CHANGE  LANGUAGE

Milli Savunma Bakanı Güler : Terörden temizlediğimiz Kato’dan sonra Cudi’de de petrol bulundu

Milli Savunma Bakanı Güler : Terörden temizlediğimiz Kato’dan sonra Cudi’de de petrol bulundu

Gabar’daki petrol ciddi boyuta ulaştı, şimdi Cudi ve Kato var

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, “Gabar’daki petrol ciddi boyuta ulaştı, Kato’da büyük bir rezervin olduğu değerlendiriliyor. Şimdi Siirt’e Van’a da bakılıyor” açıklamasını yaptı.

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, çok az sayıda gazeteciyle bir araya geldi. CNN Türk Gece Görüşü programının moderatörlüğünü yapan Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, Bakan Güler ile yapılan görüşmeyi aktardı. Fırat, görüşmede gazeteciler Zafer Şahin ve Melik Yiğitel’in de olduğunu belirtti.

Bakan Güler açıklamasında, “Gabar’daki petrol ciddi boyuta ulaştı, Kato’da büyük bir rezervin olduğu değerlendiriliyor. Şimdi Cudi var. Hakkari’de de petrol arama faaliyetine başlandı. Siirt’e ve Van’a da bakılıyor. Enerji Bakanımız genç ve çok enerjik. Onun da enerjisiyle doğal kaynaklarımızı kullanmak için her türlü çalışma yapılıyor gerekli ortam oluşturuluyor” ifadelerini kullandı.

“TERÖR ÖRGÜTÜNÜ BİTİRECEĞİZ”

Güler ayrıca şunları söyledi: Biz terör örgütünü bitireceğiz, bundan şüphemiz yok. Bu bitecek ama belki başımıza başka bela saracaklar. Ancak, Türkiye güçlenerek bölgesinde ve dünyada söz sahibi olmaya devam edecek. Önümüzdeki dönemde Türkiye ile beraber olanlar kazanacak. Cumhurbaşkanımızın liderliği sadece bölgede değil, bütün dünyada büyük bir etki ve farkındalık yarattı.

F-16 konusunda “İsveç’e evet demenizle alakası var” diyorlar. Biz de alakası olmayan bir şey diyoruz. Bu hususun İsveç’in NATO üyeliğiyle bağdaştırılması doğru değil. Temas ve koordinasyonumuz devam etmektedir. Temenni ediyorum ki önümüzdeki süreçte olumlu, somut gelişmeler olacaktır.

‘HUZUR ORTAMI SAĞLANDIKTAN SONRA ÇIKACAĞIZ’

Bakan Güler, sığınmacıların geri dönüşüyle ilgili ise “Hükümetimiz el yordamıyla değil ne yaptığını bilerek çalışıyor. Biz yıllar önce bu insanları ölümden kurtarmışız, aileleriyle gelmişler bize sığınmışlar. Devletimizin aldığı kararlar çerçevesinde yerleştirildikleri şehirlerde belirli kurallar ve şartlarda yaşamaları gerekiyor. Ama yerleştirildikleri yerleri değiştirenler var. Kurallara uymayanlara tedbir almak, kaçak olanların gönderilmesi konusunda İçişleri Bakanımız çok yoğun ve başarılı bir çalışma yürütüyor. Savaştan, terörden ve ölümden kaçarak umudunu bizlere bağlayan masum ve mazlum insanların gönüllü, güvenli ve saygın bir şekilde ülkelerine dönmeleri için çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu insanlar da kendi topraklarına dönmeye istekliler ancak orada henüz bu ortam tesis edilemedi. Ama ne diyorlar; ‘Siz oradan çıkacaksınız.’ Biz niye çıkalım? Sınırlarımızın güvenliği ve Suriyelilerin geri dönüşlerini kolaylaştıracak huzur ortamı sağlandıktan sonra çıkacağız, tabii ki kimsenin toprağında gözümüz yok” dedi. 

