Şubat 26, 2024

CHANGE  LANGUAGE

Ne Oldu Ne Bitti – Çocuklarda görülen nörolojik hastalıklar tüm aileyi etkiliyor!

cocuklarda gorulen norolojik hastaliklar tum aileyi etkiliyor

Çocuklarda görülen nörolojik hastalıklar tüm aileyi etkiliyor! – Son Dakika

Çocuk nörolojisinin önemini vurgulayan uzmanlar, bu alanın çocukların anne karnından erişkin yaşa kadar olan süreçte beyin, omurilik, sinir ve kas hastalıklarının tanı ve tedavisini içine aldığı söylüyor.

Çocukların hassas gelişim döneminde gecikme, duraklama veya epileptik nöbetlerin erken tespiti konusunda çocuk nörolojisine başvurulması gerektiğini kaydeden Çocuk Nöroloğu Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Çocuklarda görülen nörolojik hastalıklar sadece kendilerini etkilemez. Ebeveynleri, kardeşleri, geniş aile bireyleri, öğretmenleri ve arkadaşları da bu durumdan etkilenirler.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİstanbul Hastanesi Çocuk Nöroloğu Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, çocuk nörolojisinin önemi hakkında bilgi verdi.

Çocuk nörolojisi çocuğu anne karnından erişkin yaşa kadar izler

Çocuk nörolojisinin, 0-18 yaş arası çocukların beyin, omurilik, sinir ve kas hastalıklarının tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp uzmanlık dalı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Çocuklar küçük erişkinler değil, büyüyen gelişen varlıklardır. Büyüme ve gelişme anne karnından itibaren başlar. Bu süreçte çocuğun tüm organları ile birlikte beyin, sinir sistemi ve kaslarının da yaşına uygun gelişim özelliklerini kazanması beklenir. Bu nedenle çocuk nörolojisi çocuğun anne karnından erişkin yaşa kadar geçen sürede büyüme ve gelişme sürecini izler, gelişebilecek olumsuz etkileri saptayarak önlem alır, ortaya çıkmış nörolojik hastalıkların takip ve tedavisini yapar.” dedi.

Çocuk nörolojisinin ilgi alanına giren her durum hastalık değildir

Çocuk nörolojisinin ilgi alanına giren her durumun hastalık olmadığını da dile getiren Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Çocukların büyüme sırasında nöro-motor gelişimini gösteren başını dik tutma-oturma-yürüme, zihin gelişiminin bir parçası olan sosyal gülümseme-konuşma gibi basamakları takip ederek, ortaya çıkabilecek olumsuz durumları önceden saptamak önlem almak, aileleri bu konuda bilgilendirmek çocuk nörologlarının uzmanlık konularıdır.” diye konuştu.

Çocuk nörolojisi alanında sıkça karşılaşılan hastalıklar neler?

Çocuk nörolojisinin aynı zamanda yenidoğan, bebek, çocuk ve ergenlerdeki nörolojik sorunların teşhisi ve tedavisiyle de ilgilendiğini ifade eden Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Bu alanda sıkça karşılaşılan hastalıklar arasında beyin felci (serebral palsi), gevşek bebek (hipotoni),  epilepsi (sara), ateşli havale (febril konvülziyon), bayılma, kas  hastalıkları, hareket bozuklukları, tikler, nörodejeneratif hastalıklar, baş ağrıları, migren, öğrenme güçlükleri, uyku bozuklukları, dikkat eksikliği, hiperaktivite, otizm, nörolojik gelişim bozuklukları, sinir sistemi enfeksiyonları gibi çeşitli durumlar sayılabilir.” dedi.

Çocukların hassas gelişim döneminde gecikme varsa erken tespiti önemli

Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, çocukların hassas gelişim döneminde gecikme, duraklama veya epileptik nöbetlerin erken tespiti konusunda bir an önce çocuk nörolojisine başvurulması gerektiğini söyledi.

“Çocuğun büyüme-gelişme basamaklarını takip etmek, olumsuz gelişmelere zamanında önlem alabilmek ve ortaya çıkmış nörolojik hastalıkların tanı ve tedavisi için çocuk nöroloğu ile görüşmeniz uygun olacaktır.” diyen Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, şunları kaydetti:

“Çocuk nörolojisi hekimi çocukları ailesi ile birlikte değerlendirmeye alır. Aileden şikayet ve belirtilerle ilgili öyküyü dinler, geniş aile ilgili sorgulamalar yapar. Bebeğin veya çocuğun gelişimsel ve nörolojik muayenesini yaptıktan sonra gerek görürse birtakım testler isteyebilir. Muayene ve istenmişse testlerin sonuçları ile aile ile tekrar görüşüp belirtilerin bir sebebi olup olmadığını, varsa bir hastalık veya sendrom adını paylaşır. Tedavi ve takip konusunda aileyi bilgilendirir.”

