAĞLIK

Kronik ağrılarla nasıl başa çıkılır?