Bakan Güler gazetecilerle bir araya geldi: Gabar’daki petrol ciddi boyuta ulaştı, şimdi Cudi ve Kato var

‘AZERBAYCAN’IN YANINDAYIZ’

Bakan Güler, Karabağ’daki gelişmelerle ilgili ise “44 günlük savaşın sonunda bir ateşkes anlaşması imzalandı. Herkesin beklentisi anlaşmaya taraf olanların buna mutlaka uymasıydı. Ancak süreç içerisinde Azerbaycan buna harfiyen uyarken Ermenistan gerekli şartları yerine getirmedi. Ermenistan’ın başta Zengezur Koridoru’nun açılması olmak üzere, verdiği sözleri yerine getirmesi, yürütülen görüşmelerin sonuç odaklı olarak devamının sağlanması istikrarın tesisi için yegâne yoldur. Önümüzdeki günlerde İspanya’da tarafların bir araya gelerek yapacakları görüşmeleri yakından takip etmekteyiz. Bir kez daha ifade etmekte fayda var. Biz ‘iki devlet, bir millet’ anlayışıyla her zaman olduğu gibi şimdi de can gardaşımız Azerbaycan’ın yanındayız” diye konuştu

‘LİBYA BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ’

Bakan Güler, Libya ile ilgili, “Libya bizim için çok önemli. 500 yıllık bir tarihimiz var. Doğu ile Batı’nın savaşında BM’nin desteklediği hükümet Türkiye, ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Cezayir ve NATO’ya mektup yazarak yardım çağrısında bulundu. Bu çağrıya sadece Türkiye cevap verdi. Bu Sayın Cumhurbaşkanımızın uluslararası meselelerde doğru karar vermesinin bir örneği. Şimdi mektuba olumlu cevap vermeyenler bu yanlış karardan pişmanlık duyuyorlar. Amacımız; ‘Libya Libyalılarındır’ anlayışıyla toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini sağlamış; barış, huzur ve istikrar içerisinde yaşayan bir Libya’nın oluşumuna katkıda bulunmaktır. Bu kapsamda askeri eğitim, yardım, iş birliği ve danışmanlık faaliyetleriyle Libyalı kardeşlerimize destek sağlıyoruz. Libya’nın çıkarlarını savunacak tek bir Libya ordusu oluşturulmasına yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Libya’nın doğusunda sel felaketi oldu ve oraya ilk giden Türkiye oldu. Halbuki onlara daha çok yakın olanlar var. Onlar, bizden sonra gittiler. Türkiye’nin ‘yardıma ihtiyacı olan herkese yardım ederiz’ sözümüzün ne kadar gerçekçi olduğunu herkes gördü. Halen 374 arama-kurtarma personelimiz orada, AFAD’ımız orada. Çok büyük fedakârlıklarla çalışıyorlar. Bölgeye gelen bütün ülkelerin yardım malzemelerinin koordinatörlüğünü de biz yapıyoruz. Önce 3 uçak ile kardeşlerimize yardım malzemelerini taşıdık. Daha sonra gemilerimizle ağır yardım malzemelerini götürdük. İhtiyaç olan her türlü malzemeyi de götürmeye devam ediyoruz. Devletimiz, hükümetimiz üzerine düşen görevleri aksaklık olmadan devam ettiriyor. Libya halkı da çok memnun” dedi. 

‘YUNANİSTAN İLE OLUMLU HAVANIN BOZULMAMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ’

Güler, Yunanistan ile ilişkilere ilişkin ise, “Komşumuz Yunanistan ile son dönemde gelişen olumlu havanın bozulmaması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Miçotakis ile BM’de de görüştüler. Biz sorunlarımızın iyi ilişkiler, iyi komşuluk ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözülebileceğine inanıyoruz. Güven Artırıcı Önlemler Toplantıları tabii ki başlayacak. Sayın Dendias Türkiye’ye gelmek istiyor, onu ağırlayacağız, deprem bölgesini görmek istiyor. Devletimizin deprem bölgesindeki başarılı çalışmalarını kendisine göstereceğiz. Çünkü asrın felaketi sonrası devletimizin tüm kurumlarının koordinasyon içerisinde yaptıkları ile gelinen nokta dünyada çok az ülkenin başarabileceği bir şey. Ayrıca, kendisi de bizi davet ediyor, biz de o davete icabet edeceğiz” dedi. 