Gelişim testleri öneriliyor

Çocuk nöroloğu gerekli görürse çocuğun gelişimsel basamaklarını izleme açısından takibe alacağını da dile getiren Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, gelişim testleri yaptırılmasını isteyebileceğini de kaydetti.

Ayrıca kan testleri, elektroensefalografi (EEG), beyin MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme), beyin BT (Bilgisayarlı Tomografi), elektromiyografi (EMG) yaptırılmasının da önerilebileceğini anlatan Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Sevgili ebeveynler, çocuklarda görülen nörolojik hastalıklar sadece kendilerini etkilemez. Ebeveynleri olarak sizler, kardeşleri, geniş aile bireyleri, öğretmenleri ve arkadaşları da bu durumdan etkilenirler. Konu ile ilgili endişelerinizi giderebilmek için, çocuklarınızın nörolojik gelişimlerinin izlenmesi, erken tanısı ve gerekli durumlarda erken tedavisi için çocuk nörolojisi hekiminizle görüşmeniz uygun olacaktır.” şeklinde sözlerini tamamladı.

Kaynak: GuneydoguGuncel

Diyar21Haber
ASAYİŞ BÖLGE HABER MANŞET

Şanlıurfa’daki operasyonda 20 kilogram uyuşturucu ele geçirildi

Deprem MANŞET

Yapılarda periyodik “zemin kontrolü ve vize uygulaması” önerisi. D21 Haber

MAGAZİN MANŞET

Bahar’a Uygar geldi! Diyar21 Magazin Life

DÜNYA MANŞET

Yok ARTIK !! Hiroşima’dan kalan saat 31 bin 113 dolara satıldı

GÜNCEL MANŞET

Recep Tayyip Erdoğan: Muhalefet parti içi kavgadan başlarını kaldıramıyor .. Diyar21 News

GÜNCEL MANŞET

Yerel seçim takvimi işliyor.. Diyar21 News

MANŞET Yaşam

Müderrisler: Soykırım karşısında ( Gazze’de yaşanan ) şer’î vazifelerimiz vardır D21 Haber

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Ekrem İmamoğlu, ‘Fatih Kara Surları Belgradkapı 2. Etap Restorasyonu Açılışında konuştu

DiYARBAKIR YEREL HABER MANŞET

Hekimlerin sessiz yürüyüşü 15’inci haftasında

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

CHP’nin meclis üyesi listeleri akrabalarla dolduruldu.D21 Haber

DÜNYA MANŞET

Kassam tugayı İsrail askeri konvoyunu füzelerle vurdu.. D21 Haber

MANŞET POLiTiKA & SiYASET

Erdoğan’dan Erbakan’a gövde gösterisi! D21 Haber

MANŞET Yaşam

Fenomen ölümden son anda kurtuldu! Diyar21 News

GÜNCEL MANŞET

Hâkim ve savcı adayı atamaları Resmi Gazete’de yayımlandı.. diyar21 News

BÖLGE HABER KAZA MANŞET

Sürücü adayının çarptığı yaya ağır yaralandı..Diyar21 news

MAGAZİN MANŞET

Kopuk final yapıyor! Diyar21 Magazin life

DiYARBAKIR YEREL HABER MANŞET Yaşam

Yerel seçim atmosferinden dolayı Gazze unutulmaya terk edilmemelidir.. Diyar21 News

MAGAZİN MANŞET

1 Magazin Haber – Kara Ağaç Destanı’nın merak edilen karakterleri!

MANŞET SAĞLIK

Op. Dr. Koca: Hayat tarzımız ve çevresel faktörler kanseri etkilemektedir..D21 Haber

BÖLGE HABER KAZA MANŞET

Suruç’ta tır devrildi: 1 yaralı

Jasmine Court Hotel & Casino Hotel

DIYAR21.ORG MAGAZIN

DIYAR21 ALLMAGAZINE NEWS

ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME!
Sitemizde bulunan bazi haber içerikleri farklı sayfalardan çekilmektedir.

İletişim

HABER KALDIRMA – HABER DÜZELTME – ÖNERİ VE ŞİKAYET – REKLAM VE İŞBİRLİKLERİ için

Bizimle İletişim Kurun / KONTAK

Diyar21 Merkez Haber