Güler, tahıl koridoru ile ilgili sorunları çözebilecek olan tek kişinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyleyerek, “Kendisi de bu hususta aralıksız çalışıyor, büyük gayret sarf ediyor. Rus tahılının sevki ile ilgili olarak da Cumhurbaşkanımız zaten olacağını söyledi. 8 Afrika ülkesine bu yardımın gönderilmesi esas. Onunla ilgili birtakım idari sorunlar çözülmeye çalışılıyor” dedi.

“BULGULAR CİDDİ”

Bakan Güler’in açıklamalarının detaylarını paylaşan TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, “‘Bulgular ciddi’ dedi. Hepimizi heyecanlandırdı. O bölgede güvenlik sağlandıkça aramalara hız verileceği ve ciddi rezervlerin bulunduğunu ifade etti. Günlük petrol ihtiyacının 3-5 yılda yarı yarıya karşılanacağını düşünüyorum” dedi.

“GERÇEK BİR PETROL ÜLKESİ OLURUZ”

Milliyet Gazetesi Yazarı-Gazeteci Zafer Şahin de “Günlük 400 bin varil Petrol ihtiyacımızı karşılar hale gelirsek o zaman gerçek bir petrol ülkesi oluruz. Şu anki rakam çok ciddi. 8 milyonluk bir ülke olsaydık petrol ülkesi olurduk” ifadelerini kullandı.

Kaynak Haber: HaberVitrini.Com

Diyar21Haber
DÜNYA

NATO’da nükleer silah tartışması başladı

MAGAZİN

maNga – 20. YIL KONSERLERİ DEVAM EDİYOR!

Yaşam

Yasa tasarısına karşı başlatılan nöbet 23’üncü gününde

Yaşam YEMEK / GIDA

Derin dondurucuda etler 6-12 ay arası saklanabiliyor!

MAGAZİN

“Çocuğunuza sevginizi göstermekten çekinmeyin”

DÜNYA

İsrail’de şok gelişme.. Netanyahu savaş kabinesini feshetti

Yurtdışı Türk Yayınları

Holanda / PVV’de Kaos: ‘Tek Adam Partisinin Sonuçları’

KAZA

Bayram tatilinin ilk gününde 852 kaza meydana geldi

MAGAZİN

Şebnem Bozoklu Kızılcık Şerbeti’nde

DiYARBAKIR YEREL HABER

Bayram, konser ve kayyım nöbeti

MAGAZİN

Dünya Varmış – BODRUM ÇEKİMLERİ TAMAMLANDI!

POLiTiKA & SiYASET

Özgür Özel’den Erdoğan ve Bahçeli’ye bayram telefonu kendine yakışan bir davranış sergiledi

EKONOMI

İslam Memiş’ten güncel altın yorumu: Bayram sonrasına dikkat çekti

ESNAF / SANAYi

Üretici pazarlarıyla hem çiftçi hem Nilüferli kazanıyor

HAYVAN

Kurban satış ve kesim yerleri ilaçlanıyor

POLiTiKA & SiYASET

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Bahçeli’ye bayram tebriği

MAGAZİN

Kızılcık Şerbeti nin kamera arkası görüntüleri yayınlandı

Yaşam

Acil servislerde “acemi kasap” hareketliliği

Deprem

Malatya’da 4,4 büyüklüğünde korkutan deprem

BÖLGE HABER

Şanlıurfa merkezli 14 ilde dolandırıcılık operasyonu: 39 tutuklama

Den nye adressen til russere…

Den nye adressen til russere som rømte fra Alanya er…

  Haziran 15, 2024

To barn ble slått fordi…

To barn ble slått fordi de spilte fotball på hotellhytta…

  Haziran 15, 2024

Skammelige BILDER i mange bakerier…

Skammelige BILDER i mange bakerier og konditorier i Alanya Alanya…

  Haziran 12, 2024

Et nyttekjøretøy og en elektrisk…

Et nyttekjøretøy og en elektrisk scooter kolliderte i Alanya; 1…

  Haziran 9, 2024

En annen turist funnet død…

En annen turist funnet død på hotellrommet sitt 2024-06-05 Den…

  Haziran 5, 2024

Another Tourist Found Dead in…

Another Tourist Found Dead in His Hotel Room 2024-06-05 Russian…

  Haziran 5, 2024

Turist funnet død i Alanya

Britisk turist funnet død i Alanya 2024-06-05 En 64 år…

  Haziran 5, 2024

British tourist FOUND dead in…

British tourist FOUND dead in Alanya 2024-06-05 A 64-year-old British…

  Haziran 5, 2024

Bijna de helft van de…

Het aantal mensen dat zegt in Nederland voor hun land…

  Haziran 5, 2024

Alanya turistsektor samlet etter FTIs…

Alanya turistsektor samlet etter FTIs konkurs Konkursen til den tyske…

  Haziran 4, 2024

FTI, one of Germany’s favorite…

FTI, one of Germany's favorite tour operators, went bankrupt FTI,…

  Haziran 4, 2024

FTI, en av Tysklands favorittreisearrangører,…

FTI, en av Tysklands favorittreisearrangører, gikk konkurs FTI, en av…

  Haziran 4, 2024

“Husstøvmidd kan utløse astma”

"Husstøvmidd kan utløse astma" Merk: VM Medical Park Samsun Hospital…

  Haziran 2, 2024

Valse valuta ALARM in Alanya

Valse valuta ALARM in Alanya - Kenmerken van valse Turkse…

  Haziran 1, 2024

Falsk valuta ALARM i Alanya…

Falsk valuta ALARM i Alanya / Funksjoner av falske tyrkiske…

  Haziran 1, 2024

Fake currency ALARM in Alanya…

Fake currency ALARM in Alanya Turgay Kırbaş , President of…

  Haziran 1, 2024

Russian tourists DO NOT WANT…

Russian tourists DO NOT WANT luxury hotels in Alanya anymore…

  Mayıs 31, 2024

Russiske turister VIL IKKE ha…

Russiske turister VIL IKKE ha luksushoteller i Alanya lenger Hotellpreferansene…

  Mayıs 31, 2024

16 år gammel student av…

16 år gammel student av utenlandsk opprinnelse SAVNET i Alanya…

  Mayıs 27, 2024

Damage caused by Antalyaspor fans…

Damage caused by Antalyaspor fans to Oba Stadium It emerged…

  Mayıs 25, 2024

Skade forårsaket av Antalyaspor-fans på…

Skade forårsaket av Antalyaspor-fans på Oba Stadium Det dukket opp…

  Mayıs 25, 2024

ANTALYA: Inngang til strender som…

En bot på 387 tusen TL vil bli pålagt de…

  Mayıs 19, 2024

Straszliwy wypadek w Alanyi: zginęło…

Straszliwy wypadek w Alanyi: zginęło 2 polskich turystów Zginęło 2…

  Mayıs 18, 2024

Terrible accident in Alanya: 2…

Terrible accident in Alanya: 2 Polish tourists lost their lives…

  Mayıs 18, 2024

Forferdelig ulykke i Alanya: 2…

Forferdelig ulykke i Alanya: 2 polske turister mistet livet 2…

  Mayıs 18, 2024

Andre telefoner vil ikke være…

Offisiell erklæring mottatt fra departementet: Andre telefoner vil ikke være…

  Mayıs 18, 2024

Official Statement Received from the…

Official Statement Received from the Ministry: 2nd Phones Will Not…

  Mayıs 18, 2024

In Alanya, the municipality fined…

In Alanya, the municipality fined the business that sells to…

  Mayıs 17, 2024

I Alanya bøtelagt kommunen virksomheten…

I Alanya bøtelagt kommunen virksomheten som selger til turister til…

  Mayıs 17, 2024

Utlendinger som synes Alanya er…

1 Ukrainere vender tilbake til hjemlandet 2 Utlendinger som synes…

  Mayıs 16, 2024

Ukrainians are returning to their…

Ukrainians are returning to their homeland İsmail Çağlar , President…

  Mayıs 16, 2024

A simultaneous operation was held…

In Antalya, a simultaneous operation was carried out with 450…

  Mayıs 15, 2024

I Antalya ble det gjennomført…

I Antalya ble det gjennomført en samtidig operasjon med 450…

  Mayıs 15, 2024

Han presenterte seg som lege…

Han presenterte seg som lege på sosiale medier, men praksisen…

  Mayıs 14, 2024

He introduced himself as a…

He introduced himself as a doctor on social media, but…

  Mayıs 14, 2024